Προς το περιεχόμενο

Ασθενής με διαβήτη τύπου 1 παράγει ινσουλίνη μετά από πειραματική θεραπεία με βλαστοκύταρρα


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, for4 είπε

χάρηκα αλλά μετά διάβασα ομάδα από Κίνα. Δυστυχώς όσο και αν έχουν προοδεύσει και βλέπουμε φοβερές κατασκευές στην χώρα τους, όσον αφορά την έρευνα όταν ακούτε από Κίνα να κρατάτε μικρό καλάθι. Πάει το ψέμμα σύννεφο.

 

7 ώρες πριν, TrialKid είπε

Πάσχω από τα 6 μου, δεν θέλω να πω περισσότερα, αλλά εταιρίες σαν την Novo Nordisk ( NovoRapid , Tresiba και Ozempic και άλλα πολλά προϊόντα) , Abbot με παρελκόμενα (αισθητήρες) , Medtronic (με αντλίες ινσουλίνης, αισθητήρες

ΔΕΝ θα το αφήσουν έτσι , πολλά τα Billions real money και όχι πλασματικά νούμερα σε ένα υπολογιστή. 
 

Θα δούμε…

Αυτά κι αν βαρεθήκαμε να ακούμε. Η Κίνα έχει κάνει τεράστια πρόοδο στην τεχνολογία και στην επιστήμη σε όλα τα επίπεδα. Κονταροχτυπιεται εδώ και χρόνια άνετα με τις ΗΠΑ, αν δεν τις έχει ξεπεράσει κιόλας σε κάποιους τομείς. 

Όσο για τις εταιρείες εγώ λέω ευτυχώς που υπάρχουν. Η κλασσική αρρώστια της συνομωσιολογιας και της μανίας καταδίωξης που έχουμε εδώ στην Ελλαδα. Καταρχήν εδώ δεν μιλάμε για φάρμακο, αλλά για αλλου τύπου θεραπεία. Τα φαρμακα χρειάζονται δοκιμές και έρευνες πολλών εκατομμυρίων μέχρι να βρεθεί κάτι και να έρθει σε μορφή που να μην έχει παρενέργειες. Αυτά τα λεφτά μόνο οι εταιρείες τα έχουν να τα διαθέσουν, η κάποιος χορηγός η μετά το κράτος. Δεν θα παραχθούν φάρμακα από παρθενογένεση. Αυτά τα επιχειρήματα είναι σαν να μου λέτε ότι επειδή ανακαλύφθηκε νέος τύπος χειρουργικής επέμβασης βελτιωμένος, οι εταιρίες δεν θα αφήσουν να γίνεται η επεμβαση αυτή. Ας σοβαρευτούμε λίγο. Στην χειρότερη αν μια εταιρεία φοβάται πως μια άλλη μικρή μπορεί να βγάλει καλύτερα προϊόντα και να την απειλήσει, μπορεί κάλλιστα να της κάνει μια προσφορα και να εξαγοράσει τα φαρμακα και τις πατέντες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, TrialKid είπε

Πάσχω από τα 6 μου, δεν θέλω να πω περισσότερα, αλλά εταιρίες σαν την Novo Nordisk ( NovoRapid , Tresiba και Ozempic και άλλα πολλά προϊόντα) , Abbot με παρελκόμενα (αισθητήρες) , Medtronic (με αντλίες ινσουλίνης, αισθητήρες

ΔΕΝ θα το αφήσουν έτσι , πολλά τα Billions real money και όχι πλασματικά νούμερα σε ένα υπολογιστή. 
 

Θα δούμε…

Μακάρι να πέσουμε έξω αλλά κι εγώ αυτό φοβάμαι φίλε μου..Είναι πολλά τα φράγκα από ινσουλίνες,ταινίες,αισθητήρες κλπ...(διαβητικός κι εγώ εδώ και 1.5 χρονο με τύπου 2)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο διαβήτης όπως ο καρκίνος τα αυτοάνοσα είναι τροφή τρισεκατομμυρίων για τις εταιρείες της big pharma μακάρι εύχομαι μέσα από την ψυχή μου να πάνε όλα καλά. Αλλά πιστεύω ότι δεν θα το αφήσουν ή εάν η θεραπεία είναι εξόφθαλμα καλή θα προσπαθήσουν να βάλλουν εμπόδια για να την καθυστερήσουν όσο περισσότερο μπορούν ώστε να συνεχίσουν να καταγράφουν κέρδη. Όπως είπε και κάποιος φίλος παραπάνω για αυτές τις εταιρίες είμαστε αριθμοί και όχι άνθρωποι άτομα όπως και για πολλές άλλες εταίρες εκτός των φαρμακευτικών πχ (όπλων τροφίμων ιατρικών μηχανημάτων κτλ).

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dali13gr είπε

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, η γυναίκα μου έχει επίσης από 3 χρόνων και τώρα είναι 49. Όλα αυτά τα χρόνια κάθε 10 χρόνια θα βρισκόταν η θεραπεία και ακόμα με τον ίδιο τρόπο γίνεται η αντιπετώπιση.

Αυτό που θέλω να πω, είναι να φροντίσετε ως γονείς να εκπαιδευτεί το παιδί όσο το δυνατόν καλύτερα για να μην έχει επιπλοκές στο μέλλον και αν έρθει η θεραπεία, ήρθε. Έχουν δει πολλά τα μάτια μου από γιατρούς που δεν εκπαιδεύουν τους ασθενείς τους και από ασθενείς που αδιαφορούν για το διαβήτη τους που είναι να τρελαίνεσαι ( η γυναίκα μου με 46 χρόνια ΔΤ1 δεν έχει ούτε μισή επιπλοκή).

Είχε η Θεία μου πέθανε στα 65 της από επιπλοκές. Το είχε από παιδί.

Τα ίδια της λέγαμε και εμείς, δεν προσέχεις δεν το ένα δεν το άλλο.

Μέχρι που μια μέρα ο πατέρας μου (αδελφός της) μου είπε δε μπορείς να καταλάβεις πόσο κουραστικό είναι όλο αυτό. Κάποια στιγμή απλά παραδίδεται ο άνθρωπος και σου λέει, όσο πάει.

Δύσκολα πράγματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, thanosAIAS said:

Είχε η Θεία μου πέθανε στα 65 της από επιπλοκές. Το είχε από παιδί.

Τα ίδια της λέγαμε και εμείς, δεν προσέχεις δεν το ένα δεν το άλλο.

Μέχρι που μια μέρα ο πατέρας μου (αδελφός της) μου είπε δε μπορείς να καταλάβεις πόσο κουραστικό είναι όλο αυτό. Κάποια στιγμή απλά παραδίδεται ο άνθρωπος και σου λέει, όσο πάει.

Δύσκολα πράγματα.

Ισχύει, είναι απίστευτα ψυχοφθόρο γι αυτό πιστεύω πως όλοι οι άνθρωποι με ΔΤ1 (και οποιοδήποτε αυτοάνοσο που απειλεί τη ζωή) πρέπει να έχουν lifetime ψυχολογική υποστήριξη.

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...