Προς το περιεχόμενο

Το Facebook ανανεώνεται για να προσελκύσει νεότερους χρήστες


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και η τριτη ηλικια (και οσοι κοντευουν) θελει τον χωρο της , οχι στους αποκλεισμους .

( εκει που ησουν ημουνα και εδω που ειμαι θαρθεις , ελεγε ο παπους) .

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μενα η παρουσία του φουβου είναι μια πηγη πληροφορίας για τους φίλους σου, παλιούς συμμαθητές, συνφοιτητές, συνεργάτες που ενδεχομένως χωρις αυτό δεν θα είχες ποτε επικοινωνία μαζι τους, μενετε κοντα έστω και εγκεφαλικά μιας και ο ενας μπορει πλέον να είναι απο τον αλλο χλμ μακριά ή σε αλλη ήπειρο αλλά και κοντά να ειναι για τους αλφα ή βητα λογους να μην μπορείτε πλέον να βρεθείτε.

Αυτή νομιζω ειναι η δουλειά του φουβου και την κανει καλα. Απο εκει και περα αν ψαχνεις για χαβαλε και βιντεάκια μπες τικτοκ και αν εχεις τα κόκκαλα για πολιτικά, αλλα σοβαρά θέματα, αντιπαραθέσεις και μπινελικια ανευ περιορισμού μπες στο Χ 😁

Τωρα το ιστα δεν το πάω, για μενα περα απο κάτι φαντασμένες και βαρεμενες μοντέλες που τις χαζεύεις δεν προσφέρει απολύτως τίποτα άλλο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραειναι αμερικανια για την Ελλαδα κ το δυτικό κόσμο. Παραειναι επισης δύσχρηστο με τις ρυθμίσεις απορρήτου του που τείνουν συνεχώς προς το δημόσιο σε φωτό σχόλια κλπ. Κάνεις μισο λαικ κ το βλέπει η 3η θεία απτό χωριό πουχεις να δεις 10 χρόνια κ βλέπει ότι γουστάρεις τρανσφορμερ κ Σπάιντερμαν στα 40 σου ξέρω γω η στρουμφάκια.

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αξιζει για τα Pages και τα Group που εισαι οπου βλεπεις νεα, ενημερωσεις και ανταλλασεις αποψεις με αλλους, αγνωστους

Επισης οπως εγραψε καποιος πιο πριν
"είναι μια πηγη πληροφορίας για τους φίλους σου, παλιούς συμμαθητές, συνφοιτητές, συνεργάτες που ενδεχομένως χωρις αυτό δεν θα είχες ποτε επικοινωνία μαζι τους, μενετε κοντα έστω και εγκεφαλικά μιας και ο ενας μπορει πλέον να είναι απο τον αλλο χλμ μακριά ή σε αλλη ήπειρο αλλά και κοντά να ειναι για τους αλφα ή βητα λογους να μην μπορείτε πλέον να βρεθείτε"

Υπαρχει κατι αλλο να καλυπτει τα παραπανω;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το χτυπάνε το TikTok ότι και να κάνουν. Όχι πως είναι οπαδός του ΤικΤοκ άλλο καρκίνωμα από εκεί. Ας είναι καλά οι 40-65 που στηρίζουν τώρα fb, αν δεν υπήρχαν αυτοί θα είχε καταρρεύσει. 

5 ώρες πριν, fast8 είπε

Το πρόβλημα δεν είναι το ποιοί είναι μέσα ή η εμφάνιση του facebook. To προβλημα είναι δομικό και έχει να κάνει με τον τρόπο δικτύωσης. Δεν είναι δυνατόν νεοι άνθρωποι να έχουν "φίλους" στο facebook τους γονείς τους, τις θείες τους, το αφεντικό και τους συναδέλφους τους, ένα σωρό άτομα που γνώρισαν τυχαία και όλοι μαζί να μοιράζονται τις σκέψεις τους και να κάνουν παρέα στο facebook. Πως είναι δυνατόν κάποιος να μπορεί να εκφραστεί ελεύθερα και να μιλήσει με τους φίλους του όταν στην ίδια συζήτηση θα είναι η μαμά, άλλοι συγγενείς και δεν ξέρεις ποιος απο τους τυχαίους που έχεις κάνει φίλους στο facebook διαβάζει; 

Το πρόβλημα δεν έχει εύκολη λύση.

Καλά εγώ λύση σε αυτό έχω δώσει εδώ και 10 χρόνια. Έφτιαξα δεύτερο προφίλ, κάλεσα μερικούς λίγους από το παλιό να πάνε στο άλλο και να με σβήσουν από το προηγούμενο, με ψευδώνυμο φυσικά. Αφησα το παλαιότερο για συμμαθητές γνωστους συγγενείς κτλ. Έχω το άλλο προφίλ για αυτά που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, giodoul said:

Εγω που είμαι από τους πρώτους χρήστες της εφαρμογής,ξαφνικά μου απενεργοποιησε το Marketplace, χωρίς καμια ενημέρωση,χωρίς ειδοποίηση. Προσπάθησα πανω από δεκα φορές να επικοινωνήσω, έστειλα στη βοήθεια χρηστών 100 μηνύματα με το θεμα μου και δεν έλαβα ποτέ απάντηση!Ψυχοραγει.

To ίδιο ακριβώς πριν μερικές μέρες, χωρίς καμία αιτιολογία. Και φυσικά καμία απάντηση στις επικοινωνίες.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μην λέμε υπερβολές. Μια χαρά είναι το FB αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς και ξέρεις γιατί το χρειάζεσαι.

Υπάρχουν επιλογές οταν ποστάρεις κάτι να διαλέξεις ποιοι θα το δούνε (οικογένεια, στενοί φίλοι, όλοι οι φίλοι κτλ.) 

Εγώ προσωπικά ελάχιστα ποστάρω κάτι προσωπικό πλέον αλλά το FB το θεωρώ αναντικατάστατο για τις ομάδες. Εγω π.χ. εχω γραφτεί σε ομάδες για horror movies, για σειρές, για heavy metal μουσική και δεκάδες αλλες. Εκει μπορεις να ποστάρεις πράγματα που ενδιαφέρουν την ομάδα και απο κάτω να γίνεται συζητηση. Αυτό σε ποιό άλλο μέσο ακριβώς μπορεί να γίνει? Στο instagram ανεβάζεις μόνο φωτογραφίες και έχει καταντήσει μέσο οι influencers να δείχνουν τον κ@λο τους, το tik tok ειναι μόνο για short βιντεάκια και τίποτα άλλο κτλ. Το facebook εχει όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα από τα άλλα social!

Τώρα αν κάποιος ενδιαφέρεται μόνο να βλέπει κ@λους ή τον ενδιαφέρει να βλέπει μόνο άθλια short videos προφανώς το FB δεν είναι για αυτόν!

Επεξ/σία από koutsis
  • Like 9
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, NikosKallithea said:

Για μενα η παρουσία του φουβου είναι μια πηγη πληροφορίας για τους φίλους σου, παλιούς συμμαθητές, συνφοιτητές, συνεργάτες που ενδεχομένως χωρις αυτό δεν θα είχες ποτε επικοινωνία μαζι τους, μενετε κοντα έστω και εγκεφαλικά μιας και ο ενας μπορει πλέον να είναι απο τον αλλο χλμ μακριά ή σε αλλη ήπειρο αλλά και κοντά να ειναι για τους αλφα ή βητα λογους να μην μπορείτε πλέον να βρεθείτε.

Αυτή νομιζω ειναι η δουλειά του φουβου και την κανει καλα. 

Δεν την κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ καλά. Μακάρι να σου έδειχνε ΜΟΝΟ αυτούς που όντως έχεις φίλους και έχεις ΕΠΙΛΕΞΕΙ να ακολουθείς. :)

Όμως τόσο αυτό, όσο και το άλλο σκουπίδι της Meta, το instagram, όταν επιλέξει ΕΚΕΙΝΟ ότι έχεις δει ότι είναι να δεις απ'τους πραγματικούς γνωστούς σου, σου πετάει ότι ΣΚΟΥΠΙΔΙ βρεθεί στο δρόμο μέσα στα μούτρα σου. Για αυτόν ακριβώς το λόγο, έχουν πάψει οι περισσότεροι να το χρησιμοποιούν. Οπότε όχι, ΔΕΝ είναι μια πηγή πληροφορίας αφού η τελευταία ανάρτηση του οποιουδήποτε γνωστού παλιού συμμαθητή κλπ είναι πριν 4 χρόνια. 

Προσωπικά, ούτε καν για τα γενέθλια δε μπαίνω. Έχω αποθηκεύσει στο ημερολόγιο τους 5-6 ανθρώπους που πραγματικά με ενδιαφέρει να τους ευχηθώ χρόνια πολλά και τέλος. 

  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, polaki είπε

Δεν την κάνει ΚΑΘΟΛΟΥ καλά. Μακάρι να σου έδειχνε ΜΟΝΟ αυτούς που όντως έχεις φίλους και έχεις ΕΠΙΛΕΞΕΙ να ακολουθείς. :)

Όμως τόσο αυτό, όσο και το άλλο σκουπίδι της Meta, το instagram, όταν επιλέξει ΕΚΕΙΝΟ ότι έχεις δει ότι είναι να δεις απ'τους πραγματικούς γνωστούς σου, σου πετάει ότι ΣΚΟΥΠΙΔΙ βρεθεί στο δρόμο μέσα στα μούτρα σου. Για αυτόν ακριβώς το λόγο, έχουν πάψει οι περισσότεροι να το χρησιμοποιούν. Οπότε όχι, ΔΕΝ είναι μια πηγή πληροφορίας αφού η τελευταία ανάρτηση του οποιουδήποτε γνωστού παλιού συμμαθητή κλπ είναι πριν 4 χρόνια. 

Προσωπικά, ούτε καν για τα γενέθλια δε μπαίνω. Έχω αποθηκεύσει στο ημερολόγιο τους 5-6 ανθρώπους που πραγματικά με ενδιαφέρει να τους ευχηθώ χρόνια πολλά και τέλος. 

Τι εννοείς σου ετάει ότι ΣΚΟΥΠΙΔΙ βρεθεί στο δρόμο και η τελευταία ανάρτηση του οποιουδήποτε γνωστού παλιού συμμαθητή κλπ είναι πριν 4 χρόνια? Σου δείχνει τις αναρτήσεις των φίλων σου και επιπλέον κάποιες προτεινόμενες αναρτήσεις που θεωρεί ότι σε ενδιαφέρουν, τις οποίες με το X τις σβήνεις και δεν εμφανίζονται ξανα ή εμφανίζονται πιο σπάνια. όλες τις νέες αναρτήσεις των φίλων σου τις εμφανίζει κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, koutsis είπε

Παιδιά μην λέμε υπερβολές. Μια χαρά είναι το FB αν ξέρεις να το χρησιμοποιείς και ξέρεις γιατί το χρειάζεσαι.

Υπάρχουν επιλογές οταν ποστάρεις κάτι να διαλέξεις ποιοι θα το δούνε (οικογένεια, στενοί φίλοι, όλοι οι φίλοι κτλ.) 

Εγώ προσωπικά ελάχιστα ποστάρω κάτι προσωπικό πλέον αλλά το FB το θεωρώ αναντικατάστατο για τις ομάδες. Εγω π.χ. εχω γραφτεί σε ομάδες για horror movies, για σειρές, για heavy metal μουσική και δεκάδες αλλες. Εκει μπορεις να ποστάρεις πράγματα που ενδιαφέρουν την ομάδα και απο κάτω να γίνεται συζητηση. Αυτό σε ποιό άλλο μέσο ακριβώς μπορεί να γίνει? Στο instagram ανεβάζεις μόνο φωτογραφίες και έχει καταντήσει μέσο οι influencers να δείχνουν τον κ@λο τους, το tik tok ειναι μόνο για short βιντεάκια και τίποτα άλλο κτλ. Το facebook εχει όλα τα παραπάνω και πολλά περισσότερα από τα άλλα social!

Τώρα αν κάποιος ενδιαφέρεται μόνο να βλέπει κ@λους ή τον ενδιαφέρει να βλέπει μόνο άθλια short videos προφανώς το FB δεν είναι για αυτόν!

Στο Reddit ή σε αντίστοιχα φόρουμς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, charalampos21 είπε

Στο Reddit ή σε αντίστοιχα φόρουμς. 

Είναι κι αυτό μια λύση αλλά καμία σχέση με την ευχρηστία που σου δίνει το FB να τα έχεις όλα μαζεμένα σε μια εφαρμογη + να βλέπεις posts απο φίλους και συγγενείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολοί οι λόγοι της πτώσης.

ο μεγαλύτερος λόγος ήταν ότι μέσα ήταν οι μαμαδες και θείες τους. Ανέβαζε η αλλη "ξεκωλη" φωτο και είναι love παό την θεία "η μαμά θα ήταν περήφανη" σχόλιο.

Επειτα το FB μάλλον κατάντησε πολύ έξυπνο για τους όχι τόσο έξυπνους "νέους του instagram". Lυπάμε που το λέω έτσι χοντροκομένα αλλά το έχω συζητήσει και μου είπαν πολλοί ότι μπερδεύονται. Ας πούμε είναι overwelming. Κατάντησε να έχει τόση λειτουργικότητα (τόσα πράγματα να κάνεις) πχ ομάδες, λίστες ποιος βλέπει τι ακριβώς, photo albums κτλ κτλ που οι "νεότεροι" από Instagram (τώρα πάλιωσε και αυτό) θολώνανε και δεν ξέραν πως να το χειριστούν. Οι του instagram δεν βολεύονται με την δομή του (όπως εγώ ο ΦΒάκιας με του insta που το θεωρώ "απλοϊκό" και λιγότερο εκφραστικό. Οστόσο είναι πολύ δυνατότερο πχ στα stories (ο editor) ενώ το FB πεισματικά το αφήσαν πίσω στο θέμα αυτό με αποτέλεσμα να αξίζει να μοιραστείς το story αφού το φτιάξεις στο instra. Και επειδή οι νέοι δουλεύουν πολύ stories είναι στρατηγικό ΛΑΘΟΣ αυτή η απαξίωση του fb στο θέμα αυτό.  

Τέλος και οι "παλιοι" που έμειναν, σοβαρεύτηκαν αρκετά και σταμάτησαν να ανεβάζουν και πολλά πράγματα (και στο insta συμβαίνει αυτό) για τον φόβο της "έκθεσης". Δεν ανεβάζουν πια. Γεμισε leecher που μονο να βλέπουν τι κάνουν οι άλλοι και στην καλύτερη να επικρίνουν! ενώ οι ίδιοι δεν "προσφέρουν" τπτ σε αυτές τις contributive πλατφόρμες.  Και όταν κάποιος ανεβάζει πάλι χαμένο πάει. Εχεις 500 φίλους και φτάνει στους 10 καλύτερους κατά το Fb. Δλδ kai  ο αλγόριθμός του χάλασε που αντί να προδοθεί λίγο και τα λίγα που ανεβάζουν οι φίλοι σου τους ξεχνάει (Δεν τους βλέπεις στο feed) και φέρνει άσχετα όλο και περισσότερο (κυρίως από ομάδες που οκ και αυτό καλό αλλά που είναι και οι φίλοι?)

Οπότς ένα μαγαζί με πολλούς "τοξικούς" που αντί να το κλείσουν και νας μας αφήσουν ήσυχους μένουν εκεί για να το κλείσεις εδύ πρώτος χωρίς νέο αίμα και χωρίς καλό αλγόριθμο..

(το τικ τοκ είναι πιο πολύ εσύ να βλέπεις και λιγότερο να δημιουργείς οπότε ούτε αυτό είναι τέλειο). 

 

Επεξ/σία από keysmith
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τί να ανανεώσουν οι καημένοι...Με εξαίρεση εμάς που το έχουμε από συνήθεια (γιατί κάναμε λογαριασμούς στα εφηβικά μας χρόνια) η νέα γενιά έχει ρίξει άκυρο στο facebook εδώ και χρόνια και πολύ καλά έκανε. Όχι ότι ξέρουν τί τους γίνεται απλά πηγαίνουν όπου φυσάει ο άνεμος. Κάποια στιγμή (ελπίζω σύντομα) θα έρθει ο καιρός να εκθρονιστεί οριστικά και το instagram... Μία πλατφόρμα που όχι απλά πρόδωσε το αρχικό της όραμα, αλλά μετατράπηκε σε ένα αντιπαθές κοινωνικό μέσο (αυτο)προβολής του κάθε δυστυχισμένου (που προσπαθεί να πείσει τον εαυτό του & τους άλλους για την ευτυχία του)...  Κρίμα σε όσους παίρνουν το instagram στα σοβαρά & φορτώνουν στην ψυχή τους τα κόμπλεξ κατωτερότητας (που άλλοι ξεφορτώνονται). 

Επεξ/σία από ramarg
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...