Προς το περιεχόμενο

Εγκληματικότητα ανηλίκων - Τι ευθύνεται;


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

52 λεπτά πριν, lector είπε

5 σελιδες γραφουν ολοι, φταινε οι γονεις, οι καθηγητες, το κρατος, ακομα κι ο χατζηπετρης.

Οι ανηλικοι εγκληματιες τελικα καμια ευθυνη έχουν ή ειναι αμοιροι; 14-15 χρονων δεν εχουν μυαλο να αντιληφθουν τι πραττουν και φταινε οι γονεις τους; Δηλαδη εχουν μυαλο να στησουν και να σχεδιασουν ενα ξυλοδαρμο αλλα οχι να συνειδητοποιησουν τι ειναι αυτο που κανουν και οτι ειναι εγκλημα; 

Μηπως να μην τα χαιδευουμε τοσο πολυ τα κωλοπαιδα; 

Θα σου απαντήσω το εξής. Ναι αν έχουν μεγαλώσει τα παιδιά σωστά, έστω και με πολλά προβλήματα, μπορούν να καταλάβουν το λάθος και στα 13. Αν υπάρχουν όμως παιδιά που κυριαρχεί έντονη βία μέσα στο σπίτι με ξύλο και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, θα πράξουν τα ίδια και στο σχολικό περιβάλλον και ως ενήλικοι, το θεωρούν φυσιολογικό. Είχαμε συμμαθητή παλιά τέτοια περίπτωση, τα ίδια έχω ακούσει και από ψυχολόγος, οπότε έχω άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Vstromrider είπε

Μιλαμε κυριολεκτικα για παράνοια!

Θα σου δώσω προσωπικό παράδειγμα. Μαθήτρια μου της Α΄ Δημοτικού πέρυσι, χτύπησε στο διάλειμμα ενώ είχα εφημερία. Μωρό είναι, εμένα ήξερε από τους εφημερεύοντες συναδέλφους, αντί να πάει σε κάποια δασκάλα ήρθε σε μένα και με πήρε αγκαλιά, προσπαθούσα και εγώ να την ηρεμήσω λίγο γιατί πραγματικά είχε πλαντάξει στο κλάμα. Όταν ηρέμησε, πήγαμε στο γραφείο, της καθάρισα την πληγούλα, όλα καλά.

Στο επόμενο διάλειμμα με καλεί η διευθύντρια στο γραφείο. Μου εξηγεί πως αυτό που έκανα ήταν λάθος, γιατί πριν μια 4ετία, άντρας πάλι συνάδελφος που είχε κάνει το ίδιο, σε δημόσια θέα στην αυλή του σχολείου, τον είδε κάποια φίλη της οικογένειας του παιδιού που προσπαθούσε να παρηγορήσει με μια αγκαλιά, το ανέφερε στους γονείς και μέχρι πέρυσι έτρεχαν στα δικαστήρια γιατί λέει θώπευε το παιδί. Οπότε πλέον, φυσάμε και το γιαούρτι, τόσο απλά, δεν ξέρεις πραγματικά από που θα σου έρθει. Όχι τίποτα άλλο αλλά το στίγμα και το κουτσομπολιό πάντα θα υπάρχει ακόμα και να μην έχεις κάνει τίποτα.

Επεξ/σία από iazriel
  • Like 3
  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mariosnik_ είπε

Θα σου απαντήσω το εξής. Ναι αν έχουν μεγαλώσει τα παιδιά σωστά, έστω και με πολλά προβλήματα, μπορούν να καταλάβουν το λάθος και στα 13. Αν υπάρχουν όμως παιδιά που κυριαρχεί έντονη βία μέσα στο σπίτι με ξύλο και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο, θα πράξουν τα ίδια και στο σχολικό περιβάλλον και ως ενήλικοι, το θεωρούν φυσιολογικό. Είχαμε συμμαθητή παλιά τέτοια περίπτωση, τα ίδια έχω ακούσει και από ψυχολόγος, οπότε έχω άποψη.

Ναι, δε διαφωνω, η ενσταση μου ειναι για ποιο λογο αυτο που περιγραφεις να τα "αθωωνει" εμμεσως πλην σαφως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, adi32 είπε

Γονεις δεν υπαρχουν πλεον , ολοι χωριζουν και τα παιδια γινονται μπαλακια 

Αν υπαρχουν, δουλευουν και οι 2 και το παιδι μεγαλωνει με νταντα και κινητο ταμπλετ

Οι πιο πολλοι γονεις ειναι αδιαφοροι εντελως 

Στα σχολεια δεν ενδιαφερεται κανεις να τους μαθει πως να φερονται 

Ψυχολογικος ελεγχος στα σχολεια και στα παιδια και στους γονεις οταν υπαρχει προβλημα

Τα σοσιαλ ειναι μαγαζια πορνειας και βιας 

Πρεπει να μπει περιορισμος ηλικιας στα social και γενικα απαγορευση προβολης πορνειας και βιας

Δεν εχουν ολοι οι γονεις την γνωση να περιορισουν  προφυλαξουν τα παιδια απο το διαδίκτυο 

Καποιος πρεπει να το κανει και αυτο ειναι το κρατος 

 

 

κινηματογραφος? υπαρχει κατι σωστο,οχι καλο, που να παιζει? εγω θυμαμαι τα παιδια το 1998 να βλεπουν 2-3 φορες τον τιτανικο.τωρα βλεπουν κομικς και σκοτωμους..δες τε τι παιζει μια αλυσιδα σινεμα τωρα και κρινετε γιατι υπαρχουν τετοια ενστικτα.σε καθε δημο εχει πιο πολλες σχολες πολεμικων τεχνων απο οτι πιτσαριες.η βια στελνει τα παιδια για αμυνα ,να μαθουν να αμυνονται δλδ και αλλη βια.

11 ώρες πριν, phanispal είπε

10-12χρονα έρχονται στην παιδική χαρά με φορητά ηχεία που παίζουν αυτή την ανεκδιήγητη μουσική (λέμε τώρα) η οποία προάγει βία, μαστροπεία, μισογυνισμό, αλητεία.

Αναρωτιόμασταν τις προάλλες, αυτό το ΕΣΡ ρίχνει πρόστιμα για πλάκα σε άλλες περιπτώσεις, εδώ τι γίνεται; Τα παίρνει κάτω απ' το τραπέζι;

Δεν τα έκανες στα οχτώ σου όμως.

θυμαμαι να ακουμε μεταλ,πανκ κ.λ.π. ,εμινεμ και ραπ ,δεν δειραμε ποτε κανενα παροτι αυτες οι μουσικες ξυπνουσαν επαναστατικη ταση και διαθεση,οχι ομως βιαιαη.

θεωρω οτι εχουμε πλεον γινει λογω παγκοσμιοποιησης μια απολυτως δυτικη κοινωνια και ως προς τα κακα της στοιχεια.ειναι και τα σημεια των καιρων.δεν υπαροχυν προτυπα πουθενα ,η ποιοτητα σε ολους τους τομεις ειναι ξεπεσμενη,τροφη,διασκεδαση,αθληματα,μουσικη,τεχνες υπαρχει μεγαλο κενο.τα παιδια δεν εχουν μια κουλτουρα να υιοθετησουν γιατι δεν υπαρχει  κουλτουρα,παρα υποκουλτουρα που στηριζεται απο ενα μεγαλο συστημα μεσων ηλεκτρονικων μεσω διαδικτυου.φυσικα υπαρχει και ατιμωρησια απο τον νομο.

βγαινεις εξω και βλεπεις παιδια που δεν ξερουν τι να κανουν,το απολυτο κενο.και ολο σκεφτονται τετοιες μ@λακιες.οι μεγαλοι φταινε που δεν τους δινουν κατι να πιαστουν.τα παιδια θελουν οραμα και εμεις τους δινουμε κατεστραμενες κουρασμενες οικογενειες και ψυχολογια..

παραδειγμα.ενα παιδι φιλου,πολυ καλο και ευγενικο στα 12 του πηγε σε ενα ακριβο ιδιωτικο σχολειο και εφαγε μπουλινγκ,τον ελεγαν γκευ και τον κοροιδευαν επειδη ειχε μεγαλωσει πολυ ωραια και προστατευμενα.αυτοι ολοι τους ειχαν κατεστραμενες οικογενειες.μαλωσε μαζι τους ,τον αναγκασαν να φερθει βιαια και ειχε βαρυ χερι.το γεγονος ομως οτι τον αναγκασαν να βγαλει ενστικτα που δεν ειχε ανακαλυψει ως τοτε ,του γυρισαν το μυαλο.αρχισε να νιωθει οτι επρεπε να ξυπνησει μπαινοντας στην εφηβεια ωστε να μην το ξανακοροιδεψουν ποτε.ετσι αρχισε να κανει παρεες σαν αυτες που τον κοροιδευαν.σε αλλο σχολειο.αρχισε να ακουει αυτη την αηδια που καποιοι τολμανε να χαρακτηρισουν μουσικη , να φωναζει τους στιχους και τελικα εγινε σαν αυτους που του εκαναν μπουλινγκ γιατι ετσι ενιωθε πιο δυνατος και να κανει οτι του εκαναν.νιωθει οτι ετσι ειναι μελος της παρεας και νιωθει IN και φυσιολογικος.

Επεξ/σία από mike15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Apaleytos80 είπε

Το ολο θέμα ξεκινάει απο την οικογένεια. Αμα περιμένουμε να μάθει στα παιδιά να φέρονται ο κάθε δημόσιος υπάλληλος, του οποίου τα νεύρα 'εχουν σπάσει προ πολλού, καληνύχτα.

Είχα ανέβει σε λεωφορείο πρόσφατα και παρατήρησα ΚΑΝΕΝΑΣ 'εφηβος δεν σηκώθηκε να κάτσουνε οι 3ης ηλικίας, παροτι δεν υπαρχανε καθισματα.Παππούς κανει παρατήρηση σε 2 13αχρονα μην τον πατήσουν με το πατινι, σταματανε και του λεει ο συνεπιβατης" κατσε καλα μην σου γα... τον ...λο σε άνθρωπο 80+ χρονών. Πως γινεται 12αχρονα να γυρνάνε σπιτι τα ξημερώματα. 

Ένας πατέρας κρατάει μακρυά, το γιο απο την φυλακή και την κόρη απο το πεζοδρόμιο, ετσι λένε στα ξένα. Μανάδες με midlife crisis θέλουν να φτιάξουν ξανα την ζώη τους, πατεράδες απόντες κυριολεκτικα ειτε μεταφορικα (στα @@ τους). Παιδιά μεγαλωμένα στον αυτόματο...

Ενώ πριν 20 χρόνια σηκωνοντουσαν οι έφηβοι από τις θέσεις για να κάτσει ο ηλικιωμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 hour ago, iazriel said:

Συμφωνώ ως προς το σκέλος πως πλέον τα βλέπουμε όλα και γίνονται όλα γνωστά σε χρόνο dt. Κάτι που θα γίνει στην Κρήτη πχ θα μαθευτεί ως την Αλεξανδρούπολη άμεσα. 

Από την άλλη τα παιδιά έχουν μαλθακοποιηθεί αλλά όχι όπως το εννοείς. Ναι έχουν γίνει καλομαθημένα σε βαθμό ευνουχισμού ενίοτε, αλλά  όταν το παιδί που θα κάνει τη μαλακία ξέρει πως οι γονείς θα τρέξουν να το προστατέψουν/καλύψουν κατηγορώντας όλους τους άλλους εκτός από το ίδιο, τότε το θράσος χτυπάει κόκκινο.

Το παιδί που θα τρέξουν οι γονείς του να το καλύψουν είναι το παιδί που αργότερα θα φωνάζει «δείρτε με» από χιλιόμετρα. Έχω γνωστό ζευγάρι με παιδί 13 χρονών που δεν το αφήνουν μόνο του στο σπίτι, αυτό το παιδί δεν είναι λογικό κι επόμενο να ζει σε μία φούσκα που θα σκάσει απότομα;

Τις προάλλες άνοιξα νήμα με την χυδαία οδηγία της Πρωτοβάθμιας Β' Αθηνών που απαγόρευε στους διευθυντές να αφήνουν τα παιδιά του δημοτικού να φεύγουν μόνα τους από το σχολείο. Εκεί καταντήσαμε, να βγαίνουν πατερούληδες και να μην επιτρέπουν σε εντεκάχρονα να περπατήσουν 200 μέτρα, μην τα φάει ο μπαμπούλας ξέρω 'γω.

Όταν μεγαλώνεις παιδιά με τέτοιου είδους στερήσεις, προφανώς και θα συμπεριφερθούν σαν πρωτόγονα μόλις τα αφήσεις λίγο λάσκα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lector είπε

Ναι, δε διαφωνω, η ενσταση μου ειναι για ποιο λογο αυτο που περιγραφεις να τα "αθωωνει" εμμεσως πλην σαφως.

Αθώωση δεν θα πρέπει να υπάρχει σε καμία περιπτωση, διέπραξες κάτι; Πρέπει να έχει συνέπειες. Βέβαια επειδή στην ελλαδα είμαστε, δε νομίζω να λειτουργήσει τίποτα όπως και σε πολλα αλλά πράγματα. Ηδη άκουγα σε κανάλι έναν ειδικό που έλεγε ότι τιμωρητικοι νόμοι υπάρχουν άλλα δεν εφαρμόζονται στο σύνολο. Πχ αν ένα παιδί βιαιοπραγησει σε συμμαθητή του, με εντολή του οργάνου πρέπει ο γονέας μαζί με το παιδί να ζητήσουν δημόσια συγνώμη στο σχολείο παρουσία των υπολοίπων και του θύματος, δεν εφαρμόζεται ποτέ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mike15 είπε

γιατι υπαρχουν τετοια ενστικτα.σε καθε δημο εχει πιο πολλες σχολες πολεμικων τεχνων

Το κορίτσι που πλάκωσε στο ξύλο την άλλη νομίζω είπαν ότι έκανε πολεμικές τέχνες. 

Πλέον περισσότεροι γονείς στέλνουν τα παιδιά ώστε να μπορούν να αμυνθούν. Θα γίνουμε cobra kai στο τέλος? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα είναι πολύπλοκο και φυσικά είναι χειρότερα απο ότι παλιότερα. Και παλιότερα γινόντουσαν αυτά αλλά ήταν πιο περιορισμένα.

Είναι θέμα όλης της σύγχρονης δυτικής κοινωνίας, όπου απο την μια θέλει οι άνθρωποι να ζούνε σε μια τεχτητή φούσκα χωρίς προκλήσεις και απο την άλλη μαθαίνει τον κόσμο να αποφεύγει κάθε ευθύνη. Η ευθύνη μπαλάκι μεταξύ των παιδιών, των γονέων, των καθηγητών, της κοινωνίας και της κυβέρνησης. 

Καταρχήν ένας κακός ή αδιάφορος γονέας σίγουρα είναι σημαντικός παράγοντας. Το παιδί συχνά ότι βλέπει και ότι μάθει απο το σπίτι. Αν οι γονείς δεν συμμετέχουν, την διαπαιδαγώγιση την αναλαμβάνουν ξένοι, απο κοντά ή απο το internet. Μπορεί το παιδί να είναι τυχερό και εκτός οικογένειας να βρει κάτι πολύ καλό, συχνότερα όμως συμβαίνει το αντίθετο, το παιδί εκτίθεται σε κίνδυνο και κακής ποιότητας σχέσεις και υλικό.

Μπορείς ο γονέας να είναι καλός, οι δάσκαλοι να είναι καλοί, αλλά το παιδί να βγει σκάρτο. Αυτό είναι απο τα δυσκολότερα σημεία να αποδεκτεί η κοινωνίας μας. Κάθε παιδί είναι ένας ξεχωριστός άνθρωπος με την δική του προσωπικότητα, ψυχοσύνθεση , επιθυμίες και ελαττώματα. Μερικές  φορές απλά δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Εχω γείτονα ψυχολόγο, καλός άνθρωπος, το παιδί του κόλαση. Δεν υπάρχει τίποτα που μπορεί να κάνει πέρα απο υπομονή.

Ακόμα όμως και αν παιδί, γονείς, καθηγητές τα κάνουν όλα καλά, πάλι μπορεί να υπάρξει οξύτατο πρόβλημα γιατί δεν ελέγχεις ποιός θα είναι ο συμμαθητής τους ή ο συναθλητής τους κτλ. Το προβληματικό παιδί θα προκαλέσει προβλήματα στους γύρω του ακόμα και αν οι άλλοι τα έχουν κάνει όλα σωστά.

Οι γονείς δεν μπορούν ή δεν θέλουν να βάλουν όρια στα παιδιά τους. Θεωρούν ότι τα περιορίζουν, αλλά στην πραγματικότητα τα κακομαθαίνουν. Οι δάσκαλοι έχουν μάθει να αδιαφορούν γιατί είναι το μόνο που τους επιτρέπεται απο το κράτος, δεν έχουν εργαλεία παρέμβασης. Οποιαδήποτε πρωτοβουλεία να παρέμβουν ή να βοηθήσουν συνήθως τους βάζει σε πολύ δύσκολη θέση, απο επιπληξη ή απόλυση μέχρι και δικαστήρια.

Οπότε ποιά είναι η λύση; Δεν υπάρχει άμεση λύση, το πρόβλημα είναι αποτέλεσμα της πορείας που επιλέξαμε σαν κοινωνία. Αυτά που βλέπουμε είναι το αποτέλεσμα της εφαρμογή όσων θεωρούσαμε βέλτιστες πρακτικές τις προηγούμενες δεκαετίες για να διορθώσουμε τα τότε προβλήματα. Οσο αλλάζει οι κοινωνία, θα αλλάζουν τα προβλήματα και οι προτεινόμενες λύσεις.

Ακόμα και τα κορίτσια που χαζεύανε και δεν παρεμβαίνανε στο τελευταίο περιστατικό, κάνανε αυτό ακριβώς που έχει διδάξει η σύγχρονη κοινωνία ως βέλτιστη πρακτική. Δηλαδή αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, φασαρία κτλ μην παρεμβαίνεις γιατί θα μπλέξεις, ανάφερε το πρόβλημα σε κάποιον με εξουσία πχ καθηγητή, γονέα, αστυνομία κτλ και ας το λύσουν αυτοί. Πράγματι αν έμπαινε κάποια άλλη κοπελιά στην μέση να σταματήσει την φασαρία, και μπορεί να τις έτρωγε και θα ήταν 100% στην επικείμενη δίκη. 

Επεξ/σία από fast8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γονείς και πολιτεία δεν ήταν ποτέ  αλληλένδετα.

Διαβάζω ως επί το πλείστον για ευθύνες σε  χωρισμένους γονείς. Θα  προτιμούσαμε δηλαδή να μεγαλώσουν σε ένα "άρρωστο"  περιβάλλον αλλά με τους γονείς μαζί; Ένα μεγάλο ποσοστό των παιδιών που έχουν παραβατικές συμπεριφορές προέρχονται από "καλές" και "ενωμένες" οικογένειες που όταν κλείνει η πόρτα κανείς μας δεν ξέρει τι συμβαίνει. 

Η πολιτεία  δεν φρόντισε να  υπάρχουν οι απαραίτητες παροχές/προϋποθέσεις για να μπορεί η μαμά τα πρώτα χρόνια να ναι δίπλα στο παιδί. Παιδιά που από 2 μηνών μεγαλώνουν σε βρεφονηπιακούς σταθμούς ή στη καλύτερη με γιαγιά/παππού(αν υπάρχουν κ μπορούν να βοηθήσουν) και γονείς που λείπουν όλη μέρα κι όταν επιστρέφουν κουρασμένοι στο σπίτι δεν έχουν κουράγιο ν'ασχοληθούν. Θεωρώ καθοριστική την παρουσία της μητέρας στα πρώτα χρόνια του παιδιού. Αλλά η κοινωνία μας πλέον καταδικάζει γυναίκες που επιλέγουν ν"ασχοληθούν αποκλειστικά με τα παιδιά και την οικογένεια. Οι περισσότεροι τις χαρακτηρίζουν "βολεμένες", πως ψάχνουν "χορηγό" κι άλλα όμορφα.Οι γυναίκες που εργάζονται τις υποτιμούν θεωρώντας πως αφού "κάθονται" σπίτι με τα παιδιά είναι ξεκούραστες κ κάνουν ζωάρα. Θα σας πω προσωπική εμπειρία από δύο φίλες μου, εργαζόμενες με ωράρια τρελά που τα παιδιά ήταν με παππού γιαγιά κ μετά το σχολείο. Όταν ήρθε το πρώτο lockdown κι αναγκάστηκαν να μείνουν σπίτι, μετά από 3 μέρες μου τηλεφώνησαν τρελαμένες και τα χαν παίξει.Τα zanax τότε έγιναν ανάρπαστα από μαμάδες που πρώτη φορά πέρασαν μέρες ολόκληρες με τα παιδιά τους.Συνειδητοποίησαν πως δεν ήξεραν τα ίδια τους τα παιδιά κ οι περισσότερες ξέρετε τι έκαναν; Απλά τα πάρκαραν στα tablet. 

Οι γονείς αναγκασμένοι από τις συνθήκες που υπάρχουν πια(χαμηλοί μισθοί, ακρίβεια παντού)δουλεύουν ώρες ατελείωτες και οι δύο. Για να καλύψουν τις τύψεις τους και την απουσία τους δεν χαλάνε κανένα χατίρι στα παιδιά και φυσικά δεν δέχονται το οτιδήποτε αρνητικό τους αναφέρει ο δάσκαλος ή ο καθηγητής και θα κλείσουν τ'αφτιά τους. Γιατί; Γιατί αν ακούσουν τα κακώς κείμενα των παιδιών τους θ"αναγκαστούν να ρθουν αντιμέτωποι με τις ευθύνες τους κι αυτό δεν αρέσει στους περισσότερους από μας. Οι περισσότεροι δεν συζητάνε με τα παιδιά τους. Φροντίζουν απλά να λένε στα παιδιά με ύφος προστακτικό τις περισσότερες φορές να βαράνε για να μη τις φάνε και τέλειωσε το θέμα. 

Ναι, έχουν μεγάλη ευθύνη οι γονείς και κυρίως η απουσία τους είναι αυτή που πληγώνει τα παιδιά..

Κι ενώ η πολιτεία γνωρίζει πως στις περισσότερες οικογένειες εργάζονται κ οι δύο γονείς άρα τα παιδιά θα "τ"αναλάβει" από νωρίς δεν φροντίζει το παραμικρό για τη παιδεία τους. Οι ώρες που περνάνε τα παιδιά στους βρεφονηπιακούς/παιδικούς σταθμούς, στο σχολείο, είναι περισσότερες από αυτές που περνάνε σπίτι. Ένα σωστό κράτος θα θέλε πολίτες με παιδεία, σκεπτόμενους. Αλλά αυτούς τους πολίτες δύσκολα θα τους χειριστεί..

Θα μπορούσα να το αναλύσω κι άλλο. Αλλά εστίασα σε αυτά που εγώ θεωρώ πιο σημαντικά.

Το εύκολο είναι να μη χαλάμε χατίρια, να μαστε πάντα καλοί και να μεγαλώσουμε κακομαθημένους νταήδες που δεν έχουν όρια σε οποιοδήποτε επίπεδο. Το δύσκολο είναι ν'ασχοληθούμε, ν'ακούσουμε, να μαλώσουμε και να γίνουμε κακοί στα μάτια τους για να χτίσουμε εμπιστοσύνη και κατα συνέπεια δυνατούς χαρακτήρες που θα υπερασπιστούν και θα παλέψουν για το σωστό, το ηθικό, το δίκαιο όποτε χρειαστεί.

Υ.Γ.: Φαντάζει αδιανόητο(σε μένα τουλάχιστον) μια γενιά που μεγαλώσαμε με απίστευτες μουσικές να επιτρέπουμε στα παιδιά μας ν"ακούνε αυτά τα σκουπίδια..Ας αφιερώσουμε μία ώρα ακούγοντας μουσική μαζί τους, ας επενδύσουμε στη μουσική τους παιδεία που ναι πάρα πολύ σημαντική(πιο σημαντική απ"τη πολεμική τέχνη θα λεγα εγώ).

  • Like 7
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, lector είπε

5 σελιδες γραφουν ολοι, φταινε οι γονεις, οι καθηγητες, το κρατος, ακομα κι ο χατζηπετρης.

Οι ανηλικοι εγκληματιες τελικα καμια ευθυνη έχουν ή ειναι αμοιροι; 14-15 χρονων δεν εχουν μυαλο να αντιληφθουν τι πραττουν και φταινε οι γονεις τους; Δηλαδη εχουν μυαλο να στησουν και να σχεδιασουν ενα ξυλοδαρμο αλλα οχι να συνειδητοποιησουν τι ειναι αυτο που κανουν και οτι ειναι εγκλημα; 

Μηπως να μην τα χαιδευουμε τοσο πολυ τα κωλοπαιδα; 

Τα ¨κωλοπαιδα", ειναι παιδιά. Και οχι στα 14-15 δεν έχεις μυαλό να αντιληφθεις πολλά. Εισαι παρορμητικός, νομιζεις οτι μπορεις να καταφέρεις τα πάντα, κάνεις επανάσταση και αν οι γονείς σου δεν ειναι διπλα σου, απλά ξεφευγεις. Οι έφηβοι θέλουν ελεγχόμενη ελευθερία. Το οτι ειναι σεξουαλικά έτοιμοι δε σημαίνει οτι σκέφτονται καθαρά.

Το να κανονισεις έναν ξυλοδαρμό δεν ειναι τιποτε για αυτά. Ειναι σα να κανονιζουν να παιξουν μπάλα και να χωριστουν.

Οι γονείς ειναι το Α και το Ω σε τέτοιες περιπτωσεις.

Υπάρχουν έφηβοι που βγαινουν, πινουν τον καφέ τους, το ποτό τους, διασκεδάζουν κτλ κτλ και δεν μπλέκονται σε ξυλοδαρμους. Υπάρχουν και άλλοι που ο ξυλοδαρμος ειναι η πρωτη τους έγνοια. Προφανως κάτι δε πάει καλά στη β περιπτωση.

Αν ισχυουν οι προτάσεις που έχουν πέσει στο τραπέζι, ειναι προς τη σωστη κατευθυνση, αρκεί να ειναι το ιδιο για όλους. Αυτη τη στιγμη ένα ποσοστό "τη σκαπουλάρει" διοτι ειναι γονος κάποιου μεγάλου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, Vstromrider είπε

Ο γιος μου πηγε προνηπιο φετος και εχω παθει σοκ. Απαγορευεται η δασκαλα να του σκουπισει τον πωπο, απαγορευεται να του ανεβασει το βρακι, απαγορευεται να τον αγγιζει! Εγκύκλιος! μου λεει... 

αν υπάρχει τέτοια οδηγία/εγκύκλιος πιο πιθανό είναι να την ζητησαν οι ίδιοι οι "εκπαιδευτικοί" ώστε να μπορούν να κάνουν επίσημα λιγότερα πράγματα και να είναι καλυμμένοι.

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλωσα σε μια εποχή που δεν υπήρχαν κινητά και το μπουλιγκ δεν υπήρχε ως έννοια. Υπήρχε ένα πείραγμα αλλά πολύ περιορισμένο και χωρίς βία εννοείται. 

Για το σημερινό χάλι φταίει ο υπερπροστατευτισμός των μισών γονιών και ο στ@ρχιδισμός των άλλων μισών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, DrLo said:

αν υπάρχει τέτοια οδηγία/εγκύκλιος πιο πιθανό είναι να την ζητησαν οι ίδιοι οι "εκπαιδευτικοί" ώστε να μπορούν να κάνουν επίσημα λιγότερα πράγματα και να είναι καλυμμένοι.

Σε πολλές χώρες ισχύει πάντως και US. Γενικά όμως προσπαθουν να κανουν οσα λιγότερα μπορούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...