Προς το περιεχόμενο

International Coffee Day - ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΚΑΦΕ 20-25% [TEΛΟΣ]


avacan23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 hours ago, avacan23 said:

χωρίς πλυσίματα -ζυμώσεις-προσμυξη μελιού κτλ...

Οι συνηθισμένες διαδικασίες είναι 2.. Natural και Washed, υπάρχει και μία ενδιάμεση που λέγεται Honey.

Σε όλες τις διαδικασίες αφήνουν τον καφέ σε "κρεβάτια" για να ξεραθεί χωρίς καμία άλλη ουσία.

Στη natural διαδικασία τον αφήνουν όπως είναι τον καρπό, ολόκληρο, και αφού ξεραθεί τον βάζουν στο hulling machine για να καθαρίσει skin, pulp, parchment.

Στη washed διαδικασία βάζουν πρώτα τους καρπούς πρώτα στο pulping machine και αφαιρούν skin, pulp. Μετά αυτό που μένει έχει γύρω γύρω αυτή την παχύρρευστη κολλώδη ουσία των φυτών οπότε το βάζουν σε ειδικές δεξαμενές με νερό για να μία-δύο μέρες να μαλακώσει + να κάνει μία μικρή ζύμωση ο καφές και μετά το καθαρίζουν εντελώς σε κανάλια νερού. Μετά το βάζουν να ξεραθεί και τέλος αφαιρούν το parchment.

Η honey είναι σαν την washed αλλά αφήνουν κάποιο μέρος του pulp, στο Yellow honey ελάχιστο, Red honey μεσαίο. Στο Black honey αφήνουν το περισσότερο και η διαφορά με το natural είναι μάλλον ότι έχει φύγει το skin.

Οι anaerobic έχουν μείνει να ζυμωθούν σε κενό αέρος, συνήθως σε ελεγχόμενη πίεση και θερμοκρασία και μπορεί να είναι οποιοδήποτε από τα παραπάνω ήδη.

Η επιλογή έχει να κάνει καθαρά με τα γευστικά κριτήρια του καθενός, υπάρχουν πολλές πληροφορίες στο internet που εξηγούν τις διαφορές.

Το να έχει κάποιο μαγαζί μόνο natural καφέδες δεν είναι +, το συγκεκριμένο κατάστημα όμως έχει από όλες τις κατηγορίες....

Επειδή ο washed έχει πιο καθαρή γεύση και μικρότερη πιθανότητα να μην έχει πάει καλά η διαδικασία τον προτιμούν περισσότερο, τουλάχιστον στην Ευρώπη και την Βόρεια Αμερική. Προσωπικά οι καφέδες που μου αρέσουν ανήκουν σε όλες τις κατηγορίες και μοναδικό κριτήριο έχω το αποτέλεσμα που πίνω. Όμως δεν μπορώ να πω ότι δεν εκτιμώ την πιο σταθερή ποιότητα στους washed.

Επεξ/σία από elpenor
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 62
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όταν το auto-translate έχει έμπνευση...

"... Βουτήξτε στον γοητευτικό κόσμο του Handpickers Espresso Blend, όπου κάθε γουλιά λέει μια ιστορία αφοσίωσης, ποιότητας και γεύσης. Γιορτάζοντας το μεγαλείο των 100% κόκκων Arabica, το μείγμα μας μιλά για αυθεντικότητα και αγάπη για πλούσιες εμπειρίες καφέ.

Τα φασόλια μας προέρχονται απευθείας από την καρδιά της Βραζιλίας, αποτελούν απόδειξη της φινέτσας της παραγωγής μικρής κλίμακας. Αυτά δεν είναι απλά φασόλια. είναι προϊόν δύο παθιασμένων παραγωγών που κατανοούν την τέχνη της καλλιέργειας του καφέ. Η τεχνογνωσία τους λάμπει στις δύο χαρακτηριστικές μεθόδους επεξεργασίας που χρησιμοποιούνται: φυσικός πολτός και φυσικός. Κάθε μέθοδος προσδίδει το δικό της μοναδικό χαρακτήρα στα φασόλια, κάνοντας το μείγμα μας μια αρμονική μελωδία γεύσεων.... "

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://roasters-kolektiva.com/product-category/single-origins/
 

έχω δοκιμάσει αιθιοπια. Στα 50 ευρώ τζάμπα μεταφορικά. 
 

βγαλαν και τα Starbucks 50% έκπτωση μόνο για σήμερα.. αλλά ο καφές δεν πίνεται .. espresso dark roast είχα πάρει. Τώρα για φίλτρου ίσως κάποιος να του αρέσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, avacan23 είπε

https://roasters-kolektiva.com/product-category/single-origins/
 

έχω δοκιμάσει αιθιοπια. Στα 50 ευρώ τζάμπα μεταφορικά. 
 

βγαλαν και τα Starbucks 50% έκπτωση μόνο για σήμερα.. αλλά ο καφές δεν πίνεται .. espresso dark roast είχα πάρει. Τώρα για φίλτρου ίσως κάποιος να του αρέσει..

Starbucks καλύτερα να έκοβα τον καφέ εντελώσ παρά να πίνω αυτό το ζουμί που πουλάνε.Respect σε όποιον καταφέρνει να κατεβάζει σκέτο freddo απο starbucks. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίζει να ναι ο χειρότερος καφές που ‘χω πιει. Πέταξα το σακουλάκι οπωσ Το πήρα…για μένα τα σταρμπακς δεν πουλάνε καφέ αλλά ροφήματα με καφέ … 

δυστυχώς η taff δεν έβγαλε προσφορά. Δεν βρήκα κάτι άλλο αξιόλογο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιόλογο.....για την μεγαλύτερη τεχνητή ανάγκη που εφαρμόζουν κάποιοι για να συντηρούν μια ολόκληρη βιομηχανία. Γι αυτό και για να βολεύονται κάποιοι άχρηστοι στα 1000  καφέ που έχει η γειτονιά σας.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι μου ειπαν τα περισσότερα roasters χρησιμοποίησαν μεγάλο απόθεμα στο festival μέχρι και χθες, οπότε δεν είχαν αρκετό στοκ για να ανταπεξέλθουν σε ενδεχόμενη προσφορά. Ας ελπίσουμε στη Black Friday να δούμε κάτι πιο ελκυστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη αν διαβασεις πιο πανω ανέβασα την προσφορα από κολεκτιβα και χαρηκα πολύ που τους ξερεις κι εσυ, θελω να ρωτήσω αν εχεις δοκιμασει κάτι συγκεκριμενο να προτέινεις? ειμαι έτοιμοσ να παραγγειλω. Επίσης ειναι ενα μαγαζι στο βόλο που κανει καλες εκπτώσεις σε επώνυμους καφέδες εισαγωγής αλλα δεν θυμαμαι ονομα...οποιος εχει αγοράσει ας το πει, κανει καλές εκπτώσεις κι εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, avacan23 είπε

Επειδη αν διαβασεις πιο πανω ανέβασα την προσφορα από κολεκτιβα και χαρηκα πολύ που τους ξερεις κι εσυ, θελω να ρωτήσω αν εχεις δοκιμασει κάτι συγκεκριμενο να προτέινεις? ειμαι έτοιμοσ να παραγγειλω. Επίσης ειναι ενα μαγαζι στο βόλο που κανει καλες εκπτώσεις σε επώνυμους καφέδες εισαγωγής αλλα δεν θυμαμαι ονομα...οποιος εχει αγοράσει ας το πει, κανει καλές εκπτώσεις κι εκεί.

Εχεις δικιο! δικο μου λαθος ειχα παραμεινει στην σελιδα 1 και δεν ειχα δει καν το ποστ σου! Εχω δοκιμασει τα blend τους αλλα δεν θεωρω πως ειναι vfm. οσο για το μαγαζι που λες δεν το γνωριζω γιατι δεν παιζω καθολου με commercial καφεδες (illy, hausbrandt, etc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Conte cafe (Βόλος) προσφορά για τη διεθνή ημέρα καφέ -20% σε όλους τους φρεσκοψημένους καφέδες μοναδικής προέλευσης, blends, καφέδες φίλτρου, ελληνικούς καθώς και στα αξεσουάρ καφέ εφαρμόζοντας τον κωδικό: #supportlocalroasters

https://contecafe.gr/

Και αν με ρωτάτε, ο αγαπημένος μου είναι ο Oro Blend (χαρμάνι διαφόρων ποικιλιών αποτελούμενο από 80% Arabica και 20% Robusta) 

 

*o κωδικός ισχύει έως την Tετάρτη 02/10/2024

 

Επεξ/σία από idefixius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, idefixius είπε

Conte cafe (Βόλος) προσφορά για τη διεθνή ημέρα καφέ -20% σε όλους τους φρεσκοψημένους καφέδες μοναδικής προέλευσης, blends, καφέδες φίλτρου, ελληνικούς καθώς και στα αξεσουάρ καφέ εφαρμόζοντας τον κωδικό: #supportlocalroasters

https://contecafe.gr/

Και αν με ρωτάτε, ο αγαπημένος μου είναι ο Oro Blend (χαρμάνι διαφόρων ποικιλιών αποτελούμενο από 80% Arabica και 20% Robusta) 

 

*o κωδικός ισχύει έως την Tετάρτη 02/10/2024

 

Είναι φρέσκοι οι καφέδες; Τους καβουρδιζουν οι ίδιοι ή απλώς τους εμπορεύονται; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...