Προς το περιεχόμενο

Νέα διαρροή αποκαλύπτει τις προδιαγραφές των RTX 5090 και RTX 5080


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, nikos5800 είπε

Ανοίγει παρά πολύ η ψαλίδα μεταξύ της σειράς 9 και 8,κακό σημάδι 

αρα και τιμολογιακα , 2 χιλιαρικα για πλακα το κομματι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν χρειάζεται να πάρεις την OC, και στην 4090 τα 600W δεν προσφέρουν τίποτα σε σχέση με τα 450.

Εκτός αυτού μπορείς να κάνεις undervolt και να πέσεις πολύ σε κατανάλωση χάνοντας ένα 10% performance ξέρω 'γω.

Αν ρίξεις την τάση ..όπως τα λες ..

Και κρατήσεις το ρεύμα σταθερό .δεν θα χάσεις 10% αλλά πολύ πολύ παραπάνω.

Τώρα αν ρίξεις τάση και θες απόδοση..θα ανεβάσει ρεύμα και με τον καιρό θα σ δώσει τα Μος φετ στο χέρι να παίζεις ...πεντοβολα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι είναι ευχαριστημένοι με τα συστήματα τους, ΔΕΝ είναι αναγκασμένοι να αναβαθμίσουν μόνο και μόνο επειδή βγήκε νεότερη κάρτα, νεότερο CPU κλπ.

Παίζει το σύστημα σου καλά όλους τους ΑΑΑ τίτλους ? Θα συνεχίσει να τους παίζει. Το οτι βγαίνει η rtx5090, δεν σημαίνει οτι σταματάνε να αποδίδουν οι κατώτερες rtx.

Για τους Gamer δεν έχει νόημα η αναβάθμιση κάθε τρεις και λίγο, δεδομένου ότι μετά από κάποιο αριθμό fps (π.χ. έχεις 120fps και με αναβάθμιση gpu πας στα 180fps), η εμπειρία και απόλαυση του παιχνιδιού παραμένει η ίδια.

Για επαγγελματίες όμως που θέλουν μείωση στους χρόνους rendering και που δημιουργούν περιεχόμενο κλπ τότε η αναβάθμιση μεταφράζεται σε εξοικονόμηση χρόνου στη δουλειά τους και ως γνωστό, ο χρόνος είναι χρήμα ! Από την άλλη, το κόστος kWh και η αυξημένη κατανάλωση, δεν ξέρω κατά πόσο τους συμφέρει :D 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, JimGor είπε

Όσοι είναι ευχαριστημένοι με τα συστήματα τους, ΔΕΝ είναι αναγκασμένοι να αναβαθμίσουν μόνο και μόνο επειδή βγήκε νεότερη κάρτα, νεότερο CPU κλπ.

Παίζει το σύστημα σου καλά όλους τους ΑΑΑ τίτλους ? Θα συνεχίσει να τους παίζει. Το οτι βγαίνει η rtx5090, δεν σημαίνει οτι σταματάνε να αποδίδουν οι κατώτερες rtx.

Για τους Gamer δεν έχει νόημα η αναβάθμιση κάθε τρεις και λίγο, δεδομένου ότι μετά από κάποιο αριθμό fps (π.χ. έχεις 120fps και με αναβάθμιση gpu πας στα 180fps), η εμπειρία και απόλαυση του παιχνιδιού παραμένει η ίδια.

Για επαγγελματίες όμως που θέλουν μείωση στους χρόνους rendering και που δημιουργούν περιεχόμενο κλπ τότε η αναβάθμιση μεταφράζεται σε εξοικονόμηση χρόνου στη δουλειά τους και ως γνωστό, ο χρόνος είναι χρήμα ! Από την άλλη, το κόστος kWh και η αυξημένη κατανάλωση, δεν ξέρω κατά πόσο τους συμφέρει :D 

 

Σε 5090 δεν πας για να παίζεις με 180FPS, πας για να παίζει καλύτερα με path-tracing όπου γονατίζει τα πάντα.

Τα esports που πιάνουν τα FPS που γράφεις πιάνονται και με πολύ φτηνότερες κάρτες αφού όλοι τα παίζουν σε low settings.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ΔΕΗ ήδη την αγαπά, δεν ξέρω πόσο βιώσιμη είναι μια τέτοια εκθετική αύξηση στα ρεύματα αν συνεχιστεί για πολλές γενιές, ώρε που πάμε που έλεγε και ο Αυλωνίτης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, JimGor είπε

Από την άλλη, το κόστος kWh και η αυξημένη κατανάλωση, δεν ξέρω κατά πόσο τους συμφέρει :D 

Ακόμα και 2KW να καίει το μηχάνημα, πάλι τούς συμφέρει, το κόστος 2 κιλοβατώρων είναι ελάχιστο ποσό μπροστά στο ωριαίο μισθολογικό κόστος του επαγγελματία που χρησιμοποιεί το μηχάνημα και δεν θα τον πληρώνεις για να κάθεται μέχρι το μηχάνημα να τελειώσει τη δουλειά του.

spare-time.jpg.612e0866ede41f868195616f8c93e4e0.jpg

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδες, εχω μια 3070ti aorus master, σε tekken 8 με 2κ αναλυση και Ολα στο ultra την εχω δει να τραβαει μεχρι 150watt 

και γενικα δεν εχω δει τρελες καταναλωσεις σε AAA games
μονο μια φορα ''βογκαγε'' απο KAKO γραμμενα custom γραφικα fivem και ειδα στην οθονη της 310watt!!!

θεωρω οτι ακομη και τωρα μια δυνατη εστω και 30 series καρτα ευχαριστιεσαι πολυ καλα τα παιχνιδια σου, καλη ειναι η νεα τεχνολογια αλλα δυστηχως διχως ανταγωνισμο θα εχουμε ΣΤΑΝΤΑΡ ιδια φαινομενα playstation 5 pro με την νεα σειρα

(αντε μη βγαλει και τπτ 30 χρονια πετσινου και η nvidia και κανουν παρτυ οι σκαλπερς!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...