Προς το περιεχόμενο

Η Γερμανική Amazon προσφέρει δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα για παραγγελίες άνω των 59 ευρώ


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, Hellenicsun said:

το μαγικό χάδι της Amazon που ξεφτιλίζει logistics, μισθούς, κανόνες εργασίας και τοπικές/ μικρές οικονομίες (όπου στην Ελλάδα η ισχυρότατη πλειοψηφία είναι μικρές επιχειρήσεις)

Logistics Ελληνικων επιχειρήσεων: χαχαχα

Μισθοί μικρών και μη ελληνικών επιχειρήσεων: ΧΑΧΑΧΑΧΑ

Κανόνες εργασίας μικρών και μη ελληνικών επιχειρήσεων: ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Να σαι καλά φίλε με έκανες και γέλασα

  

6 hours ago, freegr said:

Στην ουσία ΔΕΝ είναι για προϊόντα ευρείας αποδοχής, πληρώνεις με ΚΑΡΤΑ και δεν έχει φυσικά αντικαταβολή έτσι;;

Η αστειότητα με την αντικαταβολή υπάρχει μόνο στο Ελλαδισταν, σε σοβαρά κράτη μόνο σαν ανέκδοτο υπάρχει

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσωπικα προσπαθω να αγοραζω μονο απο Ελληνικα μαγαζια το σκρουτζ εχει πολυ φτηνα μεταφορικα ειδικα στα μελη Απο το αμαζον θα ψωνισω οταν δεν βρισκω κατι στην Ελλαδα η οταν η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, Diavolos666 said:

Ρε παιδιά συγνώμη, ΠΩΣ βρίσκετε αυτό που θέλετε στο amazon? Οποτεδήποτε έκανα αναζήτηση μου έβγαζε πάντα άσχετα πράγματα με την αναζήτηση.

Δυστυχώς η αναζήτηση του amazon ήταν κι είναι τραγική, όπως επίσης κι η αναξιοπιστία πχ στα specs ενός προϊόντος.

Προσωπικά για αναζήτηση χρησιμοποιώ αυτό, δουλεύει καλύτερα και ταυτόχρονα κάνει σύγκριση ανάμεσα στα ευρωπαϊκά.

https://www.hagglezon.com/

  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Hellenicsun said:

Αν είχαμε παιδεία και καταναλωτική συνείδηση, δε θα επιβίωναν τα καρτέλ, τα ολιγοπώλια και οι χρεοκοπημένοι που τα στηρίζουν.

 

καλημέρα,

τα καρτελ δε σχετίζονται με την καταναλωτική συνείδησή μας,  δες σε παρακαλώ (αν όχι ολο το video) στο 13.50 πως επιτυγχάνεται η καταπολέμηση των καρτελ.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα σχολιάσω για την είδηση και ζητώ συγνώμη για αυτό αλλά διαβάζω κάτι σχόλια για κάτι μαγαζάκια και να κλείσουν που τα πετάνε να μη πω πως από κάτι ανεγκεφαλους και άσχετους ... Το λιγότερο που μπορώ να φανταστώ είναι κάτι παιδάκια που περιμένουν να τους ταισει η μαμά και ο μπαμπάς και δε τους φτάνει το τσιτσι για να αγοράσουν το πανάκριβο iphone στην Ελλάδα.

Και θα σταματήσω εδώ .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τακτικός αγοραστής amazon.de ,εδω και 2  χρόνια αγορές απο amazon.eu (dispatched by amazon) ενω κάνανε 2-3 μέρες να ερθουν , τώρα είναι το λιγότεροι 10..εχω στραφει στο σκρουτζ 😕

Επεξ/σία από casabel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως το Αγγλικό Αμαζον ,πριν βγει από την ΕΕ ,μια χαρά μου έφαγε σχεδόν 4 χιλιαρικα σε προϊόν που χάλασε εντός εγγύησης, σε αντίθεση με το Σκρουτζ που σε 3 χιλιαρικα έγινε μπέρδεμα με την επιστροφή, μου τα έβαλε cash στην τράπεζα και 2 κρασιά δώρο. Οι δε τιμές που λέτε εγώ ελαχιστα βρίσκω φτηνότερα στο αμαζον πια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Silenzio είπε

καλημέρα,

τα καρτελ δε σχετίζονται με την καταναλωτική συνείδησή μας,  δες σε παρακαλώ (αν όχι ολο το video) στο 13.50 πως επιτυγχάνεται η καταπολέμηση των καρτελ.

 

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την επισήμανση. Είδα το παραπάνω βίντεο, ίσως και δευτερόλεπτα αφού ανέβηκε στο κανάλι του κ. Μαρινάκη.

Έχει σημασία ότι, μιλάμε για καρτέλ στην Ελλάδα τουλάχιστον 20 χρόνια τώρα και, μέρος της επιβίωσης τους - συνεχίζω να πιστεύω πως - οφείλεται στην απουσία καταναλωτικής συνείδησης και παιδείας. Για μένα ποτέ δε φταίει ή ο ένας ή ο άλλος μα ο καθένας ποσοστιαία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Hellenicsun είπε

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την επισήμανση. Είδα το παραπάνω βίντεο, ίσως και δευτερόλεπτα αφού ανέβηκε στο κανάλι του κ. Μαρινάκη.

Έχει σημασία ότι, μιλάμε για καρτέλ στην Ελλάδα τουλάχιστον 20 χρόνια τώρα και, μέρος της επιβίωσης τους - συνεχίζω να πιστεύω πως - οφείλεται στην απουσία καταναλωτικής συνείδησης και παιδείας. Για μένα ποτέ δε φταίει ή ο ένας ή ο άλλος μα ο καθένας ποσοστιαία.

Δηλαδη γινεται να κανουμε μπουκοταζ στις εταιριες κινητης και στους isp?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ntinaras είπε

Δηλαδη γινεται να κανουμε μπουκοταζ στις εταιριες κινητης και στους isp?

Μποϊκοτάζ, όχι. Αυτός ο κλάδος παρέχει υπηρεσίες ανάγκης και μόνο η Επιτροπή Ανταγωνισμού μπορεί να επέμβει καταρχήν και οι καταναλωτικές οργανώσεις δευτερεύοντος πιέζοντας εταιρείες, αρχές και κράτος. Αυτό που μπορεί να κάνει ο εκάστοτε καταναλωτής είναι να επιλέγει τις φθηνότερες υπηρεσίες που όμως να καλύπτουν τις ανάγκες του. Εγώ για παράδειγμα, δύο γραμμές Vodafone RED τις γύρισα σε CU. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, cumulus said:

Εμένα πάντως το Αγγλικό Αμαζον ,πριν βγει από την ΕΕ ,μια χαρά μου έφαγε σχεδόν 4 χιλιαρικα σε προϊόν που χάλασε εντός εγγύησης, σε αντίθεση με το Σκρουτζ που σε 3 χιλιαρικα έγινε μπέρδεμα με την επιστροφή, μου τα έβαλε cash στην τράπεζα και 2 κρασιά δώρο. Οι δε τιμές που λέτε εγώ ελαχιστα βρίσκω φτηνότερα στο αμαζον πια .

Έχω ακριβώς την αντίθετη συμπεριφορά από Amazon. Συνήθως όταν επιστρέφω κάτι γιατί χάλασε εντός εγγύησης, μου αποσταλούν άλλο αντικείμενο αντικατάστασης πριν καν παραλάβουν το δικό μου πίσω. Σε άλλη περίπτωση (AirPods) μου έχουν κάνει πολλές φορές αντικατάσταση γιατί έχω θέματα με την συσκευή χωρίς πολλές ερωτήσεις. Είτε γνωρίζουν ότι οι συσκευές που μου στέλνουν είναι ελαττωματικές ή απλά θέλουν να συνεχίσουν να έχουν θετικά Reviews. 

3 hours ago, Diavolos666 said:

Ρε παιδιά συγνώμη, ΠΩΣ βρίσκετε αυτό που θέλετε στο amazon? Οποτεδήποτε έκανα αναζήτηση μου έβγαζε πάντα άσχετα πράγματα με την αναζήτηση.

Ορίστε, ψάχνω "rtx 4090" κάνω ταξινόμηση ανά τιμή και μου ξεκινάει από τις 3050, 3060, 3070 κτλ. Ποτέ δεν κατάφερα να βρω τίποτα γι' αυτό και ποτέ δεν αγόρασα ποτέ μου από εκεί.

https://www.amazon.com/s?k=rtx+4090&s=price-asc-rank&crid=35D9JQV4QOP1F&qid=1727233056&sprefix=rtx+4090%2Caps%2C206&ref=sr_st_price-asc-rank&ds=v1%3ArOwW9XDPKHP%2FSBs0YtlHPTIcm862%2BL7YcO9T7AUah6I

Δείτε την αναζήτηση και πείτε μου τι λάθος έκανα, ποτέ μου δεν έχω συναντήσει ιστοσελίδα που να πουλάει πράγματα και να μην υπάρχει τρόπος να ψάξεις αυτό που θέλεις και όλως παραδόξως είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος αυτός που το έχει και είναι η πιο πετυχημένη πλατφόρμα πωλήσεων. Καμιά φορά απορώ πως λειτουργεί ο κόσμος, τι ακριβώς αγοράζει ο κόσμος από μία ιστοσελίδα που δεν θέλει να σου δείξει αυτό που ψάχνεις; Μαζοχισμό έχουν οι άνθρωποι;

Ορίστε την πρώτη πρώτη 4090 που μου έβγαλε η αναζήτηση την έχει στην 3η σελίδα αν δείτε τον παραπάνω σύνδεσμο, σε οποιαδήποτε σελίδα αν έκανα την ίδια αναζήτηση θα μου έβγαζε αυτό που έψαχνα, στο amazon ποτέ.

Επίσης στην 2η σελίδα που μου βγάζει τις 4090 ΔΕΝ τις έχει καν με σειρά τιμής καν, δηλαδή τι έψαξα και τι μου έβγαλε;

image.png.6b5e7c206d8440563a71bafa5a24fb26.png

...εδώ δείτε λες και έκανα ταξινόμηση από τις πιο ακριβές στις πιο φτηνές, 3η σελίδα στον πάνω σύνδεσμο:

image.png.e8c2c26a673cc7681e1b43dbac01aa69.png

https://www.hagglezon.com/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, Hellenicsun said:

Καλημέρα κι ευχαριστώ για την επισήμανση. Είδα το παραπάνω βίντεο, ίσως και δευτερόλεπτα αφού ανέβηκε στο κανάλι του κ. Μαρινάκη.

Έχει σημασία ότι, μιλάμε για καρτέλ στην Ελλάδα τουλάχιστον 20 χρόνια τώρα και, μέρος της επιβίωσης τους - συνεχίζω να πιστεύω πως - οφείλεται στην απουσία καταναλωτικής συνείδησης και παιδείας. Για μένα ποτέ δε φταίει ή ο ένας ή ο άλλος μα ο καθένας ποσοστιαία.

Παρόλο που είμαι φουλ υπέρ της ατομικής ευθύνης, εδώ ισχύει ότι οταν τα καρτέλ ειναι στο ρεύμα ή το σούπερ μαρκετ, ανελαστικές δαπάνες δηλαδή, δεν μπορεί να λύσει το προβλημα ο καταναλωτης. Η ευθυνη ειναι 100% των εκάστοτε κυβερνήσεων που κάνουν πλάτες.

 

Επεξ/σία από lomvardo
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, βλέπω ότι τα δωρεάν μεταφορικά δεν ισχύουν οριζοντίως για όλα τα προϊόντα που πωλούνται ("Sold by Amazon") με τιμή άνω των €59.

Όντως, πρέπει να αναζητάς το Free Delivery.

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, D-Lux είπε

Εγώ με business account στην Amazon 8 στις 10 παραγγελίες που κάνω πιο φθηνά μου έρχεται από Amazon σε σύγκριση με skroutz ακόμα και με τα μεταφορικά μέσα γιατί δεν πληρώνω ΦΠΑ.

Πριν λίγες μέρες από Amazon Γαλλίας αγόρασα ultrawide LG 34" gaming monitor μαζί με τα μεταφορικά 510 ευρώ όταν στο Σκρουτζ είχε 700 ευρώ.

Παρεπιπτόντως όταν έχεις λογαριασμό σε Amazon έχεις τον ίδιο λογαριασμό σε ΟΛΑ τα Amazon Ευρώπης (Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Ολλανδία, Γερμανία κλπ) όπως φυσικά και σε Αγγλία και Αμερική.

Βάζεις και ένα price tracker chrome plugin για Amazon και σου βγάζει live τιμές για όλα τα sites της και παραγγέλνεις από όπου σε συμφέρει καλύτερα. Δεν έχουν όλα τα Amazon τις ίδιες τιμές σε προϊόντα, μεταφορικά και delivery times.

Πχ από Γερμανία το συγκεκριμένο monitor μου έβγαινε πιο ακριβά σε σύγκριση με Γαλλία γιατί είχε 20 ευρώ πιο ακριβά μεταφορικά και πολύ πιο αργό delivery time.

Το skroutz γενικά πανάκριβο σε σύγκριση με Amazon αν το ψάξεις καλά και μόνο στην περίπτωση business account που δεν πληρώνεις ΦΠΑ.

Συμφωνω απολυρα μαζι σου. Το κανω και εγω αυτο, Το θεμα μου δεν ειναι μονο οτι ειναι ποιο φτηνα. Αλλα το after sales support. Φιλος μου αγορασε αγορασε απο το Amazon καρτα γραφικων και στον 1,5 χρονο χαλασε. Την εστειλε πισω και το amazon του εδωσε πισω τα λεφτα που ειχε δωσει τοτε ολα + του πληρωσε και τα μεταφορικα που εδωσε για το courier που την εστειλε πισω. Ποιος θα το εκανε αυτο εδω;  

Υπολογιστες μονο απο amazon η ξενο καταστημα. Μικρα πραγματακια απο Ελλαδα. 

Επεξ/σία από Ravager
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 hours ago, Artman13 said:

Απλά μια υπενθύμιση προσοχή γιατί στα keyborad χρησιμοποιούν QWERTZ και όχι QWERTY 

Έχεις δίκιο,  αλλά και στα πληκτρολόγια και λαπτοπ και τέτοια είναι qwerty και θα το αναγράφει 

18 hours ago, Shadowjump said:

Το amazon δεν ειναι απαραιτητα πιο φτηνο απο το Skroutz. Απλα εχει πιο μεγαλη ποικιλια και ΑΠΕΙΡΩΣ καλυτερο after sales.

Μακάρι να έχεις δίκιο.   Η διαφορά τιμής είναι τέτοια που ακόμα και σε βαριά ή/και ογκώδη αντικείμενα, με χρεώσεις της τάξεως 30 με 110 ευρώ είναι ποιο οικονομικό από τα ελληνικά μαγαζιά. 

Όσο αφορά ποικιλία και προδιαγραφές..... μέρα με νύχτα, όπου είναι και ο βασικός λόγος να αγοράσει κάποιος κάτι και να του μείνει. 

Με αυτά τα μεταφορικά ας ξανασκεφτουνε τις λιανικές τιμές  και ευχαρίστως να τα υποστιρηξουμε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...