Προς το περιεχόμενο

Η Cloudflare στοχεύει στην προστασία των δημιουργών περιεχομένου από τα AI bots με νέες δωρεάν λειτουργίες


Crash24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα νέο marketplace για την πώληση δεδομένων ιστοσελίδων σε εταιρείες τεχνητής νοημοσύνης (ΤΝ) σχεδιάζει να λανσάρει η Cloudflare μέσα στο επόμενο έτος, σύμφωνα με σημερινή ανακοίνωση της εταιρείας.

Η πρωτοβουλία αυτή αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου σχεδίου του διευθύνοντος συμβούλου της Cloudflare, Matthew Prince, με στόχο την παροχή μεγαλύτερου ελέγχου στους εκδότες περιεχομένου σχετικά με τον τρόπο και τον χρόνο συλλογής δεδομένων από τα μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης.

Σε συνέντευξή του στο Wired, ο Prince τόνισε τη σημασία της αποζημίωσης των δημιουργών περιεχομένου, δηλώνοντας: "Εάν δεν αποζημιώνεις τους δημιουργούς με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, τότε σταματούν να δημιουργούν, και αυτό είναι το ζήτημα που πρέπει να επιλυθεί."

Ως πρώτο βήμα προς αυτή την κατεύθυνση, η Cloudflare παρουσίασε σήμερα ένα δωρεάν εργαλείο παρακολούθησης για τους πελάτες της, με την ονομασία AI Audit. Μέσω ενός ειδικά σχεδιασμένου πίνακα ελέγχου, οι ιδιοκτήτες ιστοσελίδων θα μπορούν να παρακολουθούν αναλυτικά στοιχεία σχετικά με τους λόγους, τον χρόνο και τη συχνότητα με την οποία τα μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης συλλέγουν πληροφορίες από τις ιστοσελίδες τους.

Επιπλέον, η Cloudflare θα παρέχει στους πελάτες της τη δυνατότητα να αποκλείουν τα προγράμματα τεχνητής νοημοσύνης από τους ιστότοπούς τους με ένα απλό κλικ. Οι ιδιοκτήτες ιστοσελίδων θα μπορούν να επιλέξουν είτε να αποκλείσουν όλα τα προγράμματα συλλογής δεδομένων χρησιμοποιώντας το AI Audit, είτε να επιτρέπουν την πρόσβαση σε συγκεκριμένα προγράμματα με τα οποία έχουν συμφωνίες ή θεωρούν ότι η συλλογή δεδομένων είναι επωφελής για αυτούς.

image.png.2249945815f8cb0bfca5ac19eff7721f.png

Σε μια επίδειξη του AI Audit που κοινοποιήθηκε στο TechCrunch, φάνηκε πώς οι ιδιοκτήτες ιστοσελίδων μπορούν να χρησιμοποιήσουν το εργαλείο για να δουν πώς τα μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης συλλέγουν δεδομένα από τους ιστότοπούς τους. Το εργαλείο της Cloudflare μπορεί να εντοπίσει την προέλευση κάθε προγράμματος συλλογής δεδομένων που επισκέπτεται τον ιστότοπο και προσφέρει επιλεκτικά παράθυρα για να δείτε πόσες φορές προγράμματα από εταιρείες όπως η OpenAI, η Meta, η Amazon και άλλοι πάροχοι μοντέλων τεχνητής νοημοσύνης επισκέπτονται τον ιστότοπό σας.

Η πρωτοβουλία της Cloudflare στοχεύει στην αντιμετώπιση ενός σημαντικού προβλήματος που απειλεί τη βιομηχανία της τεχνητής νοημοσύνης: πώς θα επιβιώσουν οι μικρότεροι εκδότες στην εποχή της τεχνητής νοημοσύνης, εάν οι χρήστες στραφούν σε υπηρεσίες όπως το ChatGPT αντί των ιστοσελίδων τους; Σήμερα, οι πάροχοι μοντέλων τεχνητής νοημοσύνης συλλέγουν πληροφορίες από χιλιάδες μικρούς ιστότοπους για να τροφοδοτήσουν τα μοντέλα τους. Ενώ ορισμένοι μεγάλοι εκδότες έχουν συνάψει συμφωνίες με την OpenAI για την αδειοδότηση περιεχομένου, οι περισσότεροι ιστότοποι δεν λαμβάνουν καμία αποζημίωση, παρόλο που το περιεχόμενό τους τροφοδοτεί καθημερινά δημοφιλή μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης.

Το ζήτημα αυτό έγινε ιδιαίτερα εμφανές νωρίτερα το καλοκαίρι, όταν η Perplexity, μια νεοφυής επιχείρηση αναζήτησης με τεχνητή νοημοσύνη, κατηγορήθηκε για συλλογή δεδομένων από ιστότοπους που είχαν ρητά δηλώσει ότι δεν επιθυμούσαν να γίνεται συλλογή δεδομένων, χρησιμοποιώντας το Robots Exclusion Protocol. Σε απάντηση, η Cloudflare κυκλοφόρησε ένα κουμπί που επέτρεπε στους πελάτες της να αποκλείουν όλα τα προγράμματα τεχνητής νοημοσύνης με ένα κλικ.

Ο Prince εξήγησε ότι αυτή η κίνηση προήλθε από την απογοήτευση που εξέφραζαν οι χρήστες, οι οποίοι ένιωθαν ότι έκλεβαν το περιεχόμενό τους.

Το νέο marketplace που σχεδιάζει η Cloudflare αναμένεται να προσφέρει μια πιο ισορροπημένη λύση, επιτρέποντας στους ιδιοκτήτες ιστοσελίδων να ελέγχουν και να αποζημιώνονται για τη χρήση του περιεχομένου τους από εταιρείες τεχνητής νοημοσύνης.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

οι ιδιοκτήτες ιστοσελίδων μπορούν να χρησιμοποιήσουν το εργαλείο για να δουν πώς τα μοντέλα τεχνητής νοημοσύνης συλλέγουν δεδομένα από τους ιστότοπούς τους. Το εργαλείο της Cloudflare μπορεί να εντοπίσει την προέλευση κάθε προγράμματος συλλογής δεδομένων που επισκέπτεται τον ιστότοπο και προσφέρει επιλεκτικά παράθυρα για να δείτε πόσες φορές προγράμματα από εταιρείες όπως η OpenAI, η Meta, η Amazon και άλλοι πάροχοι μοντέλων τεχνητής νοημοσύνης επισκέπτονται τον ιστότοπό σας.

Insomnia αφού χρησιμοποιείς Cloudflare, βάλε λίγο και το νέο εργαλείο. Θέλω να δω πόσο από το IQ του OpenAI είναι άμεσο αποτέλεσμα των ιδιοφυών του φόρουμ μας.

  • Like 4
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, empyr3an είπε

Insomnia αφού χρησιμοποιείς Cloudflare, βάλε λίγο και το νέο εργαλείο. Θέλω να δω πόσο από το IQ του OpenAI είναι άμεσο αποτέλεσμα των ιδιοφυών του φόρουμ μας.

Ας ψηφισουμε ολοι στο ποστ του @empyr3an.
Θελω και εγω να το δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Quote

Επιπλέον, η Cloudflare θα παρέχει στους πελάτες της τη δυνατότητα να αποκλείουν τα προγράμματα τεχνητής νοημοσύνης από τους ιστότοπούς τους με ένα απλό κλικ

...αυτές τις μα@#$κίες πως τις πετάνε έτσι χωρίς να σκάσουν στα γέλια, απορώ.

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

...αυτές τις μα@#$κίες πως τις πετάνε έτσι χωρίς να σκάσουν στα γέλια, απορώ.

Γιατί το λες αυτό; 

Να, δες πως το κανουν 

https://blog.cloudflare.com/declaring-your-aindependence-block-ai-bots-scrapers-and-crawlers-with-a-single-click/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, dbrillis said:

Γιατί το λες αυτό; 

Να, δες πως το κανουν 

https://blog.cloudflare.com/declaring-your-aindependence-block-ai-bots-scrapers-and-crawlers-with-a-single-click/

"When looking at the number of requests made to Cloudflare sites, we see that Bytespider, Amazonbot, ClaudeBot, and GPTBot are the top four AI crawlers"

...ok θα βάλουν πολλαπλά μικρότερα bots να το κάνουν και με διαφορετικά ονόματα. Αν εγώ κι εσύ μπορούμε να μπαίνουμε σε ένα site τότε μπορούν να γίνουν πιο διακριτικοί και να τα κάνουν μπαίνουν όπως θα έμπαινε ένας απλός χρήστης (να φαίνεται δηλαδή). Το ότι αυτοί μέχρι τώρα το έκαναν χωρίς να κρύβονται γιατί κανείς δεν τους έλεγχε δεν σημαίνει ότι δεν θα αλλάξουν τακτική.

Είναι σαν τα cookies που αν τα επιτρέψεις αλλά επιλέξεις να μην τα δώσουν πουθενά ότι θα το κάνουν κιόλας. Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν χρήστες firefox, opena, vivaldi, brave και δεν θα υπήρχαν κανονικά anti-cookies και anti-trackers.

Εφόσον το υλικό είναι ελεύθερα προσβάσιμο πάντα θα υπάρχει τρόπος να πάρουν δεδομένα.

"How we find AI bots pretending to be real web browsers"... ναι αυτά που βρήκαν τα βρήκαν και νομίζουν πως είναι όλη η κίνηση. Ποιος τους λέει ότι δεν υπάρχει κι άλλη κίνηση που απλά δεν ανίχνευσαν; Όταν θα χρειαστεί απλά θα αλλάξουν τακτική.

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Diavolos666 είπε

"When looking at the number of requests made to Cloudflare sites, we see that Bytespider, Amazonbot, ClaudeBot, and GPTBot are the top four AI crawlers"

...ok θα βάλουν πολλαπλά μικρότερα bots να το κάνουν και με διαφορετικά ονόματα. Αν εγώ κι εσύ μπορούμε να μπαίνουμε σε ένα site τότε μπορούν να γίνουν πιο διακριτικοί και να τα κάνουν μπαίνουν όπως θα έμπαινε ένας απλός χρήστης (να φαίνεται δηλαδή). Το ότι αυτοί μέχρι τώρα το έκαναν χωρίς να κρύβονται γιατί κανείς δεν τους έλεγχε δεν σημαίνει ότι δεν θα αλλάξουν τακτική.

Είναι σαν τα cookies που αν τα επιτρέψεις αλλά επιλέξεις να μην τα δώσουν πουθενά ότι θα το κάνουν κιόλας. Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχαν χρήστες firefox, opena, vivaldi, brave και δεν θα υπήρχαν κανονικά anti-cookies και anti-trackers.

Εφόσον το υλικό είναι ελεύθερα προσβάσιμο πάντα θα υπάρχει τρόπος να πάρουν δεδομένα.

Ναι οκ. Απλα η cloudflare εχει τα metrics απο ολους τους πελάτες της. Μπορει να βρει το  pattern ακομα και αν εσυ την "ξεγελασεις" για λιγες ωρες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 minutes ago, dbrillis said:

Ναι οκ. Απλα η cloudflare εχει τα metrics απο ολους τους πελάτες της. Μπορει να βρει το  pattern ακομα και αν εσυ την "ξεγελασεις" για λιγες ωρες. 

Στην χειρότερη θα βάλουν farmers από e-sweat shops να μπαίνουν και να το κάνουν manually. Να ένα παράδειγμα:

Επεξ/σία από Diavolos666
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Diavolos666 είπε

Στην χειρότερη θα βάλουν farmers από e-sweat shops να μπαίνουν και να το κάνουν manually. Να ένα παράδειγμα:

Ευχαριστώ, θα το δω ολόκληρο αργότερα. 

Παντως το γυαλιστερό περιτύλιγμα των τεχνολογικων εταιρειων το εχω ζήσει απο μεσα και ξέρω ποσο μπουρδες ειναι αυτα που παρουσιάζουν σε μεγαλα events τους. αυτός ειναι και ο λόγος που εχω μια αποστροφή οταν θελουμε να αντικαταστήσουμε τα παντα με software. 

Απλα οταν τα λεω χαρακτηρίζομαι σαν ΨΕΚ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, dbrillis said:

Ευχαριστώ, θα το δω ολόκληρο αργότερα. 

Παντως το γυαλιστερό περιτύλιγμα των τεχνολογικων εταιρειων το εχω ζήσει απο μεσα και ξέρω ποσο μπουρδες ειναι αυτα που παρουσιάζουν σε μεγαλα events τους. αυτός ειναι και ο λόγος που εχω μια αποστροφή οταν θελουμε να αντικαταστήσουμε τα παντα με software. 

Απλα οταν τα λεω χαρακτηρίζομαι σαν ΨΕΚ. 

Έχω φάει κι εγώ το δικό μου fair share of εκμετάλλευση στο παρελθόν, γι' αυτό και έγινα πιο καλός με τους καλούς ανθρώπους και πιο διάολος με όσους το αξίζουν.

Είναι κι ένας λόγος που δεν νιώθω μία όταν κάποιοι προσπαθούν να μου την πουν για την πειρατεία, λες και είμαστε όλοι μία κοινωνία αγαπημένη και θα πάμε μπροστά αν πληρώσω για αυθεντικά windows, office, προϊόντα της adobe, μουσική, ταινίες κτλ ή αν αφήσω τις διαφημίσεις να τρέχουν σαν ρολό μπροστά στα μάτια μου μην τυχόν δεν βγάλει εκατομμύρια ο τάδε influencer/unboxer και η πλατφόρμα.

Σε κάποια φάση ή μπαίνεις σαν γρανάζι στο μηχάνημα και ζεις οκ, ή καταντάς τέρμα μηδενιστής (nihilist) και δεν σε ιδρώνει τίποτα.

Όλα τσάμπα ρέιτ!

Επεξ/σία από Diavolos666
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...