Προς το περιεχόμενο

Εγκληματικότητα ανηλίκων - Τι ευθύνεται;


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, filip123go είπε

Ναι οκ, εσένα το πρόβλημα σου ποιο είναι; Και φίλος μου είναι 6 μήνες στη θάλασσα και παίρνει 100000 με φαγητό διατροφή και διαμονή πληρωμένα,και εγώ είμαι σε ένα γραφείο 8 ώρες και παίρνω 1000. 

Κανένα πρόβλημα ούτε ελιές έχω για να μη βρίσκω εργάτες ήταν συνέχεια απάντησης σε άλλο φίλο. Το δικό σου πρόβλημα ποιο είναι που προβληματίζεται με το δικό μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 ώρες πριν, lovesucks είπε

Για να σου καλύψουν λογοθεραπεία, εργοθεραπεία πρέπει το παιδί να περάσει από δημόσιο φορέα κ ψυχίατρο

Παιρνεις τηλεφωνο τωρα στο ΙΑΣΩ στο γραφειο της κας Παπαβασιλειου, σου κλεινουν ραντεβου για 2-3 μερες μετα, πας πληρωνεις το 100αρικο επισκεψη και σου γραφει κανονικα λογοθεραπειες και εργοθεραπειες.

 

4 ώρες πριν, phanispal είπε

(μπορώ να το κάνω και ηλεκτρονικά αλλά δεν έχω ασχοληθεί έως τώρα).

1 λεπτο δουλεια ειναι. Χτες το εκανα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, Morosana said:

Κανένα πρόβλημα ούτε ελιές έχω για να μη βρίσκω εργάτες ήταν συνέχεια απάντησης σε άλλο φίλο. Το δικό σου πρόβλημα ποιο είναι που προβληματίζεται με το δικό μου 

Το ότι κατακρίνεις τους αλλούς για το τι δουλειά κάνουν.! Καμία δουλειά δεν είναι ντροπή.! Και οι εργάτες γης χρειάζονται, και οι σερβιτόροι. Και με τέτοια πλύση εγκεφάλου που έχουμε φάει όλοι , ότι "ο τουρισμός είναι η βαριά μας βιομηχανία" (και το λένε και με περηφάνια τρομάρα τους), λογικό είναι περισσότερος κόσμος να κλίνει προς τα εκεί. Είναι σα να λες στη Γερμανία, θα πάω να δουλέψω σε εργοστάσιο αυτοκινήτων.

Επεξ/σία από filip123go
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος να φταίει; εμείς οι γονείς.  Γιατί "τους κάνουμε όλα τα χατίρια". Γιατί βαριόμαστε να επιμείνουμε στις αρχές μας.

Όταν ακούω "δεν θέλω να τους χαλάω χατίρι", εγώ καταλαβαίνω ότι ο εν λόγω γονέας δεν θέλει να χαλάσει τη δική του ζαχαρένια.

Κ φυσικά τα παιδιά δεν είναι φίλοι μας. Ούτε μας ανήκουν, ως ιδιοκτησίες. Είμαστε απλά υπεύθυνοι για τη διαπαιδαγώγησή τους και το μεγάλωμά τους.

Αλλά εμείς σαν γενιά, λέω για όσους έχουν παιδιά τώρα, μεγαλώσαμε νομίζοντας πως μας ανήκει ο κόσμος. Κ μάλλον, αυτό ακόμα νομίζουμε. Μην κουραστούμε να δουλέψουμε λίγο παραπάνω, να μορφωθούμε λίγο παραπάνω, να "τσακωθούμε" με τα παιδιά μας λίγο παραπάνω. Θα μας πέσει ο κ..λος.

Άμα δεν έχουμε άμεση, εμφανή ανταμοιβή μάθαμε να μην κάνουμε τίποτα. Κ έτσι μεγαλώνουμε κ τα παιδιά μας.

Γιατί να τα διαβάσουμε εμείς; ή να πληρώσουμε φροντιστήριο; όχι, θα πάμε στο σχολείο να κάνουμε σαματά για τους βαθμούς. Γιατί να κάτσουμε να "τσακωθούμε" με τα παιδιά μας για να προσπαθήσουν περισσότερο, για να διαβάσουν περισσότερο, για να μην βγουν μέχρι αργά, για να μην αποβλακωθούν στα κινητά; Ας τα αφήσουμε ήσυχα και θα γαλουχηθούν μοναχά τους!

Η κακομαθημένη συμπεριφορά των παιδιών είναι η δική μας στην ουσία.

Είμαστε φυγόπονοι σαν γενιά, κ με αυτόν τον τρόπο δυστυχώς μεγαλώνουμε τα παιδιά μας.

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2024 στις 12:09 ΜΜ, adi32 είπε

Γονεις δεν υπαρχουν πλεον , ολοι χωριζουν και τα παιδια γινονται μπαλακια 

Αν υπαρχουν, δουλευουν και οι 2 και το παιδι μεγαλωνει με νταντα και κινητο ταμπλετ

Οι πιο πολλοι γονεις ειναι αδιαφοροι εντελως 

Στα σχολεια δεν ενδιαφερεται κανεις να τους μαθει πως να φερονται 

Ψυχολογικος ελεγχος στα σχολεια και στα παιδια και στους γονεις οταν υπαρχει προβλημα

Τα σοσιαλ ειναι μαγαζια πορνειας και βιας 

Πρεπει να μπει περιορισμος ηλικιας στα social και γενικα απαγορευση προβολης πορνειας και βιας

Δεν εχουν ολοι οι γονεις την γνωση να περιορισουν  προφυλαξουν τα παιδια απο το διαδίκτυο 

Καποιος πρεπει να το κανει και αυτο ειναι το κρατος 

 

 

Η αιτία είναι μία και λέγεται ΦΤΩΧΕΙΑ! Αλλα είναι ευκολότερο να πετάμε την ευθύνη στους γονείς ή και στα ίδια τα παιδια.

Να είσαι έφηβος και να βιώνεις τη βία του να μην έχεις μία!

Να θες να ζήσεις τη ζωή σου και να μη μπορείς! Κάπου πρέπει να βγεί αυτή η πίεση και τη βγάζουν ο ένας απέναντι στον άλλο, εκεί που μπορούν δηλαδή!

Αυτοί που τα προκαλούν όλα αυτά, είναι καλά προστατευμένοι, για την ώρα τουλάχιστον.

  • Like 1
  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, thanosAIAS είπε

Η αιτία είναι μία και λέγεται ΦΤΩΧΕΙΑ! Αλλα είναι ευκολότερο να πετάμε την ευθύνη στους γονείς ή και στα ίδια τα παιδια.

Οι δύο 14χρονες κατοικούν στην φτωχή Γλυφάδα και η μία είναι κόρη γιατρού.

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω η φτώχεια είναι η φθηνή μας δικαιολογία.

Κ οι παππόυδες μας φτωχοί ήταν. Πολύ πιο φτωχοί από εμάς.

Όμως τα παιδιά τους μεγάλωναν μέσα στην οικογένεια. Κ βοηθούσαν.

Όμως σήμερα οι γονείς είναι αλλού.

Αυτή η έλλειψη, του γονιού, είναι το πρόβλημα. Λίγες ώρες στο σπίτι. Κ αυτές, ωσεί παρόντες.

Επεξ/σία από doubleh
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, dtk-386 είπε

Η δύο 14χρονες κατοικούν στην φτωχή Γλυφάδα και η μία είναι κόρη γιατρού.

Αυτό είναι άλλη αιτία και λέγεται εγκατάλειψη της οικογένειας. Μπορεί να συμβεί παντού. Η κυρίαρχη πηγή της παιδικής βίας είναι η φτωχοποίηση του γενικού πλυθησμού μας.

Επεξ/σία από thanosAIAS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα υπήρχε παιδική εγκληματικότητα. Απλά τώρα μαθαίνουμε σε 5 λεπτά τι έγινε στο λύκειο Καβάλας πχ. 

Πώς βελτιώνεται η κατάσταση? Με αυστηρές ποινές. Έκανε το παιδί χοντρή μαλακία? Εσύ φυλακή και το παιδί σου αναμορφωτήριο. 

Σε γνωστό μου του είχαν κάνει τη ζωή κόλαση μέχρι να τελειώσει το σχολείο. Κάτι μαλακισμένα. Ο οποίος δυστυχώς μετά από αρκετά χρόνια αυτοκτόνησε. 

 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, polaki είπε

"Μέσος" σε σχέση με ποιόν;

Ο ΜΕΣΟΣ influencer δεν βγάζει χριστό. Ο μέσος μηχανικός δουλεύει σε ένα γραφείο και παίρνει κάνα 900άρι ως βοηθός. 

Ναι, αν εννοείς τους λογαριασμούς που βλέπεις εσύ και εγώ στο instagram και tiktok προφανώς βγάζουν λεφτά. 

Αν πάρουμε όλους τους influencers, η συντριπτική πλειοψηφία δε σταυρώνουν φράγκο. 

 

Σε 2 γενιές, όπως έγραψα παραπάνω, θα φάνε τα μούτρα τους οι νέοι και θα καταλάβουν ότι δε θα γίνουν όλοι influencers, με την ίδια ΑΚΡΙΒΩΣ λογική που καταλάβανε το 1999 ότι δε θα γίνουν αθλητές επειδή πήρε ένας Βάζελος και ένας Γαύρος μια Ευρωλίγκα, και το 2005 κατάλαβαν ότι δε θα γίνουν τραγουδιστές επειδή βλέπανε ότι μια κάποια Μάρω Λύτρα και ένας Νίνο είπαν και 3 τραγούδια μέσω του FameStory. 

Και θα πάνε να δουλέψουν λάτζα. Όσα φτάνει δηλαδή το μυαλό του καθενός. Its that simple. 

Αλλά θέλει χρόνο για να φάνε τα χαστούκια.

Μπα υπάρχουν "επενδυτές που λιάζονται στην Ομόνοια" γι'αυτά. 

Ο Ελληναράκος δεν καταδέχεται να μαζεύει φράουλες. Μόνο για να σερβίρει κάνα καφέ. Μην έχεις αυταπάτες...

Όσοι έχουν πρόβλημα και δεν έχουν να ζήσουν, πάνε έτσι κι αλλιώς να δουλέψουν σε ότι βρουν, το θέμα είναι να μην φτάνουν οι άνθρωποι σε σημείο και να μπορούν να προλαμβάνουν καταστάσεις, γιατί μετά έχει συνέπειες. Οι ψωνισμενοι των social media είναι άλλη κατηγορία. Σε δύο γενιές ποιος ζει ποιος πεθαίνει πλέον, τα πράγματα αλλάζουν πολύ πιο γρήγορα. Σε δύο γενιές δεν αποκλείεται να έχει γίνει κανένας 3ος παγκόσμιος και να είμαστε όλοι ερειπια και συντρίμμια. Με όσα βλέπουμε δεν μου κάνει εντύπωση να γίνει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο νεοφιλελευθερος καπιταλισμός μας έφερε εδώ. Όχι δεν φταίνε οι γονείς κυρίως, δηλαδή φταίνε αλλά μέσα σε αυτό είναι και αυτοί.

 

Οι γονείς αναγκάζονται (πέρα από τα φεμινιστικά κλπ που παίζουν ως δικαιολογία) να δουλεύουν και οι δύο όλη μέρα. Αν δεν το κάνουν τότε υπάρχει μιζέρια γιατί δεν βγαίνουν οικονομικά με παιδι(α)!  Τα παιδιά οπότε τα εναποθέτουν σχεδόν αναγκαστικά στην αγκαλιά του ίντερνετ.

Παιδιά συνήθως μοναχοπαίδια… ‘μικροί αυτοκράτορες’ όπως έλεγαν οι Κινέζοι τα παιδιά της εποχής του one-child policy.

Που έζησαν μέσα στην παρατεταμένη οικονομική κρίση και κάποια χρόνια λοκνταουν, το οποίο λοκνταουν επηρέασε πολύ άσχημα όλους.

Που δεν τους βάζει κανείς όρια. Οι γονείς είναι συνήθως εξουθενωμένοι, η κοινωνία στη νεοφιλελεύθερη εποχή σχεδόν δεν υπάρχει και οι δάσκαλοι τρέμουν τι θα πουν τα παιδιά στους γονείς (και την αντίδραση λίγων εκ αυτών) αντί να τους βάζουν όρια…δηλαδή τρέμουν τα γκρουπ από μαμάδες που με το παραμικρό είναι έτοιμες να τους τρέξουν.

Αυτά τα παιδιά ζουν σε μεγάλο βαθμό το κάθε ένα στον κόσμο του, στο αντικοινωνικό echo chamber που δημιουργεί το ίντερνετ τους. Ένα ίντερνετ που έχει μετατραπεί από αργό ίντερνετ κειμένων …κυρίως των blog, forum κλπ που ήταν πριν 10-15 χρόνια σε ίντερνετ κυρίως φωτογραφιών και μικρών ΤικΤοκικων βίντεο. Οπότε απο'κει που το ιντερνετ ήταν ένα μέρος περισυλλογής, όπου έφτιαχνες και διάβαζες σεντόνια τώρα είναι ένα μέρος σκέτης ντοπαμίνης. 

…και βλέπουν τον κόσμο συνήθως ακόμα πιο ζοφερό και πιο κυνικά από τους millennials κλπ οι οποίοι τον έβλεπαν συνήθως "απλά" καταθλιπτικά.

Κάπως έτσι πήγαμε από τις μουσικές της απελευθέρωσης των 60s στην κατάθλα radiohead, post-rock κλπ των 90s, 00s ...στα trap κότερα ελικόπτερα και μπιτσις του σήμερα.

 

Επεξ/σία από Sanjuro
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, αποστόλης είπε

 

Πώς βελτιώνεται η κατάσταση? Με αυστηρές ποινές. Έκανε το παιδί χοντρή μαλακία? Εσύ φυλακή και το παιδί σου αναμορφωτήριο.

 

Παντελώς λάθος προσέγγιση, μόνο η αυστηροποίηση των ποινών δεν οδηγεί πουθενά και αυτό το έχουμε δεί στις τελευταίες 5-6, έχω χάσει το λογαριασμό, αλλαγές που έχει κάνει η τρέχουσα κυβέρνηση στον ποινικό κώδικα.

Χρειάζονται και άλλες παρεμβάσεις σε άλλους τομείς και έχουν ήδη αναφερθεί σε προηγούμενα posts.
Φτώχεια, επαγγελματική αβεβαιότητα, έλλειψη κρατικής μέριμνας, κλπ, κλπ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...