Προς το περιεχόμενο

Η ιταλική Γερουσία εγκρίνει αμφιλεγόμενες τροπολογίες για την καταπολέμηση της διαδικτυακής πειρατείας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 hours ago, KostasKri said:

Είναι ακριβός το ίδιο. Όταν κάτι ανήκει σε κάποιον δεν είναι απαραίτητα υλικό αγαθό και έχει κάθε δικαίωμα να κυνηγήσει κάποιον που "κλέβει". Το ότι "έτυχε" και είναι εύκολο να διαμοιράσεις ηλεκτρονικά υλικό δεν σημαίνει ότι δεν είναι κλοπή και δεν θα πρέπει να υπάρχουν νόμοι από πίσω. Ούτε σημαίνει ότι επειδή δεν σκόπευες να το αγοράσεις, σημαίνει ότι είναι οκ να το καταναλώσεις. Δεν είναι σωστό νομικά ούτε και ηθικά.

Και εν τέλη πίσω από κλειστές πόρτες, ο καθένας κάνει ότι θέλει. Το τραγικό είναι όμως που βγαίνουν όλοι με χαρά να παριφανεύονται το πως κλέβουν και πως όλοι οι υπόλοιποι που πληρώνουμε ήμαστε ζώα. Εκεί έχουμε καταλήξει δυστυχώς.

...βγαίνω στο μπαλκόνι μου και ο γείτονας στο δικό του μπαλκόνι έχει netflix και το βλέπω κι εγώ. Θα έπρεπε να κλείσω τα μάτια μου να μην το δω γιατί δεν πλήρωσα μην διαπράξω κλοπή.

Όταν ο κάγκουρας βάζει μουσική στο αμάξι του με ανοιχτά παράθυρα και κάνει περασιά και τον ακούμε, μας υποχρεώνει να κάνουμε πειρατεία μουσικής, αφού το ακούσαμε και δεν το πληρώσαμε.

Ανοίγω ραδιόφωνο, ακούω μουσική που δεν πλήρωσα, όταν βάζει διαφημίσεις αλλάζω σταθμό και δεν ακούω την διαφήμισή του...

image.png.202535451491aaf0b50e281c05e4b5ac.png
Δεν δικαιολόγησα την πειρατεία σε νομικό ή ηθικό επίπεδο, την αποδέχομαι για ότι είναι, τρόπος ζωής για κάποιους, αλλά όταν δεν αφαιρείς αγαθό από κάποιον άλλον δεν είναι κλοπή, είναι πειρατεία πνευματικής ιδιοκτησίας, νομικά και ηθικά λάθος αλλά περί ηθικής και ορέξεως κολοκυθόπιτα στις μέρες μας.
~~

4 hours ago, Tlykog said:

Αυτό όλο που έγραψες δικαιολογεί την πειρατεία; Ήρεμα ρωτάω.

Ξαναδιαβάστε όλοι το μήνυμα που γράφω, ξεκίνησα λέγοντας πως νομικά και ηθικά είναι λάθος.

Αποφασίζει κάποιος να είναι νομικά και ηθικά λάθος όταν κάνει πειρατεία, όποιος ζαχαρώνει την πειρατεία είναι υποκριτής. Δεν θα δικαιολογήσω την πειρατεία ως "σιγά μην τους κάνω πιο πλούσιους, κι αυτοί κλέβουν, πολλά ζητάνε", εγώ πειρατώ για να μην γίνω εγώ πιο φτωχός ή γιατί απλά μου δίδεται απλόχερα το δωρεάν χωρίς να χρειαστεί να ψάξω πολύ.

Δεν χλευάζω αυτούς που πληρώνουν, δεν επαινώ αυτούς που κάνουν πειρατεία. Εφόσον ψάχνεις κάτι και το βρίσκεις τσάμπα κάποιος θα το πάρει τσάμπα.

Αν δεν αφαιρείς αγαθό από κάποιον δεν διαπράττεις κλοπή, είναι πειρατεία. Αν τώρα το διανείμεις (με ή χωρίς κέρδος) και αποτρέψεις άλλους από το να το αγοράσουν εκεί μπαίνεις σε άλλα μονοπάτια, μόνο για τον εαυτό σου μπορείς να ξέρεις αν το αγόραζες ή όχι εάν δεν το έβρισκες δωρεάν.

~~~
Εγώ ένας απλός νιχιλιστής είμαι, όλους θα μας φάνε τα σκουλίκια κάποτε, η ζωή είναι μικρή και ο κάθε ένας ας την ζήσει όσο πιο όμορφα μπορεί χωρίς να πατάει στον κάλο του άλλου, αν παίρνω μάτι τον κάλο του άλλου χωρίς να τον πληρώνω ας κρύψει τον κάλο του να μην τον βλέπω τσάμπα!

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, AtiX είπε

και ενώ έχω βαρεθεί να διαβάζω άτομα που με χίλιους δυο απίστευτους τρόπους προσπαθούν να δικαιολογήσουν την πειρατεία, γίνεται η ανατροπή μου ανέφεραν το λεξικό…

Αυτό ακριβώς, κάθονται και σκαρφίζονται απίστευτες θεωρίες αντί να υιοθετήσουν το "κλέβω αλλά στα αποτέτοια μου" να ησυχάσουν μια καλή. Επειδή όλοι θεωρούμε κακή την κλοπή μεταξύ μας (προκειμένου να λειτουργήσουμε ως ελληνική κοινωνία) δεν σημαίνει ότι κάποιος πρέπει ντε και καλά να αισθάνεται το ίδιο για εταιρείες-μεγαθήρια στην άλλη πλευρά του πλανήτη.

Για να στο κάνω λιανά: αν κάποιος έβρισκε ένα inventory glitch που του επέτρεπε να πάρει όσα κινητά ή λάπτοπ μπορούσε από έναν κατασκευαστή ηλεκτρονικών χωρίς να πιαστεί και χωρίς να επηρεάσει αρνητικά κάποιον άλλο (πχ κάποιον μαγαζάτορα), πόσες οι πιθανότητες να αντισταθεί; Σίγουρα όχι 100%, γιατί αυτό έγινε κάποτε στην Apple και οι υπάλληλοι που το βρήκαν το τίμησαν δεόντως.

Βάλε τώρα και το γεγονός ότι οι εταιρείες που πουλάνε πνευματικά δικαιώματα ταλαιπωρούν τους πελάτες τους με τον τρόπο τους (πχ region-lock, HDCP, Widevine, "παντρεμένες" μόντουλες CI σε δικούς τους αποκωδικοποιητές και PVR κλπ) και δεν είναι τόσο παράξενο κάποιος να υιοθετήσει το "κλέβω αλλά στα αποτέτοια μου" αποκλειστικά και μόνο γι'αυτές τις εταιρείες.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν φτάνουμε στην ρίζα του προβλήματος, της πλήρους μη αντιλήψεως του όρου ιδιοκτησία, ο τσαμπατζής το καταλήγει σε ταξικού βεληνεκούς αναλύσεις για κακούς πλούσιους κλέφτες και ντεμέκ αδικημένους τίμιους φτωχούς λαθρο-ακροατές και λαθρο-gamers. Την αδικία στην ακρίβεια για elden ring που είναι είδος πρώτης ανάγκης ή στο τελικό που παίζει σε συνδρομητικό κτλ κτλ. Και που είναι το κράτος να ελέγξει τις ασύδοτες τιμές κλαψ κλουψ. 

Η συζήτηση αφορά το ανήθικο όχι το μέγεθος.

Εν τέλη οι ιδεολογίες-δικαιολογίες ταξικότητας είναι το τελευταίο καταφύγιο του λούμπεν τσαμπατζή. 

Επεξ/σία από oKoBoko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, alet είπε

"Σύμφωνα με τις νέες διατάξεις, οι πάροχοι υπηρεσιών VPN και DNS, ανεξαρτήτως της γεωγραφικής τους θέσης, θα υποχρεούνται να μπλοκάρουν περιεχόμενο που έχει επισημανθεί ως πειρατικό από τους κατόχους των πνευματικών δικαιωμάτων. 

Μια σημαντική αλλαγή αφορά την υποχρέωση των παρόχων υπηρεσιών να αναφέρουν στις αρχές οποιαδήποτε "εγκληματική συμπεριφορά" αντιληφθούν. Η μη συμμόρφωση με αυτή την απαίτηση μπορεί να επιφέρει ποινή φυλάκισης έως και ενός έτους."


Ασχετα με την προσωπική ηθική διάσταση που έχει ο καθένας στα θέματα πειρατείας,τα παραπάνω είναι άκρως ανησυχητικά και σίγουρα οδηγούν σε άλλα μονοπάτια σε ευρύτερους τομείς

Αυτό ακριβώς. Καλό το VPN δεν λέω, αλλά για να έχεις VPN πρέπει να σε αφήσει ο πάροχος internet σου να συνδεθείς στην IP της σελίδας από την οποία θα αγοράσεις την υπηρεσία και να σε αφήνει η τράπεζα στην οποία έχεις την πιστωτική ή χρεωστική κάρτα να πληρώσεις. Ακόμα και το Τοr κάπου πρέπει να συνδεθεί για να πάρει τη λίστα με τα nodes.

Ναι, ξέρω, δορυφορικό τηλέφωνο σε WiFi hotspot για να μπεις στη σελίδα από όπου θα αγοράσεις, πληρωμή με bitcoin κλπ κλπ αλλά πόσοι θα το κάνουν αυτό; Εδώ το VPN τους ψιλο-δυσκολεύει.

Δυστυχώς είναι πολλά τα φράγκα για να μείνει το internet ελεύθερο, απολαύστε το VPN σας και τους alternative DNS όσο μπορείτε τώρα.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, KostasKri είπε

Υπερκοστολογημένα πώς; Επειδή εσύ και μερικοί ακόμα έχετε στο μυαλό σας ένα συγκεκριμένο νούμερο που είστε διατεθιμένοι να δώσετε δεν σημαίνει ότι είναι και ρεαλιστικό για μια επιχείρηση που (shocker) θέλει να βγάλει και κέρδος. Καλώς ή κακώς αυτές είναι οι τιμές και δεν υπάρχει η δικαιολογία "μονοπώλειο" εδώ για να τα ρίξουμε όλα εκεί. Οτιδήποτε και να θες να δεις, είναι ένα google search μακριά από το να μάθεις σε ποια πλατφόρμα είναι διαθέσιμο να το παρακολουθήσεις. Το μόνο πιο εύκολο από αυτό θα ήταν να είναι τα πάντα σε ένα streaming service αλλά μετά θα κλαίγονταν όλοι για το πόσο ακριβό είναι και ότι είναι μονοπώλειο.

Στην τελική, επειδή κάτι υπάρχει διαθέσιμο online (παράνομα) δεν σημαίνει ότι είναι οκ να το κατεβάσεις μόνο και μόνο επειδή θεωρείς υπερκοστολογημένο το Netflix για παράδειγμα. Με την ίδια λογική κι εγώ μπορεί να θεωρώ υπερκοστολογημένες τις βίλες που μένουν οι πλούσιοι, αλλά αν υπήρχαν κλειδιά διαθέσιμα να μπορώ να πάω να μείνω παράνομα δεν θα το έκανα. Με την ίδια λογική δεν μπαίνεις σε ένα μαγαζί να κλέψεις επειδή θεωρείς ότι τα κινητά είναι πιο ακριβά από ότι θα έπρεπε.

 

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, KyrGR είπε

Πρόστιμο τρώει και αυτός που ξεχνάει το φλας. Συμφωνούμε λοιπόν σχεδόν όλοι ότι η πειρατεία δεν είναι λύση αλλά η αντίδραση σε παράλογους και εξοντωτικούς νόμους πρέπει να υπάρχει. Θα έπρεπε να συμφωνήσουμε επίσης ότι ο χαρακτηρισμός "κλέφτης" είναι άστοχος και καταχρηστικός, παράβαση είναι και λιγότερο επικίνδυνη από τις οδικές. Εκεί έγκειται η διαφωνία μου με πολλά ποστ.

Αν θέλεις να δώσεις ένα μήνυμα στις εταιρείες, τότε:

α) μην αγοράζεις τα παιχνίδια προπαραγγελία.

β) μην αγοράζεις σε εξωφρενικές τιμές, ειδικά μόλις κυκλοφορήσει. Περίμενε να πέσει η τιμή και μετά.

γ) μην υποστηρίζεις DLC, in game αγορές και lottery boxes

και γενικά δώσε το μήνυμα που θέλεις. Το να το κατεβάζεις πειρατικό, όπως σου είπα, δίνει το μήνυμα στις εταιρείες: "καλά τα πάτε , αλλά εγώ δε θέλω να πληρώσω. Μου αρέσει το τσάμπα".

12 ώρες πριν, oldnew είπε

Δεν είπα οτι την δικαιολογεί . Απλά δεν είναι ασπρο, μαυρο το θέμα.  Σηκώνει πολυ συζήτηση από ολες τις πλευρες. 

Όπως ειπε και ενας φίλος παραπάνω,  δεν είναι ιδιο με την κλοπή η πειρατεία.  Οι εταιρείες κάνουν κατι απλοϊκους υπολογισμούς του τυπου "ή πειρατεία είναι 50%, χανουμε το 50% των εσόδων ".. Αυτα είναι τελείως απλοϊκά,  της πλακας. Αμα κοπεί η πειρατεία,  απο αυτό το 50% που βλεπει τσάμπα,  ζήτημα να κανει συνδρομή το 10%. Και εγω έβλεπα ποσα χρόνια νετφλιξ με 3 ευρω. Απο οταν κόπηκε το μοιρασμα συνδρομής,  χασανε κιολας απο εμενα, γιατι δεν ξανα έδωσα ουτε φραγκο.. Οπότε τα πράγματα είναι πολυ πολύπλοκα.  Η Microsoft,  και πολλές αλλες εταιρείες, προωθουσαν την πειρατεία για χρονια ωστε να παρουν μερίδιό αγοράς. Και το νετφλιξ το ίδιο εκανε, ουσιαστικά,  και πόλοι αλλοι. Κανείς δεν ειναι εντελώς αθώος.  Σύμφωνοι ολα τα παραπάνω δεν δικαιολογουν εντελώς την πειρατεία,  αλλα σε ενα βαθμο, κατα τη γνώμη μου, το κανουν. 

Αν απαιτείς ο άλλος να είναι εντάξει μαζί σου, τότε και αυτός έχει την ίδια απαίτηση.

Για να γίνει συζήτηση θα πρέπει να αποκλείσουμε από την κουβέντα την πειρατεία. Δεν είναι σωστή σε τίποτα.

Είναι κλοπή. Είναι σαν να πας σε ένα φούρνο και από μία μικρή τρύπα στον τοίχο που άνοιξε κάποιος να παίρνεις το ψωμί χωρίς να πληρώσεις. Αυτό λέγεται κλοπή. Το πόσο χάνει μία εταιρεία είναι άσχετο με το αν είναι κλοπή ή όχι. Προφανώς και το βάρος του αδικήματος έχει σχέση με το κόστος του αντικειμένου, αλλά είναι κλοπή σε κάθε περίπτωση.

Αυτό που έκανες στο Netflix είναι το σωστό στην περίπτωσή σου. Έδωσες το μήνυμα που ήθελες να δώσεις.

Οι εταιρείες αναγκάζονται κάποιες φορές να κάνουν τα στραβά μάτια, όταν έχουν μακροπρόθεσμα κέρδη και να επιτρέψουν ανεπίσημα την πειρατεία. Αυτό δεν την κάνει σωστή. Είναι εντελώς λάθος σε κάθε περίπτωση. 

Δεν πιστεύω στη λογική : "οι τράπεζες μας κατακλέβουν, άρα το να κλέψεις τράπεζα δεν είναι λάθος ή είναι λίγο λάθος". Είναι κλοπή. Τόσο νομικά, όσο και ηθικά είναι εντελώς λάθος να χρησιμοποιείς κάτι που δεν σου ανήκει χωρίς να καταβάλεις αντίτιμο, εκτός και αν αυτός που του ανήκει το διανέμει δωρεάν.

10 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

~~

Ξαναδιαβάστε όλοι το μήνυμα που γράφω, ξεκίνησα λέγοντας πως νομικά και ηθικά είναι λάθος.

Αποφασίζει κάποιος να είναι νομικά και ηθικά λάθος όταν κάνει πειρατεία, όποιος ζαχαρώνει την πειρατεία είναι υποκριτής. Δεν θα δικαιολογήσω την πειρατεία ως "σιγά μην τους κάνω πιο πλούσιους, κι αυτοί κλέβουν, πολλά ζητάνε", εγώ πειρατώ για να μην γίνω εγώ πιο φτωχός ή γιατί απλά μου δίδεται απλόχερα το δωρεάν χωρίς να χρειαστεί να ψάξω πολύ.

Δεν χλευάζω αυτούς που πληρώνουν, δεν επαινώ αυτούς που κάνουν πειρατεία. Εφόσον ψάχνεις κάτι και το βρίσκεις τσάμπα κάποιος θα το πάρει τσάμπα.

Αν δεν αφαιρείς αγαθό από κάποιον δεν διαπράττεις κλοπή, είναι πειρατεία. Αν τώρα το διανείμεις (με ή χωρίς κέρδος) και αποτρέψεις άλλους από το να το αγοράσουν εκεί μπαίνεις σε άλλα μονοπάτια, μόνο για τον εαυτό σου μπορείς να ξέρεις αν το αγόραζες ή όχι εάν δεν το έβρισκες δωρεάν.

~~~
Εγώ ένας απλός νιχιλιστής είμαι, όλους θα μας φάνε τα σκουλίκια κάποτε, η ζωή είναι μικρή και ο κάθε ένας ας την ζήσει όσο πιο όμορφα μπορεί χωρίς να πατάει στον κάλο του άλλου, αν παίρνω μάτι τον κάλο του άλλου χωρίς να τον πληρώνω ας κρύψει τον κάλο του να μην τον βλέπω τσάμπα!

Εγώ δεν απάντησα σε εσένα.

Αν ένα προϊόν αξία Χ αφαιρείται από κάποιον είναι κλοπή. Πουλώντας το προϊόν θα εισέπραττε χρήματα, τα οποία δεν εισπράττει. Κλοπή είναι. 

11 ώρες πριν, oldnew είπε

Παιδιά,  σε έναν ιδανικό κόσμο,  η πειρατεία θα ήταν 100% λάθος.  Βλέπετε ομως οτι υπάρχει ασυδοσία στην αγορά. Τιμες στο θεο. Οκ δεν σου αρέσει κάτι , δεν αγοράζεις.  Αλλά είναι ολα λαθος. Συγκρίνεις τιμες κινητής τηλεφωνίας,  συνδρομητικης κλπ με χωρες με 5πλασιο μεσο μισθο, και εδω είναι ακριβότερα.  Είναι λογικο και δικαιο αυτο? Νομίζετε οτι τα λεφτά πανε σε καποιον "δημιουργο"?. Σε κατι γκολντεν μποις πανε. Υπάρχει ελεύθερος ανταγωνισμός? Μη πιάσουμε να συζητήσουμε τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στις τράπεζες,  οπου υπάρχει καρτελ στην κυριολεξία,  αθέμιτος ανταγωνισμός, μυνησεις που η επιτροπή ανταγωνισμου "εξεταζει" 10 χρόνια τωρα.. Γελαει ο κόσμος,  οποίος καταλαβαίνει τουλάχιστον. Και εχω τσακωθεί με κόσμο παλαιότερα που έλεγε οτι οι τράπεζες κλέβουν. Μια χαρα δουλευανε τοτε, προ κρισης. Τώρα όντως κλέβουν.  Φτιαξανε καρτελ με 4 συστημικες. Πας να πάρεις επιταγή για τα χρήματα σου και σου ζηταει 300 ευρώ,  (για κατι που ηταν τσάμπα)  περισσότερα απ τον τοκο που έβγαλες ως αντικίνητρο για να μη πας τα λεφτά αλλου. Ζητάς μετρητά,  σου λέει δεν εχω, ενω είναι υποχρεωμένη βάση νομου, αν ενημερωθεί 3 μερες πριν. Κανεις επίσημα αναφορά στον τραπεζικό διαμεσολαβητη (guess what? Κανανε αναφορά για τον ιδιο λογο αλλά 10.000 άτομα), και 10 χρόνια μετά ακομα "εξετάζεται ". Μιλάμε για την καραμπανανια. Δεν προστατεύει τον καταναλωτή κανένας. 

Λοιπον ενα ποσοστο πειρατείας χρειάζεται.  Και δεν είπε κανένας ηλιθιο οποιον πληρώνει. Και εγω πληρώνω συνδρομες, απλα οχι οσες πιστεύω οτι δεν αξίζουν.  Πληρώνω εφαρμογές που μπορώ να εχω τσάμπα για να στηρίξω τον developer, όταν κατι αξιζει. Την πειρατεία την κανεις κυριως εκει οπου ΔΕΝ θα πληρωσεις ουτως η αλλως αν δεν το βρεις τσάμπα.  Και μπορεί να είναι λάθος και συτο, οκ, αλλά εχει διαφορά απ την κλοπή.  Επίσης φτωχα παιδια, ανεργα κλπ καλά κανουνε. Σε ενα δικαιο κόσμο θα υπηρχε κοινωνικό κράτος.  Εδω το κράτος εφαγε και τα λεφτα των επόμενων γενεών,  με αποτέλεσμα η νεα γενια να υποφέρει. Γι αυτο χρωστάμε το 200%. Είναι αυτο δικαιο? Υπάρχει τίποτα δικαιο στην κοινωνία μας για να ασχολούμαστε με την πειρατεία? 

Χωρίς την πειρατεία εχετε καταλάβει που θα ηταν οι τιμές αυτη τη στιγμή?  Ακόμα και όποιος πληρώνει κερδισμένος είναι. 

Ειλικρινά δεν έχω αγοράσει παιχνίδι πάνω από 40€. Το εννοώ. Υπάρχουν τρόποι. Πχ βγάινει παιχνίδι και όλοι τρέχουν να το κατεβάσουν σαν τρελοί, ενώ παράλληλα έχουν άλλα 20-30 που αγόρασαν και δεν έχουν εγκαταστήσει καν...

Τί θα γίνει, δηλαδή, αν παίξεις ένα παιχνίδι μετά από 1 έτος, όταν θα έχει patchαριστεί σωστά κιόλας; Τί θα πάθεις;

Το ότι ένα ποσοστό, όποιο και αν είναι, πάει στο δημιουργό, ένα σημαντικό ποσοστό σε όσους εργάστηκαν και εργάζονται για να το έχεις εσύ (από προγραμματιστές, συντηρητές server, ακόμα και τον τύπο που καθαρίζει τα γραφεία ή τα τζάμια της εταιρείας) και πληρώνονται από τα χρήματα που δίνεις, δε θα τα υπολογίσω; Τόσοι άνθρωποι παίρνουν χρήματα για να ζήσουν. Αν θέλεις να κάνεις αγώνα να πάρουν παραπάνω χρήματα το καταλαβαίνω, αλλά πως αυτό επιτυγχάνεται με την πειρατεία;

Αν θέλεις να μιλήσουμε για τις τράπεζες ή τα golden boys, τότε θα συμφωνήσω σε κάποια από αυτά που λες, αλλά ξαναρωτάω: τί σχέση έχει όλο αυτό με την πειρατεία; Είναι λάθος και ανεξάρτητη από όλα αυτά που έγραψες.

Δε χρειάζεται κανένα ποσοστό και αν υπάρχει, τότε ας υπάρχει σε χώρες που πραγματικά δεν έχουν να αγοράσουν. Όχι ότι θα ήταν σωστό και πάλι, αλλά τουλάχιστον υπάρχει μια εξήγηση. Η Ελλάδα ΔΕΝ περιλαμβάνεται σε αυτές. Εδώ δεν αγοράζουμε ούτε τα Windows με 10€/κλειδί προτιμάμε πειρατικά και πα΄νω σε αυτά στήνουμε όλο το PC μας... Μιλάμε για αστειότητες...

Έχουμε να αγοράσουμε PC με 1000€, αλλά όλο το software πειρατικό... Τί να πω;

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Είναι κλοπή. Είναι σαν να πας σε ένα φούρνο και από μία μικρή τρύπα στον τοίχο που άνοιξε κάποιος να παίρνεις το ψωμί χωρίς να πληρώσεις. Αυτό λέγεται κλοπή.

Οπότε αν κάποιος κατεβάσει μια ταινία παράνομα, εσύ δε μπορείς να τη δεις μετά στο νετφλιξ γιατί την έχει κλέψει από το database;

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Οπότε αν κάποιος κατεβάσει μια ταινία παράνομα, εσύ δε μπορείς να τη δεις μετά στο νετφλιξ γιατί την έχει κλέψει από το database;

Σε επίπεδο κέρδους για την εταιρεία αυτό συμβαίνει. Το ίδιο και με το ψωμί, που έφερα σαν παράδειγμα. Ο φούρναρης δε θέλει να φάει το ψωμί του για να ζήσει. Τα χρήματα που αναλογούν θέλει.

Το έσοδο το δικό σου, που την κατέβασες δωρεάν, δεν αντικαθίσταται από το δικό μου και έχει χαθεί για πάντα. Άρα κατεβάζοντας παράνομα την ταινία υπάρχει η έλλειψη του εσόδου στην εταιρεία και ταυτόχρονα ενισχύεις την ύπαρξη πειρατείας, μιας και ο πειρατής, παρόλο που δεν διαθέται κάτι δικό του, βάζει και διαφημίσεις στο παράνομο site του.

Άρα έκλεψες την εταιρεία το αντίτιμο το δικό σου. Με αυτό και με όλα τα άλλα αντίτιμα η εταιρεία περιμένει να καλύψει τα έξοδά της, να βγάλει κέρδη και να επενδύσει στην ανάπτυξη του επόμενου project. Με αυτά τα έσοδα πληρώνονται όλοι όσοι δούλεψαν για το προϊόν που κατέβασες.

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Σε επίπεδο κέρδους για την εταιρεία αυτό συμβαίνει. Το ίδιο και με το ψωμί, που έφερα σαν παράδειγμα. Ο φούρναρης δε θέλει να φάει το ψωμί του για να ζήσει. Τα χρήματα που αναλογούν θέλει.

Το έσοδο το δικό σου, που την κατέβασες δωρεάν, δεν αντικαθίσταται από το δικό μου. Άρα κατεβάζοντας παράνομα την ταινία υπάρχει η έλλειψη του εσόδου στην εταιρεία.

Η ίδια έλλειψη εσόδου υπάρχει και όταν δεν δω την ταινία βέβαια (ή δεν αγοράσω το ψωμί). Το αν την κατεβάσω κι όλας δεν προσθέτει κάποια επιπλέον απώλεια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Η ίδια έλλειψη εσόδου υπάρχει και όταν δεν δω την ταινία βέβαια (ή δεν αγοράσω το ψωμί). Το αν την κατεβάσω κι όλας δεν προσθέτει κάποια επιπλέον απώλεια.

Αν δεν το έχεις να δεις την ταινία, γιατί πχ δε σε ενδιαφέρει, τότε δεν είναι έλλειψη εσόδου, γιατί εξαρχής δεν ανήκες στο target group που απευθύνονταν η ταινία. Αν δεν έχεις τα χρήματα να την πληρωσεις, τότε εξαρχής δεν λογίζεσαι πελάτης για μία εταιρεία, άρα πάλι δεν υπάρχει θέμα έλλειψης εσόδου. Αυτό από οικονομικής πλευράς μόνο, όχι νομικής.

Από τη στιγμή που θέλεις να τη δεις και δεν πληρώνεις, τότε είναι απώλεια. Και είσαι, κατά νόμο, κλέφτης και του κόπου των ανθρώπων που εργάστηκαν γι αυτό το προϊόν, άρα είσαι και ηθικά λάθος.

Προσωπικά είμαι το "κορόιδο" που ανήκει στην ομάδα που πληρώνουν, ώστε να έχουν οι εταιρείες χρήματα για να παράγουν τις ταινίες που κατεβάζεις εσύ δωρεάν.

Φυσικά δε νοιώθω καθόλου έτσι, γιατί σαν εργαζόμενος/επαγγελματίας έχω μάθει να σέβομαι τη δουλειά των άλλων, όπως απαιτώ να κάνουν οι άλλοι με τη δική μου. Το θεωρώ ηθικά και νομικά σωστό.

Αν δεν έχω τα χρήματα να πάρω κάτι, τότε δεν το παίρνω. Αν μου φαίνεται ακριβό, τότε περιμένω να πέσει η τιμή του και το παίρνω αργότερα. Δε βιάζομαι. Δε θα πάθω κάτι αν παίξω ένα παιχνίδι, που βγήκε σήμερα, του χρόνου. Ίσα ίσα θα έχω καλύτερη εμπειρία, μιας και θα έχει patchαριστεί κιόλας και θα παίζει καλύτερα. Στις ταινίες τα πράγματα είναι πιο απλά: αν βιάζομαι πάω κινηματογράφο, αν όχι περιμένω να ανεβεί σε κάποια νόμιμη πλατφόρμα streaming βάζω πχ 1 μήνα συνδρομή και τη βλέπω, συνήθως μαζί με άλλες, ώστε να έχει και περισσότερο VFM η συνδρομή. Μιλάμε για αστεία ποσά 5-10€/μήνα.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, AtiX είπε

Μην τα γράφεται έτσι αυτά τα πράγματα γιατί πραγματικά φαίνεται ότι ποτέ δεν έχετε αγοράσει τίποτα…

μέσα στην συσκευασία, είτε αυτό είναι cd, dvd, δίσκος, παιχνίδι κλπ, γράφουν ευκρινέστατα τι μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης και τι όχι…

πραγματικά, το copyright που αναφέρεται παντού το έχετε πάρει χαμπάρι???

Επειδή το εχω διαβάσει για αυτό λέω αυτό που λέω. Η EULA (όπως και ο αντίστοιχος ελληνικός νόμος) απαγορεύει την αντιγραφή, αναμετάδοση κλπ του μέσου για ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ με λίγα λόγια για την προσκτηση κέρδους χωρίς απόδοση αντίστοιχου μεριδίου στην εταιρεία διανομής κλπ. Το να το αντιγραψω όμως ή να εξάγω το αρχείο για σκοπούς backup του μέσου για προσωπική χρήση δεν απαγορεύεται.  Κατά συνέπεια εφόσον δεν κανω διαμοιρασμό του περιεχομένου είμαι απόλυτα νόμιμος. Πάμε τώρα στο κομμάτι του ψηφιακού περιεχομένου που αγοραζεις από εταιρεία και είναι καθαρα ψηφιακό. Νομίζω πέρσι  ήταν που εταιρεία που προσέφερε τετοιες υπηρεσίες απέσυρε ταινίες από μια συγκεκριμένη εταιρεία γιατί η εταιρεία ανοιξε δικιά της streaming υπηρεσία και οι πελάτες που ειχαν αγοράσει ταινίες και σειρές έχασαν την πρόσβαση σε αυτές και κατα συνέπεια τα λεφτά που εί σν πληρώσει. Αυτούς ποιος τους προστατεύει? Αν αυτοί είχαν κατεβάσει το αρχείο της ταινίας που είχαν αγοράσει και εχασαν την πρόσβαση είναι παράνομοι? Η πειρατεία είναι σαφώς λάθος. Αλλά μερικές φορές χρειάζεται να υπάρχει για να εξισορροπεί την εταιρική ανευθυνότητα προς τους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, ovidius80 είπε

Επειδή το εχω διαβάσει για αυτό λέω αυτό που λέω. Η EULA (όπως και ο αντίστοιχος ελληνικός νόμος) απαγορεύει την αντιγραφή, αναμετάδοση κλπ του μέσου για ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ με λίγα λόγια για την προσκτηση κέρδους χωρίς απόδοση αντίστοιχου μεριδίου στην εταιρεία διανομής κλπ. Το να το αντιγραψω όμως ή να εξάγω το αρχείο για σκοπούς backup του μέσου για προσωπική χρήση δεν απαγορεύεται.  Κατά συνέπεια εφόσον δεν κανω διαμοιρασμό του περιεχομένου είμαι απόλυτα νόμιμος.

Πάμε να ξεκαθαρίσουμε λίγο το τοπίο… καμία εταιρία δεν κυνηγάει αυτούς που έχουν backup αρχεία από υλικό που είναι αγορασμένο όπως και κανένας δεν τους χαρακτηρίζει πειρατές…

μην τους μπερδεύουμε με αυτούς που μπαίνουν και κατεβάζουν ένα αρχείο από site μέσω torrents κλπ… αυτοί όπως και τα site κάνουν διακίνηση και μάλιστα τα site βγάζουν και χρήματα μέσω των διαφημίσεων… οπότε και εμπορική διάθεση υπάρχει και διακίνηση παράνομου αποκτηθέντος προϊόντος μέσω του seed…

ελπίζω να μην θεωρούνται αυτές οι δύο κατηγορίες ίδιο πράγμα… είναι ντροπή η δεύτερη κατηγορία χρηστών να κρύβεται πίσω από την πρώτη… και είναι πολύ περίεργο που άτομα της πρώτης κατηγορίας δικαιολογούν άτομα της δεύτερης…

56 λεπτά πριν, ovidius80 είπε

Πάμε τώρα στο κομμάτι του ψηφιακού περιεχομένου που αγοραζεις από εταιρεία και είναι καθαρα ψηφιακό. Νομίζω πέρσι  ήταν που εταιρεία που προσέφερε τετοιες υπηρεσίες απέσυρε ταινίες από μια συγκεκριμένη εταιρεία γιατί η εταιρεία ανοιξε δικιά της streaming υπηρεσία και οι πελάτες που ειχαν αγοράσει ταινίες και σειρές έχασαν την πρόσβαση σε αυτές και κατα συνέπεια τα λεφτά που εί σν πληρώσει. Αυτούς ποιος τους προστατεύει? Αν αυτοί είχαν κατεβάσει το αρχείο της ταινίας που είχαν αγοράσει και εχασαν την πρόσβαση είναι παράνομοι? Η πειρατεία είναι σαφώς λάθος. Αλλά μερικές φορές χρειάζεται να υπάρχει για να εξισορροπεί την εταιρική ανευθυνότητα προς τους πελάτες.

πάλι τα μπερδεύεις και δεν καταλαβαίνω τον λόγο… άλλο πράγμα αγοράζω ηλεκτρονικά ένα αντίγραφο και άλλο νοικιάζω τηλεοπτικό χρόνο ώστε να το δω…

όποιος έχει αγοράσει ηλεκτρονικά μια ταινία μπορεί άνετα να την έχει στον δίσκο του ή σε dvd και να την δει όσες φορές θέλει… όποιος ενοικιάζει ή πληρώνει steaming υπηρεσίες δεν αγοράζει το προϊόν αλλά παίρνει άδεια για να την δει…

είναι ξεκάθαρο ότι μπερδεύεις και νομίζεις ότι επειδή πχ νοίκιασες μια ταινία από video club ή την είδες στο σινεμά, αυτό αυτόματος σε κάνει κάτοχο της ταινίας το οποίο φυσικά δεν ίσχυει…

Ελπίζω να είμαι κατανοητός, όπως περιμένω και εσύ να γίνεις πιο συγκεκριμένος ώστε να μην γίνονται παρεξηγήσεις…

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Αν δεν το έχεις να δεις την ταινία, γιατί πχ δε σε ενδιαφέρει, τότε δεν είναι έλλειψη εσόδου, γιατί εξαρχής δεν ανήκες στο target group που απευθύνονταν η ταινία. Αν δεν έχεις τα χρήματα να την πληρωσεις, τότε εξαρχής δεν λογίζεσαι πελάτης για μία εταιρεία, άρα πάλι δεν υπάρχει θέμα έλλειψης εσόδου. Αυτό από οικονομικής πλευράς μόνο, όχι νομικής.

Το ίδιο λέμε. Οπότε πώς χάνει λεφτά από εμένα η εταιρεία; Δεν στερώ τίποτα από κανέναν, απλώς δεν προσφέρω κέρδος. Δεν είναι το ίδιο με τα, πεπερασμένου αριθμού, καρβέλια.

Εσύ όταν δεν θες να δώσεις το Χ ποσό για το Υ παιχνίδι, δε το παίρνεις. Λεφτά μηδέν η εταιρεία.

Εγώ όταν δε θέλω να δώσω το Χ ποσό για το Υ παιχνίδι, το κατεβάζω. Λεφτά μηδέν η εταιρεία.

Τώρα που χάσαμε και την τρελή που έσπαγε το Denuvo, δε θα κατεβάσω το τελευταίο μόρταλ κόμπατ ή το ασάσινσ κρηντ παρ' όλο που μ' αρέσουν, ούτε θα τα αγοράσω. Λεφτά μηδέν η εταιρεία.

Γιατί παραπονιόμαστε λοιπόν, για το ηθικό κομμάτι; Γιατί κατά τα άλλα τι είχαμε τι χάσαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Το ίδιο λέμε. Οπότε πώς χάνει λεφτά από εμένα η εταιρεία; Δεν στερώ τίποτα από κανέναν, απλώς δεν προσφέρω κέρδος. Δεν είναι το ίδιο με τα, πεπερασμένου αριθμού, καρβέλια.

Εσύ όταν δεν θες να δώσεις το Χ ποσό για το Υ παιχνίδι, δε το παίρνεις. Λεφτά μηδέν η εταιρεία.

Εγώ όταν δε θέλω να δώσω το Χ ποσό για το Υ παιχνίδι, το κατεβάζω. Λεφτά μηδέν η εταιρεία.

Τώρα που χάσαμε και την τρελή που έσπαγε το Denuvo, δε θα κατεβάσω το τελευταίο μόρταλ κόμπατ ή το ασάσινσ κρηντ παρ' όλο που μ' αρέσουν, ούτε θα τα αγοράσω. Λεφτά μηδέν η εταιρεία.

Γιατί παραπονιόμαστε λοιπόν, για το ηθικό κομμάτι; Γιατί κατά τα άλλα τι είχαμε τι χάσαμε.

Ούτε από εμένα χάνει η Amstel μιας και δεν πίνω μπίρα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι κλοπή αν κάποιος κλέψει ένα φορτηγό της και τις πιει μετά με το παρεάκι του…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...