Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για οφειλές κοινοχρήστων κατά την πλήρη απουσία από πολυκατοικία


notabot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, BigBlack είπε

Θα πρέπει να αποκοπείς υδραυλικά από το δίκτυο αν είναι τεχνικά εφικτό. Αν γίνει αυτό θα είσαι υποχρεωμένος και πάλι να πληρώνεις το μερίδιό σου για τη συντήρηση της κεντρικής θέρμανσης, όχι βέβαια τα κόστη για το καύσιμο.

Ειναι νομιμο αυτο ? Μπορει να στο αρνηθουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, adi32 είπε

Ειναι νομιμο αυτο ? Μπορει να στο αρνηθουν ?

Νομιμότατο. Υπάρχουν διαδικασίες όμως που πρέπει να  ακολουθήσεις. Διάβασε εδώ αν θέλεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν αρκεί η υδραυλική απομόνωση.

Ρώτησα.

Θέλει να αποδείξεις -πράγμα από εξαιρετικά δαπανηρό έως και ανέφικτο σε παλαιότερες οικοδομές- ότι η απομόνωσή σου από το δίκτυο δεν επηρεάζει τη θερμική ισορροπία της πολυκατοικίας. Εκτός του ότι ένας μηχανικός θα ζητήσει πολλές εκατοντάδες ευρώ για μια τέτοια μελέτη, εκτός κι αν είσαι πρώτος με πιλοτή από κάτω (που κι εκεί πάλι παίζει), διαμέρισμα "σάντουιτς" μεταξύ άλλων ορόφων σίγουρα θα επηρεάσει αν αποκοπεί (θα παίρνει θερμότητα από τα άλλα -η κοινόχρηστη δαπάνη θέρμανσης- και δεν θα επιστρέφει).

Οπότε, ένας να σε τρέξει, θα μπλέξεις.

Είχαμε βάσει ενός καταστατικού-Φρανκεστάιν (συρραφή τουλάχιστον τριών άλλων, το ένα στην καθαρεύουσα, με παραμέτρους που αναιρούσαν η μία την άλλη, συνταγή για να μη βγαίνει άκρη έτσι και στραβώσει το παραμικρό) 35% κοινόχρηστη δαπάνη. Με δυο λόγια, άλλοι το έκαιγαν, άλλοι το πλήρωναν, επί χρόνια το κοινόχρηστο μερίδιό μου ήταν περισσότερο από αυτό που έκαιγα.

Κοίταξα να αποκοπώ, πέραν του ότι θες πολλά λεφτά μπροστά για να τα ισοφαρίσεις σε βάθος χρόνου, μπλέκεις και με τα θερμικά των άλλων.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αν ένα διαμέρισμα το έχει πάρει η τράπεζα με πλειστηριασμό, ποιος πληρώνει τα κοινόχρηστα; 

Στέλνει ο διαχειριστής τις αποδείξεις και του τα βάζουν σε λογαριασμό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Snoob είπε

Δεν αρκεί η υδραυλική απομόνωση.

Ρώτησα.

Θέλει να αποδείξεις -πράγμα από εξαιρετικά δαπανηρό έως και ανέφικτο σε παλαιότερες οικοδομές- ότι η απομόνωσή σου από το δίκτυο δεν επηρεάζει τη θερμική ισορροπία της πολυκατοικίας. Εκτός του ότι ένας μηχανικός θα ζητήσει πολλές εκατοντάδες ευρώ για μια τέτοια μελέτη, εκτός κι αν είσαι πρώτος με πιλοτή από κάτω (που κι εκεί πάλι παίζει), διαμέρισμα "σάντουιτς" μεταξύ άλλων ορόφων σίγουρα θα επηρεάσει αν αποκοπεί (θα παίρνει θερμότητα από τα άλλα -η κοινόχρηστη δαπάνη θέρμανσης- και δεν θα επιστρέφει).

Οπότε, ένας να σε τρέξει, θα μπλέξεις.

Είχαμε βάσει ενός καταστατικού-Φρανκεστάιν (συρραφή τουλάχιστον τριών άλλων, το ένα στην καθαρεύουσα, με παραμέτρους που αναιρούσαν η μία την άλλη, συνταγή για να μη βγαίνει άκρη έτσι και στραβώσει το παραμικρό) 35% κοινόχρηστη δαπάνη. Με δυο λόγια, άλλοι το έκαιγαν, άλλοι το πλήρωναν, επί χρόνια το κοινόχρηστο μερίδιό μου ήταν περισσότερο από αυτό που έκαιγα.

Κοίταξα να αποκοπώ, πέραν του ότι θες πολλά λεφτά μπροστά για να τα ισοφαρίσεις σε βάθος χρόνου, μπλέκεις και με τα θερμικά των άλλων.

Δεν γνωρίζω για την περίπτωση που αναφέρεις. Σε ιδιοκτησία της αδελφής μου απομονώθηκε υδραυλικά το διαμέρισμα, μονώθηκαν οι σωλήνες στον τοίχο της εισόδου του διαμερίσματος και παρουσιάσαμε πιστοποιητικό ενεργειακού επιθεωρητή με βελτίωση κατά μία ενεργειακή βαθμίδα (από D σε C) με την εγκατάσταση κλιματιστικών για το διαμέρισμα και μόνο.

Τα δε γειτονικά διαμερίσματα δε μπορούν να επηρεαστούν αρνητικά αφού συνεχίζουν και συνορεύουν με θερμαινόμενο χώρο, αλλά δεν είδα και κάτι στο νόμο που να σε υποχρεώνει να αποδείξεις κάτι για το σύνολο της πολυκατοικίας. Μπορεί κάποιος να ισχυριστεί πως μειώνεται η απόδοση του λέβητα καθώς προκύπτει υπερδιαστασιολόγηση, αλλά αυτό θα πρέπει να το αποδείξει αυτός που εναντιώνεται. Τουλάχιστον αυτό συνέβη σε μένα, μηχανικό και δικηγόρο που συμβουλεύτηκα με διαβεβαίωσαν πως η διαδικασία που ακολούθησα ήταν πλήρως σύννομη. Μήπως έπεσες θύμα κανενός δικομανούς; Δεν είναι λίγοι...

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε διαμέρισμα που νοικιαζα ( αλλά έλειπα τον περισσότερο καιρό ) έβγαλα με υδραυλικο, παρουσία του διαχειριστή, τα σώματα και τα κατέβασα στο υπόγειο.

Ετσι εξαιρέθηκα απο τα κόστη της θέρμανσης. Μου ζήτησε ένα πάγιο 30% ( υπήρχε στο καταστατικό ) λόγω του οτι οι σωληνες "περνούσαν" μέσα απο το διαμέρισμα και έτσι θα "έκανα χρήση" της θέρμανσης αλλά λογω του οτι ήμουν στον τρίτο ( τελευταίο ) όροφο οι σωλήνες πρακτικά σταματούσαν σε εμένα. Επειδή επέμενε μια μια μικρή ενόχληση απο τον Σύλλογο Ενοικιαστών, δεν πλήρωνα ουτε αυτό. Μόνο τη συντήρηση του λέβητα ( μια φορά το χρονο και αν γινόταν ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/9/2024 στις 9:55 ΠΜ, sphinxgr είπε

Ότι του φανεί του καθενός για να κοιτάξει το συμφέρον του κ μόνο. Διαβαστε, ενημερωθείτε και μετά απαιτείστε....

Σας ευχαριστώ για την κατατοπιστική απάντησή σας. Δεν ξέρω τι δύσκολες καταστάσεις είχατε αντιμετωπίσει και συνεχίζεται να αντιμετωπίζετε στην οικία σας αλλά θέλω να εξηγήσω κάποια πράγματα. Βρίσκομαι με την οικογένεια μου σε σπίτι το οποίο έχει αγοραστεί με πολύ κόπο και πάντα ήμασταν παραπάνω από άψογοι στις υποχρεώσεις μας. Μάλιστα για δύο χρόνια πληρώναμε και τα κοινόχρηστα των τετράποδων που βρίσκονται στο ίδιο κτήριο και τα οποία τετράποδα δεν είπαν ποτέ ούτε ένα ευχαριστώ για να μην αναφέρω και άλλες τους συμπεριφορές που θα κάνουν τον καθέναν να τους σιχαθεί εδώ μέσα.

Δυστυχώς έχω βρεθεί σε δύσκολη οικονομική κατάσταση το τελευταίο καιρό και δεν θέλω να χαρίσω σε κανέναν αχάριστο τίποτα πέρα από αυτό που ορίζει ο νόμος γι' αυτό και μπήκα στη διαδικασία να κάνω αυτή την ερώτηση χωρίς σκοπός μου να είναι το συμφέρον.

Επεξ/σία από notabot
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Snoob είπε

Δεν αρκεί η υδραυλική απομόνωση.

Ρώτησα.

Θέλει να αποδείξεις -πράγμα από εξαιρετικά δαπανηρό έως και ανέφικτο σε παλαιότερες οικοδομές- ότι η απομόνωσή σου από το δίκτυο δεν επηρεάζει τη θερμική ισορροπία της πολυκατοικίας. Εκτός του ότι ένας μηχανικός θα ζητήσει πολλές εκατοντάδες ευρώ για μια τέτοια μελέτη, εκτός κι αν είσαι πρώτος με πιλοτή από κάτω (που κι εκεί πάλι παίζει), διαμέρισμα "σάντουιτς" μεταξύ άλλων ορόφων σίγουρα θα επηρεάσει αν αποκοπεί (θα παίρνει θερμότητα από τα άλλα -η κοινόχρηστη δαπάνη θέρμανσης- και δεν θα επιστρέφει).

Οπότε, ένας να σε τρέξει, θα μπλέξεις.

Είχαμε βάσει ενός καταστατικού-Φρανκεστάιν (συρραφή τουλάχιστον τριών άλλων, το ένα στην καθαρεύουσα, με παραμέτρους που αναιρούσαν η μία την άλλη, συνταγή για να μη βγαίνει άκρη έτσι και στραβώσει το παραμικρό) 35% κοινόχρηστη δαπάνη. Με δυο λόγια, άλλοι το έκαιγαν, άλλοι το πλήρωναν, επί χρόνια το κοινόχρηστο μερίδιό μου ήταν περισσότερο από αυτό που έκαιγα.

Κοίταξα να αποκοπώ, πέραν του ότι θες πολλά λεφτά μπροστά για να τα ισοφαρίσεις σε βάθος χρόνου, μπλέκεις και με τα θερμικά των άλλων.

Περίεργο αυτο που γράφεις.

Ο νομος μέχρι πριν λιγο καιρό ηταν πιο "ευκολος" στην αυτονόμηση.

Ουσιαστικά σου ζητουσε να μονωσεις τους κεντρικους σωληνες της κεντρικής θέρμανσης και η αυτονομία σου να ειναι ειτε φυσικό αέριο, είτε αντλια θερμανσης. Οχι κλιματιστικό, σομπες κτλ κτλ

Ακόμα και χωρις συγκλιση γενικης συνέλευσης μπορουσες να το κάνεις, αρκει απλά να ενημέρωνες τη διαχείριση. Εννοείται οτι πληρωνες μονο για συντηρήσεις κεντρικου καυστήρα αλλά και για αυτο υπηρχε παράθυρο, αν συμφωνουσε η πλειοψηφια της πολυκατοικίας.

Καμία αναφορά για πιστοποιητικο ενεργειας. Θεωρειτε δηλαδη δεδομένο οτι εχεις αποδοτικοτερη θέρμανση απο τους άλλους. Επαναλμβάνω, έτσι ηταν, έτσι το έχω κάνει εγω, δεν ειχα ποτέ προβλημα. Αν άλλαξαν πλέον ειναι άλλο θέμα.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pontez2 είπε

Η ζωη μου όλη.

Σωζεις  κτιριο που δεν ειχαν ουτε ανσανσέρ αφου ειχε διακοψει η ΔΕΗ το ρευμα, 20 οικογένεις, δεν ασχολιόταν κανεις. Τοσο ευθηνόφοβοι που προτιμουσαν να ανεβοκατεβαίνουν με τα πόδια, να μην έχουν φωτα. Τα σπιτάκια τους οπως μέσα, ολα κουκλιά έτσι? Εξω ομως, στη πυλωτή το σκατο απο τους βόθρους να έχει φθάσει στο πρωτο οροφο και οι μυνησεις απο τους γυρω γυρω να έρχονται σωριδον.

Χωρίς αποθεματικό βάζω πετρέλαιο απο την τσέπη μου (του τύπου 2000€) και χωρίς να με ενδιαφέρει η θέρμανση, απλά για να προχωράμε κ να μην χάνω τον χρόνο μου. Τα λεφτά θα τα πάρω, αν πληρώσουν, όταν το κάψουν. Κάτι μήνες μετά.

Και όταν τους το είπα μου λένε "δεν στο ζητήσαμε...."

Πραγματικά είναι άξιοι της μοίρας τους μερικοί. Κανονικά δεν πρέπει να ασχολείσαι δευτερόλεπτο. Και το κάθε γίδι, πρέπει να γινεται διαχειριστής απαραίτητα για να νιώσει τη γλύκα. Ακόμα κ αν είσαι ιδιοκτήτης που νοικιάζει, να πληρώσεις απο την τσέπη σου 1 έτος, εταιρεία διαχείρισης. Δεν γίνεται το κάθε μουσχάρι χωρίς να έχει σπαταλήσει 1 δευτερόλεπτο, να έχει άποψη κ να κρίνει

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Κανονικά δεν πρέπει να ασχολείσαι δευτερόλεπτο. Και το κάθε γίδι, πρέπει να γινεται διαχειριστής απαραίτητα για να νιώσει τη γλύκα

Ρε συ, αυτούς  ομως δε τους υποχρεωνει κανεις. Πας εισαγγελέα, σε διωχνουν γιατι δεν μπορουν να ασχολουνται με τέτοια ζητηματα.

Πας στην αστυνομια, σου ζητάνε 100άρικα να κανεις αγωγη για το αυτονόητο. Καμια κυβέρνηση δεν έχει ασχοληθει με αυτο το ζητημα. Έχουν έναν νομο που λέει οτι ειναι υποχρεωτικη η διαχείριση αλλά δεν εφαρμόζεται πουθενά. Γενικά δεν ασχολείται κανείς και κάνει ο κάθένας ότι του αρέσει. Πόσο μάλλον για νόμους προπολεμικούς που δε μπαινουν στη διαδικασία να τους ανανεώσουν.

Πιθανον και να βολευει να κάνει ο καθένας οτι θέλει, δε μπορω να φανταστω κάτι άλλο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Ερωτηση σχετικη με το παρων θεμα. Εχω ενα διαμερισμα στην Αθηνα 110τμ το οποιο ειναι κλειστο 10 μηνες τον χρονο. Στο κτηριο ειμαστε 8 διαμερισματα ολοι ιδιοκτητες. Παρολαυτα τα τελευταια 2 χρονια παρατηρω μια αυξηση στα κοινοχρηστα(και δεν ειμαι ο μονος). Καθε μηνα εχουμε κατι καινουργιο στα κοινοχρηστα εκτος απο τα κλασσικα ΔΕΗ, καθαριστρια, κηπουρο (υδραυλικο,ηλεκτρολογο,αλλαγη στις λαμπες και οτι αλλο). Ειναι λογικο σε κλειστο σπιτι να πληρωνω μηνα Ιουλιο 85ε κοινοχρηστα?οταν πληρωνα 20? Επισης, αποδειξεις δεν υπαρχουν γιαυτα(ενω θα επρεπε να τις κολλανε στον πινακα ανακοινωσεων).

Είναι υποχρεωμένη η διαχείριση να λαμβάνεις γνώση των αποδείξεων επι των εξόδων της πολυκατοικίας.

Μην ξεχνάς βέβαια τη ραγδαία αύξηση του ηλεκτρικού κόστους στην εξίσωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, pontez2 είπε

Περίεργο αυτο που γράφεις.

Ο νομος μέχρι πριν λιγο καιρό ηταν πιο "ευκολος" στην αυτονόμηση.

Ουσιαστικά σου ζητουσε να μονωσεις τους κεντρικους σωληνες της κεντρικής θέρμανσης και η αυτονομία σου να ειναι ειτε φυσικό αέριο, είτε αντλια θερμανσης. Οχι κλιματιστικό, σομπες κτλ κτλ

Ακόμα και χωρις συγκλιση γενικης συνέλευσης μπορουσες να το κάνεις, αρκει απλά να ενημέρωνες τη διαχείριση. Εννοείται οτι πληρωνες μονο για συντηρήσεις κεντρικου καυστήρα αλλά και για αυτο υπηρχε παράθυρο, αν συμφωνουσε η πλειοψηφια της πολυκατοικίας.

Καμία αναφορά για πιστοποιητικο ενεργειας. Θεωρειτε δηλαδη δεδομένο οτι εχεις αποδοτικοτερη θέρμανση απο τους άλλους. Επαναλμβάνω, έτσι ηταν, έτσι το έχω κάνει εγω, δεν ειχα ποτέ προβλημα. Αν άλλαξαν πλέον ειναι άλλο θέμα.

Κι εγώ αυτό θυμάμαι πάνω κάτω. Έβγαιναν τα σώματα του καλοριφέρ και επιβεβαίνωνε η διαχείριση πως όντως είχαν βγει. Αν όπως λες υπήρχε άλλος τρόπος θέρμανσης όπως φυσικό αέριο και όχι συσκευές που λειτουργούν με ρεύμα, συμμετείχες στη συντήρηση του καυστήρα μόνο. Αν δεν υπήρχε άλλος τρόπος θέρμανσης του διαμερίσματος, πλήρωνες 30% αν θυμάμαι καλά από τη δαπάνη αγοράς πετρελαίου επειδή το διαμέρισμα "εκμεταλλευόταν" τη ζέστη απ τα γύρω διαμερίσματα και τους σωλήνες που περνούσαν μέσα από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, LabrakisG1992 είπε

Ερωτηση σχετικη με το παρων θεμα. Εχω ενα διαμερισμα στην Αθηνα 110τμ το οποιο ειναι κλειστο 10 μηνες τον χρονο. Στο κτηριο ειμαστε 8 διαμερισματα ολοι ιδιοκτητες. Παρολαυτα τα τελευταια 2 χρονια παρατηρω μια αυξηση στα κοινοχρηστα(και δεν ειμαι ο μονος). Καθε μηνα εχουμε κατι καινουργιο στα κοινοχρηστα εκτος απο τα κλασσικα ΔΕΗ, καθαριστρια, κηπουρο (υδραυλικο,ηλεκτρολογο,αλλαγη στις λαμπες και οτι αλλο). Ειναι λογικο σε κλειστο σπιτι να πληρωνω μηνα Ιουλιο 85ε κοινοχρηστα?οταν πληρωνα 20? Επισης, αποδειξεις δεν υπαρχουν γιαυτα(ενω θα επρεπε να τις κολλανε στον πινακα ανακοινωσεων).

Παρόμοια τμ στα ΒΠ, πολύ μεγάλος κήπος με πιλοτη, δηλαδή κηπουρός πότισμα κτλ. Έχουμε δει μέχρι και 150 ευρώ το μήνα. Τα 70-80 πλέον είναι λίγα. Ρώτησε τον διαχειριστή τι έξοδα έχουν προκύψει, πάντως να ξέρεις, όσο παλαιώνει το κτίριο σας, θα σκάνε συνέχεια προβλήματα και έξτρα κόστη από φθορες και βλαβες, μην το ψάχνετε, είναι βραχνάς το θέμα....

9 ώρες πριν, pontez2 είπε

Περίεργο αυτο που γράφεις.

Ο νομος μέχρι πριν λιγο καιρό ηταν πιο "ευκολος" στην αυτονόμηση.

Ουσιαστικά σου ζητουσε να μονωσεις τους κεντρικους σωληνες της κεντρικής θέρμανσης και η αυτονομία σου να ειναι ειτε φυσικό αέριο, είτε αντλια θερμανσης. Οχι κλιματιστικό, σομπες κτλ κτλ

Ακόμα και χωρις συγκλιση γενικης συνέλευσης μπορουσες να το κάνεις, αρκει απλά να ενημέρωνες τη διαχείριση. Εννοείται οτι πληρωνες μονο για συντηρήσεις κεντρικου καυστήρα αλλά και για αυτο υπηρχε παράθυρο, αν συμφωνουσε η πλειοψηφια της πολυκατοικίας.

Καμία αναφορά για πιστοποιητικο ενεργειας. Θεωρειτε δηλαδη δεδομένο οτι εχεις αποδοτικοτερη θέρμανση απο τους άλλους. Επαναλμβάνω, έτσι ηταν, έτσι το έχω κάνει εγω, δεν ειχα ποτέ προβλημα. Αν άλλαξαν πλέον ειναι άλλο θέμα.

Δεν χρειάζεσαι κανένα ενεργειακό πιστοποιητικό, αρκεί η απομόνωση των σωλήνων παρουσία του διαχειριστή. Τα υπόλοιπα είναι περιττά. 

11 ώρες πριν, Malthador είπε

Αν ένα διαμέρισμα το έχει πάρει η τράπεζα με πλειστηριασμό, ποιος πληρώνει τα κοινόχρηστα; 

Στέλνει ο διαχειριστής τις αποδείξεις και του τα βάζουν σε λογαριασμό;

Η τραπεζα πρέπει να πληρώσει. Που φυσικά δεν θα πληρώσει ποτέ της. Θα μαζεύονται οι οφειλές μέχρι να τις πληρώσει ως βάθος 5ετιας οποιος αγοράσει το ακίνητο από τον πλειστηριασμο. Για να αναγκάσεις την τράπεζα να πληρώσει, μόνο δικαστικά, δεν πληρώνει καμία όλες την ίδια τακτική εφαρμόζουν. Επικοινωνία για το οτιδήποτε μόνο μέσω δικηγόρου δικού σου και του νομικού τμηματος της τράπεζας, δώσε λεφτά και πόνο... 

11 ώρες πριν, Snoob είπε

Δεν αρκεί η υδραυλική απομόνωση.

Ρώτησα.

Θέλει να αποδείξεις -πράγμα από εξαιρετικά δαπανηρό έως και ανέφικτο σε παλαιότερες οικοδομές- ότι η απομόνωσή σου από το δίκτυο δεν επηρεάζει τη θερμική ισορροπία της πολυκατοικίας. Εκτός του ότι ένας μηχανικός θα ζητήσει πολλές εκατοντάδες ευρώ για μια τέτοια μελέτη, εκτός κι αν είσαι πρώτος με πιλοτή από κάτω (που κι εκεί πάλι παίζει), διαμέρισμα "σάντουιτς" μεταξύ άλλων ορόφων σίγουρα θα επηρεάσει αν αποκοπεί (θα παίρνει θερμότητα από τα άλλα -η κοινόχρηστη δαπάνη θέρμανσης- και δεν θα επιστρέφει).

Οπότε, ένας να σε τρέξει, θα μπλέξεις.

Είχαμε βάσει ενός καταστατικού-Φρανκεστάιν (συρραφή τουλάχιστον τριών άλλων, το ένα στην καθαρεύουσα, με παραμέτρους που αναιρούσαν η μία την άλλη, συνταγή για να μη βγαίνει άκρη έτσι και στραβώσει το παραμικρό) 35% κοινόχρηστη δαπάνη. Με δυο λόγια, άλλοι το έκαιγαν, άλλοι το πλήρωναν, επί χρόνια το κοινόχρηστο μερίδιό μου ήταν περισσότερο από αυτό που έκαιγα.

Κοίταξα να αποκοπώ, πέραν του ότι θες πολλά λεφτά μπροστά για να τα ισοφαρίσεις σε βάθος χρόνου, μπλέκεις και με τα θερμικά των άλλων.

Δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα. Αρκεί να απομονωθουν οι σωλήνες παρουσία διαχειριστή και άλλων μαρτύρων αν πρόκειται να σε τρέξει κανένας δικαστήριο. Τώρα αν είναι μπάχαλο το καταστατικό της πολυκατοικίας σας, αναζητεις τι ορίζει ο νόμος ο οποίος υπερισχύει του καταστατικού. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
23 minutes ago, mariosnik_ said:

Η τραπεζα πρέπει να πληρώσει. Που φυσικά δεν θα πληρώσει ποτέ της. Θα μαζεύονται οι οφειλές μέχρι να τις πληρώσει ως βάθος 5ετιας οποιος αγοράσει το ακίνητο από τον πλειστηριασμο. Για να αναγκάσεις την τράπεζα να πληρώσει, μόνο δικαστικά, δεν πληρώνει καμία όλες την ίδια τακτική εφαρμόζουν. Επικοινωνία για το οτιδήποτε μόνο μέσω δικηγόρου δικού σου και του νομικού τμηματος της τράπεζας, δώσε λεφτά και πόνο... 

Σε αυτή την περίπτωση μπορεί η πολυκατοικία να βγάλει διαταγή πληρωμής για οφειλόμενα κοινόχρηστα και να πλειστηριάσει εκ νέου το ακίνητο για να πληρωθούν τα κοινόχρηστα.

Εκτός κι αν υπάρχει διαφορετική νομική μέριμνα για τις τράπεζες και τα funds, σε άλλη περίπτωση έτσι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Malthador είπε

Σε αυτή την περίπτωση μπορεί η πολυκατοικία να βγάλει διαταγή πληρωμής για οφειλόμενα κοινόχρηστα και να πλειστηριάσει εκ νέου το ακίνητο για να πληρωθούν τα κοινόχρηστα.

Εκτός κι αν υπάρχει διαφορετική νομική μέριμνα για τις τράπεζες και τα funds, σε άλλη περίπτωση έτσι γίνεται.

Φυσικά και μπορεί, αλλά η διαδικασία θα είναι πιο χρονοβόρα σε σχέση με το να είχε το ακίνητο φυσικό πρόσωπο, έχουνε τις άκρες τους στα νομικά τμήματα και δημιουργούν μεγάλες καθυστερήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...