Προς το περιεχόμενο

EVGA SuperNOVA 1000 T2 - Έκανε μπαμ!


PadPoet
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από kostas_anes,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερώτηση μιας και προσπαθώ να πάρω διάφορες γνώμες για το πως να κινηθώ:

Έχω ένα EVGA 1000w T2 80 plus Titanium τροφοδοτικό το οποίο είχα να το λειτουργήσω 6-7 χρόνια. Το βάζω να δω αν ανάβει με το cable tester που δίνει η ίδια η EVGA στο κουτί του πριν το βάλω πάνω σε μητρική και κάνει μπαμ και πέφτει ο γενικός. Το καλώδιο τροφοδοσίας ήταν Αγγλικό με την ασφάλεια των 13A που έχουν τα Αγγλικά καλώδια. Ήταν πάνω σε αγγλικό πολύμπριζο και έχω πολλές συσκευές που έχω φέρει από την Αγγλία εκεί πάνω χωρίς θέμα.

Ευτυχώς που δεν το δοκίμασα με κάποια μητρική επάνω. Τώρα οι ερωτήσεις:

- Έκανε μπαμ το τροφοδοτικό μέσα κάποιος πυκνωτής ή κάποια εσωτερική ασφάλεια; Μυρωδιά δεν έβγαλε πάντως. Κάποιοι φίλοι είπαν ότι μπορεί να είναι εσωτερική ασφάλεια, thermistor ή varistor που έκανε μπαμ μέσα.
- Υπάρχει περίπτωση να έσκασε η ασφάλεια στην άκρη της πρίζας αντί του τροφοδοτικού; Είμαι σχεδόν σίγουρος πάντως ότι ο ο ήχος ήταν μέσα από το τροφοδοτικό.
- Αξίζει να επισκευαστεί αν η EVGA πει ότι δεν καλύπτεται από την εγγύηση; Δεν έχω ιδέα που είναι η απόδειξη αγοράς.

Για να προλάβω ορισμένους, δεν υπάρχει 110/220 switch πάνω στο τροφοδοτικό.

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από PadPoet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το μπαμ είναι 99% πυκνωτής. Οι ασφάλειες δεν κάνουν θόρυβο όταν καίγονται.

Για επισκευή, αν δεν καλύπτει εγγύηση, αξίζει να το ανοίξεις και άμα έχει σκάσει κάποιος πυκνωτής να τον αλλάξεις και να δεις. Δεν πρέπει να κοστίσει πάνω απο 5-10€.

Επεξ/σία από Silverage
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
2 ώρες πριν, Silverage είπε

Το μπαμ είναι 99% πυκνωτής. Οι ασφάλειες δεν κάνουν θόρυβο όταν καίγονται.

Για επισκευή, αν δεν καλύπτει εγγύηση, αξίζει να το ανοίξεις και άμα έχει σκάσει κάποιος πυκνωτής να τον αλλάξεις και να δεις. 

Η επισκευη δεν γινεται αλλαζοντας τον πυκνωτη, αλλα φτιαχνοντας τον λογο που εσκασε ο πυκνωτης. Οι πυκνωτες, ειδικα αυτοι στα τροφοδτικα, δεν σκανε ετσι απλα.

Σορρυ για τις τμηματικες απαντησεις, απλως ειμαι στην δουλεια και εχει πεσει τρεξιμο.

Λοιπον απο αυτα που αναφερεις @PadPoet, μονο το Varistor μπορει να κανει μπαμ και ειναι 99% σιγουρο οτι δεν εκανε αυτο. Εχω σκασει περισσοτερα βαριστορ απο οτι θα επρεπε για μια ζωη, οποτε μπορω να στο πω με μεγαλη σιγουρια. 

Τα παιδια που λενε για πυκνωτη εχουν δικιο οτι μπορει να ειναι η πηγη της εκρηξης. Εγω θα σου πω επισης καποιο FET/diode. 

Προσπαθησε να βγαλεις ακρη με την εγγυηση της EVGA και μην κανεις καμια ενεργεια να το πειραξεις μεχρι να ειναι 100% σιγουρο οτι δεν θα στο αλλαξουνε. 

Απαξ και βαλεις χερι, σωστα θα σου αρνηθουν την αλλαγη. Παραλληλα δεν εχεις τις γνωσεις για να το επισκευασεις, ειναι πολυ πιθανο να μην επισκευαζεται καν (θυμιζω, η εκρηξη ειναι το αποτελεσμα, η αιτια βρισκεται συνηθως αλλου) και αν επισκευαστει, θα ειναι αναξιοπιστο. 

Εγω πχ αν καταφερνα να το επισκευασω μονος μου, δεν υπηρχε περιπτωση να το εβαζα σε συστημα το οποιο ειναι σημαντικο και εχει ενα Χ κοστος.  

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks για όλες τις απαντήσεις @Silverage, @Dantε και @kostas_anes

Έστειλα και την απόδειξη αγοράς αν και όχι στο όνομα μου, στην EVGA και περιμένω να απαντήσουν. Σήμερα δεν απάντησαν (Κυριακή έστειλα το email)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...