Προς το περιεχόμενο

International Coffee Day - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΦΕ 20-25% [TEΛΟΣ]


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, quintus είπε

Είναι φρέσκοι οι καφέδες; Τους καβουρδιζουν οι ίδιοι ή απλώς τους εμπορεύονται; 

Τους καβουρδίζουν οι ίδιοι και ναι, είναι φρεσκοψημένοι  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, idefixius είπε

Conte cafe (Βόλος) προσφορά για τη διεθνή ημέρα καφέ -20% σε όλους τους φρεσκοψημένους καφέδες μοναδικής προέλευσης, blends, καφέδες φίλτρου, ελληνικούς καθώς και στα αξεσουάρ καφέ εφαρμόζοντας τον κωδικό: #supportlocalroasters

https://contecafe.gr/

Και αν με ρωτάτε, ο αγαπημένος μου είναι ο Oro Blend (χαρμάνι διαφόρων ποικιλιών αποτελούμενο από 80% Arabica και 20% Robusta) 

 

*o κωδικός ισχύει έως την Tετάρτη 02/10/2024

 

Kρίμα που το site είναι πιο καρκινιάρικο κι από kudu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ βλέπω ότι οι καφέδες έχουν φτάσει σε ύψη χρυσού και οι προσφορές είναι για κλάματα. Πρόσφατα γύρισα από Ιταλία όπου πήρα καφέ σε κόκκο από σουπερμάρκετ στο Μπάρι με 5€ το μισό κιλό έτσι για δοκιμή και μετά είδα ότι εδώ κάνει 9€ τα 250 γραμμάρια. Από γνωστό καφεκοπτείο στην Ρώμη blend 80-20 το πήρα το κιλό 16€ ενω ο Arabica100% είχε 18€ το κιλό. Και επειδή πάω κάθε χρόνο Ιταλία ο τιμές γενικά είναι σταθερές τα τελευταία 5 χρόνια.  Το πιο τίμιο μαγαζί που έχω βρει είναι το κάτωθι. Δεν είναι ψήστες οι ίδιοι αλλά έχουν φρέσκο καφέ συνέχεια. 

https://theroasters.gr/kafekopteio/espresso-kafe/?page=1

Επεξ/σία από paramedic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Ρώμη είχα πάει σε  Sant’Eustachio kai Tazza d'oro.

21,5ε / kg

http://www.tazzadorocoffeeshop.com/prodotto/regina-dei-caffe-grani-kg-1/?lang=en

29ε / kg

https://caffesanteustachio.com/prodotto/caffe-in-grani-1-kg/

20 hours ago, avacan23 said:

https://roasters-kolektiva.com/product-category/single-origins/
 

έχω δοκιμάσει αιθιοπια. Στα 50 ευρώ τζάμπα μεταφορικά. 
 

βγαλαν και τα Starbucks 50% έκπτωση μόνο για σήμερα.. αλλά ο καφές δεν πίνεται .. espresso dark roast είχα πάρει. Τώρα για φίλτρου ίσως κάποιος να του αρέσει..

Μόνο εγώ δε μπαίνω και βλέπω αυτό;;;
image.png.23ca06977afde974e4de7e859ceb99dc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, xenos3 είπε

Μόνο εγώ δε μπαίνω και βλέπω αυτό;;;

Απο Θεσσαλονικη ειναι το καταστημα, ισως ειχε ανοιξει στην Αθηνα και πλεον εκλεισε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2024 στις 7:03 ΠΜ, paramedic είπε

Το πιο τίμιο μαγαζί που έχω βρει είναι το κάτωθι. Δεν είναι ψήστες οι ίδιοι αλλά έχουν φρέσκο καφέ συνέχεια. 

https://theroasters.gr/kafekopteio/espresso-kafe/?page=1

Το εχω ξαναβρει αυτο τυχαια αλλα δεν ειχα δει πολλες κριτικες και εχει παρα πολλες επιλογες. Τι προτεινεις απο τα blends τους για μελλοντικη αγορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/10/2024 στις 6:03 ΠΜ, paramedic είπε

Εγώ βλέπω ότι οι καφέδες έχουν φτάσει σε ύψη χρυσού και οι προσφορές είναι για κλάματα. Πρόσφατα γύρισα από Ιταλία όπου πήρα καφέ σε κόκκο από σουπερμάρκετ στο Μπάρι με 5€ το μισό κιλό έτσι για δοκιμή και μετά είδα ότι εδώ κάνει 9€ τα 250 γραμμάρια. Από γνωστό καφεκοπτείο στην Ρώμη blend 80-20 το πήρα το κιλό 16€ ενω ο Arabica100% είχε 18€ το κιλό. Και επειδή πάω κάθε χρόνο Ιταλία ο τιμές γενικά είναι σταθερές τα τελευταία 5 χρόνια.  Το πιο τίμιο μαγαζί που έχω βρει είναι το κάτωθι. Δεν είναι ψήστες οι ίδιοι αλλά έχουν φρέσκο καφέ συνέχεια. 

https://theroasters.gr/kafekopteio/espresso-kafe/?page=1

ισχύει αυτό, πρόσφατα αν παρατηρήσατε έχουν ανεβεί στα σούπερμάρκετ οι τιμές πιο πάνω και απο τους φρέσκους,

π.χ. είδα τον κλασικό Lavazza ORO πάνω απο 8€ και Ιlly κοντά στα 10€

ειδικά όταν έχει καλές προσφορές, εγώ παίρνω λίγο παραπάνω και ας μπαγιατέψει, μέχρι 2 μήνες προσωπικά δεν βλέπω μεγάλη διαφορά..

ακόμη και απο delmocca που είναι υποδεέστεροι αν πάρεις με 50% στα ~4κατι€  τα 250γρ, κατά την άποψη μου πίνεται πολύ πιο εύκολα απο Illy του μάρκετ και είναι κάτω απο μισή τιμή

On topic πήρα και εγώ 1kg για καβάτζα απο Handpickers, τα δωρεάν μεταφορικά μου τα έβγαλε αν και η παραγγελία ήταν κάτω απο 40€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paragontikos είπε

ακόμη και απο delmocca που είναι υποδεέστεροι αν πάρεις με 50% στα ~4κατι€  τα 250γρ, κατά την άποψη μου πίνεται πολύ πιο εύκολα απο Illy του μάρκετ

Ε οχι και η delmocca καλυτερη απο illy ειπαμε.. για φθηνοι ναι σιγουρα αλλα καλους καφεδες δεν τους λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, GREG10ARIS είπε

Ε οχι και η delmocca καλυτερη απο illy ειπαμε.. για φθηνοι ναι σιγουρα αλλα καλους καφεδες δεν τους λες

Εννοείται πως είναι καλύτερος καφές ο φρέσκος απο προ αλεσμένο του super market οποιασδήποτε μάρκας. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο delmocca (αν δεν στον στείλουν καβουρδισμένο πριν 2 μήνες) είναι όχι απλά καλύτερος απο illy super market. Είναι τεράστια η διαφορά απλά. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, souvlakomanis said:

Εννοείται πως είναι καλύτερος καφές ο φρέσκος απο προ αλεσμένο του super market οποιασδήποτε μάρκας. Στην συγκεκριμένη περίπτωση ο delmocca (αν δεν στον στείλουν καβουρδισμένο πριν 2 μήνες) είναι όχι απλά καλύτερος απο illy super market. Είναι τεράστια η διαφορά απλά. 

Και εγώ θα συμφωνήσω.

Αλλά εκεί είναι και η διαφορα, τι κέφια/παραγγελίες/απόθεμα έχει ο delmocca την συγκεκριμένη περίοδο.

Από την άλλη ο illy θα είναι illy και εξαμήνου να ναι θα βγάλει ~ιδιο καφέ.

Ο delmocca την πρώτη+δευτερη φορά που παρέλαβα ήταν τιμιοτατος, την 3η και 4η κατι δεν πήγαινε καλά.

Ακόμα και έτσι για τα χρήματα στην μισή τιμή δεν ένιωσα ότι πέταξα τα λεφτά μου.

Τώρα εάν αξίζει στην κανονική τιμή?

Πολύ δύσκολα, παίζουν kudu, taf και λοιποί με λιγότερα(για τα blend αναφέρομαι) και σίγουρα έχουν πιο σύνθετες γεύσεις.

Και για πιο κλασσικές θεωρώ ότι  στον espresso international θα βρεις καλύτερους "μπαγιατικους".

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλαβω γιατί κάνει τόσο μεγάλη έκπτωση...

Spoiler

Δεν βρισκω λογική.

Αυτος που είναι αρκετά ιδιότροπος* με τον καφέ θα τον προσπεράσει.

Αυτος που παίρνει από "super market"* θα τον πάρει μόνο στην προσφορα οπότε εάν μπαίνει μέσα και δεν κάνει καινούργιους πελάτες με τις κανονικές του τιμές, τι κερδίζει τελικά από όλο αυτό?

Τώρα εάν πουλάει μισή τιμή (δίνει+ δωρεάν μεταφορικά)και πάλι έχει κέρδος, πάλι κάτι δεν πάει καλά.

Τα υπόλοιπα καταστήματα το καταλαβαίνω, ένα 10,15,20% να κάνουν για να τους δοκιμάσεις και εάν σου αρέσει ο καφές τους δεν είναι τόση μεγάλη διαφορά ώστε να τους ξαναπροτιμησεις στην κανονική τιμη

*Μην παρεξηγηθω και εγώ μια μέρα ξυπνάω και το παιζω ιδιοτροπος την παραλλη παίρνω φθηνες ιταλικές robustιλες :-)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.insider.gr/stiles/spend-it/335747/kafes-nees-anatimiseis-poso-tha-plironoyme-ton-frento-espreso

Ακόμη πιο «πικρός» γίνεται ο καφές, καθώς οι επιχειρήσεις θα προχωρήσουν σύντομα σε νέες ανατιμήσεις μέχρι και 20%, με τις αυξήσεις να γίνονται ιδιαιτέρως αισθητές στα πορτοφόλια των καταναλωτών. Η εκτόξευση των διεθνών τιμών, η επαναφορά του ΦΠΑ στο 24% ήδη από 1/7 για κατανάλωση στο κατάστημα και οι αυξήσεις στο ρεύμα, δημιουργούν την τέλεια καταιγίδα της ακρίβειας.

ο σερβιριζόμενος φρέντο εσπρέσο και ο φρέντο καπουτσίνο πριν από 2 χρόνια κόστιζε 3,5 ευρώ, ενώ φέτος ποικίλλει μεταξύ 4,4 ευρώ και 4,8 ευρώ. Ωστόσο, μέχρι τέλος του 2024 προβλέπουν πως η τιμή για το αγαπημένο ρόφημα των Ελλήνων θα σπάσει το φράγμα των 5 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε ρωτανε θα κατσεις η δε θα κατσεις γιατι παιζει αλλη τιμη  στα ορθια αλλη στο καθιστο  ...... ρητορικες ερωτησεις αφου τελικα το πρασινο παλουκι θα το φας :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, avacan23 είπε

https://www.insider.gr/stiles/spend-it/335747/kafes-nees-anatimiseis-poso-tha-plironoyme-ton-frento-espreso

Ακόμη πιο «πικρός» γίνεται ο καφές, καθώς οι επιχειρήσεις θα προχωρήσουν σύντομα σε νέες ανατιμήσεις μέχρι και 20%, με τις αυξήσεις να γίνονται ιδιαιτέρως αισθητές στα πορτοφόλια των καταναλωτών. Η εκτόξευση των διεθνών τιμών, η επαναφορά του ΦΠΑ στο 24% ήδη από 1/7 για κατανάλωση στο κατάστημα και οι αυξήσεις στο ρεύμα, δημιουργούν την τέλεια καταιγίδα της ακρίβειας.

ο σερβιριζόμενος φρέντο εσπρέσο και ο φρέντο καπουτσίνο πριν από 2 χρόνια κόστιζε 3,5 ευρώ, ενώ φέτος ποικίλλει μεταξύ 4,4 ευρώ και 4,8 ευρώ. Ωστόσο, μέχρι τέλος του 2024 προβλέπουν πως η τιμή για το αγαπημένο ρόφημα των Ελλήνων θα σπάσει το φράγμα των 5 ευρώ.

πάντως αν έχεις ένα μέτριο-καλό setup για εσπρέσο σπίτι και κόψεις το πακέτο γλυτώνεις ένα καλό ποσό μακροπρόθεσμα και αρκετές φορές πίνεις καλύτερο καφέ,

τώρα όταν πας για καφέ έξω είναι διαφορετικά, είναι και η κοινωνικοποίηση κτλ
😄 οπότε πληρώνεις το τίμημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...