Προς το περιεχόμενο

Nikon Z6 και Nikor 24-70 2,8G


gatos74
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από highpriest,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.

Πρόσφατα αγόρασα μία Ζ6 με τον 24-70 F4 Ζ.

Εχω και τον Nikor 24-70 2,8G για F mount.

Eπειδή εδω στην επαρχία που είμαι δέν έχει κανείς κάποιον FTZ adapter

να τον δοκιμάσω, ρωτάω εάν έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το setup να μου πεί εντυπώσεις.

Κυρίως ρωτάω για την συμπεριφορά του φακού (και του αντάπτορα) με το IBIS και για την διαφορά

που (λογικά) έχει ο 2.8 σε σχέση με τον F4 σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Θα αξίζει να τον κρατήσω για βραδυνές-εσωτερικές λήψεις ή με τον F4 θα κάνω εξίσου καλά την δουλειά μου?

Κάποια βιντεάκια στο youtube δέν με διαφώτισαν ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσήρθες στην οικογένεια των Νικον Ζ!🙂

Για το ερώτημα σου, κάθε περίπτωση έχει τα δικά της πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα.
Η χρήση του FTZ θεωρητικά θα έπρεπε να είναι απροβλημάτιστη (όπως είναι του αντίστοιχου αντάπτορα σε Canon) αλλά δυστυχώς πολλές φορές δεν είναι έτσι.
Σε κάποιους φακούς δεν παίζει καθόλου, ενώ σε άλλους δεν ανοιγοκλείνει το διάφραγμα. Ακόμη, σε όλους σχεδόν η εστίαση είναι ένα τσικ πιο αργή απο ότι με κάποιον Ζ φακό. Τέλος, όπως σε όλους τους αντάπτορες σε όλες τις εταιρίες, θα χάσεις κάποια στοπ απο το IBIS. Όλες οι αναφορές σε Z mount μιλάνε για χάσιμο 2 στοπ (που ξαναλέω είναι κοινό για όλους τους αντάπτορες, παντού)


Για αρχή πάρε αυτή την λίστα να δεις αν ο φακός σου είναι μέσα σε αυτούς που παίζουν (θεωρητικά) σωστά.
Αν είναι AF-S ή ανώτερος/νεότερος έχεις ελπίδες να παίζουν όλα σωστά.

chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://download.nikonimglib.com/archive6/amgQQ00igi0U06sJjMP25JWC2H05/FTZ_CompatibleFmount_(En)11.pdf

 

Τώρα σχετικά με τον  24-70mm f/4 S

Για εμένα αυτός ο φακός είναι αποκάλυψη. Τον δίνουν για κιτ, αλλά είναι φακουδάρα!
Sharp απο τέρμα ανοικτός σε όλα τα εστιακά μήκη και απο άκρη σε άκρη. Πολυεργαλείο. 
Στο σκοτάδι ένα στοπ πιο σκοτεινός απο τον δικό σου F. Πρακτικά σου αναφέρω πως σε επίπεδο απόδοσης, δεν θα δεις διαφορά. Θα ανεβάσεις πχ 1 στοπ το ISO και θα πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα σε ότι αφορά το φως. Ούτε και που θα καταλάβεις θόρυβο στα χαμηλότερα ISO.

Θα έχεις μια διαφορά στο βάθος πεδίου.
Αν είσαι μποκάκιας και θέλεις το backround θολωμένο, ένας f/4 δεν θα το κάνει όπως ένας f/2.8
Αλλά πρακτικά αυτό μόνο. Σε όλα τα υπόλοιπα μιλάμε για έναν φακό σειράς S που είναι εντελώς υποτιμημένος τιμολογιακά.
Το μόνο κακό του είναι πως δεν είναι ο 24-120mm f/4 S. Άλλη φακουδάρα και αυτός! Κρίμα που δεν τον έδιναν κιτ σε χαμηλές τιμές όπως τον 24-70mm.

Το κακό της επαρχίας είναι πως δυστυχώς πάμε σχεδόν πάντα στα τυφλά...
Στην θέση σου θα παράγγελνα μεταχειρισμένο FTZ απο το mpb και θα δοκίμαζα, απο την στιγμή που ήδη έχεις καλό φακό για δοκιμή. Αν μου έκανε, καλώς. Αν δεν μου έκανε, επιστροφή και αγορά σε κάτι άλλο ή επιστροφή χρημάτων. Το καλό με το mpb είναι πως σε αυτά είναι no questions asked. Δεν σου κάνει, το αλλάζεις άμεσα! Κι έχεις χάσει μόνο τα μεταφορικά ή ούτε αυτά αν αγοράσεις κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gatos74 said:

Καλημέρα σε όλα τα παιδιά.

Πρόσφατα αγόρασα μία Ζ6 με τον 24-70 F4 Ζ.

Εχω και τον Nikor 24-70 2,8G για F mount.

Eπειδή εδω στην επαρχία που είμαι δέν έχει κανείς κάποιον FTZ adapter

να τον δοκιμάσω, ρωτάω εάν έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το setup να μου πεί εντυπώσεις.

Κυρίως ρωτάω για την συμπεριφορά του φακού (και του αντάπτορα) με το IBIS και για την διαφορά

που (λογικά) έχει ο 2.8 σε σχέση με τον F4 σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

Θα αξίζει να τον κρατήσω για βραδυνές-εσωτερικές λήψεις ή με τον F4 θα κάνω εξίσου καλά την δουλειά μου?

Κάποια βιντεάκια στο youtube δέν με διαφώτισαν ιδιαίτερα.

Η διαφορά είναι 1 στοπ στη χειρότερη. 
Σε γενικές γραμμές κάνεις τη δουλειά σου και με f4. Βέβαια με κάποιους περιορισμούς.
Από άποψη AF, φυσικά ο νεότερος native φακός θα είναι καλύτερος. 

Και με τον αντάπτορα θα κάνεις σε γενικές γραμμές δουλειά, εφόσον αμφότερα είναι 100% νίκον και νεότερα του 2010 (εάν είχες φακό τρίτων, τότε ίσως είχες μεγαλύτερο ρίσκο).

Προσωπικά δεν είδα να αναφέρεις το μέγεθος και το πόσο σε αφορά. 
Ο F mount 24-70G με αντάπτορα είναι αρκετά >1kgr.
Ο 24-70f4 είναι στη κυριολεξία το μισό βάρος (500gr) και πολύ μικρότερος.
Η Ζ6 δεν είναι και τόσο μεγάλη κάμερα, το βάρος μπροστά του 24-70f2.8 θα έχει επιπτώσεις στο χειρισμό.

Προσωπικά θα έλεγα, εφόσον έχω και τα δύο ήδη, θα δοκίμασα τη λύση που λέει ο Highpriest με το mpb. 
Δοκίμασε ο ίδιος πως δουλεύεις με αντάπτορα και τον f2.8 και αποφάσισε.

1 hour ago, highpriest said:


[...] (όπως είναι του αντίστοιχου αντάπτορα σε Canon) [...]

Μια σημείωση εδώ, εφόσον ο μανίσιος αντάπτορας της Canon δεν είναι απροβλημάτιστος. 
Είναι βλέπω (λίγο;) καλύτερος από τη λύση της Νίκον με τον FTZ, αλλά σίγουρα δεν κουμπώνεις ότι θέλεις και το ξεχνάς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που χάνει 2 στοπ στο IBIS μου αρκεί....σχεδόν ότι κερδίζω με το μεγαλύτερο διάφραγμα.

Εάν βάλουμε το βάρος και το σχετικά θορυβώδες AF τότε.....πάει για πούλημα.

Ο φακός είναι αυτός της φωτογραφίας.Από ότι είδα πουλιέται γύρω στα 500 ευρώ.

Με δεδομένο ότι δέν ανοίγει πλήρως αλλά μέχρι τα 31mm εάν τον βάλω 200 ευρώ θα είναι μιά δίκαιη τιμή?

Nikon AFS 24-70 ED.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση
4 ώρες πριν, gatos74 είπε

Μόνο που χάνει 2 στοπ στο IBIS μου αρκεί....σχεδόν ότι κερδίζω με το μεγαλύτερο διάφραγμα.

Εάν βάλουμε το βάρος και το σχετικά θορυβώδες AF τότε.....πάει για πούλημα.

Ο φακός είναι αυτός της φωτογραφίας.Από ότι είδα πουλιέται γύρω στα 500 ευρώ.

Με δεδομένο ότι δέν ανοίγει πλήρως αλλά μέχρι τα 31mm εάν τον βάλω 200 ευρώ θα είναι μιά δίκαιη τιμή?

Nikon AFS 24-70 ED.jpg

Δίκαιη θα είναι, επειδή έχω δει χρέπια αυτού του μοντέλου σε άθλια κατάσταση στο Mpb για 350 ευρώ, αλλά το θέμα είναι πως με το πρόβλημα που έχει δύσκολα θα φύγει.
Εκτός και αν κάποιος συνειδητά θέλει έναν ζουμ f/2.8 (για δουλειά ίσως) και σκεφτεί πως κάνει την δουλειά του με 30-70mm 

Βγάλτον για πώληση και βλέπεις. Δεν χάνεις κάτι. Αν δεν φύγει σε ιδιώτη σε 2-3 μήνες, το mpb θα σου δώσει κανα 100-150 ευρώ σίγουρα. Επειδή θα τον ξεμπλοκάρουν αυτοί και θα κερδίσουν απο την διαφορά. Έχουν τεχνικό τμήμα. 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, highpriest said:

Δίκαιη θα είναι, επειδή έχω δει χρέπια αυτού του μοντέλου σε άθλια κατάσταση στο Mpb για 350 ευρώ, αλλά το θέμα είναι πως με το πρόβλημα που έχει δύσκολα θα φύγει.
Εκτός και αν κάποιος συνειδητά θέλει έναν ζουμ f/2.8 (για δουλειά ίσως) και σκεφτεί πως κάνει την δουλειά του με 30-70mm 

Βγάλτον για πώληση και βλέπεις. Δεν χάνεις κάτι. Αν δεν φύγει σε ιδιώτη σε 2-3 μήνες, το mpb θα σου δώσει κανα 100-150 ευρώ σίγουρα. Επειδή θα τον ξεμπλοκάρουν αυτοί και θα κερδίσουν απο την διαφορά. Έχουν τεχνικό τμήμα. 😉

Ευχαριστώ απόστολε για τις πληροφορίες καθώς και τον longtom για τις συμβουλές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, gatos74 είπε

Μόνο που χάνει 2 στοπ στο IBIS μου αρκεί....σχεδόν ότι κερδίζω με το μεγαλύτερο διάφραγμα.

Εάν βάλουμε το βάρος και το σχετικά θορυβώδες AF τότε.....πάει για πούλημα.

Ο φακός είναι αυτός της φωτογραφίας.Από ότι είδα πουλιέται γύρω στα 500 ευρώ.

Με δεδομένο ότι δέν ανοίγει πλήρως αλλά μέχρι τα 31mm εάν τον βάλω 200 ευρώ θα είναι μιά δίκαιη τιμή?

Nikon AFS 24-70 ED.jpg

Γιατί σε χαλάνε τα 2 στοπ?? Θα τραβάς με κάτω από 1/50?? Εκεί δουλεύεις τρίποδο μετά. Ένα κλικ πάνω το iso κάνεις. Αλλιώς πήγαινε το φακό στον καραμπα ( αν δέχεται ταχυδρομικά) αντί να τον σκοτώσεις για 200€

Επεξ/σία από jimis_vts
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, jimis_vts said:

Γιατί σε χαλάνε τα 2 στοπ?? Θα τραβάς με κάτω από 1/50?? Εκεί δουλεύεις τρίποδο μετά. Ένα κλικ πάνω το iso κάνεις. Αλλιώς πήγαινε το φακό στον καραμπα ( αν δέχεται ταχυδρομικά) αντί να τον σκοτώσεις για 200€

Είναι ότι έχω ήδη τον Ζ φακό.Για να δουλέψω αυτόν κάποιες ελάχιστες φορές θα πρέπει να αγοράσω αντάπτορα γύρω στα 150 ευρώ μεταχειρισμένο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gatos74 είπε

Είναι ότι έχω ήδη τον Ζ φακό.Για να δουλέψω αυτόν κάποιες ελάχιστες φορές θα πρέπει να αγοράσω αντάπτορα γύρω στα 150 ευρώ μεταχειρισμένο.

 

Ναι κατάλαβα... Ίσως έτσι και να μην αξίζει...μην θεωρείς πάντως τον f4 Κιτ φακό. Και η canon που έχω έδινε επιλογές σαν κιτ με διάφορους φακούς. Απλά έχει πιο περιορισμένο εστιακό εύρος. Εγώ θα κοίταζα να πουλήσω και τους δύο να πάρω τον 24-120 😁.. φακοί κιτ είναι κάτι 3.5-5.6 όχι φακός των 1000€ που πήρες 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, jimis_vts said:

 Εγώ θα κοίταζα να πουλήσω και τους δύο να πάρω τον 24-120 😁..

Mέσα στο μυαλό μου είσαι....😁

Γλυκοκοιτάω και αυτόν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gatos74 είπε

Γλυκοκοιτάω και αυτόν

Πολύ καλός, αλλά και πολύ wide, και για εξειδικευμένη χρήση.
Έχεις στο μυαλό σου κάποια χρήση για έναν τέτοιο φακό;

Προσωπικά θα πήγαινα κι εγώ στον 24-120. Είναι ο πιο VFM φακός του συστήματος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, highpriest said:

Πολύ καλός, αλλά και πολύ wide, και για εξειδικευμένη χρήση.
Έχεις στο μυαλό σου κάποια χρήση για έναν τέτοιο φακό;
 

 

Aστροφωτογράφιση και πλάνα από κάτι μικρά εκκλησάκια

Εχω στο νού μου και τον 20άρη που είναι και αρκετά φθηνότερος....αλλά νομίζω ότι στα

εκκλησάκια δέν θα με καλύψει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, gatos74 said:

Aστροφωτογράφιση και πλάνα από κάτι μικρά εκκλησάκια

Εχω στο νού μου και τον 20άρη που είναι και αρκετά φθηνότερος....αλλά νομίζω ότι στα

εκκλησάκια δέν θα με καλύψει

Μέσα στην εκκλησία; 
Ο 20αρης δεν πιστεύω να φτάνει γενικά και για κάποια σημεία ούτε για το ζήτω. 
Ο 16αρής ίσως. 
Προσωπικά έχω 14-30f4 για τέτοιες καταστάσεις (ιδίως τρούλους και εσωτερικά παρεκκλήσια) και σε κάποιες στιγμές είναι οριακά και πρέπει να ρίξω το τρίποδο στο έδαφος. 

Από την άλλη, ένας 20αρης με κατάλληλο τρίποδο και stitching πολλαπλών λήψεων ίσως σε βολέψει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, LongTom said:

Προσωπικά έχω 14-30f4 για τέτοιες καταστάσεις

Για μένα που δέν είμαι επαγγελματίας είναι αρκετά τα χρήματα.

Τον 16άρη από γαλλία τον βρίσκω στα 450 ευρώ.

Αντίστοιχα ο 20άρης είναι στα 140.

Δέν είναι της παρούσης όμως.Μέχρι τον απρίλη που θα τον χρειαστώ έχω καιρό.

Μπορεί να πετύχω καμμιά ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...