Προς το περιεχόμενο

Η Γερμανική Amazon προσφέρει δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα για παραγγελίες άνω των 59 ευρώ


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, GamingMaster424 είπε

Ο άνθρωπος αναφέρεται στις μικρές επιχειρήσεις, όπου η συντριπτική τους πλειοψηφία είναι οικογενειακές, αλλά μερικοί βλέπετε παντού "αφεντικά".

Υ.Γ. Όπως ανέφερε και άλλο μέλος, αφεντικά έχουν οι σκύλοι, οι άνθρωποι έχουν εργοδότες.

Το οτι καποιος εχει μικρη και οικογενειακη επιχειρηση δε σημαινει οτι αυτοματως ειναι καλος ανθρωπος.

Απλα δεν εχει τις ικανοτητες και τις πλατες να κλεψει παραπανω ωστε να γινει μεγαλη επιχειρηση.

Ατομικη επιχειρηση ειναι και τα ταξι, αλλα κλεβουν με καθε ευκαιρια.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, zealavor said:

Έχει κανείς πρόχειρη τη διαδικασία που χρειάζεται για να κοπεί τιμολόγιο από το Amazon.de? 

Θεωρώντας ότι κάποια στιγμή θα βάλουν δωρεάν μεταφορικά και για τιμολόγια 

Δεν θυμάμαι να είναι κάτι το ιδιαίτερο η διαδικασία. Αφού έχεις ενεργοποιήσει ενδοκοινοτικές συναλλαγές  νομίζω απλά φτιάχνεις νέο λογαριασμό στο Amazon business όπου συμπληρώνεις τα στοιχεία της εταιρίας και μετά περιμένεις να τα ελέγξουν και να ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, SabotazNic said:

οικογενειακη επιχειρηση δεν ηταν και το jmc?

Και το Perishop και το Multicopter και κάμποσα άλλα...

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, Ntinaras said:

Το οτι καποιος εχει μικρη και οικογενειακη επιχειρηση δε σημαινει οτι αυτοματως ειναι καλος ανθρωπος.

Απλα δεν εχει τις ικανοτητες και τις πλατες να κλεψει παραπανω ωστε να γινει μεγαλη επιχειρηση.

Ατομικη επιχειρηση ειναι και τα ταξι, αλλα κλεβουν με καθε ευκαιρια.

Μάλλον κάτι δεν έγραψα αρκετά ξεκάθαρα. Σχολίασα το ότι "έλληνας αφεντικό" και "μικρή επιχείρηση" συχνά δεν πάνε μαζί. Ποτέ μου δεν είπα πως οι μικρές επιχειρήσεις είναι καλές ή κακές.

Τώρα τι έκανε το JMC, οι ταρίφες, η FTX κτλ είναι εντελώς άλλη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SabotazNic είπε

οικογενειακη επιχειρηση δεν ηταν και το jmc?

Ναι, και;

Επειδή έκανε ότι έκανε το συγκεκριμένο κατάστημα, εσύ πέταξες στον ίδιο κουβά και τις υπόλοιπες επιχειρήσεις της χώρας;

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Hellenicsun said:

Ναι, και;

Επειδή έκανε ότι έκανε το συγκεκριμένο κατάστημα, εσύ πέταξες στον ίδιο κουβά και τις υπόλοιπες επιχειρήσεις της χώρας;

Περίμενε μέχρι να μάθουν τι όργια κάνουν οι μεγάλες επιχειρήσεις σαν την Amazon στις ΗΠΑ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, 6xXx6 είπε

Οι μικρές επιχειρήσεις να ρίξουν τις μεγάλες τους τιμές  και μια χαρά θα επιβιώσουν

Το πρόβλημα θα το έχει το Skroutz

Άνοιξε εσυ επιχείρηση και ανταγωνίσου το Amazon , την έκλεισες εχθές !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, BadIronTree είπε

μόνο  για ιδιώτες... εταιρίες χωρίς  ΦΠΑ με τα μεταφορικά  είναι  πιο ακριβοί  και από  το skroutz :( 

Εγώ με business account στην Amazon 8 στις 10 παραγγελίες που κάνω πιο φθηνά μου έρχεται από Amazon σε σύγκριση με skroutz ακόμα και με τα μεταφορικά μέσα γιατί δεν πληρώνω ΦΠΑ.

Πριν λίγες μέρες από Amazon Γαλλίας αγόρασα ultrawide LG 34" gaming monitor μαζί με τα μεταφορικά 510 ευρώ όταν στο Σκρουτζ είχε 700 ευρώ.

Παρεπιπτόντως όταν έχεις λογαριασμό σε Amazon έχεις τον ίδιο λογαριασμό σε ΟΛΑ τα Amazon Ευρώπης (Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, Ολλανδία, Γερμανία κλπ) όπως φυσικά και σε Αγγλία και Αμερική.

Βάζεις και ένα price tracker chrome plugin για Amazon και σου βγάζει live τιμές για όλα τα sites της και παραγγέλνεις από όπου σε συμφέρει καλύτερα. Δεν έχουν όλα τα Amazon τις ίδιες τιμές σε προϊόντα, μεταφορικά και delivery times.

Πχ από Γερμανία το συγκεκριμένο monitor μου έβγαινε πιο ακριβά σε σύγκριση με Γαλλία γιατί είχε 20 ευρώ πιο ακριβά μεταφορικά και πολύ πιο αργό delivery time.

Το skroutz γενικά πανάκριβο σε σύγκριση με Amazon αν το ψάξεις καλά και μόνο στην περίπτωση business account που δεν πληρώνεις ΦΠΑ.

Επεξ/σία από D-Lux
  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 minutes ago, freegr said:

Στην ουσία ΔΕΝ είναι για προϊόντα ευρείας αποδοχής, πληρώνεις με ΚΑΡΤΑ και δεν έχει φυσικά αντικαταβολή έτσι;;

Τι περίμενες αγορά από εξωτερικό με αντικαταβολή και μετρητά?

 

  • Like 5
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τις πιο ευχάριστες ειδήσεις που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια. Ακόμα και με skroutz plus συχνά πυκνά παίρνω από Amazon αλλά συνήθως τα μεταφορικά είναι που τσούζουν στα μικροπράματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, freegr είπε

Στην ουσία ΔΕΝ είναι για προϊόντα ευρείας αποδοχής, πληρώνεις με ΚΑΡΤΑ και δεν έχει φυσικά αντικαταβολή έτσι;;

Ποσες φορες θα πουμε ακομα στο φορουμ οτι την μονη εξασφαλιση την εχεις πληρωνοντας με καρτα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά συγνώμη, ΠΩΣ βρίσκετε αυτό που θέλετε στο amazon? Οποτεδήποτε έκανα αναζήτηση μου έβγαζε πάντα άσχετα πράγματα με την αναζήτηση.

Ορίστε, ψάχνω "rtx 4090" κάνω ταξινόμηση ανά τιμή και μου ξεκινάει από τις 3050, 3060, 3070 κτλ. Ποτέ δεν κατάφερα να βρω τίποτα γι' αυτό και ποτέ δεν αγόρασα ποτέ μου από εκεί.

https://www.amazon.com/s?k=rtx+4090&s=price-asc-rank&crid=35D9JQV4QOP1F&qid=1727233056&sprefix=rtx+4090%2Caps%2C206&ref=sr_st_price-asc-rank&ds=v1%3ArOwW9XDPKHP%2FSBs0YtlHPTIcm862%2BL7YcO9T7AUah6I

Δείτε την αναζήτηση και πείτε μου τι λάθος έκανα, ποτέ μου δεν έχω συναντήσει ιστοσελίδα που να πουλάει πράγματα και να μην υπάρχει τρόπος να ψάξεις αυτό που θέλεις και όλως παραδόξως είναι ο πλουσιότερος άνθρωπος αυτός που το έχει και είναι η πιο πετυχημένη πλατφόρμα πωλήσεων. Καμιά φορά απορώ πως λειτουργεί ο κόσμος, τι ακριβώς αγοράζει ο κόσμος από μία ιστοσελίδα που δεν θέλει να σου δείξει αυτό που ψάχνεις; Μαζοχισμό έχουν οι άνθρωποι;

Ορίστε την πρώτη πρώτη 4090 που μου έβγαλε η αναζήτηση την έχει στην 3η σελίδα αν δείτε τον παραπάνω σύνδεσμο, σε οποιαδήποτε σελίδα αν έκανα την ίδια αναζήτηση θα μου έβγαζε αυτό που έψαχνα, στο amazon ποτέ.

Επίσης στην 3η σελίδα που μου βγάζει τις 4090 ΔΕΝ τις έχει με σειρά τιμής καν, δηλαδή τι έψαξα και τι μου έβγαλε;

image.png.6b5e7c206d8440563a71bafa5a24fb26.png

...εδώ δείτε λες και έκανα ταξινόμηση από τις πιο ακριβές στις πιο φτηνές ενώ έβαλα από χαμηλή προς υψηλή, (3η σελίδα στον πάνω σύνδεσμο):

image.png.e8c2c26a673cc7681e1b43dbac01aa69.png

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...