Προς το περιεχόμενο

Η ιταλική Γερουσία εγκρίνει αμφιλεγόμενες τροπολογίες για την καταπολέμηση της διαδικτυακής πειρατείας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ούτε από εμένα χάνει η Amstel μιας και δεν πίνω μπίρα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι κλοπή αν κάποιος κλέψει ένα φορτηγό της και τις πιει μετά με το παρεάκι του…

Αν έκανε copy/paste το καφάσι όμως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 λεπτά πριν, AtiX είπε

Να έβγαζε μαϊμού προϊόν δηλαδή?

Όχι, γι' αυτό δεν δουλεύουν οι παραλληλισμοί με καρβέλια και μπύρες. Γιατί αν κλέψω μια μπύρα, τη στερώ από κάποιον αγοραστή. Αν κατεβάσω ένα παιχνίδι, αυτός που θα το αγόραζε πάλι θα βρει να το αγοράσει. Δεν είναι φυσικό προϊόν, δεν έχει πεπερασμένο αριθμό αντιτύπων, δεν εξαφανίζεται από το ράφι και όλος ο πλανήτης να το κατεβάσει παράνομα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Όχι, γι' αυτό δεν δουλεύουν οι παραλληλισμοί με καρβέλια και μπύρες. Γιατί αν κλέψω μια μπύρα, τη στερώ από κάποιον αγοραστή. Αν κατεβάσω ένα παιχνίδι, αυτός που θα το αγόραζε πάλι θα βρει να το αγοράσει. Δεν είναι φυσικό προϊόν, δεν έχει πεπερασμένο αριθμό αντιτύπων, δεν εξαφανίζεται από το ράφι και όλος ο πλανήτης να το κατεβάσει παράνομα.

Πάμε πάλι, η μπίρα ή το ψωμί ή οποιοδήποτε άλλο υλικό προϊόν δεν είναι ένα… αυτά που θα κλαπούν δεν θα δημιουργήσουν καμία έλλειψη στους υπόλοιπους που θα θελήσουν να το αγοράσουν… οπότε ως παραλληλισμός είναι μια χαρά…

Θέλεις να το δούμε το θέμα σοβαρά ή θα επιδοθούμε σε επιχειρήματα που εύκολα αποδομούνται?

Επεξ/σία από AtiX
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Πάμε πάλι, η μπίρα ή το ψωμί ή οποιοδήποτε άλλο υλικό προϊόν δεν είναι ένα… αυτά που θα κλαπούν δεν θα δημιουργήσουν καμία έλλειψη στους υπόλοιπους που θα θελήσουν να το αγοράσουν… οπότε ως παραλληλισμός είναι μια χαρά…

Θέλεις να το δούμε το θέμα σοβαρά ή θα επιδοθούμε σε επιχειρήματα που εύκολα αποδομούνται?

Δεν κατάλαβα. Τι εννοείς δε θα δημιουργήσουν καμία έλλειψη;

Αν εγώ τη νύχτα σου κλέψω όλα τα ψωμιά, το πρωί εσύ έχεις απώλεια κεφαλαίου (χρόνος και χρήμα για κάθε ένα ψωμί) και απώλεια κέρδους (κανείς δε θα αγοράσει ψωμιά γιατί δεν έχεις).

Αν όμως τη νύχτα κατεβάσω όλους τους δίσκους που πουλάς, την επόμενη μέρα εσύ δε θα το έχεις καταλάβει καν στο πορτοφόλι σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lucifer είπε

Δεν κατάλαβα. Τι εννοείς δε θα δημιουργήσουν καμία έλλειψη;

Αν εγώ τη νύχτα σου κλέψω όλα τα ψωμιά, το πρωί εσύ έχεις απώλεια κεφαλαίου (χρόνος και χρήμα για κάθε ένα ψωμί) και απώλεια κέρδους (κανείς δε θα αγοράσει ψωμιά γιατί δεν έχεις).

Αν όμως τη νύχτα κατεβάσω όλους τους δίσκους που πουλάς, την επόμενη μέρα εσύ δε θα το έχεις καταλάβει καν στο πορτοφόλι σου.

Νομίζω πως κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις… είναι σαν στον φούρναρη να κλέβουν κάθε μέρα μια ή δύο ή πέντε φρατζόλες, αν πουλάει χιλιάδες δεν θα το καταλάβει…

αυτό δεν παύει, αυτός που πήρε τις φρατζόλες να είναι κλέφτης…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AtiX είπε

Νομίζω πως κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις… είναι σαν στον φούρναρη να κλέβουν κάθε μέρα μια ή δύο ή πέντε φρατζόλες, αν πουλάει χιλιάδες δεν θα το καταλάβει…

αυτό δεν παύει, αυτός που πήρε τις φρατζόλες να είναι κλέφτης…

Κατ' αρχάς δεν υποστηρίζω την πειρατεία, ανεξάρτητα από το αν την εξασκώ. Οπότε δεν το πάω κάπου πονηρά, ούτε προσποιούμαι. Το μόνο που λέω (και δεν έχω καταλάβει πού είναι το μπέρδεμα) είναι ότι ένα απτό, υλικό αγαθό όταν το παίρνεις από το σημείο Α, σταματάει να είναι στο σημείο Α. Δεν είναι πια διαθέσιμο για όποιον το θέλει. Δε μπορεί να το αγοράσει και όποιος το πουλάει δε μπορεί να βγάλει κέρδος.

Ένα άυλο προϊόν, το οποίο φτιάχνεται άπαξ και αναπαράγεται άυλα επ άπειρον, δεν μπορεί να κλαπεί. Μπορεί μόνο να μην πληρωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, AtiX είπε

όποιος έχει αγοράσει ηλεκτρονικά μια ταινία μπορεί άνετα να την έχει στον δίσκο του ή σε dvd και να την δει όσες φορές θέλει… όποιος ενοικιάζει ή πληρώνει steaming υπηρεσίες δεν αγοράζει το προϊόν αλλά παίρνει άδεια για να την δει…

Πες μου πως μπορώ να αγοράσω ταινία από το Amazon ή οποιαδήποτε άλλη αντίστοιχη υπηρεσία και να την κατεβάσω στον δίσκο μου, να την έχω διαθέσιμη σε όλες μου τις συσκευές και να μην την χάσω αν τελικά η υπηρεσία από την οποία την έχω αγοράσει, χάσει τα δικαιώματα προβολής της.
Αυτά που λες δεν γίνονται. Όταν αγοράζεις μια ταινία από το Amazon ή οποιαδήποτε άλλη streaming υπηρεσία αυτή υπάρχει στην ψηφιακή ταινιοθήκη σου, ίσως μπορείς να την κατεβάσεις σε συσκευή σου αλλά για να την δεις απαιτείται να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή της υπηρεσίας για να αποκρυπτογραφηθεί το αρχείο, δεν μπορείς να την κάνεις copy σε άλλη συσκευή σαν αρχείο γιατί είναι κρυπτογραφημένο, δεν έχεις την ελευθερία να χρησιμοποιήσεις όποια εφαρμογή θες για να δεις το αρχείο σου και εάν για κάποιο λόγο η υπηρεσία στην οποία έχεις την ταινιοθήκη σου για κάποιον λόγο σταματήσει να παρέχει την συγκεκριμένη ταινία πολύ απλά χάνεις την ταινία.
Με λίγα λόγια η αγορά μου ενός ψηφιακού αντιγράφου (πάντα μιλάω για αγορά, όχι ενοικίαση και όχι για περιεχόμενο που προσφέρεται μέσα στην μηνιαία συνδρομή της υπηρεσίας) μιας ταινίας έχει πλέον πολύ λιγότερη λειτουργικότητα και αίσθηση ιδιοκτησίας σε σχέση με ένα DVD. Από την στιγμή λοιπόν που ΑΓΟΡΑΖΩ μια ταινία πιθανότατα στην ίδια τιμή με ένα DVD απαιτώ να έχω και την ίδια λειτουργικότητα με ένα DVD

4 ώρες πριν, AtiX είπε

μην τους μπερδεύουμε με αυτούς που μπαίνουν και κατεβάζουν ένα αρχείο από site μέσω torrents κλπ… αυτοί όπως και τα site κάνουν διακίνηση και μάλιστα τα site βγάζουν και χρήματα μέσω των διαφημίσεων… οπότε και εμπορική διάθεση υπάρχει και διακίνηση παράνομου αποκτηθέντος προϊόντος μέσω του seed…

ελπίζω να μην θεωρούνται αυτές οι δύο κατηγορίες ίδιο πράγμα… είναι ντροπή η δεύτερη κατηγορία χρηστών να κρύβεται πίσω από την πρώτη… και είναι πολύ περίεργο που άτομα της πρώτης κατηγορίας δικαιολογούν άτομα της δεύτερης…

Όταν αγοράζω μια ταινία σε ψηφιακή μορφή από το Amazon η αντίστοιχη υπηρεσία ΔΕΝ έχω την δυνατότητα να την κατεβάσω στο δίσκο μου, ή αν μπορώ να την κατεβάσω δεν μπορώ να την δω χωρίς την χρήση της εφαρμογής της εταιρείας από την οποία την αγόρασα λόγω κρυπτογράφησης του αρχείου. Κατά συνέπεια ΔΕΝ μπορώ ούτε Backup της ταινίας να κρατήσω στον σκληρό μου δίσκο. Οπότε για πες μου πώς μπορώ να έχω την ίδια λειτουργικότητα με το DVD και το Backup μου αν δεν κατεβάσω από κάποιο torrent ή αντίστοιχο την ταινία που έχω πληρώσει?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως υπάρχει μια ταινια η "The Man From Earth" , low budget με μια καμερα χαλια φωτισμος δεν την ηξερε η μανα της. Εγινε rip, εγινε χαμος, ξαφνικα ανεβηκαν η πωλησεις, πηρε release και ο ιδιος ο δημιουργος ειχε βγει τοτε στο IMDB forums (εαν θυμαστε που ειχαν παλια) και ελεγε ευχαριστω οσους την κατεβασαν και την εκαναν αυτη που ειναι τωρα, ειχε γραψει ενα κατεβατο για το τι εκανε η "πειρατεια" για την ταινια του και πως του αλλαξε την ζωη.

Τωρα ειναι ενα cult διαμαντάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...