Προς το περιεχόμενο

Εγκληματικότητα ανηλίκων - Τι ευθύνεται;


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 ώρες πριν, duende είπε

ουτε καν. μπορει να υπηρχε πειραγμα αλλα σε καμια σχεση σωματικη και ψυχολογικη βια με τετοιο τροπο. αν καποιος/καποιοι αρπαζοντουσαν, μπαιναμε στη μεση να τους χωρισουμε. κοριτσια να ριχνουν και να κλωτσανε αλλα στο εδαφος? ουτε καν. ποσο μαλλον να καθονται απαθεις γυρω και να τραβανε βιντεο για να τα ανεβασουν στα σοσιαλ. καμια, μα καμια σχεση. εδω μιλαμε για πληρη σηψη και απαθεια, σε βαθμο που απορω τι θα κανουν ως ενηλικες στις προσωπικες και εργασιακες τους σχεσεις με τετοια ανυπαρξια ηθικης και ενσυναισθησης. Για εμενα ολα αυτα τα παιδια που βλεπω στα βιντεο, θυτες/θυματα/απαθεις θεατες, ειναι καμμενα χαρτια.

 Εμενα μια χαρα υπηρχαν αυτα στο σχολειο μου. Ειδικα στο γυμνασιο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, adi32 είπε

Για να πούμε και κάτι θετικό για το κράτος, ο κάθε γονιός μπορεί εντελώς δωρεάν να πάει το παιδί του σε ιδιωτικό κέντρο για ψυχοθεραπεία λογοθεραπεια εργοθεραπεια 

Σε ποιό κράτος αναφέρεσαι πες μας μόνο γιατί εδώ είναι βαλκάνια.

Ο μικρός μου γιός έχει δυσλεξία.
Το πρόβλημα αναγνωρίστηκε από δάσκαλο στην 3η δημοτικού επειδή στην πρώτη είχε αλλάξει 3 δασκάλες και στην 2α η δασκάλα που είχαν ήταν αλλού για αλλού και έκανε οτιδήποτε άλλο εκτός από μάθημα.
Στις δημόσιες δομές που απευθυνθήκαμε μπήκαμε σε σειρά αναμονής οπότε αναγκαστικά πληρώσαμε και πήγαμε ιδιωτικά για να δούμε τί ακριβώς πρόβλημα έχει.
Ο δάσκαλος της 3ης ΔΕΝ αναγνώριζε το χαρτί που προσκομίσαμε επειδή ήταν από το ιδιωτικό κέντρο οπότε δεν ασχολιόταν ιδιαίτερα με το παιδί, απλά έδειχνε μια ανοχή στο πρόβλημα του.
Ευτυχώς ο δάσκαλος στην 4η δημοτικού ήταν ποιό συνενοήσιμος και μας βοήθησε αρκετά, τον ίδιο είχανε και στην 5η οπότε τα πράματα ήταν καλύτερα.
Από το δημοτικό μας πρότειναν κάποια στιγμή στην 5η τάξη να ενταχθεί το παιδί σε ειδικό τμήμα για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες αλλά ο μικρός δεν ήθελε ούτε να το ακούσει επειδή όσα παιδιά πήγαιναν εκεί έτρωγαν χοντρό μπούλινγκ από τα άλλα.
Όχι ότι και ο δικός μου την είχε γλυτώσει μέχρι τότε, έφαγε και αυτός γερό δούλεμα και κοροϊδία από τους συμμαθητές του.

Αφού δεν είχαμε ακόμα επίσημο χαρτί από το κράτος αναγκαστικά πληρώναμε από την τσέπη μας για να πάει σε ιδιωτικό κέντρο για λογοθεραπεία από την 3η δημοτικού μέχρι και την 6η.

Από το κράτος επικοινώνησαν μαζί μας όταν το παιδί ήταν πλέον στην 6η δημοτικού και αυτό αναγκαστικά επειδή ήταν υποχρεωμένοι να το κάνουν από το νόμο γιατί μετά θα πήγαινε γυμνάσιο και έπρεπε να έχει επίσημο χαρτί.
Το κρατικό επίσημο κ@λόχαρτο λοιπόν το πήραμε μόλις 3 χρόνια μετά που ανακαλύψαμε το πρόβλημα του όταν πλέον είχε τελειώσει το δημοτικό.

.

Μην μου λες για το μπουρδελόκρατος μας λοιπόν.

Επεξ/σία από dpolal
  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hard times create strong men. Strong men create good times. Good times create weak men. And, weak men create hard times. Οι γονείς μας ήταν στην πρώτη κατηγορία εμείς στη δεύτερη τα παιδιά μας στην τρίτη 

Όταν το παιδί βλέπει ότι ο γονιός είναι έτοιμος για μανουρα με το δάσκαλο για μια τουαλέτα, ένα σπανακόρυζο (παραδείγματα υπαρκτά εδώ μέσα ) λογικό αυτό το παιδί να νομίζει ότι είναι στο απυρόβλητο και ο τσαμπουκας είναι κάτι φυσιολογικό. 

Επίσης τεράστιο ρόλο παίζει ότι οι γινόμαστε γονείς όλο και μεγαλύτεροι  λόγω σπουδών, καριέρας, οικονομικών κτλ σε σχέση με τους γονείς μας και δεν έχουν τις ίδιες αντοχές να είμαστε δίπλα στο παιδί και για να κερδίσουμε ηρεμία τα κακομαθαίνουμε. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dpolal είπε

Σε ποιό κράτος αναφέρεσαι πες μας μόνο γιατί εδώ είναι βαλκάνια.

Ο μικρός μου γιός έχει δυσλεξία.
Το πρόβλημα αναγνωρίστηκε από δάσκαλο στην 3η δημοτικού επειδή στην πρώτη είχε αλλάξει 3 δασκάλες και στην 2α η δασκάλα που είχαν ήταν αλλού για αλλού και έκανε οτιδήποτε άλλο εκτός από μάθημα.
Στις δημόσιες δομές που απευθυνθήκαμε μπήκαμε σε σειρά αναμονής οπότε αναγκαστικά πληρώσαμε και πήγαμε ιδιωτικά για να δούμε τί ακριβώς πρόβλημα έχει.
Ο δάσκαλος της 3ης ΔΕΝ αναγνώριζε το χαρτί που προσκομίσαμε επειδή ήταν από το ιδιωτικό κέντρο οπότε δεν ασχολιόταν ιδιαίτερα με το παιδί, απλά έδειχνε μια ανοχή στο πρόβλημα του.
Ευτυχώς ο δάσκαλος στην 4η δημοτικού ήταν ποιό συνενοήσιμος και μας βοήθησε αρκετά, τον ίδιο είχανε και στην 5η οπότε τα πράματα ήταν καλύτερα.
Από το δημοτικό μας πρότειναν κάποια στιγμή στην 5η τάξη να ενταχθεί το παιδί σε ειδικό τμήμα για παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες αλλά ο μικρός δεν ήθελε ούτε να το ακούσει επειδή όσα παιδιά πήγαιναν εκεί έτρωγαν χοντρό μπούλινγκ από τα άλλα.
Όχι ότι και ο δικός μου την είχε γλυτώσει μέχρι τότε, έφαγε και αυτός γερό δούλεμα και κοροϊδία από τους συμμαθητές του.

Αφού δεν είχαμε ακόμα επίσημο χαρτί από το κράτος αναγκαστικά πληρώναμε από την τσέπη μας για να πάει σε ιδιωτικό κέντρο για λογοθεραπεία από την 3η δημοτικού μέχρι και την 6η.

Από το κράτος επικοινώνησαν μαζί μας όταν το παιδί ήταν πλέον στην 6η δημοτικού και αυτό αναγκαστικά επειδή ήταν υποχρεωμένοι να το κάνουν από το νόμο γιατί μετά θα πήγαινε γυμνάσιο και έπρεπε να έχει επίσημο χαρτί.
Το κρατικό επίσημο κ@λόχαρτο λοιπόν το πήραμε μόλις 3 χρόνια που ανακαλύψαμε το πρόβλημα του όταν πλέον είχε τελειώσει το δημοτικό.

.

Μην μου λες για το μπουρδελόκρατος μας λοιπόν.

Πας σε ένα ιδιωτικό κέντρο σου γράφει ο γιατρός μια διάγνωση. Μόνο εκεί πληρώνεις ένα 50αρι πχ και με αυτό σου γράφουν τις θεραπείες για τις οποίες αποζημιώσαι 100%. 

Κάτι δεν έγινε σωστά στην περίπτωση σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Πας σε ένα ιδιωτικό κέντρο σου γράφει ο γιατρός μια διάγνωση. Μόνο εκεί πληρώνεις ένα 50αρι πχ και με αυτό σου γράφουν τις θεραπείες για τις οποίες αποζημιώσαι 100%. 

Κάτι δεν έγινε σωστά στην περίπτωση σας 

Η διάγνωση για μαθησιακή δυσκολία δεν δίνεται από έναν γιατρό με μια απλή επίσκεψη και ένα 50ρικο.
Πρέπει το παιδί να εξεταστεί από τουλάχιστον 2 διαφορετικές ειδικότητες και να συνταχθεί ολόκληρη έκθεση.

Και πριν από 10 χρόνια οι διαγνώσεις από τα ιδιωτικά κέντρα δεν αναγνωρίζωνταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, adi32 είπε

Πας σε ένα ιδιωτικό κέντρο σου γράφει ο γιατρός μια διάγνωση. Μόνο εκεί πληρώνεις ένα 50αρι πχ και με αυτό σου γράφουν τις θεραπείες για τις οποίες αποζημιώσαι 100%. 

Κάτι δεν έγινε σωστά στην περίπτωση σας 

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος και δεν θα επεκταθώ περισσότερο γιατί τα χω περάσει και θα ξεφύγω στα γραπτά μου.

Για να σου καλύψουν λογοθεραπεία, εργοθεραπεία πρέπει το παιδί να περάσει από δημόσιο φορέα κ ψυχίατρο. Η αναμονή είναι τραγική και οι περισσότεροι γονείς απλά τα πληρώνουν από τη τσέπη τους. Δεν έχω ξανακούσει ούτε συναντήσει αυτή την "ευκολία" του κράτους από κανέναν γνωστό μου.

Επίσης το κράτος αν ήθελε να ναι δίπλα στο παιδί με μαθησιακές δυσκολίες θα χε παράλληλη στήριξη..Που ναι ανύπαρκτη!!!!

5 ώρες πριν, dpolal είπε

Και πριν από 10 χρόνια οι διαγνώσεις από τα ιδιωτικά κέντρα δεν αναγνωρίζωνταν.

Και μέχρι πριν ένα χρόνο δεν γίνονταν δεκτές..Αν άλλαξε κάτι τόσο δραστικά στον έναν αυτό χρόνο τι να πω..

Επεξ/σία από lovesucks
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, dpolal είπε

Η διάγνωση για μαθησιακή δυσκολία δεν δίνεται από έναν γιατρό με μια απλή επίσκεψη και ένα 50ρικο.
Πρέπει το παιδί να εξεταστεί από τουλάχιστον 2 διαφορετικές ειδικότητες και να συνταχθεί ολόκληρη έκθεση.

Και πριν από 10 χρόνια οι διαγνώσεις από τα ιδιωτικά κέντρα δεν αναγνωρίζωνταν.

Τώρα αναγνωριζονται. 

Δεν είναι κάτι τρομερό να γραφτεί μια έκθεση 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σε πολλές χώρες ισχύει πάντως και US. Γενικά όμως προσπαθουν να κανουν οσα λιγότερα μπορούν.

ε, καλά, δεν είναι και οι πιο δουλευταράδες οι έλληνες ΔΥ "εκπαιδευτικοί".

όλοι μας (ή τουλάχιστον οι συντριπτικά περισσότεροι) περάσαμε από δημόσια σχολεία και ξέρουμε

ακόμα θυμάμαι τον "γυμναστή" μας στη 1η λυκείου που κυριολεκτικά ΞΕΧΑΣΕ ότι μας είχε ως τμήμα και δεν ερχόταν στις ώρες που έπρεπε να κάνει μαθημα και όταν μας είδε κυριολεκτικά τη τελευταία μερα να φευγουμε νωρίτερα από το σχολείο μας λέει "που πάτε εσείς" , του λέμε "έχουμε κανονικά γυμναστική αλλά δεν έχετε έρθει εδώ και 6 μήνες να μας κανετε" συνειδητοποίησε ότι κάτι είχε ξεχάσει.

και άλλα τέτοια παρατραγουδα

20 λεπτά πριν, adi32 είπε

Πας σε ένα ιδιωτικό κέντρο σου γράφει ο γιατρός μια διάγνωση. Μόνο εκεί πληρώνεις ένα 50αρι πχ και με αυτό σου γράφουν τις θεραπείες για τις οποίες αποζημιώσαι 100%. 

χαχα,

πολύ φασαρία

την επόμενη χρονιά από αυτή που περιγράφω παραπάνω είχα δώσει μια "πειραγμένη"  βεβαίωση γιατρού για παλλαγή μου από τη γυμναστική ... βέβαια την είχα φτιάξει μαζί με τον κολλητό μου που έγινε τελικά γιατρός οπότε, ξέρωγω, κατά μια άποψη ήταν ΟΚ ... χαχα

από μούφες χαρτιά στα σχολεία φουλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λόγω των κόμπλεξ παλιότερων γενιών, όπου έτρωγαν ξύλο από καθηγητές, τώρα έχουμε φτάσει στο άλλο άκρο.

Η σύγχρονη διαπαιδαγώγηση και ο αντίστοιχος κλαδος της ψυχολογίας θεωρεί ότι τα παιδιά πρέπει να κάνουν ότι θέλουν χωρίς καμία επίπληξη από γονείς και ακόμη περισσότερο από δασκάλους.

Θυμάμαι πριν από 10 χρόνια είχα γράψει σε ένα ψυχοτεχνικό παιδαγωγικό τέστ δεξιοτήτων ΑΣΕΠ. Παρόλο που δεν είχα καμία σχέση με το θέμα είχα γράψει σχεδόν άριστα.

Σε γενικές γραμμές απαντούσα σε όλα τα ερωτήματα ότι "ο καθηγητής φταίει για όλα", "το παιδί δεν έχει ποτέ άδικο" 😄

Επίσης μεγάλο πρόβλημα η υπερβολική πληροφόρηση και η έκθεση σε ειδήσεις βίας και υπερβολής.

Η οικονομική κρίση δεν νομίζω ότι παίζει μεγάλο ρόλο (όχι ότι δεν επηρεάζει). Αν έπαιζε ρόλο, οι παππούδες μας θα έπρεπε να είναι όλοι μαχαιροβγάλτες δολοφόνοι και όχι απλοί αγρότες ή βιοπαλαιστές.

Επεξ/σία από The_Judas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, lovesucks είπε

Κάνεις πολύ μεγάλο λάθος και δεν θα επεκταθώ περισσότερο γιατί τα χω περάσει και θα ξεφύγω στα γραπτά μου.

Για να σου καλύψουν λογοθεραπεία, εργοθεραπεία πρέπει το παιδί να περάσει από δημόσιο φορέα κ ψυχίατρο. Η αναμονή είναι τραγική και οι περισσότεροι γονείς απλά τα πληρώνουν από τη τσέπη τους. Δεν έχω ξανακούσει ούτε συναντήσει αυτή την "ευκολία" του κράτους από κανέναν γνωστό μου.

Επίσης το κράτος αν ήθελε να ναι δίπλα στο παιδί με μαθησιακές δυσκολίες θα χε παράλληλη στήριξη..Που ναι ανύπαρκτη!!!!

Και μέχρι πριν ένα χρόνο δεν γίνονταν δεκτές..Αν άλλαξε κάτι τόσο δραστικά στον έναν αυτό χρόνπ τι να πω..

 

32 λεπτά πριν, dpolal είπε

Καλά, ότι πείς.
 

Σε δική μου περίπτωση πάντως δεν έγινε έτσι.

Πριν 4 χρόνια πήγαμε σε ιδιώτη αναπτυξιολόγο και από τότε μια χαρά βγάλαμε άκρη με λογοθεραπείες και βγάζουμε ακόμα με εργοθεραπείες.

Δεν ειπώθηκε κάπου κάτι για δημόσια δομή και ψυχίατρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά έχουν πια πάρα πολλά ψυχολογικά προβλήματα.
Οι λόγοι είναι πολλοί και διάφοροι, με το κυριότερο ότι και οι γονείς τους έχουν αρκετά έως πολλά άλυτα ψυχολογικά προβλήματα, με ότι αυτό συνεπάγεται ως προς την όποια διαπαιδαγώγηση των παιδιών τους.

Τα μέτρα που θέλουν τώρα οι πολιτικοί να πάρουν, θα επιδεινώσουν τα πράγματα.
Και τα μέτρα που θα πάρουν σε λίγα χρόνια θα τα κάνουν ακόμα χειρότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γυναικα μου που ειναι 30 χρονια εργοθεραπευτρια, υποστηριζει, πως πολλα ( οχι ολα ) τα προβληματα που παρουσιαζουν παιδια στις συνεδριες, οφειλονται σε πολυ μεγαλο βαθμο  στην ελλειψη ενδιαφεροντος των γονεων τους γι αυτα

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...