Προς το περιεχόμενο

Εγκληματικότητα ανηλίκων - Τι ευθύνεται;


adi32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 minutes ago, adi32 said:

Καποιος πρεπει να το κανει και αυτο ειναι το κρατος 

Σωθηκες... ενα κρατος που υπολειτουργει σε ολα τα επιπεδα. Δυστυχως σαν κοινωνια ειμαστε σε παρακμη εδω και παρα πολλα χρονια και η πληρη καταρρευση δεν ειναι μακρια..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γονείς και φυσικά κλεισιμο ματιού απο τη πολιτεία.

Γονείς που ενω μεγάλωσαν σε 1-2 καλές δεκαετίες για την Ελλάδα, χορτασαν παιχνίδι, καταδικασαν ως έφηβοι τη πίεση και τη βία, ως γονείς έγιναν ακοινωνητοι, έβαλαν τα παιδιά τους σε φουσκες και ξαφνικά στα 40-50 τους συνειδητοποιησαν οτι έχουν απωθημένα και δεν έχουν κάνει πχ καριέρα, οποτε τωρα που έχουν το εφηβάκι ειναι καλη ιδέα να το παρατησουν μονο του. Άλλωστε καλυτερα να βαράει το παιδί παρά να τις τρωει.

Η ατάκα γονέων που τα παιδιά τους παρακολουθουσαν ατάραχα το ξυλο που έτρωγε η 14χρονη ηταν "τι μας φερατε εμας εδω, εμεις δεν έχουμε καμια ευθύνη".

Επίσης δεν ειναι καθόλου τυχαίο οτι η βία σε μεγάλο ποσοστό πλέον προέρχεται απο παιδιά που έχουν τα πάντα, και όχι οπως παλιά απο πιτσιρικάδες που προερχοντουσαν απο χαμηλού υποβαθρου περιοχες κτλ

Spoiler

Πρόσφατα, δωθηκε εντολή σε δημοτικά σχολεία σε περιοχές τις Αττικής (που δε λειτουργει ακομα το ολοημερο), να μη μπορει κανένα πιτσιρίκι να φυγει μονο του, έστω και αν οι γονείς έχουν κάνει υπευθηνη δηλωση, παρα μονο αν το παιρνει κάποιος άλλος γονιός (πάλι με υπευθυνη δηλωση που θα αναγράφεται και ο ΑΤ), ωστε να έχει αυτος την ευθυνη αν συμβει κάτι. Κλασική περιπτωση πολιτείας που δεν αναλαμβάνει τη παραμικρή ευθύνη. 

Στη Χίο πάντως που υπηρξαν τέτοια περιστατικά πριν μια 10ετία, πάνω απο 20 ανηλικοι ειδαν φυλακές ανηλίκων. Ειχε κάνει και ο Θεοδωρακης εκπομπή.

Γελάμε με δηθεν ισοτητες, γυναικα άντρας το ιδιο, me2 κτλ και τραγουδάνε ολοι μαζι μουσικες που παρουσιάζουν τη γυναικα ως εργαλειο του σεξ πχ.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 minutes ago, Nabuko said:
  Hide contents

trap1.jpg

pjimage-1.jpg

 

Καλά, και εμείς ακούγαμε ΖΝ και σκοτ^ναμε π%^τάνες στο GTA, αλλά δε γίναμε ποτέ εγκληματίες. Δε νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο. :P

Επεξ/σία από Haldol
  • Like 14
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαγαν 2 χρονια lockdown σαλεψανε.

Εχουν τρομερη πληροφορια και μηδενικη ικανοτητα να την διαχειριστουνε.

Ασε που τα περισσοτερα παιδια γεννηθηκαν και μεγαλωσαν μεσα στη κριση.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10-12χρονα έρχονται στην παιδική χαρά με φορητά ηχεία που παίζουν αυτή την ανεκδιήγητη μουσική (λέμε τώρα) η οποία προάγει βία, μαστροπεία, μισογυνισμό, αλητεία.

Αναρωτιόμασταν τις προάλλες, αυτό το ΕΣΡ ρίχνει πρόστιμα για πλάκα σε άλλες περιπτώσεις, εδώ τι γίνεται; Τα παίρνει κάτω απ' το τραπέζι;

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Καλά, και εμείς ακούγαμε ΖΝ και σκοτ^ναμε π%^τάνες στο GTA, αλλά δε γίναμε ποτέ εγκληματίες. Δε νομίζω ότι παίζει τόσο ρόλο. :P

Δεν τα έκανες στα οχτώ σου όμως.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά τα μαθαίνουμε. Παλιά πουλούσε μόνο όταν υπήρχε γραφικότητα στο έγκλημα. Τώρα πουλάει και σκέτο το awareness.

Έχω 2 ξαδερφάκια, έρχονται και με μπινελικώνουν που και που, μου βάζουν και την τραπ τους για να με πικάρουν, αλλά στην κοινωνία είναι 10 φορές καλύτεροι από εμένα και 100 φορές από τον μπαμπά μου. 

Στην εποχή μου το λέγαμε αλητεία, στην εποχή του μπαμπά μου πειράγματα. Σήμερα το λέμε "εγκληματική συμπεριφορά". Και καλά κάνουμε, γιατί εγκληματική συμπεριφορά ήταν πάντα, απλά δεν το ξέραμε. Σήμερα ξέρουμε. 

  • Like 3
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δεν τα έκανες στα οχτώ σου όμως.

Εγώ στα 8 έπαιζα gta sa και τα έκανα αυτά, κάποιες φορές μπροστά και σε γονείς :P

Οι γονείς φταίνε που τα καλό μαθαίνουν. Οι γονείς που πάνε και παραπονιούνται στους καθηγητές για βαθμούς και τιμωρίες, και όχι στο παιδί τους. Οι γονείς που δεν ρίχνουν καμία στα παιδιά τους να στρώσουν. 

Άκου εκεί, να πηγαίνουν να τα παίρνουν από το σχολείο. Στο τέλος θα πηγαίνουν γονείς-παιδιά με το χεράκι μέχρι το πτυχίο πανεπιστημίου 

Επεξ/σία από SabotazNic
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαλεμένοι όλοι για διαφορετικούς λόγους με διαφορετικές εντάσεις. Τα παιδιά πέρα από τα ερεθίσματα έχουν και ένστικτο και αναλύουν και δομούν την δικιά τους κοσμοθεωρία. Όταν ένα ανήλικο δεν παίρνει ελπίδα και δεν εμπνέεται από το περιβάλλον θα γίνει και αυτό καρικατούρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχουμε σαλτάρει τελευταία, λόγω πολλών ετών καταπίεσης και κρίσης. Το βλέπεις καθημερινά και στους δρόμους, όλοι αρπάζονται με το παραμικρό.

Όταν είσαι κακοπληρωμένος, τα πάντα έχουν ανέβει στο Θεό και έχεις ένα κράτος να σου κουνάει το δάχτυλο και να εκβιάζει εμμέσως με πρόστιμα και πετάει το μπαλάκι στον πολίτη, καλλιεργείται ένα αίσθημα μίσους και διχόνοιας προς τους πάντες.

Αυτό απλά μεταφέρεται και στα παιδιά.

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...