Προς το περιεχόμενο

IDE (PATA) HDD και μεταπωλητική αξία


9-11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή την περίοδο ξεσκαρτάρω παλιό hardware που έχει μείνει σε πατάρια από τον καιρό του Νώε.
Μέσα σε αυτά, και 3 σκληροί δίσκοι Parallel ATA με χωρητικότητες που φαντάζουν αστείες για τα τωρινά standards.
Για καλή μου τύχη μέσα στις κούτες βρήκα και ένα enclosure που υποστηρίζει PATA (δηλ. έχει controller που καταλήγει στο παλιό, γνωστό -και συχνά αναξιόπιστο- ribbon cable) το οποίο είχα αγοράσει στα μέσα των ’00s λίγο αφότου καθιερώθηκαν οι SATA που μας γλίτωσαν από Master/Slave jumperάκια και καλωδιοταινίες (αμφότερα, μόνιμες εστίες προβλημάτων).

Δεν ξέρω τι διάρκεια ζωής προέβλεπαν τότε οι κατασκευαστές, αλλά δοκίμασα τον 1ο HDD (Quantum Fireball EX) και παραδόξως [;] λειτουργεί κανονικότατα.
Μιλάμε για σκληρό δίσκο του περασμένου αιώνα. Κυριολεκτικά, η σειρά αυτή κυκλοφόρησε στα τέλη του 1998!
Στην αρχή ακούστηκε ο χαρακτηριστικός ήχος των κεφαλών που μετακινούνται στα platters και νόμισα πως είχε παραδώσει πνεύμα.
Μετά από 15″ ~ 20″ το σύστημα τον είδε κανονικά. Και τα δεδομένα (τελευταία εγγραφή το 2007), πλήρως προσβάσιμα. Ναι μεν κάνει σαν τρακτέρ (είχα ξεχάσει πόσο θορυβώδεις είναι), αλλά δουλεύει.

Ενώ έψαχνα για αναλυτικά specs, pdf sheets κ.λπ., διαπίστωσα πως όχι μόνο πωλούνται ως μεταχειρισμένοι [για spare parts;] αλλά οι τιμές τους είναι παράλογα [;] υψηλές. Ο πιο φτηνός 10άρης στο eBay έχει $50!
Και έχω ακόμη 2 Maxtor των 60 και 250 GB αντίστοιχα. Δεν τους έχω τσεκάρει ακόμα γιατί η αφαίρεση/εγκατάσταση HDD σε αυτή τη (noname) θήκη είναι ζόρικη.
Τόσο λόγω του ανεπαρκώς γαλβανισμένου σασί (αν δεν προσέξεις, εύκολα κόβεσαι), όσο και για πιθανή πρόκληση ζημιάς στο ribbon cable: Η απόσταση στο εσωτερικό είναι ελάχιστη με αποτέλεσμα η καλωδιοταινία να διπλώνεται/τσακίζει σε ανησυχητικό βαθμό. Έχω την αίσθηση πως με λίγα ακόμη βάλε-βγάλε θα μου μείνει στο χέρι...

Υπάρχει ενδιαφέρον για τόσο παλιά αποθηκευτικά μέσα στην ελληνική αγορά; Στις αγγελίες του forum δεν βρήκα μοντέλα με ανάλογα (PATA των late ’90s/early ’00s) χαρακτηριστικά.
Ή να τα κάνω βίδες; [Δεν έχω ανοίξει ποτέ μου HDD και με τρώει η περιέργεια].

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 hours ago, Aris_ said:

Έχουν αξία αν έχεις πρόσβαση σε εταιρίες που έχουν παλιά μηχανήματα π.χ. ιατρικά, routers, cam κ.λπ.

Θα μου φαινόταν λογικό αν αφορούσε κάποιο εξειδικευμένο περιφερειακό π.χ. printer, plotter, scanner των οποίων η υποστήριξη έχει λήξει/οι κατασκευάστριες εταιρείες έχουν κλείσει/δεν υπάρχουν διαθέσιμα ανταλλακτικά και κανιβαλίζονται όσα μοντέλα βρεθούν. Τέτοια πράγματα.
Αλλά για σκληρούς δίσκους 25ετίας; Ενώ υπάρχουν IDE to SATA adaptorάκια σε λογικές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, 9-11 είπε

Ή να τα κάνω βίδες; [Δεν έχω ανοίξει ποτέ μου HDD και με τρώει η περιέργεια].

Να κάνεις αυτό. Πρέπει όμως να βρεις κατσαβίδι με μύτες torx (στα Κινεζομάγαζα έχει set με ανταλλακτικές μύτες) και να κρατήσεις τους μαγνήτες. Πρόσεχε όμως μην χτυπήσουν με δύναμη μεταξύ τους γιατί είναι πολύ δυνατοί και θα σπάσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 hours ago, 9-11 said:

Θα μου φαινόταν λογικό αν αφορούσε κάποιο εξειδικευμένο περιφερειακό π.χ. printer, plotter, scanner των οποίων η υποστήριξη έχει λήξει/οι κατασκευάστριες εταιρείες έχουν κλείσει/δεν υπάρχουν διαθέσιμα ανταλλακτικά και κανιβαλίζονται όσα μοντέλα βρεθούν. Τέτοια πράγματα.
Αλλά για σκληρούς δίσκους 25ετίας; Ενώ υπάρχουν IDE to SATA adaptorάκια σε λογικές τιμές;

δεν παίζουν πάντα τα adaptor υπάρχουν πολλά θέματα και οι καινούργιοι στοιχίζουν πολύ ο άλλος αγοράζει να την βγαλη που να δεις στους server 15-20ετιας τι γίνεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...