Προς το περιεχόμενο

Η Γερμανική Amazon προσφέρει δωρεάν αποστολή στην Ελλάδα για παραγγελίες άνω των 59 ευρώ


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Diavolos666 είπε

Τι σημασία έχει σε ποιο είμαι;

"Δεν θα μετανιώσεις, επέμενε και θα δεις πως λειτουργεί"...
τι εννοείς ότι αν επιμείνω θα αρχίσει να βγάζει σωστά αποτελέσματα και με την σειρά που τα ζήτησα ανά τιμή ή εννοείς ότι θα αποδεχτώ ότι δεν λειτουργεί και θα αγοράζω ότι μου πλασάρει στην πρώτη σελίδα;

Σου βγάζει αυτά που μπορεί να στείλει στην Ελλάδα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 142
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να πω την αληθεια πιστευω οτι temu+shein εχουν επηρεασει παρα πολυ την παραπανω αποφαση της amazon. Εχουν χασει πολλα δις τα τελευταια χρονια οποτε προσπαθουν να τα καλυψουν οπως οπως δινοντας στην προκειμενη δωρεαν μεταφορικα ανω τον 59 ευρω. Το temu βεβαια εχει δωρεαν μεταφορικα ανω των 20 ευρω οποτε ακομα εχουμε δρομο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 minutes ago, Ather said:

Σου βγάζει αυτά που μπορεί να στείλει στην Ελλάδα. 

Ναι βρε ας μου έβγαζε μόνο τις 4090 που έστελναν Ελλάδα και από την φτηνότερη ως την ακριβότερη όπως το έβαλα να μου τα δείξει.

Αυτό έδειξε άσχετες κάρτες και μόνο στην τελευταία σελίδα μου έβγαλε τις 4090 και αυτές όχι από φτηνότερη προς ακριβότερη αλλά όπως να ναι.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, doubleh είπε

Ναι αλλά στο temu δεν ψωνίζεις, τζογάρεις!

Τι εννοεις? Τουλαχιστον σε ρουχα γενικα υφασματα κουβερτες κτλ ειναι εξαιρετικο πηρα περσι 2 μεγαλες κουβερτες 2x1.5 και απλες ειναι εξαιρετικες συν πολλα ρουχα σε τιμες χωμα και η ποιοτητα εξαιρετικη. Τωρα σε χαζα gazetakia εκει παντου ειναι τζογος περα απο επισημες μαρκες. Να αναφερω και ανθοστηλες μεγαλες 80 ευρω Ελλαδα οι 2 35 απο temu με δωρεαν μεταφορικα. Δεν υπαρχει συγκριση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vagos789 είπε

οτι παρεις απο temu κτλ ειναι για τα σκουπιδια, ρουχα με φουλ καρκινογονα χημικα,μαγειρικα σκευη το ιδιο

 

Οτι να ναι. Η συγκεκριμενη ειδηση ηταν fake και φουλ παραπληροφορηση απο τις μεγαλες εταιριες που ειδαν τα κερδη τους να μειωνονται εξαιρετικα μετα το temu+shein. 

Οπως και η αλλη ειδηση που ανεφεραν οτι κλεβει το temu λεφτα απο καρτες κτλ. Ακομα μια 100% fake ειδηση που κυκλοφορησε απο τους μεγαλους για damage control.

Ετσι λειτουργουν οι μεγαλες εταιριες οσο βγαζουν δις ολα καλα μολις δουν τα ζορια βγαζουν fake αναφορες για τους ανταγωνιστες. Στη χειροτερη κοβουν καθε παρτιδα πχ με huawei οπου την γκρεμισαν αλλιως θα ηταν πρωτη και στα του θεματος δινουν δωρεαν μεταφορικα μπας και δελεασουν τον καταναλωτη να αγορασει απο αυτους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

20 ώρες πριν, music_lover είπε

Από το βίντεο εύκολα διαπιστώνεις ότι δεν υπάρχει ελπίδα για εμάς σε αυτή την χώρα αλλά αυτό το ήξερες και πριν οπότε είναι απλά άλλη μια επιβεβαίωση όσων ήδη γνωρίζεις..

Αν κάποιοι πιστεύετε αυτά που λέει ο τύπος σε αυτό το βίντεο τότε δεν γνωρίζετε πως λειτουργεί η αγορά...

Δυστυχώς είδα αρκετό. Σταμάτησα στο σημείο που λέει για τιμές ελεγχόμενες από το κράτος και κρατικοποιήσεις!!! 

Αστεία πράγματα που τα δοκιμάσαμε πριν 40-50 χρόνια και κατέστρεψαν τις επιχειρήσεις στην χώρα. Έκλεισαν άπειρα εργοστάσια και μετά τους παρακαλούσαμε να γυρίσουν πίσω. 

Δύο προβλήματα έχει η χώρα. Στην παιδεία και στην δικαιοσύνη. Αφήνω την παιδεία έξω από την κουβέντα για λόγους χρόνου.

Δικαιοσύνη που κάνει 4-10++ χρόνια για να βγάλει τελεσίδικη απόφαση, στην ουσία δεν υπάρχει.
Πως να κάνεις κάποιος σοβαρά την δουλειά του στην Ελλάδα, όταν λόγω ανυπαρξίας δικαιοσύνης επικρατούν ΠΕΙΡΑΤΕΣ σε όλους τους χώρους;

Τα καρτέλ στηρίζονται πάνω στην μη λειτουργία της δικαιοσύνης. 

Όταν τα δικαστήρια στην χώρα μας θα βγάζουν αποφάσεις σε τελικό βαθμό (ακόμα και ΣτΕ ή Άρειος Πάγος) σε 2-3 χρόνια τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε.

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν κανόνες από την στιγμή που δεν εφαρμόζονται. Δεν εφαρμόζονται γιατί δεν υπάρχει δικαιοσύνη. 

Τέτοιοι τύποι σαν αυτόν του συγκεκριμένου βίντεο, με τον λαϊκισμό τους αποπροσανατολίζουν τελείως τους πολίτες.

Το κράτος να ορίσει τιμές και το κράτος να λειτουργήσει επιχείρηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Δεν υπάρχει χειρότερος και πιο ανίκανος επιχειρηματίας από το κράτος. 

 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gordonas είπε

  

Αν κάποιοι πιστεύετε αυτά που λέει ο τύπος σε αυτό το βίντεο τότε δεν γνωρίζετε πως λειτουργεί η αγορά...

Δυστυχώς είδα αρκετό. Σταμάτησα στο σημείο που λέει για τιμές ελεγχόμενες από το κράτος και κρατικοποιήσεις!!! 

Αστεία πράγματα που τα δοκιμάσαμε πριν 40-50 χρόνια και κατέστρεψαν τις επιχειρήσεις στην χώρα. Έκλεισαν άπειρα εργοστάσια και μετά τους παρακαλούσαμε να γυρίσουν πίσω. 

Δύο προβλήματα έχει η χώρα. Στην παιδεία και στην δικαιοσύνη. Αφήνω την παιδεία έξω από την κουβέντα για λόγους χρόνου.

Δικαιοσύνη που κάνει 4-10++ χρόνια για να βγάλει τελεσίδικη απόφαση, στην ουσία δεν υπάρχει.
Πως να κάνεις κάποιος σοβαρά την δουλειά του στην Ελλάδα, όταν λόγω ανυπαρξίας δικαιοσύνης επικρατούν ΠΕΙΡΑΤΕΣ σε όλους τους χώρους;

Τα καρτέλ στηρίζονται πάνω στην μη λειτουργία της δικαιοσύνης. 

Όταν τα δικαστήρια στην χώρα μας θα βγάζουν αποφάσεις σε τελικό βαθμό (ακόμα και ΣτΕ ή Άρειος Πάγος) σε 2-3 χρόνια τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε.

Αυτή την στιγμή δεν υπάρχουν κανόνες από την στιγμή που δεν εφαρμόζονται. Δεν εφαρμόζονται γιατί δεν υπάρχει δικαιοσύνη. 

Τέτοιοι τύποι σαν αυτόν του συγκεκριμένου βίντεο, με τον λαϊκισμό τους αποπροσανατολίζουν τελείως τους πολίτες.

Το κράτος να ορίσει τιμές και το κράτος να λειτουργήσει επιχείρηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 

Δεν υπάρχει χειρότερος και πιο ανίκανος επιχειρηματίας από το κράτος. 

 

Δεν νομίζω ότι το πρότεινε να γίνει. Το ανάφερε ως μια από τις λύσεις από ότι κατάλαβα. Δεν εξέτασε αν είναι καλή η κακή. Εκτός αν κατάλαβα λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, gordonas said:

...

Όταν τα δικαστήρια στην χώρα μας θα βγάζουν αποφάσεις σε τελικό βαθμό (ακόμα και ΣτΕ ή Άρειος Πάγος) σε 2-3 χρόνια τότε θα μπορούμε να μιλήσουμε.

...

Δηλαδή, για να καταλάβω, τα 2-3 χρόνια θεωρούνται... γρήγορα?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 (Δεν ξέρω γιατί μερικές λέξεις είναι υπογραμμισμενες, έτσι τις έβγαλε το πληκτρολόγιο)

Δεν είμαι ο Τζεφ Μπεζος, άρα δεν έχω κανένα λόγο από που αγοράζει ο καθένας.

Αλλά επειδή έχω πληρώσει και κάπου 100ε σε μεταφορικά για μία παραγγελία από την γερμανική αμαζον,  σας λέω με σιγουριά ότι αξίζει και με το παραπάνω.

Θέλει λίγο ψάξιμο (ναι 1 κιλό συμπλήρωμα διατροφής έχει μεταφορικά  9.99), πάρτε 2 ή βάλτε και κάτι άλλο (που έτσι και αλλιώς θα το αγοράζατε από Ελλάδα,  με μεταφορικά 3ε για ένα λουράκι ρολογιού των 40 γραμμαρίων), και τα μεταφορικά θα είναι ποιο οικονομικά.

Εάν συνυπολογίσετε μεγαλύτερη ποικιλία και καλυτερα τεχνικά χαρακτηριστικά,  θα δείτε ακόμα μεγαλύτερη διαφορά.

Επίσης, υπάρχει αμαζον Γαλλίας, Ολλανδίας, και άλλα... το γερμανικό είχε οταν τα έψαξα την καλύτερη σχέση τιμής και μεταφορικών,  αλλά αυτό  μπορεί να έχει αλλάξει.

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε ευγενικές ερωτήσεις.   

Άσχετα και αγενή σχόλια θα αγνοούνται, μην χάνετε το χρόνο σας, έχετε πολλές άλλες μ.... να κάνετε.

Καλή συνέχεια σε όλους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παραγγείλω ένα βιβλίο από το Γερμανικό και μου λέει να προσθέσω άλλα 0.66€ για free μεταφορικά.

Που μπορώ να τα βρω αυτά τα προϊόντα. Όλα μου βγάζουν +6-7€ ταχυδρομικά..

Εν τω μεταξύ το 59€ δεν το φτάνω με 0.66€. Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

image.png.63ce00f4ef93393d900b9af6779749e4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πιο πολύ με προβληματίζει και με στενοχωρεί πως μπορούν να στέλνουν δωρεάν από Γερμανία και εδώ ανάλογη υπηρεσία από την πόρτα του αποστολέα στην πόρτα του παραλήπτη, δεν είναι δυνατό εντός Ελλάδας να γίνει με λιγότερο από 15 Ευρώ, από τις δικές μας μεταφορικές...

Το κόστος μεταφορικών είναι πρόβλημα και δυσκολεύει την οικονομική ανάπτυξη. Δεν ξέρω πόσο ανελαστικά είναι τα έξοδα (καυσιμά, φόροι, διοόδια κτλ.) αλλά και χωρίς δωρεάν μεταφορικά μου στέλνουν δεματάκια 2-3 κιλά με 18-19 Ευρώ από Γερμανία και εδώ (αν εξαιρέσεις τις θυριδες που είναι φθηνές) οι τιμές για το ίδιο δέμα από Αθήνα - Βόλο είναι ίδιες με Μόναχο - Βόλο.

Ανταγωνισμός στις μεταφορικές ανύπαρκτος, ίδιες τιμές +/- 1 Ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Omnio3 είπε

Θέλω να παραγγείλω ένα βιβλίο από το Γερμανικό και μου λέει να προσθέσω άλλα 0.66€ για free μεταφορικά.

Που μπορώ να τα βρω αυτά τα προϊόντα. Όλα μου βγάζουν +6-7€ ταχυδρομικά..

Εν τω μεταξύ το 59€ δεν το φτάνω με 0.66€. Κάτι δεν έχω καταλάβει καλά.

image.png.63ce00f4ef93393d900b9af6779749e4.png

Τα περισσοτερα προιοντα ναι καπου 6-8 μεταφορικα βγαζουν, προφανώς δεν ισχυει για ολα τα διαθεσιμα προιοντα το free shipping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...