Προς το περιεχόμενο

Η ιταλική Γερουσία εγκρίνει αμφιλεγόμενες τροπολογίες για την καταπολέμηση της διαδικτυακής πειρατείας


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εγινε ο Γερουσιαστης Claudio Lotito εβγαλε φετος μονο 500 εκατομμυρια απο το 1 δις που εβγαζε καποτε και ξεκινησαμε τον αγωνα για κοψιμο του streaming αθλητικων γεγονοτων απο ανθρωπους που περνουν μισθο 700 ευρω και με το ζορι βγαζουν το μηνα? 

  • Like 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, crankie είπε

Μου έχει τύχει, ειδικά αν έχεις δουλέψει για υπερπλουσιους εφοπλιστές, τους κάνεις την δουλειά κ μετά σε σουτάρουν. Προσωπικά πιστεύω στην πειρατεία όπως και στην αλληλεγγύη.

Άρα δε σου έχει τύχει. Εγώ μιλάω για άλλο και εσύ απαντάς άλλο.

Πάντα προσπαθούμε να δώσουμε στον εαυτό μας άλλοθι όταν κάνουμε κάτι που μέσα μας ξέρουμε ότι είναι λάθος. Αυτό κάνεις εδώ. Το κάνουν όλοι οι άνθρωποι. Πόσες φορές έχεις ακούσει τη λογική: "σιγά τί έκανε το παιδί, μια τράπεζα έκλεψε. Υπάρχουν χειρότεροι κλέφτες από τις τράπεζες;"... Βέβαια ξεχνάει να αναφέρει ότι τα χρήματα που έκλεψε ανήκαν σε πελάτες της τράπεζας... Μόλις το αναφέρεις, ξεκινά ο δεύτερο γύρος: "σιγά, όλοι κλέβουν, δεν υπάρχει αθώος"... Διακιολογίες των οπισθίων...

14 ώρες πριν, KyrGR είπε

Ξαναγράψτε λοιπόν μόνοι σας στο λεξικό της Ελληνικής τα λήμματα κλοπή, πειρατεία, πνευματική ιδιοκτησία χωρίς τη συμμετοχή μου. Αν θέλω μονόλογο τον κάνω και μόνος μου.

Δεν είναι ότι είναι άποψη δική μου ή του @AtiX, η οποιουδήποτε άλλου. Είναι νόμος και υπάρχει. Δε μπορώ να καταλάβω γιατί θεωρείς ότι η κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας = κόπος, εμπνευσης και δημιουργίας και επένδυσης κεφαλαίων, λόγω παραγωγής έργου δεν είναι κακή. Δε σου κλέβει χρήμα σου κλέβει το χρόνο, το κόπο και την έμπνευση ταυτόχρονα με την επένδυση κεφαλαίου για το τελικό προϊόν.

19 ώρες πριν, marius.t είπε

όταν κάτι είναι καλό ο κόσμος θα το αγοράσει. και αυτό έχει φανεί ξεκάθαρα με τα βιντεοπαιχνίδια. όταν το προϊόν/οι υπηρεσίες είναι ελλιπείς/κακές, τότε ο κόσμος δεν θα πληρώσει. αν στις εταιρίες δεν αρέσει το πειρατικό, ας δίνουν καλύτερο προϊόν. 

Όταν ένα προϊον είναι κακό δεν το αγοράζεις και δεν το χρησιμοποιείς καν. Έτσι δίνεις το μήνυμα. Το να το κατεβάζεις δωρεάν και να το παίζεις σημαίνει ότι δε σε πειράζει.... Αυτό το μήνυμα δίνεις.

Η πειρατεία δεν είναι επανάσταση είναι κλοπή.

Προσωπικά έχω μία συλλογή από περίπου 380 νόμιμα αγορασμένα παιχνίδια σε GOG και παίζω από αυτά. Το μήνυμα που θέλω να δώσω είναι ότι δε μπορούμε να πληρώνουμε εμείς που θέλουμε να είμαστε σωστοί απέναντι στους δημιουργούς, το γεγονός ότι κάποιοι κλέβουν και να τρώμε στη μάπα κάθε άχρηστο σύστημα προστασίας.

Θελω να αγοράζω το παιχνίδι και να μου ανήκει πλήρως η χρήση και η κατοχή του. Θέλω να δώσω αυτό το μήνυμα και το δίνω. Δεν το κατεβάζω πειρατικό. 

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Sad 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα το να πάρεις τα γλυπτά της Ακρόπολης στη Βρετανία και να εισπράτεις εισιτήρια από αυτά είναι νόμιμο άρα ηθικό. Επίσης η Unity και η Blackmagic Design που δίνουν δωρεάν εκδόσεις είναι ηλίθιες ενώ η Adobe και η Autodesk έχουν τον κ@λο πίσω. Πείτε ότι ο νόμος είναι αναγκαίο κακό να το δεχτώ ως ένα σημείο. Και ναι, μπορεί το Ελληνικό κράτος να προσεγγίζει μεγάλες εταιρείες και να δανείζει περιεχόμενο σε μαθητές με κωδικό περιορισμένης διάρκειας όπως γινόταν τόσα χρόνια με τα βιβλία γιατί αυτό το περιεχόμενο είναι ακριβώς τα βιβλία του 2024. Αλλιώς  μάλλον προτιμάει να χτίσει το μέλλον της χώρας με gamers, trappers, influencers και τζογαδόρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, oldnew είπε

Μη πας μακριά. Η ίδια η microsoft ελεγε : Θέλουμε ο κόσμος να πληρώνει τα προϊόντα μας. Αν όμως είναι να έχει κάτι σπασμένο τσαμπα, θέλουμε πάλι να χρήσιμοποιει τα δικά μας και οχι άλλων. 

Όσοι είστε 100% εναντίον της πειρατείας, δείτε απλά τι έχει γίνει τωρα: Βλέπετε όλους τους αγώνες με 1 συνδρομή +3€.  Πριν σας δουλεύανε κανονικά. Εκανες μια συνδρομή (θέλανε και 24μηνο συμβόλαιο για να ειναι κάπως νορμάλ τιμή), για να βλέπεις την ομάδα σου. Αυθαίρετα στα καλα καθούμενα πήγαινε στο άλλο συνδρομητικο η ομάδα σου και έπαιρνες τον πουλο. Επίσης αμα σου λέγανε τότε οτι δε θα βγαίνανε οικονομικά με μικρότερες συνδρομές, κοιτα τώρα πως βγαίνουν με +3€.  Μολις καταπολέμηθει η πειρατεία, ετοιμάστητε να δειτε το καρτελ να παει 50ε την καθε συνδρομή, και αυτα με τα 3ευρα ξεχάστε τα.. Δε θα παρει κανένας ηθοποιός, καλητεχνης κλπ περισσότερα λεφτα, απλα οι μέτοχοι θα κονομανε τα άντερα τους τότε. Το σύστημά διανομής δεν εχει ΚΑΜΙΑ δικαιοσύνη. Όπως δεν εχει δικαιοσύνη και το εμπόριο που παίρνει ο αγρότης 0.5 ευρω για ενα προϊόν και το παίρνεις 10ε στο σούπερ μάρκετ. Μαντέψτε που παει το 90% του κέρδους. 

Το πράγμα δεν είναι άσπρο μαύρο, είναι γκρι. Γι αυτό δεν χρειάζονται φανατικές απόψεις απο καμια πλευρά. Κρατάτε μια πισινή σε ότι λέτε γιατι σε λθγα χρόνια το πιθανότερο είναι να αλλάξετε γνώμη. 

Αυτό όλο που έγραψες δικαιολογεί την πειρατεία; Ήρεμα ρωτάω.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο το δικαιολογώ και άλλο το βάζω ένα πρόβλημα στις πραγματικές του διαστάσεις.  Ο μέσος παραβάτης δεν είναι ούτε κοινωνικός αγωνιστής αλλά ούτε έμπορος ναρκωτικών, κλέφτης ή απειλή για την κοινωνία. 

Επεξ/σία από KyrGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, KyrGR είπε

Άλλο το δικαιολογώ και άλλο το βάζω ένα πρόβλημα στις πραγματικές του διαστάσεις.  Ο μέσος παραβάτης δεν είναι ούτε κοινωνικός αγωνιστής αλλά ούτε έμπορος ναρκωτικών, κλέφτης ή απειλή για την κοινωνία. 

Το να κάνεις απλά ανάλυση ενός προβλήματος, χωρίς να προτείνεις λύση είναι το σύνηθες, αλλά όλες οι αναλύσεις θα πρέπει να έχουν και συμπερασμα.

Το "η πειρατεία είναι η λύση" δεν 'εχει λογική σε καμία τέτοιου είδουν ανάλυση μιας και είναι καθαρή κλεψιά και 100% παράνομη και ανήθικη ταυτόχρονα. Όπως και αν προσπαθήσεις να το δικαιολογήσεις.

Ο παραβάτης που αναφέρεις είναι κλέφτης κανονικός. Σε μία πιο οργανωμένη κοινωνία, από τη μπανανία που ζούμε, τρώει το ανάλογο πρόστιμο και συμμορφώνεται.

Αν θέλεις να δώσεις μία "γροθιά στο κατεστημένο" σταμάτα να το υποστηρίζεις. Το να κατεβαζεις παράνομα πχ το παιχνίδι δίνει το μήνυμα ότι "θέλω να παίξω το παιχνίδι, αλλά δε θέλω να πληρώσω γι αυτό". Το τί δικαιολογία βρίσκει ο καθένας για να στηρίξει δεν αλλάζει την ουσία.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Tlykog είπε

Το να κάνεις απλά ανάλυση ενός προβλήματος, χωρίς να προτείνεις λύση είναι το σύνηθες, αλλά όλες οι αναλύσεις θα πρέπει να έχουν και συμπερασμα.

Το "η πειρατεία είναι η λύση" δεν 'εχει λογική σε καμία τέτοιου είδουν ανάλυση μιας και είναι καθαρή κλεψιά και 100% παράνομη και ανήθικη ταυτόχρονα. Όπως και αν προσπαθήσεις να το δικαιολογήσεις.

Ο παραβάτης που αναφέρεις είναι κλέφτης κανονικός. Σε μία πιο οργανωμένη κοινωνία, από τη μπανανία που ζούμε, τρώει το ανάλογο πρόστιμο και συμμορφώνεται.

Αν θέλεις να δώσεις μία "γροθιά στο κατεστημένο" σταμάτα να το υποστηρίζεις. Το να κατεβαζεις παράνομα πχ το παιχνίδι δίνει το μήνυμα ότι "θέλω να παίξω το παιχνίδι, αλλά δε θέλω να πληρώσω γι αυτό". Το τί δικαιολογία βρίσκει ο καθένας για να στηρίξει δεν αλλάζει την ουσία.

Πρόστιμο τρώει και αυτός που ξεχνάει το φλας. Συμφωνούμε λοιπόν σχεδόν όλοι ότι η πειρατεία δεν είναι λύση αλλά η αντίδραση σε παράλογους και εξοντωτικούς νόμους πρέπει να υπάρχει. Θα έπρεπε να συμφωνήσουμε επίσης ότι ο χαρακτηρισμός "κλέφτης" είναι άστοχος και καταχρηστικός, παράβαση είναι και λιγότερο επικίνδυνη από τις οδικές. Εκεί έγκειται η διαφωνία μου με πολλά ποστ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ενώ έχω βαρεθεί να διαβάζω άτομα που με χίλιους δυο απίστευτους τρόπους προσπαθούν να δικαιολογήσουν την πειρατεία, γίνεται η ανατροπή μου ανέφεραν το λεξικό…

επιχείρημα επιπέδου δηλαδή: δεν έβρισα κύριε δικαστά μου, ευχή έκανα να πάει να παντρευτεί….

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, koutsis είπε

Δεν έχεις ακουστά την πνευματική ιδιοκτησία έτσι?

Βασική ερώτηση. Η λέξη αγορά τι σημαίνει? Παλιότερα σήμαινε ότι αποκτούσες την πλήρη κατοχή και  χρήση του μέσου μέσω του οποίου μεταφέρεται το πνευματικό προϊόν. Με λίγα λόγια όταν αγόραζα ένα βιβλίο, ένα δίσκο, ένα CD DVD κλπ μου ανήκε και μπορούσα να το χρησιμοποιήσω, να το δανείσω, να το αντιγράψω για προσωπική χρήση και εξασφάλιση νόμιμα. Είχα πάντως πλήρη κατοχή ενός αντικειμένου επ' άπειρο ή τουλάχιστον μέχρι εγώ ο ίδιος να το καταστήσω άχρηστο. Τώρα αν αγοράσω ένα ψηφιακό αντίγραφο ενός βιβλίου ένός δίσκου ή μιας ταινίας τι αγοράζω? Πρακτικά αγοράζω μόνο δικαίωμα χρήσης του ψηφιακού αντιγράφου στα μέσα και για το χρονικό διάστημα που μου επιτρέπει η εταιρεία. Η λέξη αγορά όμως προϋποθέτει την απόκτηση δικαιώματος ιδιοκτησίας επί του αγοραζομένου αντιγράφου. Συνεπώς αν εγώ αγοράσω  μια ταινία από το Amazon και κατεβάσω και ένα αρχείο της ίδιας ταινίας γιατί θέλω να μπορώ να το χρησιμοποιήσω offlline σε όλες τις συσκευές μου όπως θα έκανα με ένα DVD ας πούμε είμαι πειρατής? Αυτή την στιγμή υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα με την έννοια της ιδιοκτησίας. Εταιρείες που εμπορεύονται προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας προσπαθούν να εξαλείψουν την έννοια της ατομικής ιδιοκτησίας επί του αντιγράφου του αγοραστή του προϊόντος. Αν και δεν είμαι υπέρ της πλήρους πειρατείας απλά και μόνο γιατί είναι ακραία κατάσταση και δεν μου αρέσουν τα άκρα, θεωρώ ότι πολλές φορές η πειρατεία είναι εξισορροπητικός παράγοντας στην ασυδοσία των εταιρειών διανομής. Ναι η πνευματική ιδιοκτησία πρέπει να προστατεύεται αλλά όχι στο επίπεδο που έχουμε φτάσει, να κινδυνεύει η προσωπική ιδιοκτησία επί του αντιγράφου. Πρέπει να βρεθεί μια μέση κατάσταση και αν η πειρατεία μπορεί να σπρώξει προς αυτή την κατάσταση τότε δεν τελείως κακή η ύπαρξη της.     

  • Like 6
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Tlykog said:

Αυτό όλο που έγραψες δικαιολογεί την πειρατεία; Ήρεμα ρωτάω.

Δεν είπα οτι την δικαιολογεί . Απλά δεν είναι ασπρο, μαυρο το θέμα.  Σηκώνει πολυ συζήτηση από ολες τις πλευρες. 

Όπως ειπε και ενας φίλος παραπάνω,  δεν είναι ιδιο με την κλοπή η πειρατεία.  Οι εταιρείες κάνουν κατι απλοϊκους υπολογισμούς του τυπου "ή πειρατεία είναι 50%, χανουμε το 50% των εσόδων ".. Αυτα είναι τελείως απλοϊκά,  της πλακας. Αμα κοπεί η πειρατεία,  απο αυτό το 50% που βλεπει τσάμπα,  ζήτημα να κανει συνδρομή το 10%. Και εγω έβλεπα ποσα χρόνια νετφλιξ με 3 ευρω. Απο οταν κόπηκε το μοιρασμα συνδρομής,  χασανε κιολας απο εμενα, γιατι δεν ξανα έδωσα ουτε φραγκο.. Οπότε τα πράγματα είναι πολυ πολύπλοκα.  Η Microsoft,  και πολλές αλλες εταιρείες, προωθουσαν την πειρατεία για χρονια ωστε να παρουν μερίδιό αγοράς. Και το νετφλιξ το ίδιο εκανε, ουσιαστικά,  και πόλοι αλλοι. Κανείς δεν ειναι εντελώς αθώος.  Σύμφωνοι ολα τα παραπάνω δεν δικαιολογουν εντελώς την πειρατεία,  αλλα σε ενα βαθμο, κατα τη γνώμη μου, το κανουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, ovidius80 είπε

Βασική ερώτηση. Η λέξη αγορά τι σημαίνει? Παλιότερα σήμαινε ότι αποκτούσες την πλήρη κατοχή και  χρήση του μέσου μέσω του οποίου μεταφέρεται το πνευματικό προϊόν. Με λίγα λόγια όταν αγόραζα ένα βιβλίο, ένα δίσκο, ένα CD DVD κλπ μου ανήκε και μπορούσα να το χρησιμοποιήσω, να το δανείσω, να το αντιγράψω για προσωπική χρήση και εξασφάλιση νόμιμα. Είχα πάντως πλήρη κατοχή ενός αντικειμένου επ' άπειρο ή τουλάχιστον μέχρι εγώ ο ίδιος να το καταστήσω άχρηστο. Τώρα αν αγοράσω ένα ψηφιακό αντίγραφο ενός βιβλίου ένός δίσκου ή μιας ταινίας τι αγοράζω? Πρακτικά αγοράζω μόνο δικαίωμα χρήσης του ψηφιακού αντιγράφου στα μέσα και για το χρονικό διάστημα που μου επιτρέπει η εταιρεία. Η λέξη αγορά όμως προϋποθέτει την απόκτηση δικαιώματος ιδιοκτησίας επί του αγοραζομένου αντιγράφου. Συνεπώς αν εγώ αγοράσω  μια ταινία από το Amazon και κατεβάσω και ένα αρχείο της ίδιας ταινίας γιατί θέλω να μπορώ να το χρησιμοποιήσω offlline σε όλες τις συσκευές μου όπως θα έκανα με ένα DVD ας πούμε είμαι πειρατής? Αυτή την στιγμή υπάρχει ένα τεράστιο πρόβλημα με την έννοια της ιδιοκτησίας. Εταιρείες που εμπορεύονται προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας προσπαθούν να εξαλείψουν την έννοια της ατομικής ιδιοκτησίας επί του αντιγράφου του αγοραστή του προϊόντος. Αν και δεν είμαι υπέρ της πλήρους πειρατείας απλά και μόνο γιατί είναι ακραία κατάσταση και δεν μου αρέσουν τα άκρα, θεωρώ ότι πολλές φορές η πειρατεία είναι εξισορροπητικός παράγοντας στην ασυδοσία των εταιρειών διανομής. Ναι η πνευματική ιδιοκτησία πρέπει να προστατεύεται αλλά όχι στο επίπεδο που έχουμε φτάσει, να κινδυνεύει η προσωπική ιδιοκτησία επί του αντιγράφου. Πρέπει να βρεθεί μια μέση κατάσταση και αν η πειρατεία μπορεί να σπρώξει προς αυτή την κατάσταση τότε δεν τελείως κακή η ύπαρξη της.     

Μην τα γράφεται έτσι αυτά τα πράγματα γιατί πραγματικά φαίνεται ότι ποτέ δεν έχετε αγοράσει τίποτα…

μέσα στην συσκευασία, είτε αυτό είναι cd, dvd, δίσκος, παιχνίδι κλπ, γράφουν ευκρινέστατα τι μπορεί να κάνει ο ιδιοκτήτης και τι όχι…

πραγματικά, το copyright που αναφέρεται παντού το έχετε πάρει χαμπάρι???

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά,  σε έναν ιδανικό κόσμο,  η πειρατεία θα ήταν 100% λάθος.  Βλέπετε ομως οτι υπάρχει ασυδοσία στην αγορά. Τιμες στο θεο. Οκ δεν σου αρέσει κάτι , δεν αγοράζεις.  Αλλά είναι ολα λαθος. Συγκρίνεις τιμες κινητής τηλεφωνίας,  συνδρομητικης κλπ με χωρες με 5πλασιο μεσο μισθο, και εδω είναι ακριβότερα.  Είναι λογικο και δικαιο αυτο? Νομίζετε οτι τα λεφτά πανε σε καποιον "δημιουργο"?. Σε κατι γκολντεν μποις πανε. Υπάρχει ελεύθερος ανταγωνισμός? Μη πιάσουμε να συζητήσουμε τι συμβαίνει αυτή τη στιγμή στις τράπεζες,  οπου υπάρχει καρτελ στην κυριολεξία,  αθέμιτος ανταγωνισμός, μυνησεις που η επιτροπή ανταγωνισμου "εξεταζει" 10 χρόνια τωρα.. Γελαει ο κόσμος,  οποίος καταλαβαίνει τουλάχιστον. Και εχω τσακωθεί με κόσμο παλαιότερα που έλεγε οτι οι τράπεζες κλέβουν. Μια χαρα δουλευανε τοτε, προ κρισης. Τώρα όντως κλέβουν.  Φτιαξανε καρτελ με 4 συστημικες. Πας να πάρεις επιταγή για τα χρήματα σου και σου ζηταει 300 ευρώ,  (για κατι που ηταν τσάμπα)  περισσότερα απ τον τοκο που έβγαλες ως αντικίνητρο για να μη πας τα λεφτά αλλου. Ζητάς μετρητά,  σου λέει δεν εχω, ενω είναι υποχρεωμένη βάση νομου, αν ενημερωθεί 3 μερες πριν. Κανεις επίσημα αναφορά στον τραπεζικό διαμεσολαβητη (guess what? Κανανε αναφορά για τον ιδιο λογο αλλά 10.000 άτομα), και 10 χρόνια μετά ακομα "εξετάζεται ". Μιλάμε για την καραμπανανια. Δεν προστατεύει τον καταναλωτή κανένας. 

Λοιπον ενα ποσοστο πειρατείας χρειάζεται.  Και δεν είπε κανένας ηλιθιο οποιον πληρώνει. Και εγω πληρώνω συνδρομες, απλα οχι οσες πιστεύω οτι δεν αξίζουν.  Πληρώνω εφαρμογές που μπορώ να εχω τσάμπα για να στηρίξω τον developer, όταν κατι αξιζει. Την πειρατεία την κανεις κυριως εκει οπου ΔΕΝ θα πληρωσεις ουτως η αλλως αν δεν το βρεις τσάμπα.  Και μπορεί να είναι λάθος και συτο, οκ, αλλά εχει διαφορά απ την κλοπή.  Επίσης φτωχα παιδια, ανεργα κλπ καλά κανουνε. Σε ενα δικαιο κόσμο θα υπηρχε κοινωνικό κράτος.  Εδω το κράτος εφαγε και τα λεφτα των επόμενων γενεών,  με αποτέλεσμα η νεα γενια να υποφέρει. Γι αυτο χρωστάμε το 200%. Είναι αυτο δικαιο? Υπάρχει τίποτα δικαιο στην κοινωνία μας για να ασχολούμαστε με την πειρατεία? 

Χωρίς την πειρατεία εχετε καταλάβει που θα ηταν οι τιμές αυτη τη στιγμή?  Ακόμα και όποιος πληρώνει κερδισμένος είναι. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειρατεια θα υπαρχει παντα, καθως εξυπηρετει πρωτιστως τις περιοχες με φτωχες χωρες ή χωρες με αδυναμα συναλλαγματα(Βορεια Αφρικη, Λατινικη Αμερικη) και εσχατως την Ρωσια που αρκετα απο τα stream, λογισμικα κλπ δεν γινονται διαθεσιμα εκει.

Τα σχολια λοιπον που κυνηγανε τους απλους πολιτες της εε χαρακτηριζοντας τους κλεφτες και πως στερουν εσοδα απο τους δημιουργους ειναι εκτος πραγματικοτητας.
Η πηγη για τα μεγαλα πειρατικα ειναι παντα εκτος εε, μην κατηγορειτε αυτον που θα πιει ενα ποτηρι απο την πηγη για τους δικους του λογους.

Ποσο μαλλον για ενα προϊόν που είναι κατεξοχην λαικο οπως το ποδοσφαιρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...