Προς το περιεχόμενο

Η Γερμανική Amazon προσφέρει δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα για παραγγελίες άνω των 59 ευρώ


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 hour ago, Fotoalexandros said:

Συνέλθετε πριν να είναι πολύ αργά. Και μόνο που υπάρχει ο ΦΠΑ δεν θα έπρεπε να υπάρχει άλλος φόρος! Το ζήτημα δεν είναι η διαφορά του 5% στο ΦΠΑ, το ζήτημα είναι ότι πληρώνουμε φόρο πάνω στο φόρο, φτάνοντας στο τέλος να πληρώνουμε με έμμεσους και άμεσους φόρους πάνω από το 50% του εισοδήματος σε φόρους.

Τον ΦΠΑ τον πληρώνω ΕΓΩ στο κράτος όταν αγοράζω κάτι , στην τιμή του προϊόντος. Τον φόρο τον πληρώνει το κατάστημα, εξαιτίας των κερδών που έχει, όπως φορολογείται ο οποιοσδήποτε. Οπότε η λογική, είναι σωστή. Τώρα, ότι το μέγεθος των φόρων είναι λάθος, επίσης σωστό .

Βέβαια όταν ο μέσος οδοντίατρος δηλωσε λέει 900 ευρώ μεικτά το μήνα εισόδημα και ο μέσος ταξιτζής 546, να τι φταίει και τα παίρνουν από αλλού..

  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

Ποιες επιχειρήσεις? Τα Perishop, τα JMCtech και λοιπά "UFO" καταστηματάκια που σήμερα ζούμε αύριο πεθαίνουμε; Της παραεισαγωγής και των "ευχών" σε περίπτωση κάλυψης των εγγυήσεων (+ την τεράστια συγκριτικά αναμονή). Ή να βάλουμε στην εξίσωση πάλι τις "premium" υπηρεσίες των τρομερών και καλά αλυσίδων; Το Αμαζον ας πούμε στη Γερμανία έχει κόντρα με τα εκεί MediaMarkt και συχνα ματσάρει τις τιμές. Αυτά έχει ο ανταγωνισμός. Καλό για εμάς τους καταναλωτές θα είναι. Το συμφέρον μας κοιτάμε ως Ευρωπαίοι πολίτες. 

Δεν ξέρω αν γενικά έχεις δει τι είναι το αμαζον. Δεν πουλάει μόνο υπολογιστές κ ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικές συσκευές. Επίσης δεν διάβασες το σχόλιο μου που αναφέρεται στο τι θα γίνει αν έρθει επίσημα στα Βαλκάνια. Ούτε έχεις δει τι γίνεται σε άλλες χώρες που κλείνουν τα ανεξάρτητα μαγαζιά κ μένουν οι αλυσίδες μόνο. Anyway, αν θεωρείς αυτό καλό τότε παω πάσο. 

19 λεπτά πριν, farcry33 είπε

Σιγά μην αφήσουν τα καρτέλ (plaisio public germanos kotsovolos) να συμβεί αυτό τόσο εύκολα.

Αν σου υποσχεθεί κ ένα warehouse κ κάνα 2 data centers...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως μην βιαζόμαστε, έκανα δοκιμαστικά ότι αγοράζω έναν 5700x3d για το pc της συζύγου μου και με χρεώνει μεταφορικά 6 € παρόλο που είχα τσεκάρει το free shipping, 192+6=198 €, το φθηνότερο σκρουτζομάγαζο είναι 200€ , για 2€ προτιμώ να στηρίξω το ελληνικό μαγαζί.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν θα έπρεπε να ισχύει και για το IT,ES,FR ? Αφού η χώρα του amazon από το οποίο αγοράζεις έχει σημασία μόνο όταν θες να επιστρέψεις το προιόν. Όταν το αγοράζεις το προιόν στέλνεται απο την ίδια αποθήκη άσχετα με την χώρα που έχει γίνει η αγορά.

Για παράδειγμα εάν ένα προιόν βρίσκετε σε αποθήκη στην Ιταλία δεν έχει σημασία εάν το αγόρασες από amazon DE, πάλι από Ιταλία για ξεκινήσει η αποστολή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fotoalexandros είπε

Να ρίξει το "κράτος" τους φόρους ώστε να ρίξουν οι μικρές επιχειρήσεις τις τιμές.

Και Μισθούς , αν θες να αγοραζεις με τιμές Κινας  απο Ελληνικο καταστημα θα πρεπει και το Καταστημα να λειτουργεί υπο συνθήκες Κινας , Δλδ Ετήσιο Μισθο 6.500 και φορους , παγια εξοδα , ενοικια , ΔΕΗ κτλ κτλ Κινας !!! 

Εδω ο Υπαλληλος θελει να εχει μισθο Βελγιου και να αγοραζει με τιμες Κινας  και το Καταστημα να πουλαει με τιμες Βελγίου και να εχει μισθούς Κινας ... Αχταρμας δλδ που δεν βλεπω να φτιαχνει στην γενια μας  .

Επεξ/σία από Agony
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, lomvardo είπε

Οι περισσότεροι δυστυχώς δεν έχουν αντίληψη του πόσο ληστρικος φόρος είναι το φπα και πως επιβαρύνει και τον καταναλωτή αλλα και την επιχείρηση. Δεν έχουμε ούτε παιδεία ούτε καταναλωτική συνειδηση.

Αν είχαμε παιδεία και καταναλωτική συνείδηση, δε θα επιβίωναν τα καρτέλ, τα ολιγοπώλια και οι χρεοκοπημένοι που τα στηρίζουν.

Ούτε θα ευχόταν ο καθένας τον θάνατο του εμποράκου για να πάρει τη βλακεία του πιο φθηνά ,που σε έξι μήνες θα είναι ξεχασμένη στο συρτάρι.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, gRim said:

Προς το παρόν δεν προσφέρει δωρεάν αποστολή στους business λογαριασμούς ενώ αναφέρεται κι εκεί η Ελλάδα στις χώρες που προσφέρεται. 

Έχει κανείς πρόχειρη τη διαδικασία που χρειάζεται για να κοπεί τιμολόγιο από το Amazon.de? 

Θεωρώντας ότι κάποια στιγμή θα βάλουν δωρεάν μεταφορικά και για τιμολόγια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1500 το MacBook Air 13 M3 16 512 QWERTZ. 

1640 στην Ελλάδα με προσφορά Back to school -180Ε (από 1820Ε).

Για την ιστορία , διαθέτουν και υπολογιστές με QWERTY διάταξη, όχι όμως σε MacBooks.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πότε είχε το πλαίσιο προσφορά τα partybox; Γύρισα όλη την Αττική δεν βρήκα πουθενά να ακούσω το 310 και το 700 που ήθελα. Δεν ήξερα αν το 310 ήταν αρκετό για τον χώρο μου και το 700 θα με έτσουζε στην τσέπη αλλά ήταν στις οικονομικές μου δυνατότητες. Με δυσκολία όμως .

Του λέω να πάρω το 310 και αν δεν μου είναι αρκετό να έρθω την ίδια μέρα να το επιστρέψω και να πάρω το 700; Γέλαγε. Αν μη τι άλλο το όνομά μου στο πλαίσιο αν το χτυπήσουν στο σύστημά τους βγάζει αρκετά χιλιάρικα σε αγορές. Τελικά πήρα το 310 κ δεν είναι αρκετό για το σαλόνι. 

Στο amazon κόστιζε 70 ευρώ παραπάνω. Αν τα έδινα θα το είχα στείλει πίσω κ δεν θα εμένα με κάτι που δεν με ικανοποιεί. 

Πρόσφατα πήρα ένα sub για το αυτοκίνητο. Το έβρισκα στο σκρουτζ φθηνότερα. Τελικά το πήρα από το amazon 50 ευρώ ακριβότερα. Για να μπορώ να το επιστρέψω αν δεν με ικανοποιούσε ο ήχος. Το κράτησα. 

Επεξ/σία από atrigane
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψώνιζα από το Amazon από το 2005 που ήμουν Αγγλία. Πλέον πολύ σπάνια. Όταν ψάχνω ένα προϊόν τα αποτελέσματα της αναζήτησης είναι πολλά. Τα περισσότερα δε είναι άσχετα με αυτό που ψάχνω και αποπροσανατολίζουν από αυτό που θέλω να αγοράσω. 

Επίσης από τιμές μαζί με τα μεταφορικά συνήθως έβγαινε μια η άλλη με τα ελληνικά. Ίσως η αλλαγή στα μεταφορικά να γείρει τη ζυγαριά υπέρ τους, από την άλλη είναι και η 1 εβδομάδα που θα περιμένεις. Ίσως για μεγάλης αξίας αγορές να είναι καλή επιλογή. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, farcry33 είπε

Σιγά μην αφήσουν τα καρτέλ (plaisio public germanos kotsovolos) να συμβεί αυτό τόσο εύκολα.

Είπες τη μαγική λέξη. Καρτέλ. Παντού ίδιες τιμές, σε διάφορους κλάδους. 

Και οι ελληνικές κυβερνήσεις πετάνε χαρταετό.

1 ώρα πριν, magictoboggan είπε

Ούτε εμένα μου αρέσει το μονοπώλιο και οι πρακτικές τις Amazon. Το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως με τα Ελληνικά καταστήματα είναι οι εγγυήσεις! Όσες φορές αγόρασα κάτι το οποίο ήταν εντός εγγύησης και χάλασε, αντιμετώπισα τεράστια προβλήματα στο να μου το αντικαταστήσουν, και η διαδικασία ήταν πολύ χρονοβόρα! Μια φορά είχα πάρει οθόνη ελαττωματική από γνωστό πορτοκαλί γωνιακό κατάστημα ηλεκτρονικών στο Μαρούσι το οποίο είχε καμμένα pixel και για να καταφέρω να βρω το δίκιο μου πέρασαν 4 μήνες, και αυτό μετά από αποστολή εβδομαδιαίων email και πολύ πίεση!!! Γι αυτό λοιπόν δεν αγοράζω σχεδόν τίποτα πλέον από Ελληνικά καταστήματα. Πολύ ελληναράδες θα σου πουν ότι εσύ χάλασες το προϊόν η ότι πρέπει εσύ να το πας στην αντιπρωσοπεία να το ελέγξουν και άλλες πολλές δικαιολογίες για να σε ξεφορτωθούν. Είναι δικαίωμα του καταναλωτή να λάβει 2 χρόνια τουλάχιστον εγγύηση σε ηλεκτρονικά είδη. Δε θα κάθομαι να χαροπαλεύω με τον κάθε ελληναρά για τα δικαιώματα μου ως καταναλωτής. Ας πρόσεχαν.

Είχα πάρει από γνωστή αλυσίδα (G) που υποτίθεται είχε και sales point το σέρβις (μπορεί να κάνω και λάθος) χάλασε το αντικείμενο σε 2 μήνες και μου είπαν ότι δεν αναλαμβάνουν. Να πάω στην αντιπροσωπεία. Δικό μου τρέξιμο, χρόνος, έξοδα. Ποτέ ξανά από αυτούς.

Επεξ/σία από xampo_s
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...