Προς το περιεχόμενο

Εγκληματικότητα ανηλίκων - Τι ευθύνεται;


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι κακοί γονείς.Η λογική του από νεαρή ηλικία υπάρχει αυτή η απαίσια αντιμετόπιση του έλα μωρε μωρό είναι ακόμα.Αν στο παιδί δεν βάλεις όρια και δεν το μαλώσεις ωστε να αντιληφθεί τα κοινωνικά πρέπει θα γίνει κακομαθημένο αν δεν τα μάθει και στο σχολείο (ωπου δεν είναι δουλειά του δάσκαλου να μάθει στο παιδί σου να φέρεται) τότε εξελίσεται σε κωλόπαιδο.

Αλλά οι σημερινοί γονείς ίσως επειδή δουλεύουν πλέον και οι δύο δεν θέλουν να κουράζονται και στο σπίτι με καβγάδες οπότε μπαίνει σε μια ρουτίνα του να κάνει ότι γουστάρει και να του κάνουν τα χατήρια μόνο και μόνο για να κάτσει ήσυχο

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

29 λεπτά πριν, phanispal είπε

 

Σε δική μου περίπτωση πάντως δεν έγινε έτσι.

Πριν 4 χρόνια πήγαμε σε ιδιώτη αναπτυξιολόγο και από τότε μια χαρά βγάλαμε άκρη με λογοθεραπείες και βγάζουμε ακόμα με εργοθεραπείες.

Δεν ειπώθηκε κάπου κάτι για δημόσια δομή και ψυχίατρο.

Δλδ δεν πληρώσατε ούτε λογοθεραπεία ούτε εργοθεραπεία;Σας τα κάλυψαν με χαρτί από ιδιώτη;

Πρώτη φορά το ακούω .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, elgol said:

"Αν στο παιδί δεν βάλεις όρια και δεν το μαλώσεις" ακριβως αλλα και να το αγκαλιασεις φυσικα και μεταφορικα

Το μάλωμα το αναφέρω γιατί είναι αυτό που δεν κάνουν οι περισσότεροι.Οταν ένα παιδί κάνει κάτι το οποίο δεν πρέπει οι περισσότεροι είπε δεν το μαλώνουν είτε το μαλλώνουν και επειδή έβαλε τα κλάμματα τρέχουν να το πάρουν αγκαλιά και του εξηγήσουν και να του πού όχι σε αγαπάω αυτό αυτόματα ακυρώνει το μάλλωμα και του μαθαίνει πως κάνουμε ότι θέλουμε και αν κλάψουμε αρκετά παίρνουμε άφεση.

Διαχωρίζεις τους χρόνους μαλώνεις-αφήνεις τον χρόνο να σκεφτεί και να αντιληφθεί γιατί βρέθηκε σε αυτήν την θέση-και μετά εξηγείς γιατί μάλωσες και πως δεν αλλάζει κάτι μεταξύ σας επειδή το μάλωσες.

Δεν υπάρχει τίποτα πιο χειριστικό από ένα μικρό παιδί θα πει ότι μπορεί και θα κάνει ότι μπορεί για να περάσει το δικό του

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, DrLo said:

ε, καλά, δεν είναι και οι πιο δουλευταράδες οι έλληνες ΔΥ "εκπαιδευτικοί".

όλοι μας (ή τουλάχιστον οι συντριπτικά περισσότεροι) περάσαμε από δημόσια σχολεία και ξέρουμε

ακόμα θυμάμαι τον "γυμναστή" μας στη 1η λυκείου που κυριολεκτικά ΞΕΧΑΣΕ ότι μας είχε ως τμήμα και δεν ερχόταν στις ώρες που έπρεπε να κάνει μαθημα και όταν μας είδε κυριολεκτικά τη τελευταία μερα να φευγουμε νωρίτερα από το σχολείο μας λέει "που πάτε εσείς" , του λέμε "έχουμε κανονικά γυμναστική αλλά δεν έχετε έρθει εδώ και 6 μήνες να μας κανετε" συνειδητοποίησε ότι κάτι είχε ξεχάσει.

και άλλα τέτοια παρατραγουδα

χαχα,

πολύ φασαρία

την επόμενη χρονιά από αυτή που περιγράφω παραπάνω είχα δώσει μια "πειραγμένη"  βεβαίωση γιατρού για παλλαγή μου από τη γυμναστική ... βέβαια την είχα φτιάξει μαζί με τον κολλητό μου που έγινε τελικά γιατρός οπότε, ξέρωγω, κατά μια άποψη ήταν ΟΚ ... χαχα

από μούφες χαρτιά στα σχολεία φουλ

Εγώ πρόσφατα έμαθα πως υπήρχαν σχολεία που στη γυμναστική έκαναν ασκήσεις κτλ.

Είχα, χωρίς υπερβολή, την εντύπωση πως παντού η γυμναστική ήταν ελεύθερη ώρα. Τρία χρόνια γυμνάσιο και άλλα τόσα λύκειο σε κάθε ώρα γυμναστικής απλά περιφερόμασταν στο σχολείο, καθόμασταν στα σκαλάκια και μιλούσαμε, άλλοι πήγαιναν και κάπνιζαν κτλ. Δεν ξέρω αν είχαμε καν γυμναστή και ακόμα κι αν είχαμε δεν έχω ιδέα πώς ήταν εμφανισιακά.

  • Like 1
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά δημιουργεί η υπερβολική ελευθερία και ανομία.

Προφανώς φταίνε οι γονείς για όλα, το θέμα όμως τώρα είναι πως είναι αργά, δε γίνεται παιδί που είναι 14+ χρονών να αλλάξει συμπεριφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Δλδ δεν πληρώσατε ούτε λογοθεραπεία ούτε εργοθεραπεία;Σας τα κάλυψαν με χαρτί από ιδιώτη;

Πρώτη φορά το ακούω .

Πληρώνουμε κανονικά και με τις αποδείξεις που μου δίνουν συν τα άλλα χαρτιά (πτυχίο εργοθεραπεύτριας και στοιχεία μητρώου - επιχείρησης του κέντρου) πάω σε ΚΕΠ και τους τα δίνω να τα καταθέσουν στον ΕΟΠΥΥ (μπορώ να το κάνω και ηλεκτρονικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί έως τώρα).

Η αναπτυξιολόγος όταν λήγει η γνωμάτευση μου την ανανεώνει και τη στέλνω στο κέντρο εργοθεραπείας/λογοθεραπείας.

Τα χρήματα μπαίνουν μετά από 1-2 μήνες περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πληρώνουμε κανονικά και με τις αποδείξεις που μου δίνουν συν τα άλλα χαρτιά (πτυχίο εργοθεραπεύτριας και στοιχεία μητρώου - επιχείρησης του κέντρου) πάω σε ΚΕΠ και τους τα δίνω να τα καταθέσουν στον ΕΟΠΥΥ (μπορώ να το κάνω και ηλεκτρονικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί έως τώρα).

Η αναπτυξιολόγος όταν λήγει η γνωμάτευση μου την ανανεώνει και τη στέλνω στο κέντρο εργοθεραπείας/λογοθεραπείας.

Τα χρήματα μπαίνουν μετά από 1-2 μήνες περίπου.

Ηλεκτρονικα μπαινεις εδω και το κανεις σε 2 λεπτα 

https://eservices.eopyy.gov.gr/eHealthInsuranceRecordInsPerson/login.xhtml

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Δλδ δεν πληρώσατε ούτε λογοθεραπεία ούτε εργοθεραπεία;Σας τα κάλυψαν με χαρτί από ιδιώτη;

Πρώτη φορά το ακούω .

 

4 λεπτά πριν, phanispal είπε

Πληρώνουμε κανονικά και με τις αποδείξεις που μου δίνουν συν τα άλλα χαρτιά (πτυχίο εργοθεραπεύτριας και στοιχεία μητρώου - επιχείρησης του κέντρου) πάω σε ΚΕΠ και τους τα δίνω να τα καταθέσουν στον ΕΟΠΥΥ (μπορώ να το κάνω και ηλεκτρονικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί έως τώρα).

Η αναπτυξιολόγος όταν λήγει η γνωμάτευση μου την ανανεώνει και τη στέλνω στο κέντρο εργοθεραπείας/λογοθεραπείας.

Τα χρήματα μπαίνουν μετά από 1-2 μήνες περίπου.

αυτο ακριβως.αν υπαρχει γνωματευση απο δημοσια αρχη ολα τα υπολοιπα ειναι ευκολα. πας οπου θες για τις θεραπειες και πληρωνεις παιρνεις τις αντιστοιχες αποδειξεις και καταθετεις τα χαρτια στον εοππυ και περιμενεις να εγκριθει η πληρωμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, astrea966 είπε

 

αυτο ακριβως.αν υπαρχει γνωματευση απο δημοσια αρχη ολα τα υπολοιπα ειναι ευκολα. πας οπου θες για τις θεραπειες και πληρωνεις παιρνεις τις αντιστοιχες αποδειξεις και καταθετεις τα χαρτια στον εοππυ και περιμενεις να εγκριθει η πληρωμη

Αυτό λέω και γω...γνωμάτευση από δημόσια αρχή..αυτό ήξερα ως πέρσι τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έχω πάει σε αναπτυξιολόγο στη Γλυφάδα στο ιατρείο/γραφείο της, απογεύματα.

Τώρα αν έχει κάποια σχέση με δημόσια δομή, δεν το γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Ναι, γιατί τώρα που η αμπαλοσύνη και η τεμπελιά βαπτίζεται με το πρόθεμα... ''δυσ-'' , έχει βελτιωθεί το πράγμα.

Πριν ψυχιατρικοποιηθεί η μαθησιακή δυσκολία, δεν είχες ''δυσ-αριθμία''. Απλά δεν είχες προσπαθήσει αρκετά να μάθεις αριθμητική.

Όλοι πλέον βαπτίζονται πανεύκολα δυσλεκτικοί, δυσαριθμικοί, δυσκοινωνικοί (αυτιστικοί) και δυσπρόσεκτοι (ΔΕΠΥ). Φτιάχνεται μία τάξη - τμήμα ατομικοτήτων.

Παλαιότερα, μέσω της εξισωτικής λειτουργίας του σχολείου, φτιαχνόταν κοινωνία. Μας λέγανε οι δάσκαλοι ότι βοηθάμε και τον αδύναμο, ότι είμαστε όλοι μαζί, ότι όλοι οι άνθρωποι είμαστε το ίδιο.

 

Χωρίς να έχω διαβάσει το υπόλοιπο νήμα, θέλω να "κραξω" το ποσό άσχετη είναι η άποψη που εκφέρεις. Το μόνο που καταφέρνει η εξίσωση είναι η προβολή της μετριότητας, κάτι που δυστυχώς υπάρχει στις γενιές του 80 και του 90. Οι σύγχρονες μέθοδοι αναδεικνύουν τους καλούς και βοηθούν τους πιο "αργούς", ώστε όλοι να βελτιώνονται.

Από αυτά που γράφεις φαίνεται ότι είσαι άσχετος με το θέμα (όχι ότι εγώ είμαι σχετικός...) αλλά μου κάνει εντύπωση ότι πολλοί γονείς έχουν ίδια αντιμετώπιση σχετικά με τα παιδαγωγικά. Οι ειδικοί υπάρχουν και πληρώνονται για κάποιο λόγο, όπως ακριβώς δεν θα εμπιστευτείς έναν υδραυλικό να σου κάνει λέιζερ στα μάτια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Axelq είπε

Αυτά δημιουργεί η υπερβολική ελευθερία και ανομία.

Προφανώς φταίνε οι γονείς για όλα, το θέμα όμως τώρα είναι πως είναι αργά, δε γίνεται παιδί που είναι 14+ χρονών να αλλάξει συμπεριφορά.

Δηλαδή η πολιτεία είναι δίπλα στον γονιό, στον μαθητή, στον εκπαιδευτικό γενικά δίπλα στους πολίτες, τα χει οργανωμένα άψογα και φταίνε μόνο οι γονείς για όλα.. Ενδιαφέρουσα  άποψη..

Αν το αναλύσω παραπάνω το θέμα θα πάρει πολιτική διάσταση και θα εκτροχιαστεί.

Αλλά ακριβώς εκεί στοχεύει το σύστημα, να φταίνε μόνο οι πολίτες και στο συγκεκριμένο ζήτημα μόνο οι γονείς.

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, duende είπε

ουτε καν. μπορει να υπηρχε πειραγμα αλλα σε καμια σχεση σωματικη και ψυχολογικη βια με τετοιο τροπο. αν καποιος/καποιοι αρπαζοντουσαν, μπαιναμε στη μεση να τους χωρισουμε. κοριτσια να ριχνουν και να κλωτσανε αλλα στο εδαφος? ουτε καν. ποσο μαλλον να καθονται απαθεις γυρω και να τραβανε βιντεο για να τα ανεβασουν στα σοσιαλ. καμια, μα καμια σχεση. εδω μιλαμε για πληρη σηψη και απαθεια, σε βαθμο που απορω τι θα κανουν ως ενηλικες στις προσωπικες και εργασιακες τους σχεσεις με τετοια ανυπαρξια ηθικης και ενσυναισθησης. Για εμενα ολα αυτα τα παιδια που βλεπω στα βιντεο, θυτες/θυματα/απαθεις θεατες, ειναι καμμενα χαρτια.

Και όμως υπήρχαν όλα αυτά και χειρότερα γιατί δεν υπήρχε ξεκάθαρο νομικό πλαίσιο για διάφορα όπως υπάρχει τωρα.. το πρόβλημα τώρα είναι η πληροφορία όταν παίζουν μπουνιές για να τις βγάλουν βίντεο και να τις δείχνουν ο ένας στον άλλο η και να τα ανεβάζουν στα σοσιαλ για να δείχνουν τα κατορθώματα τους... Επίσης θεωρώ ότι η πίεση από τα οικονομικα και γενικά τα προβλήματα στους γονείς έχουν φέρει τα παιδιά πολλές φορές σε δεύτερη μοίρα και εκεί κάπου χάνεται η μπάλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Δηλαδή η πολιτεία είναι δίπλα στον γονιό, στον μαθητή, στον εκπαιδευτικό γενικά δίπλα στους πολίτες, τα χει οργανωμένα άψογα και φταίνε μόνο οι γονείς για όλα.. Ενδιαφέρουσα  άποψη..

Αν το αναλύσω παραπάνω το θέμα θα πάρει πολιτική διάσταση και θα εκτροχιαστεί.

Αλλά ακριβώς εκεί στοχεύει το σύστημα, να φταίνε μόνο οι πολίτες και στο συγκεκριμένο ζήτημα μόνο οι γονείς.

Αντιθέτως η άποψη ότι δεν φταίνε οι γονείς ή οι καθηγητές, αλλά αόριστα "το σύστημα" και "η άτιμη η κοινωνία" είναι το κύριο πρόβλημα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...