Προς το περιεχόμενο

International Coffee Day - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΦΕ 20-25% [TEΛΟΣ]


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 03/10/2024 at 01:54, @topos said:

Στέλνει και Ελλάδα αλλά έχει 30ευρω μεταφορικά 

Toν έχει ο coffees: https://www.coffees.gr/espresso-sant-eustchio-il-caffe-1000g/

Ίσως δοκιμάσω μια φορά να δω και πόσο φρέσκος είναι.

5 minutes ago, paragontikos said:

πάντως αν έχεις ένα μέτριο-καλό setup για εσπρέσο σπίτι και κόψεις το πακέτο γλυτώνεις ένα καλό ποσό μακροπρόθεσμα και αρκετές φορές πίνεις καλύτερο καφέ,

τώρα όταν πας για καφέ έξω είναι διαφορετικά, είναι και η κοινωνικοποίηση κτλ
😄 οπότε πληρώνεις το τίμημα

Όπως είπα νομίζω και πιο πάνω με έναν οικονομικό καφέ της τάξης των 7.5ε/250γρ (συνήθης τιμή σε φθηνά blends) = 30e/kg:

Με μια ποσότητα συντηρητική 18γρ, βγαίνουν 1000/18 = ~55 καφέδες, δλδ 55λ/καφές και τίμιος πάνω απ όλα.

Με πιο ακριβό καφέ, της τάξης των 12ε/200γρ (px kudu) = 60ε/kg, διπλά χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, xenos3 είπε

Με πιο ακριβό καφέ, της τάξης των 12ε/200γρ (px kudu) = 60ε/kg, διπλά χρήματα

Για να παρεις τετοιο καφε σημαινει οτι εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο βεβαια, δηλαδη εχεις δωσει μπορει και ενα χιλιαρικο συνολικα.

Με μια απλη μηχανη που εχει το 80-90% του κοσμου δεν προκειται να δεις μεγαλη διαφορα, οποτε τα blends κανουν μια χαρα τη δουλεια τους και οντως κερδιζεις κατα πολυ οικονομικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, GREG10ARIS είπε

Για να παρεις τετοιο καφε σημαινει οτι εχεις τον καταλληλο εξοπλισμο βεβαια, δηλαδη εχεις δωσει μπορει και ενα χιλιαρικο συνολικα.

Με μια απλη μηχανη που εχει το 80-90% του κοσμου δεν προκειται να δεις μεγαλη διαφορα, οποτε τα blends κανουν μια χαρα τη δουλεια τους και οντως κερδιζεις κατα πολυ οικονομικα.

ισχύει ανάλογα και το budget που παίζεις πάντα αλλά πιστεύω σιγά σιγά μπορείς να φτιάξεις κάτι καλό,

με έναν μέτριο μύλο (eureka, baratza lelit κτλ) και με μια απλή lelit, sage κτλ, σύνολο 600-700€ το αποτέλεσμα για εμένα είναι αρκετά ικανοποιητικό για να μην πάρω καφέ απέξω,

ή μπορείς να πάρεις απλά μια sage bambino (~350€) για το PID και να παίζεις με φρέσκους κομμένους μέχρι να πάρεις δικό σου μύλο, η διαφορά με τις πιο απλές μηχανές εμπορίου(100-200€) είναι μεγάλη κατά την άποψη μου αλλά προφανώς και η τιμή της μηχανής διπλάσια, παρόλα αυτά καλή επένδυση αν κάποιος δεν θέλει να ξεφύγει πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2024 στις 11:19 ΠΜ, GREG10ARIS είπε

Το εχω ξαναβρει αυτο τυχαια αλλα δεν ειχα δει πολλες κριτικες και εχει παρα πολλες επιλογες. Τι προτεινεις απο τα blends τους για μελλοντικη αγορα;

To πιο φτηνό τους Blend το Rosetta Stone σου βγάζει επίγευση παχιάς σοκολάτας bitter και τον λατρεύω για freddo. Το Cento μου βγάζει δημητριακά και σοκολάτα γάλακτος και τον προτιμώ με γάλα σε Cappuccino. Έχω πάρει και Brazil από εκεί και ήταν ο κλασσικός Βραζιλιάνικος καφές που δεν θα κάνεις ποτέ λάθος σε γεύση γλυκιάς σοκολάτας με μέλι χωρίς όμως να περιμένεις κάτι το απίστευτο. Γι'αυτό ανέφερα ότι είναι ότι πιο τίμιο έχω πιει σε καφέ. Δεν είναι για αυτούς που ψάχνουν οξύτητες και συγκινήσεις στον καφέ τους αλλά για το καθημερινό τους καλο καφεδάκι. Βέβαια μένει να δοκιμάσω και τους άλλους καφέδες τους να έχω πλήρη άποψη αλλά έχω αγοράσει και πολύ καφέ απο Ιταλία και θα μου πάρει καιρό.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραγγελια απο KUDU τη Δευτέρα και παράδοση εντός Αθηνών, δεν ήρθε ακόμη (4 εργάσιμες). Δεν δίνουν καν tracking number.

Επιπλέον, αφού ολοκλήρωσα την πληρωμη της παραγγελίας (μέσω paypal) και γύρισα πίσω στη σελίδα του KUDU μου έβγαλε σελίδα με φωτο ένα αξεσουάρ (κανατα καφε αν θυμαμαι καλα), από κατω  τιμή η οποία ήταν ΟΛΟΙΔΙΑ με την τιμή της παραγγελίας μου  (24,68) και απο κατω κουμπί "ολοκλήρωσε την παραγγελία σου". δεν το πατησα αν και κολλησα κανενα λεπτο για το τι σημαινει αυτο και αν εχω οντως ολοκληρωσει την παραγγελία καφε. προσωπικα το βρισκω προσπαθεια πααραπλανησης για αγορα που διαφορετικα δεν θα ειχα κανει.

απο εμενα ακυρο εφεξης

Επεξ/σία από bower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε International Coffee Day - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΦΕ 20-25% [TEΛΟΣ]
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 04/10/2024 at 16:51, xenos3 said:

Θα εντυπωσιαστείτε πόσο γρήγορα μπορείτε να κάνετε απόσβεση κάποιο νορμάλ εξοπλισμό (ειδικά αν είναι μτχ).

Ναι και όχι,

Spoiler

Ναι, μπορείς να τον κάνεις απόσβεση(έστω στο 1000ρικο) εύκολα στο ~6μηνο εάν στο σπίτι είναι +2 "coffee drinkers" που είτε παραγγέλνουν απεξω, είτε είναι στην καθημερινότητά τους να αγοράζουν 1-2 καφέδες στον "δρομο" προς την δουλειά.

Εάν όμως π.χ πίνεις φίλτρο/ελληνικό/nes στο σπίτι και παίρνεις περιστασιακά κανένα καφεδάκι απέξω η απόσβεση θα πάρει παααααρα πολύ καιρό.

Τεσπά, εμένα δεν μου ήρθε ακόμα παραγγελία από delmocca(βασικά την παραγγελία την έκανε φίλος και του είπα να βάλει έναν Βραζιλία -μιας και έχω πετύχει πολλές φορές να τον προτεινουν- για να τον ξαναδοκιμασω+ 2 decaffeine.)Οταν τους πάρω στα χέρια μου θα ποσταρω και εγώ ημερομηνία.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που τελείωσε η προσφορά γράψτε  εντυπώσεις από καφέδες. Δοκίμασα habit από kudu και δεν ξέρω τι έκαναν αλλά δεν μου άρεσε. Για τα άλλα που πήρα από βδομαδα. 
 

https://www.lelit.com/product/marax-pl62x/

η μηχανή που έχω βάλει στο μάτι για Black Friday. Νομίζω είναι η καλύτερη οικιακή μηχανή καφέ που υπάρχει! 
 

Πήρα τώρα καφέ από λεωφόρο μεσογειων ακριβώς μετά τον kotsovolo ένα ιταλικό παγωτατζιδικο. Πολύ καλός! 

IMG_2407.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, avacan23 said:

Τώρα που τελείωσε η προσφορά γράψτε  εντυπώσεις από καφέδες. Δοκίμασα habit από kudu και δεν ξέρω τι έκαναν αλλά δεν μου άρεσε. Για τα άλλα που πήρα από βδομαδα. 
 

https://www.lelit.com/product/marax-pl62x/

η μηχανή που έχω βάλει στο μάτι για Black Friday. Νομίζω είναι η καλύτερη οικιακή μηχανή καφέ που υπάρχει! 
 

Πήρα τώρα καφέ από λεωφόρο μεσογειων ακριβώς μετά τον kotsovolo ένα ιταλικό παγωτατζιδικο. Πολύ καλός! 

IMG_2407.jpeg

Να σου πω, super η μηχανή αλλά θέλει αρκετη ώρα να ζεσταθεί(όπως όλες οι heat exchanger), θαρρώ πως για οικιακή χρήση είναι ψιλομπερδεμα, από την άλλη εάν έχεις σταθερό πρόγραμμα/ξυπνημα μπορείς να της βάλεις ένα smart plug και να είναι έτοιμη την ώρα που την θελεις.

Υ.γ Ποια έχεις τώρα?

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παλιά κλασική gaggia πριν την αγοράσει η philips και την καταστρέψει και μια delonghi αυτόματη μανιφικα σταρτ. 
 

https://www.delonghi.com/el-gr/refurbished

τρέχει και μια προσφορά σε ανακατασκευασμένες από την delonghi. 
 

ο καφές είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Αλλά αν δοκιμάσεις καλό  καφέ μετά δεν μπορείς να γυρίσεις σε κάψουλες , αυτόματες κτλ.. θες μπόιλερ καλαθάκια πατητήρια κτλ..

μπορείς με 500 ευρώ να ξεκινήσεις πιστεύω αλλά δεν είναι το τοπικ για αυτή τη συζήτηση εδώ. 

Για να μαι εντός θέματος προτείνω σαν φθηνό καφέ με τίμια αποτελέσματα αυτόν εδώ που μπορείτε να τον βρείτε παντού.

 

IMG_2413.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, avacan23 είπε

εχω περασει και απο καλυτερες/ακριβοτερες .. dual boiler, pressure profile ροκετ, προφιτεκ και ιστοριες ... για μενα η καλυτερη μηχανη  για το σπιτι ειναι αυτη  -> https://www.coffeefriend.eu/p/coffee-machine-ascaso-steel-duo-pid-whitewood/

δοσομετρικη, ακριβειας, γρηγορη, ανοιγεις μεχρι να  τριψεις καφε ειναι  ετοιμη, φτιαχνεις καφε και συνεχιζεις τη ζωη σου. Ζευγαρι μ''ενα Libra μυλο της eureka και τελος

αν μπλεξεις με μηχανη που θελει μιση ωρα προθερμανση, θα καταληξεις οπως εγω να βαρεθεις να ασχολεισαι μετα τη πρωτη βδομαδα του "καινουργιου"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή κοιτάω και εγώ για αναβάθμιση μηχανής φέτος. Έχετε να προτείνετε κάποια με κάτω απο 800-900 ευρώ να έχω στον νου μου για καμιά προσφορά στην black friday ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα τον passenger  blend από kolektiva  στο Athens coffee festival. Βγαίνει 27€ η συσκευασία κιλού τώρα με την προσφορά. Τρελό vfm

9 hours ago, alefther said:

εχω περασει και απο καλυτερες/ακριβοτερες .. dual boiler, pressure profile ροκετ, προφιτεκ και ιστοριες ... για μενα η καλυτερη μηχανη  για το σπιτι ειναι αυτη  -> https://www.coffeefriend.eu/p/coffee-machine-ascaso-steel-duo-pid-whitewood/

δοσομετρικη, ακριβειας, γρηγορη, ανοιγεις μεχρι να  τριψεις καφε ειναι  ετοιμη, φτιαχνεις καφε και συνεχιζεις τη ζωη σου. Ζευγαρι μ''ενα Libra μυλο της eureka και τελος

αν μπλεξεις με μηχανη που θελει μιση ωρα προθερμανση, θα καταληξεις οπως εγω να βαρεθεις να ασχολεισαι μετα τη πρωτη βδομαδα του "καινουργιου"

Έχω Gaggia classic.  Προθέρμανση γίνεται σε 15' ιδανικά όμως θέλει ένα μισάωρο. Προσωπικά δεν με ενοχλεί γιατί την ανοίγω πριν πάω τουαλέτα. Όταν τελειώσω είναι πανέτοιμος 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ένα μέσο καθημερινό άνθρωπο θεωρώ ότι mignion specialita και sage Bambino ή και την plus είναι μια χαρά set up για καφεδαρες σαφώς ανωτερες από τα περισσότερα καφέ έξω.

Επενδύστε σε εξοπλισμό και αν πίνετε καθημερινά καφέδες η απόσβεση θα γίνει πολύ γρήγορα.Εγω μέσα σε 4 μήνες την έκανα την απόσβεση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 500 ευρώ σοβαρη μηχανη δυσκολα να βρεις καινούργια.

αντι για αυτοματη θα προτεινα με συμβιβασμούς αυτες  με ενσωματωμένο μύλο. ιδιες εταιρεια στην ουσία ειναι με τη Breville αλλά ειναι πιο φθηνη και με χειροτερο μύλο

1)Sage Barista Pro or Sage Barista Express,

2)Breville Barista Max

παιζουν καλες προσφορες απο αμαζον.

Ο καλός μαυροσ χρυσός θελει θυσίες. στα 1000 ευρώ που έχω όριο πιστευω η lelit ειναι η καλύτερη επιλογή αλλά ακουω προτάσεις ευχαρίστως. Τελη νοεμβρη θα γινει η αγορά.

 

https://www.instagram.com/sho_billions/reel/CqlIw-6gS-c/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...