Προς το περιεχόμενο

Η Intel κυκλοφορεί επείγουσα ενημέρωση για τους επεξεργαστές Raptor Lake


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι κάτοχοι desktop υπολογιστών με επεξεργαστές Intel 13ης και 14ης γενιάς Raptor Lake καλούνται να προετοιμαστούν για μια νέα σειρά επειγουσών ενημερώσεων των motherboard τους.

Η Intel παρουσίασε σήμερα μια νέα ενημέρωση μικροκώδικα, με την ονομασία 0x12B, η οποία στοχεύει στην πρόληψη πιθανών μόνιμων βλαβών και καταρρεύσεων του συστήματος.

Η ενημέρωση αυτή εστιάζει στην αντιμετώπιση ενός από τους βασικούς παράγοντες που προκαλούν ζημιά στους επεξεργαστές. Συγκεκριμένα, αποτρέπει τον επεξεργαστή της Intel από το να ζητά υπερβολική ισχύ όταν βρίσκεται σε κατάσταση αδράνειας ή εκτελεί ελαφριές εργασίες. Η υπερβολική τάση μπορεί να οδηγήσει σε πρόωρη "γήρανση" του τσιπ, μειώνοντας σημαντικά τη διάρκεια ζωής του.

Σύμφωνα με την Intel, η διαδικασία επικύρωσης και διάθεσης των ενημερώσεων BIOS από τους κατασκευαστές motherboards ενδέχεται να διαρκέσει αρκετές εβδομάδες. Ωστόσο, η εταιρεία συμβουλεύει τους χρήστες να μην καθυστερήσουν την εγκατάσταση των διαθέσιμων ενημερώσεων. Οι προηγούμενες ενημερώσεις BIOS περιέχουν ήδη δύο διορθώσεις μικροκώδικα της Intel που συμβάλλουν στην πρόληψη ζημιών, καθώς και νέες ρυθμίσεις ισχύος που μπορούν να μειώσουν τον κίνδυνο.

Η MSI είναι ο πρώτος κατασκευαστής που προχωρά στη σχετική αναβάθμιση για τις Z790 και B760 motherboards που διαθέτει.

Για τους χρήστες των οποίων οι επεξεργαστές εμφανίζουν ήδη προβλήματα καταρρεύσεων, η Intel συνιστά την άμεση επιστροφή του προϊόντος στην ίδια ή στον προμηθευτή του συστήματος. Η εταιρεία έχει επεκτείνει την εγγύηση για αυτές τις περιπτώσεις, καλύπτοντας τα προβληματικά τσιπ.

Παρά τις προσπάθειες αντιμετώπισης του προβλήματος, η Intel δεν έχει ακόμη απαντήσει σε ερωτήματα σχετικά με τον ακριβή αριθμό των επηρεαζόμενων επεξεργαστών Raptor Lake ή τις συγκεκριμένες παρτίδες τσιπ που επηρεάστηκαν από ένα προηγούμενο πρόβλημα οξείδωσης. Η έλλειψη διαφάνειας σε αυτά τα ζητήματα προκαλεί ανησυχία στην κοινότητα των χρηστών.

Είναι σημαντικό να σημειωθεί ότι, σύμφωνα με την Intel, τα τσιπ για φορητούς υπολογιστές δεν επηρεάζονται από το πρόβλημα τάσης ή άλλες γνωστές αιτίες αστάθειας που παρατηρούνται στους επιτραπέζιους επεξεργαστές Raptor Lake. Ωστόσο, έχουν υπάρξει μεμονωμένες αναφορές για παρόμοια συμπεριφορά σε τσιπ φορητών υπολογιστών Raptor Lake, γεγονός που εγείρει ερωτήματα σχετικά με την έκταση του προβλήματος.

Η Intel συνεχίζει να εργάζεται για την επίλυση των προβλημάτων σταθερότητας στους επεξεργαστές Raptor Lake, αλλά η πλήρης αντιμετώπιση του ζητήματος φαίνεται να απαιτεί περισσότερο χρόνο και προσπάθεια. Η τελευταία ενημέρωση μικροκώδικα 0x12B της Intel έχει ήδη διατεθεί στους κατασκευαστές μητρικών πλακετών για ενσωμάτωση στις επόμενες ενημερώσεις BIOS.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"Ωστόσο, έχουν υπάρξει μεμονωμένες αναφορές για παρόμοια συμπεριφορά σε τσιπ φορητών υπολογιστών Raptor Lake, γεγονός που εγείρει ερωτήματα σχετικά με την έκταση του προβλήματος."

Οι μεμονωμένες αναφορές, είναι ακριβώς αυτό - μεμονωμένες. Δεν έχει περάσει σύστημα απο τα χέρια μου τα τελευταία 10-15 χρόνια, που να μην μου έχει βγάλει - υπο συνθήκες - μπλε οθόνη, να μην έχει κρεμάσει, κλπ... Αν συμβεί αυτό τώρα για τους ίδιους λόγους σε 13η ή 14η γενιά, αμέσως ο επεξεργαστής είναι "υπο κατάρρευση"...

Επεξ/σία από Eloy
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, kirileman said:

Θα περιμένω το 5ο update, το καλό.

Δεν νομίζω ότι θα βγει. 

Τον επόμενο μήνα θα είναι στα ράφια η 15η γενιά, ποιος να ασχοληθεί με τα "παλιά" τώρα. 😛

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Thresh said:

Δεν νομίζω ότι θα βγει. 

Τον επόμενο μήνα θα είναι στα ράφια η 15η γενιά, ποιος να ασχοληθεί με τα "παλιά" τώρα. 😛

15η και τελευταία. 🥲

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Eloy είπε

"Ωστόσο, έχουν υπάρξει μεμονωμένες αναφορές για παρόμοια συμπεριφορά σε τσιπ φορητών υπολογιστών Raptor Lake, γεγονός που εγείρει ερωτήματα σχετικά με την έκταση του προβλήματος."

Οι μεμονωμένες αναφορές, είναι ακριβώς αυτό - μεμονωμένες. Δεν έχει περάσει σύστημα απο τα χέρια μου τα τελευταία 10-15 χρόνια, που να μην μου έχει βγάλει - υπο συνθήκες - μπλε οθόνη, να μην έχει κρεμάσει, κλπ... Αν συμβεί αυτό τώρα για τους ίδιους λόγους σε 13η ή 14η γενιά, αμέσως ο επεξεργαστής είναι "υπο κατάρρευση"...

Κάπως έτσι πριν πάρα πολλούς μήνες ξεκίνησε και αυτό που η Intel μόλις τον Ιούνιο/Ιούλιο παραδέχτηκε επίσημα, από "μεμονωμένες αναφορές". Που στην αρχή κανείς δεν έδινε σημασία, ειδικά η Intel. Ομως αποδείχτηκε οτι η Intel ήξερε για το πρόβλημα, και την οξύδωση και το voltage regulation, και έκανε την κουφάλα για πολύ καιρό. 

Πλέον οι μεμωνομένες αναφορές είναι αρκετές, και σε κάποια κορυφαία τσιπς 13980ΗΧ & 14980ΗΧ, που μάλιστα βασίζονται σε Desktop CPUs (όπως οι HX) διαφαίνεται οτι υπάρχει πιθανότατα όντως πρόβλημα.

Η Intel έχει χεστεί πάνω της, γιατί αν αρχίσουν και σκάνε αυτά τα κορυφαία laptop των 3000+ ευρώ, δεν αλλάζεις μόνο ένα τσιπάκι που φτιάχνει η ίδια στα εργοστάσια της, με μικρό πραγματικό κόστος, αλλά πρέπει να αλλαχθεί όλο το motherboard, δηλάδη σχεδόν η μισή αξία του laptop και βάλε. Συχνά δεν είναι κολλημένη μόνο η CPU αλλά και οι μνήμες και όλα τα υπόλοιπα. Και αν αρχίσουν οι κατασκευαστές να απαιτούν απ την Intel να τα πληρώσει, η intel θα κοκκινήσει σε βαθμό χρεοκοπίας. 

Από αυτά που διάβασα, τεχνικά το πρόβλημα εχει να κάνει με το πόσα volt τραβαει η CPU, και φαίνεται να κινδυνέυουν μονο οι πολύ κορυφαίοι i9 mobile της 13ής και 14ης γενίας, όπως ο 13980ΗΧ / 14900ΗΧ (πιθανώς και ο 13900ΗΧ) και καθόλου οι i7/i5 της σειράς HX. Επίσης η σειρά 'H' σκέτο δεν έχουνε θέμα, γιατί ειναι πργματικοί mobile.

 

 

Επεξ/σία από apikoulas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεναν προγραμμα να βλεπουμε οτι 100% εχει προβλημα ο επεξεργαστης θα βγαλουν;

Γιατι μπλε οθονες κλπ μπορειμ να εχεις και απο αλλους παραγοντες.

Το περασα και εγω στην MAG Z790 αν και απο την αρχη ειμαι με Offset Mode -ByCPU 0.040 και P-Core limit 53

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Κανεναν προγραμμα να βλεπουμε οτι 100% εχει προβλημα ο επεξεργαστης θα βγαλουν;

Δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να υπάρξει τέτοιο πρόγραμμα, το οποίο θα αποκλείει κιόλας άλλους παράγοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να υπάρξει τέτοιο πρόγραμμα, το οποίο θα αποκλείει κιόλας άλλους παράγοντες.

Ενας τροπος ειναι να βαζεις και να βγαζεις τους Nvidia Drivers αλλα σκεψου να μην εχεις Nvidia καρτα γραφικων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, LLLEFTERIS said:

Ενας τροπος ειναι να βαζεις και να βγαζεις τους Nvidia Drivers αλλα σκεψου να μην εχεις Nvidia καρτα γραφικων;

Γενικότερα "burn"/all core tests.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...