Προς το περιεχόμενο

Stream Deck Neo Review


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Members

To Stream Deck είναι μια συσκευή που πρωτοκυκλοφόρησε στοχεύοντας σε πολύ συγκεκριμένο κοινό και σενάρια χρήσης, σε σημειό που αυτό διαμόρφωσε ακόμη και το ίδιο της το όνομα.

Σύντομα, όμως, έγινε ξεκάθαρο πως οι δυνατότητές του μπορούσαν να αξιοποιηθούν όχι μόνο από ανθρώπους που ασχολούνταν με το Streaming, αλλά και από ευρύτερο κοινό.

Ερωτήσεις τύπου "τα καλύτερα plugins για το Stream Deck αν δεν είσαι streamer" έγιναν όλο και πιο συχνές, και η Elgato φαίνεται πως δεν έμεινε με σταυρωμένα χέρια. Αναγνώρισε την ανάγκη, και κυκλοφόρησε το Stream Deck Neo, μια έκδοση του Stream Deck που απευθύνεται σε κοινό που δεν ασχολείται απαραίτητα με το streaming και την παραγωγή βιντεο-περιεχομένου.

image.jpeg.6b45ed94723a0665bd8c5585a4babbb3.jpegStream Deck Plus (αριστερά) - Stream Deck Neo (δεξιά)

Πράγματι, ως κάποιος που ανήκει ακριβώς στο συγκεκριμένο κοινό, ανοίγοντας το Stream Deck Neo είδα σχεδόν όλα όσα θα ήθελα να βελτιώνονταν στο κλασικό Stream Deck και το Stream Deck Plus: πιο μαζεμένο και όμορφο, με δυνατότητα ρύθμισης της γωνίας κλίσης, ειδικά σημεία αφής για μετακίνηση μεταξύ σελίδων, ώστε να μη χρειάζεται να ξοδεύετε κουμπιά για αυτό τον λόγο, αλλά και μια μικρή οθόνη για να εμφανίζει βασικές πληροφορίες όπως ώρα και ημερομηνία. Κι όλα αυτά, σε πιο προσιτή τιμή, τουλάχιστον σε σχέση με τα άλλα μοντέλα. Ας τα πάρουμε, όμως, ένα-ένα:

Διαβάστε ολόκληρο το review

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Loupedeck Live μόνο!

j/k έχω 2 Stream Deck και είναι φοβερά (πολυ)εργαλεία για πάμπολλες δουλειές. Όρεξη να έχεις να τα προγραμματίζεις. Χαντακώνονται όταν τα πλασάρουν σαν συσκευές streaming. Αν δεν είχαν τη λέξη "Stream" στο όνομά τους, ούτε που θα μου πήγαινε το μυαλό ότι μπορεί να χρησιμεύσουν και εκεί.

Το Neo πάλι δεν μου λέει κάτι, αλλά ένα Loupedeck το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ggelhsva είπε

Όσες φορές και να το διαβάζω, πάντα Steam θα το διαβάσω στην 1η ανάγνωση.

Νομίζω ότι μόνο και μόνο επειδή είναι ομόηχο αξίζει μια μήνυση από τη Valve. Εδώ κάνουν για άλλα και άλλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nzeppos είπε

Loupedeck Live μόνο!

j/k έχω 2 Stream Deck και είναι φοβερά (πολυ)εργαλεία για πάμπολλες δουλειές. Όρεξη να έχεις να τα προγραμματίζεις. Χαντακώνονται όταν τα πλασάρουν σαν συσκευές streaming. Αν δεν είχαν τη λέξη "Stream" στο όνομά τους, ούτε που θα μου πήγαινε το μυαλό ότι μπορεί να χρησιμεύσουν και εκεί.

Το Neo πάλι δεν μου λέει κάτι, αλλά ένα Loupedeck το έπαιρνα με κλειστά τα μάτια.

ουσιαστικά έξτρα function keys δεν ειναι ? δεν εχω καταλβει καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι. Programmable macro keys. Με τη διαφορά ότι το κάθε κουμπί είναι μια μικρή οθόνη με εικονίδιο και περιγραφή. Οπότε βλέπεις τι είναι αυτό που πατάς. Δεν χρειάζεται να θυμάσαι απ' έξω ότι το τάδε κουμπί κάνει το τάδε πράγμα, όπως με τα παραδοσιακά macro keys ενός πληκτρολογίου.

Επίσης τα macros δεν υποστηρίζουν μόνο ένα επίπεδο, δηλαδή μπορείς να έχεις "σελίδες/φακέλους" σε βάθος άρα πατώντας ένα κουμπί να μπαίνεις σε βαθύτερο υπομενού όπου αλλάζουν οι εντολές όλων των υπολοίπων κουμπιών και μετακινείσαι μπρος πίσω σε όσα επίπεδα θέλεις. 

Με τη δημιουργία υποφακέλων ακόμα και ένα μικρό Stream Deck 8-15 κουμπιών μπορεί να έχει δεκάδες ή εκατοντάδες λειτουργίες ανά προφίλ (δηλαδή ανά εφαρμογή) και φυσικά να το σετάρεις για πολλές εφαρμογές. Υπάρχουν επίσης έτοιμα plugins που κατεβάζεις από το store της Elgato και δίνουν έξτρα λειτουργίες.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ retro κατάσταση η εμφάνιση, αυτά τα jelly κουμπιά και ειδικά το λευκό μου θυμίζει τα παλιά κουτιά των υπολογιστών που το πλαστικό μπροστά κιτρίνιζε σε μερικά χρόνια.

11 hours ago, Tlykog said:

Νομίζω ότι μόνο και μόνο επειδή είναι ομόηχο αξίζει μια μήνυση από τη Valve. Εδώ κάνουν για άλλα και άλλα

Άνετα, άλλωστε οι μηνύσεις πλέον γίνονται και για να ακουστεί το όνομα μιας εταιρίας, να πέσουν τα κλικς και να γίνεται και ντόρος γύρω τους.

Φαντάσου να πληρώνεις εκατομμύρια για διαφήμιση σε ένα ψωρο-site vs να πατάς μία απλή μήνυση σε μία άλλη εταιρία και να σε γράφουν όλα τα ενημερωτικά site ή/και να μιλάνε γι' αυτό youtubers, reviewers, content ctreators, ειδήσεις σε κανάλια κτλ.

Ίνσταντ πράφιτ!

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...