Προς το περιεχόμενο

Εγκληματικότητα ανηλίκων - Τι ευθύνεται;


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, Malthador είπε

Το παιδί που θα τρέξουν οι γονείς του να το καλύψουν είναι το παιδί που αργότερα θα φωνάζει «δείρτε με» από χιλιόμετρα. Έχω γνωστό ζευγάρι με παιδί 13 χρονών που δεν το αφήνουν μόνο του στο σπίτι, αυτό το παιδί δεν είναι λογικό κι επόμενο να ζει σε μία φούσκα που θα σκάσει απότομα;

Τις προάλλες άνοιξα νήμα με την χυδαία οδηγία της Πρωτοβάθμιας Β' Αθηνών που απαγόρευε στους διευθυντές να αφήνουν τα παιδιά του δημοτικού να φεύγουν μόνα τους από το σχολείο. Εκεί καταντήσαμε, να βγαίνουν πατερούληδες και να μην επιτρέπουν σε εντεκάχρονα να περπατήσουν 200 μέτρα, μην τα φάει ο μπαμπούλας ξέρω 'γω.

Όταν μεγαλώνεις παιδιά με τέτοιου είδους στερήσεις, προφανώς και θα συμπεριφερθούν σαν πρωτόγονα μόλις τα αφήσεις λίγο λάσκα.

Αλήθεια; έστειλε τέτοια οδηγία η διεύθυνση; πωωω ότι να' ναι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators
3 minutes ago, iazriel said:

Αλήθεια; έστειλε τέτοια οδηγία η διεύθυνση; πωωω ότι να' ναι... 

Ναι. Τα έχω γράψει αναλυτικά εδώ, καθώς και πως το λύσαμε εν τέλει.

Έδωσαν οδηγία που έλεγε ότι όχι μόνο απαγορεύεται να αποχωρούν μόνα τους, αλλά απαγορεύεται να αποχωρούν και με την συνοδεία άλλου ανήλικου. Δηλαδή αν ένα παιδί της Ε' Δημοτικού έχει αδερφάκι που πάει Β' Λυκείου δεν του επέτρεπαν να το παραλάβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Αντιθέτως η άποψη ότι δεν φταίνε οι γονείς ή οι καθηγητές, αλλά αόριστα "το σύστημα" και "η άτιμη η κοινωνία" είναι το κύριο πρόβλημα.

Κακώς απαντώ, το ξέρω. Αυτά τα άτιμη κοινωνία και φταίει γενικά κι αόριστα το σύστημα τα λες εσύ όχι εγώ. Δεν ξέρω πως μετέφρασες τόσο λάθος αυτό που γραψα. Διάβασε λίγο τι έγραψα σε προηγούμενη ανάρτηση.

5 ώρες πριν, lovesucks είπε

Γονείς και πολιτεία δεν ήταν ποτέ  αλληλένδετα.

Διαβάζω ως επί το πλείστον για ευθύνες σε  χωρισμένους γονείς. Θα  προτιμούσαμε δηλαδή να μεγαλώσουν σε ένα "άρρωστο"  περιβάλλον αλλά με τους γονείς μαζί; Ένα μεγάλο ποσοστό των παιδιών που έχουν παραβατικές συμπεριφορές προέρχονται από "καλές" και "ενωμένες" οικογένειες που όταν κλείνει η πόρτα κανείς μας δεν ξέρει τι συμβαίνει. 

Η πολιτεία  δεν φρόντισε να  υπάρχουν οι απαραίτητες παροχές/προϋποθέσεις για να μπορεί η μαμά τα πρώτα χρόνια να ναι δίπλα στο παιδί. Παιδιά που από 2 μηνών μεγαλώνουν σε βρεφονηπιακούς σταθμούς ή στη καλύτερη με γιαγιά/παππού(αν υπάρχουν κ μπορούν να βοηθήσουν) και γονείς που λείπουν όλη μέρα κι όταν επιστρέφουν κουρασμένοι στο σπίτι δεν έχουν κουράγιο ν'ασχοληθούν. Θεωρώ καθοριστική την παρουσία της μητέρας στα πρώτα χρόνια του παιδιού. Αλλά η κοινωνία μας πλέον καταδικάζει γυναίκες που επιλέγουν ν"ασχοληθούν αποκλειστικά με τα παιδιά και την οικογένεια. Οι περισσότεροι τις χαρακτηρίζουν "βολεμένες", πως ψάχνουν "χορηγό" κι άλλα όμορφα.Οι γυναίκες που εργάζονται τις υποτιμούν θεωρώντας πως αφού "κάθονται" σπίτι με τα παιδιά είναι ξεκούραστες κ κάνουν ζωάρα. Θα σας πω προσωπική εμπειρία από δύο φίλες μου, εργαζόμενες με ωράρια τρελά που τα παιδιά ήταν με παππού γιαγιά κ μετά το σχολείο. Όταν ήρθε το πρώτο lockdown κι αναγκάστηκαν να μείνουν σπίτι, μετά από 3 μέρες μου τηλεφώνησαν τρελαμένες και τα χαν παίξει.Τα zanax τότε έγιναν ανάρπαστα από μαμάδες που πρώτη φορά πέρασαν μέρες ολόκληρες με τα παιδιά τους.Συνειδητοποίησαν πως δεν ήξεραν τα ίδια τους τα παιδιά κ οι περισσότερες ξέρετε τι έκαναν; Απλά τα πάρκαραν στα tablet. 

Οι γονείς αναγκασμένοι από τις συνθήκες που υπάρχουν πια(χαμηλοί μισθοί, ακρίβεια παντού)δουλεύουν ώρες ατελείωτες και οι δύο. Για να καλύψουν τις τύψεις τους και την απουσία τους δεν χαλάνε κανένα χατίρι στα παιδιά και φυσικά δεν δέχονται το οτιδήποτε αρνητικό τους αναφέρει ο δάσκαλος ή ο καθηγητής και θα κλείσουν τ'αφτιά τους. Γιατί; Γιατί αν ακούσουν τα κακώς κείμενα των παιδιών τους θ"αναγκαστούν να ρθουν αντιμέτωποι με τις ευθύνες τους κι αυτό δεν αρέσει στους περισσότερους από μας. Οι περισσότεροι δεν συζητάνε με τα παιδιά τους. Φροντίζουν απλά να λένε στα παιδιά με ύφος προστακτικό τις περισσότερες φορές να βαράνε για να μη τις φάνε και τέλειωσε το θέμα. 

Ναι, έχουν μεγάλη ευθύνη οι γονείς και κυρίως η απουσία τους είναι αυτή που πληγώνει τα παιδιά..

Κι ενώ η πολιτεία γνωρίζει πως στις περισσότερες οικογένειες εργάζονται κ οι δύο γονείς άρα τα παιδιά θα "τ"αναλάβει" από νωρίς δεν φροντίζει το παραμικρό για τη παιδεία τους. Οι ώρες που περνάνε τα παιδιά στους βρεφονηπιακούς/παιδικούς σταθμούς, στο σχολείο, είναι περισσότερες από αυτές που περνάνε σπίτι. Ένα σωστό κράτος θα θέλε πολίτες με παιδεία, σκεπτόμενους. Αλλά αυτούς τους πολίτες δύσκολα θα τους χειριστεί..

Θα μπορούσα να το αναλύσω κι άλλο. Αλλά εστίασα σε αυτά που εγώ θεωρώ πιο σημαντικά.

Το εύκολο είναι να μη χαλάμε χατίρια, να μαστε πάντα καλοί και να μεγαλώσουμε κακομαθημένους νταήδες που δεν έχουν όρια σε οποιοδήποτε επίπεδο. Το δύσκολο είναι ν'ασχοληθούμε, ν'ακούσουμε, να μαλώσουμε και να γίνουμε κακοί στα μάτια τους για να χτίσουμε εμπιστοσύνη και κατα συνέπεια δυνατούς χαρακτήρες που θα υπερασπιστούν και θα παλέψουν για το σωστό, το ηθικό, το δίκαιο όποτε χρειαστεί.

Υ.Γ.: Φαντάζει αδιανόητο(σε μένα τουλάχιστον) μια γενιά που μεγαλώσαμε με απίστευτες μουσικές να επιτρέπουμε στα παιδιά μας ν"ακούνε αυτά τα σκουπίδια..Ας αφιερώσουμε μία ώρα ακούγοντας μουσική μαζί τους, ας επενδύσουμε στη μουσική τους παιδεία που ναι πάρα πολύ σημαντική(πιο σημαντική απ"τη πολεμική τέχνη θα λεγα εγώ).

Η ευθύνη είναι όλων.

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 02/10/2024 at 12:09, adi32 said:

Δεν εχουν ολοι οι γονεις την γνωση να περιορισουν  προφυλαξουν τα παιδια απο το διαδίκτυο 

Καποιος πρεπει να το κανει και αυτο ειναι το κρατος 

Ας μην τα γεννούσαν οι γονείς. 

Η ευθύνη που έχει το κράτος είναι μόνο να να θεσπίσει ΠΟΙΝΕΣ οι οποίες να ισχύουν, ΚΑΙ στον γονέα αλλά ΚΑΙ στον ανήλικο. 

Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει πρόστιμο (ανάθεμα αν όντως πέφτει, αλλά τουλάχιστον υπάρχει στα χαρτιά) για 30.000€ για κλωτσιά σε ζώα (ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ), και να μην υπάρχει x2 για κλωτσιά σε άνθρωπο. 

Βάρα στο κεφάλι 30.000 στους πρώτους 100 ανήλικους να τα ΧΡΩΣΤΑΝΕ ΜΙΑ ΖΩΗ φτιάχνοντας καφέδες και σερβίροντας σουβλάκια γιατί μόνο μέχρι εκεί θα φτάσουν τα τσογλάνια, και σε 2 γενιές θα δεις αν θα κανονίζουν ραντεβού για ξύλο πλέον τα 14χρονα ή όχι.

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, filip123go said:

- Τα τελευταία 15 χρόνια υπάρχει συστηματική απαξίωση των πτυχίων.

- Η νέα γενιά αντί για μηχανικοί και επιστήμονες, θέλουν να γίνουν influencers και tik tokers

  Hide contents

Υ.γ: ο μέσος influencer και ο μέσος tik toker βγάζουν περισσότερα από τον μέσο μηχανικό. 

 

"Μέσος" σε σχέση με ποιόν;

Ο ΜΕΣΟΣ influencer δεν βγάζει χριστό. Ο μέσος μηχανικός δουλεύει σε ένα γραφείο και παίρνει κάνα 900άρι ως βοηθός. 

Ναι, αν εννοείς τους λογαριασμούς που βλέπεις εσύ και εγώ στο instagram και tiktok προφανώς βγάζουν λεφτά. 

Αν πάρουμε όλους τους influencers, η συντριπτική πλειοψηφία δε σταυρώνουν φράγκο. 

 

Σε 2 γενιές, όπως έγραψα παραπάνω, θα φάνε τα μούτρα τους οι νέοι και θα καταλάβουν ότι δε θα γίνουν όλοι influencers, με την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ λογική που καταλάβανε το 1999 ότι δε θα γίνουν αθλητές επειδή πήρε ένας Βάζελος και ένας Γαύρος μια Ευρωλίγκα, και το 2005 κατάλαβαν ότι δε θα γίνουν τραγουδιστές επειδή βλέπανε ότι μια κάποια Μάρω Λύτρα και ένας Νίνο είπαν και 3 τραγούδια μέσω του FameStory. 

Και θα πάνε να δουλέψουν λάτζα. Όσα φτάνει δηλαδή το μυαλό του καθενός. Its that simple. 

Αλλά θέλει χρόνο για να φάνε τα χαστούκια.

5 minutes ago, elgol said:

Καλυτερη τιμωρια ειναι να μαζεψουν ελιες ή φρουτα δωρεαν

Μπα υπάρχουν "επενδυτές που λιάζονται στην Ομόνοια" γι'αυτά. 

Ο Ελληναράκος δεν καταδέχεται να μαζεύει φράουλες. Μόνο για να σερβίρει κάνα καφέ. Μην έχεις αυταπάτες...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lovesucks είπε

Αυτό λέω και γω...γνωμάτευση από δημόσια αρχή..αυτό ήξερα ως πέρσι τουλάχιστον.

Ακριβως. Απλα η γνωματευση μπορει να ειναι για ενα χρόνο. Οποτε οι συνεδριες του χρονου αυτου γινονται απο οποιονδηποτε ιδιωτη της ειδικοτητας αυτης και καλύπτονται απο τον εοππυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, polaki είπε

.

Μπα υπάρχουν "επενδυτές που λιάζονται στην Ομόνοια" γι'αυτά. 

Ο Ελληναράκος δεν καταδέχεται να μαζεύει φράουλες. Μόνο για να σερβίρει κάνα καφέ. Μην έχεις αυταπάτες...

Φίλος στο Ηράκλειο πλέον δίνει 120€ μεροκάματο σε Πακιστανούς + διαμονή +φαγητό + καφέ για να μαζέψουν ελιές και τρέμει μην τον πουλήσουν για 2ευρω παραπάνω και οι ντόπιοι νέοι προτιμούν να δουλεύουν σερβιτόροι για 30€ για να καυλαντιζουν τουρίστριες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα η γνώμη μου είναι ο πατέρας και η μάνα του κάθε κοπρίτη που το παίζει gangster εφόσον είναι ανήλικος και έχουν ευθύνη για αυτόν να πηγαίνει 1 μήνα μέσα φυλακή χωρίς αναστολή . Είμαι σίγουρος όταν βγει αυτός ο γονιός έξω σίγουρα θα βρει λύση για τον κόπρο του . Όσο για τις ζημιές στο δημόσιο ταμείο κατευθείαν να σφίξουν τα κορμιά . Όλα ξεκινάνε από την οικογένεια οποτε ας έχει και η οικογένεια του κοπριτη συνέπειες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, Ukforthemoment said:

Αυτα ακριβως βλεπει ολη μερα στο youtube, ακριβως αυτο που πουλαει στα 14χρονα.. Τραπ, ναρκωτικα, ευκολο χρημα, πορνεια, λιμουζινες και ελικοπτερα, χρυσα ρολογια απο ληστειες κτλ..

Εχει γινει το μυαλο της πουρες, ειδικα αν δεν υπαρχει καμια διαπαιδαγωγηση απο γονεις.

Και ναι παιδι ειναι, κοπι πειστ κανει αυτα που βλεπει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, polaki said:

"Μέσος" σε σχέση με ποιόν;

Αναφέρω ακριβώς ποιος είναι ο μέσος, πόσους followers έχει και πόσα βγάζει. Είπα, συνεργάζομαι με αρκετούς αυτή τη περίοδο. 

Και αυτό που λες για τους αθλητές είναι λίγο άτοπο. Και η τελευταία επιχείρηση στο χωριό θέλει διαφήμιση (γιατί ουσιαστικά αυτό κάνουν οι influencers), και δεν της είναι τίποτα να πληρώσει 100€ το μήνα για τέρμα στοχευμένη διαφήμιση και παρουσίαση του προϊόντος της , όπως ακριβώς αυτή θέλει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγκληματικότητα ανηλίκων - Τι ευθύνεται;

Η "μετά μνημονιακή" κοινωνία η οποία αύξησε τις ανισότητες, την φτώχια, την περιθωριοποίηση, το κυνήγι του εύκολου χρήματος, την κυνικότητα και την αδιαφορία ως στάσης ζωής και νέα κανονικότητα η οποία με την σειρά της ευνόησε την διάδοση κάθε περιθωριακής υποκουλτούρας μέσω της ευρείας διάδοσης των λογισμικών κοινωνικής δικτύωσης και αυτοπροβολής δια διαφόρων ειδών τέχνης (όπως εικόνα, βίντεο, μουσική) οιουδήποτε τυχάρπαστου-της συνδυαζόμενη με την εισροή ανθρώπων με διαφορετικές κοινωνικοπολιτικές προσλαμβάνουσες και την από 30ετίας σταδιακή αλλά συστηματική κατάρρευση των ηθών η οποία οδήγησε στην ανατροπή των παραδοσιακών προτύπων και αξιών που διαφοροποιούσαν την ελληνική από την δυτική κοινωνία τις προηγούμενες δεκαετίες με τα όποια θετικά και αρνητικά της.

Επεξ/σία από Directx
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θυμάμαι αν το έχω ξαναγράψει. 

Κάπου το 2008-2011 στο νησι της Χιου μεσουρανουσαν οι Locos. Ηταν μια συμμορία παιδιων απο 13-18 ετών, που χτυπούσαν ενηλικους και παιδιά, ειδικά τους αβοηθητους, έκλεβαν, ναρκωτικά κτλ. Ποσοστό αυτων ήταν απο οικογένειες που δε τις αγγίζουν και γενικά τα ειχαν τα παιδιά χύμα.

Ο τοτε αστυνομικος διευθυντης, επιασε 30 άτομα, μαζι με τον εγκέφαλο, έναν ενηλικο, και έκλεισε αρκετους στις φυλακές ανηλικων, Γνωστη youtuber με λεξιλογιο ανάλογο οπισθιων, ειχε περάσει αρκετό καιρό και ειχε βγει και στον Θεοδοράκη.

Κάποιοι απο αυτους επανεντάχθηκαν και έγιναν σωστοι άνθρωποι. Για άλλους δε ξέρω.

Η ουσία ειναι οτι κάποιους τους βοηθησε. 

https://www.protagonistes.gr/ena-nisi-mia-symmoria-mia-fylaki-ena-megalo-mystiko-hios-a-meros/

Ωστοσο ακομα και τωρα λυσεις δεν υπάρχουν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Morosana said:

Φίλος στο Ηράκλειο πλέον δίνει 120€ μεροκάματο σε Πακιστανούς + διαμονή +φαγητό + καφέ για να μαζέψουν ελιές και τρέμει μην τον πουλήσουν για 2ευρω παραπάνω και οι ντόπιοι νέοι προτιμούν να δουλεύουν σερβιτόροι για 30€ για να καυλαντιζουν τουρίστριες. 

Ναι οκ, εσένα το πρόβλημα σου ποιο είναι; Και φίλος μου είναι 6 μήνες στη θάλασσα και παίρνει 100000 με φαγητό διατροφή και διαμονή πληρωμένα,και εγώ είμαι σε ένα γραφείο 8 ώρες και παίρνω 1000. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...