Προς το περιεχόμενο

Φοιτητές δημιουργούν εφαρμογή που αποκαλύπτει προσωπικά δεδομένα μέσω έξυπνων γυαλιών


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό μπορείς να το κάνεις ακόμα και με μία action camera ή με ένα κινητό.

Αυτοί απλά χρησιμοποίησαν τη camera των γυαλιών.

Οποιοδήποτε με ένα selfie stick στο δρόμο θα μπορούσε να κάνει κάτι αντίστοιχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, antirix024 είπε

Δεν έχω τίποτα εκτός από το linkedin. Η φάτσα μου δεν υπάρχει πουθενά. Μόνο σε κάτι υποχρεωτικά business meetings photos που δεν γράφουν τα ονόματα στις φωτογραφίες.  Α! κάπου έχω και ένα facebook αλλά δεν έχω ανεβάσει φωτό. 

Σε έχουν δώσει στεγνά σε κάποια φώτο και απλά δεν το γνωρίζεις. Μην ανησυχείς. Φακελομένος είσαι και εσύ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ubisoft το έκανε αυτό το 2014 (βλ. Watch Dogs).

Είστε πίσω 😂

7 ώρες πριν, Alani13 είπε

Σε έχουν δώσει στεγνά σε κάποια φώτο και απλά δεν το γνωρίζεις. Μην ανησυχείς. Φακελομένος είσαι και εσύ.

Άλλο φακελλωμένος με περιστασιακά φωτογραφίες από άγνωστους που τυχαίνει να είσαι στο background και άλλο ανεβάζω κάθε μέρα 8 στόρι και 3 φώτο τουλάχιστον. Συν τις ενημερώσεις για το τι κάνεις, πως αισθάνεσαι και με ποιον είσαι στα tag. Έχει διαφορά! 

Επεξ/σία από MSSB
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμάμαι πριν πολλά χρόνια μια μάγισσα χαρτορίχτρα σε σκηνή που έμπαιναν άτομα και με το που έδιναν 2-3 στοιχεία κάποιοι άλλοι δίπλα χτένιζαν τα social και έβρισκαν τα πάντα για αυτούς. Τα έλεγαν σε ακουστικό στη "μάγισσα" και εκείνη άρχιζε τα "ο πατέρας σου έχει όνομα από Κ", "τα είχες με έναν-μια με ξανθά μαλλιά" κλπ. Αφού πάθαιναν πλάκα οι άλλοι τους αποκάλυπταν το μυστικό για να ειναι γενικά υποψιασμένοι τι παίζει.

Τούτοι εδώ προχώρησαν ακριβώς αυτό το σενάριο με καμερες, αναγνώριση προσώπου, αυτοματοποιημένες αναζητήσεις κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

Αξίζει να σημειωθεί ότι η τεχνολογία αυτή δεν είναι εγγενώς νέα. Σύμφωνα με το 404 Media, εταιρείες όπως η Meta και η Google διαθέτουν εδώ και χρόνια τη δυνατότητα εφαρμογής αναγνώρισης προσώπου σε ροή βίντεο, αλλά δεν την έχουν κυκλοφορήσει δημόσια. Ωστόσο, η δυνατότητα χρήσης της σε έτοιμα προς χρήση έξυπνα γυαλιά που φαίνονται σχετικά αθώα (εκτός από ένα φως που είναι ενεργό όταν η κάμερα καταγράφει) μπορεί να προκαλέσει ανησυχία.

Μετα απο αυτα που διαβασα αν δω καποιον να με κοιταει με γυαλια και εχουν φωτακι ενεργο τον εχω δεσει...😄

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, antirix024 said:

Δεν έχω τίποτα εκτός από το linkedin. Η φάτσα μου δεν υπάρχει πουθενά. Μόνο σε κάτι υποχρεωτικά business meetings photos που δεν γράφουν τα ονόματα στις φωτογραφίες.  Α! κάπου έχω και ένα facebook αλλά δεν έχω ανεβάσει φωτό. 

Και τι θες τώρα, μπισκοτάκι;

 

Επεξ/σία από dewn735
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, dewn735 said:

Και τι θες τώρα, μπισκοτάκι;

 

χαχαχαχα, έχεις πλάκα, the forum clown right there!! 

8 hours ago, Alani13 said:

Σε έχουν δώσει στεγνά σε κάποια φώτο και απλά δεν το γνωρίζεις. Μην ανησυχείς. Φακελομένος είσαι και εσύ.

το γνωρίζεις εσύ όπως φαίνεται και αυτό μου φτάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πέφτουμε από τα σύννεφα… ήδη σε Κίνα και σε μέρος του Λονδίνου υπάρχει αυτό το σύστημα (live facial recognition - LFR) εγκατεστημένο και μάλιστα λειτουργεί εδώ και αρκετά χρόνια…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο μούφα μου φαίνεται. Σαν τεχνολογία γενικά υπάρχει εδώ και χρόνια απλά το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει βάση δεδομένων με τα πρόσωπα μας δημόσια για να ψάχνουν από εκεί.

Αν περιμένουμε αναγνώριση από ό,τι τύχει να υπάρχει δημόσια στο google πχ, τότε τα άτομα που θα μπορούν να αναγνωριστούν δεν θα είναι ούτε 1 στα 1000 και η συσκευή είναι άχρηστη

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν μας λέει καλά το άρθρο. Αριθμούς κοινωνικής ασφάλισης αλλα και πολλά άλλα στοιχεία, δεν βρίσκεις πουθενά δημόσια στο web, εκτός κι αν έχουν διαρρεύσει από κάποια υποκλοπή η αν τα έχει δημοσιεύσει ο ίδιος ο κάτοχος κάπου μαζί με κάποιο στοιχείο του, αν έχει σκαναρει κανένα χαρτί και το έχει διακινησει διαδικτυακά μέσω κάποιας πλατφορμας η κάποιου server με ευπαθεια και μπορεί να τα τσιμπισει το google μετα με αναζήτηση. Κατά τα λοιπά, δύσκολα δουλεύει αυτό έτσι απλά όπως μας περιγράφουν. Επίσης, ακομα και μέσω facebook δεν είναι εύκολο να βρεις φωτογραφίες και στοιχεία κάποιου αν φροντίσει να κάνει τις κατάλληλες ρυθμίσεις, μόνο άμα τον έχεις φίλο ή εν μέρη αν έχεις εντοπίσει κάποιον φίλο του που έχει τραβήξει φωτογραφία και τον έχει σημειώσει με τα tag. Παλαιότερα που οι περισσότεροι δεν είχαν φροντίσει να φτιάξουν τις ρυθμίσεις, έβρισκες παρα πολλά για κάποιον μέσω fb χωρίς να τον έχεις φίλο. 

Όσο για αυτά τα συστήματα που αναφερετε σε Κίνα και λοιπές χώρες. Σαφώς και υπάρχουν χρόνια, η δουλειά που κάνουν κυρίως είναι με χρήση ΑΙ να αναλύουν και να επεξεργαζονται πρόσωπα που είναι είτε πολύ μακριά είτε με κρυμμένα τα χαρακτηριστικά και να τα αποκαλύπτουν στο περίπου, δηλαδή και να φοράς κουκούλα αυτοί προσεγγίζουν πως μπορεί να είναι το πραγματικό πρόσωπο και σε συνδυασμό με άλλες κάμερες δένουν στοιχεία και τα χρησιμοποιουν για δικαστική χρήση αν είσαι ύποπτος για κάποιο έγκλημα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γατάκια αυτά τα γυαλιά τα είχαν και στο MI-Dead Reconing αλλά είχαν και μια άλλη τεχνολογία, αυτή της αντιγραφής "φάτσας". Μαντέψτε, αυτοί να έχουν τα γυαλιά και οι άλλοι να κυκλοφορούν με την "φάτσα" τους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...