Προς το περιεχόμενο

Η Samsung λανσάρει τα νέα Galaxy Tab S10+ και S10 Ultra με Galaxy AI και επεξεργαστή MediaTek


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η Samsung ανακοίνωσε τα κορυφαία της tablets, τη νέα σειρά Galaxy Tab S10 τα οποία στηρίζονται σε επεξεργαστή της MediaTek.

Η εταιρεία αποκάλυψε δύο μοντέλα, το Galaxy Tab S10+ και το Galaxy Tab S10 Ultra, εγκαταλείποντας το «απλό» μοντέλο με την οθόνη των 11 ιντσών που υπήρχε στις προηγούμενες γενιές.

Το Galaxy Tab S10 Ultra διαθέτει OLED οθόνη 14,6 ιντσών με ανάλυση 2.960 x 1.848 pixel και ρυθμό ανανέωσης 120Hz. Στο πάνω μέρος της οθόνης υπάρχει μια εγκοπή που φιλοξενεί δύο κάμερες: μια ευρυγώνια 12MP και μια υπερευρυγώνια 12MP. Η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 11.200mAh και υποστηρίζει φόρτιση 45W.

Το μικρότερο μοντέλο, Galaxy Tab S10+, έρχεται με οθόνη OLED 12,4 ιντσών και ανάλυση 2.800 x 1.752 pixel. Διαθέτει μία μπροστινή κάμερα 12MP, ενσωματωμένη στο πλαίσιο της οθόνης. Η μπαταρία του έχει χωρητικότητα 10.090mAh και επίσης υποστηρίζει φόρτιση 45W.

Και τα δύο μοντέλα τροφοδοτούνται από τον επεξεργαστή MediaTek Dimensity 9300+, που κατασκευάζεται με τεχνολογία 4nm τρίτης γενιάς από την TSMC. Ο επεξεργαστής της MediaTek περιλαμβάνει έναν πυρήνα Cortex-X4 στα 3,4GHz, τρεις ακόμη πυρήνες X4 στα 2,85GHz και τέσσερις πυρήνες Cortex-A720 στα 2,0GHz. Η GPU είναι η ARM Immortalis-G720, ενώ υπάρχει και μια NPU MediaTek 790 για τις Galaxy AI λειτουργίες που υποστηρίζουν και τα δύο μοντέλα.

Σύμφωνα με τη Samsung, συγκριτικά με τον Snapdragon 8 Gen 2 που χρησιμοποιήθηκε στη γενιά Tab S9, ο νέος επεξεργαστής είναι 18% ταχύτερος, η νέα GPU 28% ταχύτερη, ενώ η NPU προσφέρει 14% αύξηση στην απόδοση.

Η βασική διαμόρφωση μνήμης και για τα δύο μοντέλα είναι 12GB RAM με 256GB αποθηκευτικού χώρου, με δυνατότητα επέκτασης μέσω κάρτας microSD. Υπάρχει επίσης έκδοση με 512GB ενσωματωμένο αποθηκευτικό χώρο. Το μοντέλο Ultra είναι το μόνο που προσφέρει επιλογή με 16GB RAM και 1TB αποθηκευτικό χώρο, στο ανώτερο μοντέλο της σειράς.

Οι διαστάσεις και των δύο μοντέλων είναι σχεδόν ίδιες με τους προκατόχους τους, με τη μόνη διαφορά ότι είναι 0,1mm λεπτότερα και περίπου 15g ελαφρύτερα. Διατηρούν την πιστοποίηση IP68 για αντοχή στη σκόνη και το νερό και είναι κατασκευασμένα από ενισχυμένο αλουμίνιο Armor.

Τα νέα tablet τρέχουν Android 14 και περιλαμβάνουν τις λειτουργίες Galaxy AI. Το S Pen, που περιλαμβάνεται στη συσκευασία μπορεί να ενεργοποιήσει το Air Command με AI για εύκολη πρόσβαση στον Galaxy AI Assistant. Επιπλέον, στη νέα θήκη-πληκτρολόγιο (Book Cover), υπάρχει ένα ειδικό πλήκτρο Galaxy AI για άμεση πρόσβαση στις AI λειτουργίες.

image.png.67cc71f22bc0306bf755fea4cf8b4918.png

Σ' αυτές περιλαμβάνονται το Circle to Search, το Sketch to Image και το Note Assist. Το τελευταίο οργανώνει τις σημειώσεις, μεταγράφει και συνοψίζει ηχητικές εγγραφές ενώ μπορεί και να μεταφράσει αρχεία PDF. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα μεταγραφής χειρόγραφων κειμένων, ενώ το Handwriting Help μπορεί να βελτιώσει την εμφάνιση των χειρόγραφων σημειώσεων.

Τα Galaxy Tab S10+ και Tab S10 Ultra μπορούν επίσης να λειτουργήσουν ως συσκευές Galaxy Home AI, δημιουργώντας τρισδιάστατες απεικονίσεις του σπιτιού σας για εύκολο έλεγχο των συσκευών SmartThings.

Οι προπαραγγελίες για τα νέα tablet ξεκινούν σήμερα, ενώ η διάθεσή τους στην ελληνική αγορά θα ξεκινήσει στις 3 Οκτωβρίου με τιμή από 1169€. 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Galaxy tab με Mediatek..? Και χωρίς το μικρό μοντέλο.. Το  Tab S9 μου (11 ίντσες, snapdragon & amoled) θα γίνει συλλεκτικό..:D

Επεξ/σία από gadgetseek
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, svartevarg said:

Ελα ρε Samsung,!!!!

Tab S Ultra με Mediatek;;

Και τιμή πάνω από χιλιάρικο για το πρώτο μοντέλο;;

Αντιλαμβανόμαστε οτι ο συγκεκριμένος mediatek ουσιαστικά είναι ισοδύναμος με snapdragon gen 3?

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-8-gen-3-vs-mediatek-dimensity-9300

H τιμή ηταν πάντα απαράδεκτη, με όποιο cpu. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, oldnew είπε

Αντιλαμβανόμαστε οτι ο συγκεκριμένος mediatek ουσιαστικά είναι ισοδύναμος με snapdragon gen 3?

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-8-gen-3-vs-mediatek-dimensity-9300

H τιμή ηταν πάντα απαράδεκτη, με όποιο cpu. 

Ισως ειναι και λιγο πιο δυνατος η τα ιδια με τον snap γιατι φοραει τον 9300+...

https://nanoreview.net/en/soc-compare/mediatek-dimensity-9300-plus-vs-mediatek-dimensity-9300

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MediaTek? 😅😅😅😅 Ένα tablet υπήρχε στην αγορά των android να μπορεί να συναγωνίζεται την apple και πραγματικά απλά ναυάγησε και αυτό!!! Κατά τα άλλα η διαφορές από το iphone 15 στο iphone 16 σας μάραναν 🤣🤣🤣 

  • Like 2
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Optimization με 3  διαφορετικούς  CPU Manufacturers και 100 μοντέλα δεν γίνεται.

Επίσης πρέπει  και το λειτουργικό να ωριμάσει. Δεν γίνεται να έχεις Phone Optimized OS & Phone Optimized Apps σε Tablet.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Just_travel_everywhere είπε

MediaTek? 😅😅😅😅 Ένα tablet υπήρχε στην αγορά των android να μπορεί να συναγωνίζεται την apple και πραγματικά απλά ναυάγησε και αυτό!!! Κατά τα άλλα η διαφορές από το iphone 15 στο iphone 16 σας μάραναν 🤣🤣🤣 

Και εγώ για ψυχολογικούς λόγους είμαι της σχολής snapdragon, όμως η  Media Tek έχει κάνει τρομερά άλματα. Ειδικά αυτός ο Dimensity 9300+ φαίνεται να είναι πανίσχυρος. Καποτε και οι AMD θεωρούνταν υποδεέστεροι.

Επεξ/σία από vastegial_74
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, oldnew είπε

Αντιλαμβανόμαστε οτι ο συγκεκριμένος mediatek ουσιαστικά είναι ισοδύναμος με snapdragon gen 3?

https://nanoreview.net/en/soc-compare/qualcomm-snapdragon-8-gen-3-vs-mediatek-dimensity-9300

H τιμή ηταν πάντα απαράδεκτη, με όποιο cpu. 

Είχα κακή εμπειρία με Mediatek στο παρελθόν (όταν ήταν ανερχόμενη) και έκτοτε μου είναι δύσκολο να την ξαναεμπιστευτώ. 

Οπότε καταλαβαίνεις σε κάποιο βαθμό γιατί είμαι ακόμα δύσπιστος ότι έχει την ίδια αξιοπιστία και επιδόσεις με snapdragon σε βάθος χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, svartevarg said:

Είχα κακή εμπειρία με Mediatek στο παρελθόν (όταν ήταν ανερχόμενη) και έκτοτε μου είναι δύσκολο να την ξαναεμπιστευτώ. 

Οπότε καταλαβαίνεις σε κάποιο βαθμό γιατί είμαι ακόμα δύσπιστος ότι έχει την ίδια αξιοπιστία και επιδόσεις με snapdragon σε βάθος χρόνου. 

Δεν έχει σχέση ο συγκεκριμένος mediatek με τους παλιούς. Μονο απο άποψη αυτονομίας τι παίζει δεν ξέρω, αν και 1ον είναι στα 4nm, 2ον σύμφωνα με το λινκ που έβαλα παραπάνω εφόσον δεν γράφει ότι ναναι, και εκει εφάμιλλος του snapdragon φαίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι από αυτούς που είχαν κακή εμπειρία με Mediatek SoC, είχα ένα τηλέφωνο που τηγάνιζε και αυγά άμα λάχει. Σίγουρα οι νέοι Mediatek δεν έχουν καμία σχέση με τους παλιούς και η εταιρεία έχει βγάλει πολύ αξιόλογα μοντέλα. Άντε να δεχτούμε λοιπόν ότι είναι εφάμιλλοι με τους Snapdragons, το γίνεται όμως με τις ενημερώσεις; Γιατί η Mediatek ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με τις ενημερώσεις και την υποστήριξη. Και το να δώσεις 1.100 € για Android tablet και χωρίς ενημερώσεις...δεν νομίζω πως θα το τολμήσει κανείς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, anax111 said:

Είμαι από αυτούς που είχαν κακή εμπειρία με Mediatek SoC, είχα ένα τηλέφωνο που τηγάνιζε και αυγά άμα λάχει. Σίγουρα οι νέοι Mediatek δεν έχουν καμία σχέση με τους παλιούς και η εταιρεία έχει βγάλει πολύ αξιόλογα μοντέλα. Άντε να δεχτούμε λοιπόν ότι είναι εφάμιλλοι με τους Snapdragons, το γίνεται όμως με τις ενημερώσεις; Γιατί η Mediatek ποτέ δεν τα πήγαινε καλά με τις ενημερώσεις και την υποστήριξη. Και το να δώσεις 1.100 € για Android tablet και χωρίς ενημερώσεις...δεν νομίζω πως θα το τολμήσει κανείς. 

Λογικά η σαμσουνγκ εγγυάται 7 χρόνια αναβάθμισεων απο οτι θυμάμαι. Οπότε θα το έχει λύσει αυτή με συμφωνία το οποίο θέμα λογικά. Οι θερμοκρασίες και η αυτονομία θέλουν ψάξιμο, αν και δεν έχει καμία σχέση με παλαια, μπορει όμως να είναι χειρότερα απο snapdragon. 

Εχω το Galaxy tab s8 ultra  512 gb, (και 1 tb microsd) χρόνια , πάντως, με το πληκτρολόγιο κλπ. Αγορά μεταχ υποτίθεται, σε κατάσταση καινούργιου μισοτιμης αλλιώς σιγά μη το έπαιρνα στην τιμή που βγαίνει καινούριο.. Μετα τα 2 χρόνια αφού δεν έχει εγγύηση πλέον το ρουταρα κιόλας, και τροποποίησα αρκετά τη ρομ. Υπάρχουν λύσεις να κανεις Update χωρίς format και να κρατάς το ρουτ συνήθως πλέον. Έτρεχα και Λίνουξ πάνω σε αυτό αν και μετα απο φόρματ δεν το εχω ξανα βάλει. Τρέχω και κάποιες εφαρμογές windows με emulation. Συν total launcher με θέμα windows φτιαγμένο απο εμένα (κυκλοφορεί στο YouTube βιντεο μου). Εργαλείο δουλειάς στην κυριολεξία. Τελειο για βιντεο, streaming, youtube, σερφαρισμα κλπ σε αυτό το μέγεθος οθόνης. Βασικά 90% της καθημερινής χρήσης γίνεται σε αυτό και 10% windows. Προσωπικά δε θα είχα κανένα πρόβλημα να το αγοράσω και με τον mediatek. Απλα όχι σε αυτή την τιμή. Φυσικά αυτά τα τεράστια ταμπλετ δεν είναι για όλους. Πχ αυτός που μου το πούλησε μάλλον το ξεφορτωθηκε αρον αρον. Δεν ήξερε ούτε καν πόση μνήμη έχει και σε ερώτηση μου επέμενε ότι έχει 8gb ram ενω είχε 16. Προφανώς δεν τον βόλεψε καθόλου. Εγω το λάτρεψα. Αν χαλάσει θα παρω αλλο ίδιο σε μέγεθος οθόνης. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, oldnew είπε

Λογικά η σαμσουνγκ εγγυάται 7 χρόνια αναβάθμισεων απο οτι θυμάμαι. Οπότε θα το έχει λύσει αυτή με συμφωνία το οποίο θέμα λογικά. 

Εχω το Galaxy tab s8 ultra  512 gb, (και 1 tb microsd) χρόνια , πάντως, με το πληκτρολόγιο κλπ. Αγορά μεταχ υποτίθεται, σε κατάσταση καινούργιου μισοτιμης αλλιώς σιγά μη το έπαιρνα στην τιμή που βγαίνει καινούριο.. Μετα τα 2 χρόνια αφού δεν έχει εγγύηση πλέον το ρουταρα κιόλας, και τροποποίησα αρκετά τη ρομ. Έτρεχα και Λίνουξ πάνω σε αυτό αν και μετα απο φόρματ δεν το εχω ξανα βάλει. Τρέχω και κάποιες εφαρμογές windows με emulation. Συν total launcher με θέμα windows φτιαγμένο απο εμένα (κυκλοφορεί στο YouTube βιντεο μου). Εργαλείο δουλειάς στην κυριολεξία. Τελειο για βιντεο, streaming, youtube, σερφαρισμα κλπ σε αυτό το μέγεθος οθόνης. Βασικά 90% της καθημερινής χρήσης γίνεται σε αυτό και 10% windows. Προσωπικά δε θα είχα κανένα πρόβλημα να το αγοράσω και με τον mediatek. Απλα όχι σε αυτή την τιμή. Φυσικά αυτά τα τεράστια ταμπλετ δεν είναι για όλους. Πχ αυτός που μου το πούλησε μάλλον το ξεφορτωθηκε αρον αρον. Δεν ήξερε ούτε καν πόση μνήμη έχει και σε ερώτηση μου επέμενε ότι έχει 8gb ram ενω είχε 16. Προφανώς δεν τον βόλεψε καθόλου. Εγω το λάτρεψα. Αν χαλάσει θα παρω αλλο ίδιο σε μέγεθος οθόνης. 

Δεν ξέρω αν εγγυάται 7 χρόνια αναβαθμίσεων στα tablets, αυτό το ανακοίνωσε για τα smartphones. Αυτό που έχεις είναι με επεξεργαστή Snapdragon ή Mediatek; Γιατί κάποτε που είχα προσπαθήσει να ρουτάρω smartphone με Mediatek είχα καταλήξει πως δεν γινόταν ή ότι γινόταν πολύ δύσκολα. Το είχα πάει και σε παιδιά που ασχολούνταν με αυτό και πάλι δεν μπόρεσαν να το ρουτάρουν. Γενικά με τους Mediatek υπήρχε πάντοτε θέμα με roots και drivers από ότι ξέρω.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...