Προς το περιεχόμενο

ΔΕΔΔΗΕ - μέτρηση


panos9553

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας,

Θα ηθελα την γνωμη σας - συμβουλή σας στα παρακατω.

Στις 05/08/2024 Ενεργοποιήθηκε η νέα παροχή ρεύματος σε νέο διαμέρισμα που νοικιάζω. Σημειωσα τις κιλοβατορες μια μερα πριν ενεργοποιηθει το ρευμα και ηταν 4216, σε ηλεκτρονικο μετρητη.

Εκδοθηκε λοιπον εκκαθαριστικός λογαριασμος πριν λιγες μερες που περιλαμβανει τις ημερομηνιες 05-08 εως 18-09 και  αναφερει αρχικες κιλοβατορες 3320 και τελικες 4683. Με χρεωνει Δηλ.  1363 κιλοβατορες, αντι για 467. Μιλαω με Δεη και με παραπεμπει φυσικα στον ΔΕΔΔΗΕ. 

Ο ΔΕΔΔΗΕ παραδεχεται πως οντως στις 05-08 ο μετρητης εγραφε 4216 ...ΑΛΛΑ στις 23-07 που διεκοπη η γραμμη απο τον προηγουμενο που νοικιαζε το σπιτι ηταν 3320 και πως κατα την ενεργοποιηση εχουν σημειωσει πως υπηρχε καποιο θεμα με τις σφραγιδες και την διαφορα μετρησης κλπ...Αλλα αυτοι στην ΔΕΗ εδωσαν το νουμερο που ΔΕΝ με αφορα..Εκανα αιτημα μεσω τηλ. στον ΔΕΔΔΗΕ αλλα δεν εχω βγαλει ακρη ακομα...Τι αλλο μπορω να κανω σε αυτη την περιπτωση βρε παιδια??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλλον υπάρχει κάποιο  λίγο θέμα.. Πιθανόν να έχει προβλημα με τις σφραγίδες..Και για την διαφορά ενδείξεων.... Και από ποτε ξεκίνησες εσυ με την επανασυνδεση.. 

Μόνο με τον Δεδδηε θα μιλήσεις.. 

 

Επεξ/σία από takoulou
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, takoulou είπε

Μάλλον υπάρχει κάποιο  λίγο θέμα.. Πιθανόν να έχει προβλημα με τις σφραγίδες..Και για την διαφορά ενδείξεων.... Και από ποτε ξεκίνησες εσυ με την επανασυνδεση.. 

Μόνο με τον Δεδδηε θα μιλήσεις.. 

 

Σε ευχαριστώ πολυ για την απαντηση,

Εχω κανει τηλεφωνικο αιτημα 2 φορες στον ΔΕΔΔΗΕ και περιμενω...

Το θεμα ειναι πως συμφωνουμε πως 05/08 που ενεργοποιηθηκε η γραμμη οι κιλοβατορες ηταν 4216. Εμένα ομως γιατι να μου φορτωσουν εξαρχης μια τετοια <<προηγουμενη>> διαφορα? Υπαρχει περιπτωση να φορτωθω εγω κατι τετοιο??Δε καλύπτομαι καπως?? Διοτι ειναι Αδικο και παραλογο το λιγοτερο. Δεν ειναι υπολογος ο ιδιοκτητης σε αυτο?

Και απο την αλλη, χωρις να με αφορα κιολας...πως γινεται βρε παιδια απο 23/07 εως 05/08 να χρεωθει το ρολοι 900 κιλοβατορες σε τοσες λιγες μερες??Ειναι υπερβολικα παρα πολλες..Δεν στεκει σαν νουμερο..

Επεξ/σία από panos9553
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο τισ 23 /7 που διεκοψε ο προηγουενος έως τις 5/8 που ενεργοποιηθηκες εσυ στο σπιτι υπήρχε ρευμα η ητανε κομενο.Διοτι καποιες φορες ο δεδηε βγάζει τελικο για τον προηγούμενο αλλα δεν κοβει ποτε την γραμμη .Οταν μπηκες εσυ μεσα ειχε το σπιτι ρευμα?

1 ώρα πριν, panos9553 είπε

Και απο την αλλη, χωρις να με αφορα κιολας...πως γινεται βρε παιδια απο 23/07 εως 05/08 να χρεωθει το ρολοι 900 κιλοβατορες σε τοσες λιγες μερες??Ειναι υπερβολικα παρα πολλες..Δεν στεκει σαν νουμερο.

 

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, filipprin είπε

Aπο τισ 23 /7 που διεκοψε ο προηγουενος έως τις 5/8 που ενεργοποιηθηκες εσυ στο σπιτι υπήρχε ρευμα η ητανε κομενο.Διοτι καποιες φορες ο δεδηε βγάζει τελικο για τον προηγούμενο αλλα δεν κοβει ποτε την γραμμη .Οταν μπηκες εσυ μεσα ειχε το σπιτι ρευμα?

 

Ήταν κομμένο από 23/07 έως 05/08..Ο ΔΕΔΔΗΕ είπε πως 23/07 όταν πήγε να το διακόψει σημείωσε 3320. Και στις 05/08 όταν πήγε να το ξαναενεργοποιησει σημείωσε τις 4216 που είχα δει και εγώ. Είχα περάσει και μια βόλτα Αρχές Αυγούστου πριν μπω σπίτι και όντως δεν είχε ρεύμα. Το περίμενα πως και πως να ενεργοποιηθεί κιόλας για να κάνουν οι μάστορες δουλειές.

Επεξ/σία από panos9553
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, filipprin είπε

Aπο τισ 23 /7 που διεκοψε ο προηγουενος έως τις 5/8 που ενεργοποιηθηκες εσυ στο σπιτι υπήρχε ρευμα η ητανε κομενο.Διοτι καποιες φορες ο δεδηε βγάζει τελικο για τον προηγούμενο αλλα δεν κοβει ποτε την γραμμη .Οταν μπηκες εσυ μεσα ειχε το σπιτι ρευμα?

 

Ο Δεδδηε συνήθως κόβει την παροχη και δίνει και την ένδειξη που έγινε η διακοπή..Με όλα τα στοιχεία σφραγίδες κτλπ.. Τώρα υπάρχουν και οι πελατες που κάνουν αυθαίρετη την επανασυνδεση...

Δυσκολο σε ηλεκτρονικό μετρητή.. Φαίνονται ολα μέσα.. 

Μήπως κάποιος το συνδεσε αυθαίρετα.. 

Ξέρεις τι έγραψε ο Δεδδηε... Παραβιασμενο;

Μίλησες μαζί τους.. Έχει αρκετή διαφορά στις ενδείξεις.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα καταλήγουμε οτι κάποιος εσπασε τις σφραγιδες μετα απο 23/7 που εκοψε ο δεδδηε .Για 7-8 μερες συνδεσε και μετα αποσυνδεσε ξανα μιας και αρχες αυγουστου ηταν κομενο και εκαψε 900 κιλοβατορες.Για την ωρα προσπαθώ να καταλαβω.

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, filipprin είπε

Αρα καταλήγουμε οτι κάποιος εσπασε τις σφραγιδες μετα απο 23/7 που εκοψε ο δεδδηε .Για 7-8 μερες συνδεσε και μετα αποσυνδεσε ξανα μιας και αρχες αυγουστου ηταν κομενο και εκαψε 900 κιλοβατορες.Για την ωρα προσπαθώ να καταλαβω.

Πιθανόν.. Αν βρήκαν κομμένες  τις σφραγίδες από Δεδδηε..Δεν κόβονται μόνες  τους.. 

Ρώτησε παρε και  τηλέφωνο.. 

Και μάλιστα αν έχει γράψει ο  τεχνικός παραβιασμενη παροχη θα χρεωθεις τις κιλοβατώρες και την ρευματοκλοπή.. 

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έμπλεξες φίλε. Μάλλον ο ιδιοκτήτης ή κάποιος άλλος είχαν παραβιάσει και είχαν κατανάλωση. Επίσης, συμβαίνει και το άλλο κουλό, ο ΔΕΔΔΗΕ δεν κόβει πάντα το ρεύμα ενώ εκδίδει τελικό λογαριασμό και θεωρεί κομμένη την παροχή στα χαρτιά, ομως το σπίτι έχει κανονικά ρεύμα, μπορεί να έκανε κάποια κατανάλωση ο ιδιοκτήτης. Δυστυχως σε εσένα θα χρεωθεί η κατανάλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Έμπλεξες φίλε. Μάλλον ο ιδιοκτήτης ή κάποιος άλλος είχαν παραβιάσει και είχαν κατανάλωση. Επίσης, συμβαίνει και το άλλο κουλό, ο ΔΕΔΔΗΕ δεν κόβει πάντα το ρεύμα ενώ εκδίδει τελικό λογαριασμό και θεωρεί κομμένη την παροχή στα χαρτιά, ομως το σπίτι έχει κανονικά ρεύμα, μπορεί να έκανε κάποια κατανάλωση ο ιδιοκτήτης. Δυστυχως σε εσένα θα χρεωθεί η κατανάλωση. 

Δεν συμβαίνει πολυ  αυτό.. Να μην κόβει το ρεύμα ο Δεδδηε.. Εξαρτάται την περιοχη του Δεδδηε και τον τεχνικό!!!  Γιατί πρέπει να παει στην παροχη και δώσει ενδείξεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, filipprin είπε

Αρα καταλήγουμε οτι κάποιος εσπασε τις σφραγιδες μετα απο 23/7 που εκοψε ο δεδδηε .Για 7-8 μερες συνδεσε και μετα αποσυνδεσε ξανα μιας και αρχες αυγουστου ηταν κομενο και εκαψε 900 κιλοβατορες.Για την ωρα προσπαθώ να καταλαβω.

Ο ΔΕΔΔΗΕ στο τηλ. σαν πρώτη εικόνα αυτό μου είπαν. Απλά πως γίνεται ενώ συμφωνούμε στις κιλοβατορες την μέρα που ενεργοποιήθηκε η δική μου γραμμή να χρεώνομαι κάτι Προηγούμενο;;;Αποδεδειγμένα κιόλας...

39 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Έμπλεξες φίλε. Μάλλον ο ιδιοκτήτης ή κάποιος άλλος είχαν παραβιάσει και είχαν κατανάλωση. Επίσης, συμβαίνει και το άλλο κουλό, ο ΔΕΔΔΗΕ δεν κόβει πάντα το ρεύμα ενώ εκδίδει τελικό λογαριασμό και θεωρεί κομμένη την παροχή στα χαρτιά, ομως το σπίτι έχει κανονικά ρεύμα, μπορεί να έκανε κάποια κατανάλωση ο ιδιοκτήτης. Δυστυχως σε εσένα θα χρεωθεί η κατανάλωση. 

Ότι και να έχει συμβεί, εμένα τι με αφορά πριν ενεργοποιηθεί η δική μου γραμμή; Τσεκαρα τις κιλοβατορες πριν ενεργοποιηθεί η δική μου γραμμή, τι άλλο να έκανα;; Κάθε φορά που νοικιάζουμε σπίτια θα πρέπει να έχουμε και ντεντέκτιβ μαζί μας;;  Είναι άδικο και παράλογο να χρεωθώ εγώ κάτι...Επίσης σαν νούμερο ξαναλέω...900 κιλοβατορες σε τόσες μέρες δεν βγαίνει...Μήπως το 3320 είναι αυθαίρετο νούμερο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπαρχουν σπασμενες σφραγιδες υπαρχει προβλημα και αυτοι κοιτανε να το χρεωσουν καπου.Εσενα σου δειξανε κατι τετοιο.Σου ειπε κατι τετοιο ο δεδδηε κατα την συνομιλια σου μαζι του.Υπαρχει τελικα παραβιαση καταγεγραμενη η οχι???.Διοτι διαφορετικα το μονο που μενει ειναι η  λάθος καταγραφη του δεδεη κατα τη διακοπη που παλι κοιτανε να σου την χρεωσουν

6 λεπτά πριν, panos9553 είπε

Ότι και να έχει συμβεί, εμένα τι με αφορά πριν ενεργοποιηθεί η δική μου γραμμή;

 

11 λεπτά πριν, panos9553 είπε

Απλά πως γίνεται ενώ συμφωνούμε στις κιλοβατορες την μέρα που ενεργοποιήθηκε η δική μου γραμμή να χρεώνομαι κάτι Προηγούμενο;;;Αποδεδειγμένα κιόλας...

Αυτο το ερώτημα το εθεσες ξεκαθαρα και τι απαντηση ελαβες??

Επεξ/σία από filipprin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filipprin είπε

Αν υπαρχουν σπασμενες σφραγιδες υπαρχει προβλημα και αυτοι κοιτανε να το χρεωσουν καπου.Εσενα σου δειξανε κατι τετοιο.Σου ειπε κατι τετοιο ο δεδδηε κατα την συνομιλια σου μαζι του.Υπαρχει τελικα παραβιαση καταγεγραμενη η οχι???.Διοτι διαφορετικα το μονο που μενει ειναι η  λάθος καταγραφη του δεδεη κατα τη διακοπη που παλι κοιτανε να σου την χρεωσουν

 

Ο ΔΕΔΔΗΕ ακόμα δεν μου έχει πει κάτι επίσημο...Τους έχω κάνει αίτημα 2 φορες τηλεφωνικά να διορθώσουν το νούμερο αυτό. Και μου έχουν πει ότι το μεταφέρουν στο αρμόδιο τμήμα και θα με πάρουν τηλ. Απλα η πρώτη υπάλληλος ανέφερε πως έχει δει και ο υπάλληλος πως κάτι δεν πάει καλά με τις σφραγίδες.

Εγώ πως καλύπτονται βρε παιδιά για κάτι που Ουσιαστικά δεν Με αφορά;; Αν μου πει ο ΔΕΔΔΗΕ ότι και καλά τα χρεώνομαι εγώ..Δεν μπορεί να με καλύψει εμένα με κάποιο έγγραφο και να αναλάβει ο ιδιοκτήτης την διαφορά που δεν έχω κάψει εγώ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, panos9553 said:

Επίσης σαν νούμερο ξαναλέω...900 κιλοβατορες σε τόσες μέρες δεν βγαίνει...Μήπως το 3320 είναι αυθαίρετο νούμερο;;

900 κιλοβατώρες έκαψα σε 4 μήνες χειμώνα με κλιματιστικό και ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.. 280 κιλοβατώρες έκαψα σε ένα μήνα με τον ηλιακό θερμοσίφωνα αναμμένο 24/7 (απο μ@@κία του ηλεκτρολόγου).. δεν βγαίνουν τα νούμερα εννοείται εκτός και αν βγάλανε κανα bitcoin :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συμβολαιο σου απο ποτε ξεκινα?

2 λεπτά πριν, panos9553 είπε

Δεν μπορεί να με καλύψει εμένα με κάποιο έγγραφο και να αναλάβει ο ιδιοκτήτης την διαφορά που δεν έχω κάψει εγώ;;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...