Προς το περιεχόμενο

Το τρέιλερ της δεύτερης σεζόν του "The Last of Us" υπόσχεται έναν πιο σκοτεινό κόσμο


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eλεγα οτι το Walking Dead είναι το χειρότερο, αλλά το Last of Us του πήρε τον τίτλο....

Δεν περίμενα οτι θα το πω, αλλά το πιο ενδιαφέρον επεισόδιο ήταν αυτό με τους δύο gay...

"... Η μεταφορά βιντεοπαιχνιδιών στη μικρή οθόνη έχει αποδειχθεί δύσκολη υπόθεση στο παρελθόν, αλλά το "The Last of Us" φαίνεται να έχει σπάσει αυτή την κατάρα. Η επιτυχία της σειράς έχει ανοίξει το δρόμο για περισσότερες τηλεοπτικές και κινηματογραφικές προσαρμογές δημοφιλών παιχνιδιών, δημιουργώντας νέες προοπτικές για τη βιομηχανία του θεάματος..."

Εδώ πιθανόν μπερδεύεται ο αρθρογράφος με το Witcher, το οποίο κι αυτό είναι πολύ light και μάλλον παιδικό, στην κατηγορία του... αλλά είχε επιτυχία...

Επεξ/σία από Eloy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ η σειρά ήταν άψογη και πιστή στο πρωτότυπο υλικό και οι λίγες αλλαγές ήταν προς το καλύτερο. Είμαι απ' τους λίγους που πιστεύει ότι και το δεύτερο παιχνίδι ήταν εξίσου καλό με το πρώτο και πιστεύω ότι αν ακολουθήσουν την ίδια συνταγή και η 2η season θα είναι εξαιρετική επίσης.

Offtopic όσο για το cast και δε την Bella την θεωρώ σωστή επιλογή από άποψη υποκριτικού ταλέντου. Δεν ξέρω γιατί συγκεκριμένα έπρεπε για πολλούς να είναι ίδια εμφανισιακά με την Ellie ενώ ας πούμε η ίδια κριτική δεν βλέπω να γίνεται συχνά για τον Pascal. Θα μπορούσε να μπει στην θέση της πχ η Alba Baptista όπως έχω πει και στο αντίστοιχο θέμα της σειράς αλλά υποκριτικά είναι η Bella είναι ανώτερη.

Αρνητικό παραμένει και για μένα η μακρά διάρκεια από season σε season. Δεν είμαστε πλέον στον covid και αυτή η καθυστέρηση, δεν δικαιολογείται.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Κατ' εμέ η σειρά ήταν άψογη και πιστή στο πρωτότυπο υλικό και οι λίγες αλλαγές ήταν προς το καλύτερο. Είμαι απ' τους λίγους που πιστεύει ότι και το δεύτερο παιχνίδι ήταν εξίσου καλό με το πρώτο και πιστεύω ότι αν ακολουθήσουν την ίδια συνταγή και η 2η season θα είναι εξαιρετική επίσης.

Offtopic όσο για το cast και δε την Bella την θεωρώ σωστή επιλογή από άποψη υποκριτικού ταλέντου. Δεν ξέρω γιατί συγκεκριμένα έπρεπε για πολλούς να είναι ίδια εμφανισιακά με την Ellie ενώ ας πούμε η ίδια κριτική δεν βλέπω να γίνεται συχνά για τον Pascal. Θα μπορούσε να μπει στην θέση της πχ η Alba Baptista όπως έχω πει και στο αντίστοιχο θέμα της σειράς αλλά υποκριτικά είναι η Bella είναι ανώτερη.

Αρνητικό παραμένει και για μένα η μακρά διάρκεια από season σε season. Δεν είμαστε πλέον στον covid και αυτή η καθυστέρηση, δεν δικαιολογείται.

Δεν ειχαμε covid, ειχαμε ομως μια σημαντικη απεργια σεναριογραφων που εχει παει πισω πρακτικα τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, asmilon είπε

Δεν ειχαμε covid, ειχαμε ομως μια σημαντικη απεργια σεναριογραφων που εχει παει πισω πρακτικα τα παντα.

Μιλάμε βέβαια για μια σειρά που ακολουθεί πιστά το σενάριο του παιχνιδιού. Δεν μιλάμε για πρωτότυπο περιεχόμενο. Θεωρώ ότι εξ' αρχής θα έπρεπε να υπάρχει η προσαρμογή του σεναρίου στην TV πριν καν το γύρισμα της πρώτης season αλλά ακόμη και έτσι η σειρά βγήκε 16/1/23. Αν θες να βγάλεις season στην επόμενη χρονιά πρέπει ήδη να έχεις ξεκινήσει τα γυρίσματα. Ωστόσο ο προγραμματισμός ήταν για Δεκέμβριο του 2023 και λόγο της απεργίας πήγαν στον Φεβρουάριο του 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, manolis940 είπε

Μιλάμε βέβαια για μια σειρά που ακολουθεί πιστά το σενάριο του παιχνιδιού. Δεν μιλάμε για πρωτότυπο περιεχόμενο. Θεωρώ ότι εξ' αρχής θα έπρεπε να υπάρχει η προσαρμογή του σεναρίου στην TV πριν καν το γύρισμα της πρώτης season αλλά ακόμη και έτσι η σειρά βγήκε 16/1/23. Αν θες να βγάλεις season στην επόμενη χρονιά πρέπει ήδη να έχεις ξεκινήσει τα γυρίσματα. Ωστόσο ο προγραμματισμός ήταν για Δεκέμβριο του 2023 και λόγο της απεργίας πήγαν στον Φεβρουάριο του 2015.

Κανεις λαθος, εχουν γινει αρκετες τροποποιησεις, σημαντικη τροποποιηση πχ οτι ο ιος δεν ειναι αερομεταφερομενος για να βλεπουμε τα προσωπα των πρωταγωνιστων και να μην ειναι συνεχεια πισω απο μασκες. Η μεταφορα απο ενα μεσο σε ενα αλλο απαιτει προσαρμοργες, οσο πιστη και να ειναι στο αρχικο σεναριο. Και φυσικα κανεις δε σχεδιαζει τα σεναρια για τις επομενες σεζον χωρις καν την προβολη της πρωτης, αφου δε γνωριζει καν αν θα εγκριθει επομενη σεζον αν τα νουμερα δε βγαινουν.

Επεξ/σία από asmilon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, asmilon είπε

Κανεις λαθος, εχουν γινει αρκετες τροποποιησεις, σημαντικη τροποποιηση πχ οτι ο ιος δεν ειναι αερομεταφερομενος για να βλεπουμε τα προσωπα των πρωταγωνιστων και να μην ειναι συνεχεια πισω απο μασκες. Η μεταφορα απο ενα μεσο σε ενα αλλο απαιτει προσαρμοργες, οσο πιστη και να ειναι στο αρχικο σεναριο. Και φυσικα κανεις δε σχεδιαζει τα σεναρια για τις επομενες σεζον χωρις καν την προβολη της πρωτης, αφου δε γνωριζει καν αν θα εγκριθει επομενη σεζον αν τα νουμερα δε βγαινουν.

Τώρα λίγο μου θυμίζεις τον περιφεριάρχη Ηπείρου με τις "γρίλες". Προφανώς και έγιναν κάποιες προσαρμογές αλλά είναι σε τέτοιο βαθμό που δεν θα χρειαζόταν να γραφτεί το σενάριο εξ αρχής.

Τώρα αυτό που περιγράφεις στην δεύτερη πρόταση είναι και αυτό που πρακτικά σου λέω. Ότι μία φορά και έναν καιρό υπήρχαν σειρές που γυρνούσαν καπάκια την μία season πάνω στην άλλη με σκοπό να έχουν κάθε χρόνο μία season και όχι κάθε δύο ή τρία χρόνια. Αυτές οι σειρές είχαν ήδη σενάριο και ίσως να γινόντουσαν μικρές παραμετροποιήσεις ανάλογα το feedback που έπαιρναν απ' το κοινό.

Πλέον οι σειρές έχει γίνει μόδα να περιμένουν 2-3 μήνες και έπειτα να ανακοινώνουν επόμενη season και φυσικά το γράψιμο θα ξεκινήσει λίγους μήνες μετά, το filming λίγους μήνες ακόμα πιο μετά και έτσι φτάνουμε να έχουμε επόμενη season στα 2 με 3 χρόνια. Μας φταίνε οι σεναριογράφοι και οι απεργίες τους γι αυτό; Εγώ πιστεύω πως όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...