Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για οφειλές κοινοχρήστων κατά την πλήρη απουσία από πολυκατοικία


notabot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 hours ago, pontez2 said:

... είτε αντλια θερμανσης. Οχι κλιματιστικό, ...

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία : Το κλιματιστικό είναι μία αντλία θερμότητας, σωστά; Γιατί να μην επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν απαγορεύεται ρητά. Θεωρητικά επιτρέπεται αν τα air condition που έχεις συνολικά στο σπίτι επαρκούν για τις ανάγκες θέρμανσής του και είναι αποδοτικότερα ενεργειακά από την κεντρική θέρμανση όπως θα τεκμηριώνεται από ενεργειακή μελέτη μηχανικού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, csontheline είπε

Μου δημιουργήθηκε η εξής απορία : Το κλιματιστικό είναι μία αντλία θερμότητας, σωστά; Γιατί να μην επιτρέπεται;

O μηχανικός μου ειχε πει πως οτιδηποτε δεν ειναι "καλοριφερ", θεωρειται υποδεέστερο σε θέρμανση απο το κανονικό σωμα. 

Και η διαχείριση που έχουμε (γραφείο απο τα καλά ομως), δεν δέχτηκε να αυτονομηθει διαμέρισμα με 3 κλίματιστικά, διοτι οπως ειπε δεν συμβαδιζει με το ΦΕΚ. Τωρα δε τα θυμάμαι βέβαια και καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pontez2 είπε

O μηχανικός μου ειχε πει πως οτιδηποτε δεν ειναι "καλοριφερ", θεωρειται υποδεέστερο σε θέρμανση απο το κανονικό σωμα. 

Και η διαχείριση που έχουμε (γραφείο απο τα καλά ομως), δεν δέχτηκε να αυτονομηθει διαμέρισμα με 3 κλίματιστικά, διοτι οπως ειπε δεν συμβαδιζει με το ΦΕΚ. Τωρα δε τα θυμάμαι βέβαια και καλά.

Με το συμπάθειο, βλακείες σου είπε το γραφείο. Η αλλιώς είπαν ότι τους συμφέρει. Ενεργειακός επιθεωρητής είναι ο αρμόδιος να μιλήσει για την απόδοση, το δε ΦΕΚ δεν απαγορεύει τα κλιματιστικά (αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα).

Και δεν είναι καν αρμοδιότητα του γραφείου διαχείρισης αυτή η υπόθεση. Δουλειά τους είναι να επαναυπολογίσουν ορθά τα κοινόχρηστα, όχι να αποφασίσουν αν θα αυτονομηθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, BigBlack είπε

Με το συμπάθειο, βλακείες σου είπε το γραφείο. Η αλλιώς είπαν ότι τους συμφέρει. Ενεργειακός επιθεωρητής είναι ο αρμόδιος να μιλήσει για την απόδοση, το δε ΦΕΚ δεν απαγορεύει τα κλιματιστικά (αντλίες θερμότητας αέρα-αέρα).

Και δεν είναι καν αρμοδιότητα του γραφείου διαχείρισης αυτή η υπόθεση. Δουλειά τους είναι να επαναυπολογίσουν ορθά τα κοινόχρηστα, όχι να αποφασίσουν αν θα αυτονομηθείς.

Eπικαλέσθηκαν ΦΕΚ, μας το έδειξαν κιολας, διοτι ειχε γινει σε γενικη συνέλευση. Δεν ειχαν λογο να πουν οχι, πχ σε εμένα δεν υπήρξε κανένα προβλημα, ούτε σε άλλον με αντλια θερμανσης. Τι ακριβως να τους συμφέρει? Φράγκα θα έχαναν απο το πετρέλαιο. Μάλιστα και εγω και ο άλλος ειχαμε περισσότερα, μεγαλυτερα και φυσικά πιο καινουργια σωματα από τα υπαρχοντα. 

Ωστοσο επειδη υπάρχει ένα μπέρδεμα με το τι θεωρειται αποδοτικότερο διοτι η ΠΟΜΙΔΑ (για να αποφυγει τις μαζικές αυτονομισεις), έβγαλε οδηγια να έρχεται παντου μηχανολόγος για να ελέγχει την ενεργειακή απόδοση, υπάρχει οδηγία απο την Ε.Ε. που αναφέρει οτι η θερμανση με Φ.Α. ειναι σε κάθε περιπτωση αποδοτικότερη απο το πετρέλαιο. Μάλιστα για αυτο υποτιθεται οτι απο το 28 και μετά ολα τα κτιρια θα πρέπει να αλλάξουν τους λέβητες πετρελαίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Eπικαλέσθηκαν ΦΕΚ, μας το έδειξαν κιολας, διοτι ειχε γινει σε γενικη συνέλευση. Δεν ειχαν λογο να πουν οχι, πχ σε εμένα δεν υπήρξε κανένα προβλημα, ούτε σε άλλον με αντλια θερμανσης. Τι ακριβως να τους συμφέρει? Φράγκα θα έχαναν απο το πετρέλαιο. Μάλιστα και εγω και ο άλλος ειχαμε περισσότερα, μεγαλυτερα και φυσικά πιο καινουργια σωματα από τα υπαρχοντα. 

Ωστοσο επειδη υπάρχει ένα μπέρδεμα με το τι θεωρειται αποδοτικότερο διοτι η ΠΟΜΙΔΑ (για να αποφυγει τις μαζικές αυτονομισεις), έβγαλε οδηγια να έρχεται παντου μηχανολόγος για να ελέγχει την ενεργειακή απόδοση, υπάρχει οδηγία απο την Ε.Ε. που αναφέρει οτι η θερμανση με Φ.Α. ειναι σε κάθε περιπτωση αποδοτικότερη απο το πετρέλαιο. Μάλιστα για αυτο υποτιθεται οτι απο το 28 και μετά ολα τα κτιρια θα πρέπει να αλλάξουν τους λέβητες πετρελαίου

Και του αερίου μετά το 2035... Τέλος πάντων, μπερδεύεις πολλά θέματα μαζί και πιθανόν να μην κατάλαβα κάτι. Μιλούσαμε για αυτονόμηση με κλιματιστικά/αντλία θερμότητας; Αν ναι, ισχύει 100% ότι έγραψα παραπάνω. Και δεν είναι δουλειά της εταιρείας διαχείρισης να ερμηνεύει, πόσο μάλλον να επιβάλλει την υπάρχουσα νομοθεσία, σε καμία περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως προς το αρχικό ερώτημα του θέματος ισχύει αυτό που έχει ειπωθεί και από άλλους.

Ο ts  έχει απόλυτη υποχρέωση να πληρώσει το 100% της οφειλής των κοινοχρήστων του (θα μπορούσε να έχει την μείωση στη θέρμανση που αναφέρθηκε, πάντα υπό την προϋπόθεση ότι ΠΡΙΝ την αναχώρησή του είχε προβεί σε σχετική ενημέρωση και στο κλείσιμο/σφράγισμα των καλοριφέρ. Και βέβαια μόνο αν κάτι τέτοιο προβλέπεται από το καταστατικό).

Η ιστορία με το -80% που αναφέρθηκε δεν αφορά τους άλλους ιδιοκτήτες αλλά μόνο τον κατασκευαστή (ή και τον οικοπεδούχο), αφορά "κλασσική" διατύπωση εργολαβικού καταστατικού και έχει αυτή την πρόβλεψη για να καλύψει και να τους "προστατεύσει" για όσο κρατάνε απούλητα διαμερίσματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εμας αδειο διαμερισμα πανω απο 3 μηνες μπαινει εκπτωση 30% η' 40% αν θυμαμαι καλα,το οποιο επιβαρυνονται οι υπολοιποι.

βασικα και να μην πλερωσεις δεν θα σου κανουν τιποτα αλλα θα χαλασεις τις σχεσεις σου.αν πιστευεις οτι ειναι συζητησιμοι μπορεις να το συζητησεις αλλιως παλι θα χαλασεις τις σχεσεις σου.επισης αν κερδισεις ειτε ετσι ειτε αλλιως ετοιμασου αν τυχει και ζητησει καποιος αλλος κατι αναλογο να τον στηριξεις γιατι θα σου την πει.

οικοδομες=ζουγκλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, megapaixtaras είπε

σε εμας αδειο διαμερισμα πανω απο 3 μηνες μπαινει εκπτωση 30% η' 40% αν θυμαμαι καλα,το οποιο επιβαρυνονται οι υπολοιποι.

βασικα και να μην πλερωσεις δεν θα σου κανουν τιποτα αλλα θα χαλασεις τις σχεσεις σου.αν πιστευεις οτι ειναι συζητησιμοι μπορεις να το συζητησεις αλλιως παλι θα χαλασεις τις σχεσεις σου.επισης αν κερδισεις ειτε ετσι ειτε αλλιως ετοιμασου αν τυχει και ζητησει καποιος αλλος κατι αναλογο να τον στηριξεις γιατι θα σου την πει.

οικοδομες=ζουγκλα

Δηλαδή αν υπάρχει μια Χ οφειλή που κάποιος δεν πληρωνει, δεν θα ασχοληθούμε οι υπόλοιποι και θα του την χαρίσουμε και θα την πληρωσουμε απο την τσέπη μας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, megapaixtaras είπε

.......................................................................................

οικοδομες=ζουγκλα μικρό αντίγραφο της κοινωνίας μας. Με τους συνεπείς, τους "πονηρούς", τους "στα τέτοια μου", τους "μου χρωστάει όλη η κοινωνία", τους "μόνο εγώ έχω δυσκολίες, εσείς οι άλλοι είσαστε πασάδες", κλπ

fixed

  • Like 4
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Malthador είπε

Σε αυτή την περίπτωση μπορεί η πολυκατοικία να βγάλει διαταγή πληρωμής για οφειλόμενα κοινόχρηστα και να πλειστηριάσει εκ νέου το ακίνητο για να πληρωθούν τα κοινόχρηστα.

Εκτός κι αν υπάρχει διαφορετική νομική μέριμνα για τις τράπεζες και τα funds, σε άλλη περίπτωση έτσι γίνεται.

Ό,τι ισχύει για τους υπόλοιπους, ισχύει και για τις τράπεζες είτε είναι από την μία πλευρά είτε από την άλλη. Κατά συνέπεια, ναι, βγάζεις διαταγή πληρωμής κανονικά εφόσον πληρούνται οι προϋποθέσεις έκδοσής της. Τώρα, τι ύψους θα είναι η οφειλή που θα επιβάλεις κατάσχεση σε ακίνητο είναι άλλο θέμα, θεμελιώδες πρακτικά, για το οποίο εμείς δεν το ξέρουμε και δεν μας πέφτει και λόγος βέβαια. Απλά να ξέρεις η επιβολή της κατάσχεσης έχει αμοιβή 660 + ΦΠΑ στον επιμελητή συν 300 + ΦΠΑ το απόσπασμά της. Και προφανώς δεν είναι μόνο αυτά τα έξοδα της εκτέλεσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Δηλαδή αν υπάρχει μια Χ οφειλή που κάποιος δεν πληρωνει, δεν θα ασχοληθούμε οι υπόλοιποι και θα του την χαρίσουμε και θα την πληρωσουμε απο την τσέπη μας?

αντιθετως,τους κυνηγας..απλα ειναι ετσι το συστημα το νομικο που η' την γλυτωνουν η΄γινονται αιωνιοι οφειετες δλδ. παλι εσυ πληρωνεις.

και εμεις εχουμε τετοιο ατομο στην οικοδομη μας,συνταξιουχο δικηγορο παρακαλω,που ξερει τα κολπα,καρφι δεν του καιγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2024 στις 9:55 ΠΜ, dkstopo είπε

μονο εγω διαβαζω ότι πρέπει να πληρωσει το 100%; 

το διαβασα κι εγω ,λεει ακριβως αυτο 100%

Το 80% ειναι για την περιπτωση που ειναι καινουρια η πολυκατοικια,διαμερισματα δεν εχουν πουληθει ακομα κτλ και αυτος το ερμηνευει οτι πρεπει να παρει εκπτωση 80%, πιο αυθαιρετα δεν γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Bigi444444 είπε

 Απλά να ξέρεις η επιβολή της κατάσχεσης έχει αμοιβή 660 + ΦΠΑ στον επιμελητή συν 300 + ΦΠΑ το απόσπασμά της. Και προφανώς δεν είναι μόνο αυτά τα έξοδα της εκτέλεσης.

Πολύ σωστά,

Κατεσχεμένο διαμέρισμα, άνηκε σε τράπεζες. Η διαχείριση έκανε διαταγή πληρωμής για ένα ποσό κοντά στις 8.000 ευρω που χρωσταγε το διαμέρισμα.

Οι τράπεζες δεν ασχολήθηκαν καν με το θέμα, πήγε στα δικαστήρια και περιπου μια 10ετία τωρα, εκδικάζεται!!

Σου λέει έχω δικηγόρους, σιγά μη πληρωνω τις υποχρεωσεις μου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...