Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για οφειλές κοινοχρήστων κατά την πλήρη απουσία από πολυκατοικία


notabot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορείτε να με ενημερώσετε τι συμβαίνει με τις κοινόχρηστες οφειλές όταν κάποιος λείψει από την οικεία του σε πολυκατοικία για μεγάλο χρονικό διάστημα; Οφείλει να πληρώσει ολόκληρο το ποσό των κοινοχρήστων που του αναλογούν κατά την επιστροφή του; Θα σας επισυνάψω και τι αναφέρει το καταστατικό της πολυκατοικίας στην οποία διαμένω.

katastatiko1.png

katastatiko2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Από όσο μπορώ να ξέρω ναι .

Έχει μια διαφορά αν είσαι ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής ( για το είδος των κοινόχρηστων αλλά και το ποσό) αλλά το ποσό το οφείλεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Apokios είπε

Από όσο μπορώ να ξέρω ναι .

Έχει μια διαφορά αν είσαι ιδιοκτήτης ή ενοικιαστής ( για το είδος των κοινόχρηστων αλλά και το ποσό) αλλά το ποσό το οφείλεις 

Να αναφέρω ότι είμαι ιδιοκτήτης και γνωρίζω ότι δεν απαλλάσσομαι από τις κοινόχρηστες υποχρεώσεις πλήρως παρά την απουσία μου. Θα ήθελα όμως να μάθω το ποσοστό ακριβώς που οφείλω. Είναι ας πούμε 100% σαν να μην έλειπα καθόλου από το κτήριο; Όποιος γνωρίζει από νομικά θέματα παρακαλώ πολύ να βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Moνο στις περιπτωσεις θέρμανσης, δικαιουσαι μια έκπτωση, εφοσον ομως έχεις ενημερωσει τη διαχείριση και έχουν "κλέισει" τα καλοριφέρ. Εκει πληρωνεις ένα ποσοστο. Ολα τα υπόλοιπα, τα πληρωνεις κανονικά στπ 100%, ειτε μένεις στο διαμέρισμα ειτε ειναι άδειο.

Επεξ/σία από pontez2
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Moνο στις περιπτωσεις θέρμανσης, δικαιουσαι μια έκπτωση, εφοσον ομως έχεις ενημερωσει τη διαχείριση και έχουν "κλέισει" τα καλοριφέρ. Εκει πληρωνεις ένα ποσοστο. Ολα τα υπόλοιπα, τα πληρωνεις κανονικά στπ 100%, ειτε μένεις στο διαμέρισμα ειτε ειναι άδειο.

Δηλαδή παρ' όλο που έλειπα μήνες οφείλω να πληρώσω στο 100% τους λογαριασμούς κοινόχρηστου ρεύματος σαν να ήμουν στο κτήριο κανονικά; Δεν δικαιούμαι μια μείωση 80% στη δαπάνη των κοινοχρήστων έτσι όπως αναφέρεται μέσα στο καταστατικό;

Να αναφέρω επίσης ότι η διαχείριση δεν λειτουργεί στο κτήριο λόγω κακών γειτόνων.

Επεξ/σία από notabot
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, notabot είπε

Δηλαδή παρ' όλο που έλειπα μήνες οφείλω να πληρώσω στο 100% τους λογαριασμούς κοινόχρηστου ρεύματος σαν να ήμουν στο κτήριο κανονικά; Δεν δικαιούμαι μια μείωση 80% στη δαπάνη των κοινοχρήστων έτσι όπως αναφέρεται μέσα στο καταστατικό;

Να αναφέρω επίσης ότι η διαχείριση δεν λειτουργεί στο κτήριο λόγω κακών γειτόνων.

Αυτο που αναφέρει το καταστατικο, αφορά τον οικοπεδούχο που μπορει να μην έχει μεταβιβάσει ακομα ακινητα. Δηλαδη ετσι οπως το διαβάζω έχει να κάνει με τοτε που χτιστηκε η πολυκατοικια.

Εσυ εισαι ιδιοκτητης, οποτε αν απουσιάζεις εχεις εκπτωση μονο στη θερμανση. Τωρα το αν δεν υπάρχει διαχειριση η οχι ειναι αλλο ζητημα, αλλά αν βγαινουν κοινοχρηστα τα πληρωνεις κανονικά.

Βασικά δεν υπάρχει λογος να μη τα πληρωνεις. Το σπιτι ανηκει σε ένα κτιριο. Το κτιριο κάπως πρεπει να συντηρηθει.

 

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα κοινόχρηστα οφείλονται κανονικά είτε μένεις είτε όχι στο διαμέρισμα. Αλίμονο αν υπήρχαν απαλλαγές, υπάρχουν πολυκατοικιες που τα μισά και παραπανω διαμερίσματα είναι κλειστά και θα έπρεπε να πληγώνουν οι υπόλοιποι όλο το κόστος που πρακτικά θα ήταν τεράστιο. 

Μοναδική απαλλαγή που προβλέπεται είναι από την θέρμανση, αλλά πρέπει να έχεις φροντίσει να σφραγιστουν οι σωλήνες με υδραυλικό και παρουσία του διαχειριστή, τότε πληρώνεις μόνο ένα πάγιο. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 4
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, notabot said:

Δηλαδή παρ' όλο που έλειπα μήνες οφείλω να πληρώσω στο 100% τους λογαριασμούς κοινόχρηστου ρεύματος σαν να ήμουν στο κτήριο κανονικά; Δεν δικαιούμαι μια μείωση 80% στη δαπάνη των κοινοχρήστων έτσι όπως αναφέρεται μέσα στο καταστατικό;

Δεν διαβάζεις σωστά το καταστατικό. 

Ναι, οφείλεις το 100%.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοινόχρηστες δαπάνες πληρώνεις τα πάντα. 

Θέρμανση:

  • Αν έχετε αυτόνομη, πληρώνεις κανονικά ότι σου αναλογεί
  • Κεντρική, πληρώνεις λιγότερα (περίπου τα μισά), με την προϋπόθεση ότι έχεις ενημερώσει απο προηγουμένως τον Διαχειριστή ότι θα λείπεις για διάστημα μεγαλύτερο του 1 μήνα και δεν θα μπαίνει απολύτως κανείς στο σπίτι και παράλληλα ως δική σου υποχρέωση έχεις αποκόψει την λειτουργία των σωμάτων και ο διαχειριστής έχει επιβεβαιώσει ότι όντως το έχεις κάνει

Αν δεν πληρώσεις, βάσει των παραπάνω, σου έρχεται εξώδικο το οποίο οδηγεί σε δίκη και αν πάλι δεν πληρώσεις όλα σου τα χρέη + τα δικαστικά έξοδα, πλειστηριάζεται το σπίτι σου για την κάλυψη όλων αυτών των χρεών. Οποιοδήποτε υπερβάλλον ποσό απο τον πλειστηριασμό, το παίρνεις εσύ. 

Η λογική και η αρχή όλων των παραπάνω είναι ότι στα κοινόχρηστα έξοδα / επισκευές και συντηρήσεις δεν απασχολεί το νόμο αν μένουν  0 ή 1 ή 53 άτομα σε ένα σπίτι ή εσύ κατεβαίνεις 1 φορά τη βδομάδα με το ασανσέρ και ο δίπλα 4532 φορές. Εφόσον έχεις ένα σπίτι, έχεις αποδεχθεί το καταστατικό που σχεδόν σε όλα τα σπίτια αναφέρει αυτά που έγραψα.

12 ώρες πριν, notabot είπε

Δηλαδή παρ' όλο που έλειπα μήνες οφείλω να πληρώσω στο 100% τους λογαριασμούς κοινόχρηστου ρεύματος σαν να ήμουν στο κτήριο κανονικά; Δεν δικαιούμαι μια μείωση 80% στη δαπάνη των κοινοχρήστων έτσι όπως αναφέρεται μέσα στο καταστατικό;

Να αναφέρω επίσης ότι η διαχείριση δεν λειτουργεί στο κτήριο λόγω κακών γειτόνων.

ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ με προσοχή το καταστατικό που έβαλες, μιλάει για μείωση κοινοχρήστων στον ιδιοκτήτη που έδωσε το οικόπεδο και μέχρι να ολοκληρωθεί το χτίσιμο των κατοικιών.

Ισχύει ότι σου έγραψα πιο πάνω. 

Αν θεωρείς ότι γράφει κάτι άλλο το καταστατικό που έβαλες, σε ποιο σημείο βλέπεις αυτό το άλλο.

*Είμαι διαχειριστής 800 χρόνια και κάθε τόσο έρχεται ένας άσχετος που θέλει να του θερμομονώσουμε το διαμέρισμα με χρέωση των υπολοίπων, δεν θέλει να πληρώσει θέρμανση γιατί τα σκ λείπει κλπ κλπ κλπ. Ότι του φανεί του καθενός για να κοιτάξει το συμφέρον του κ μόνο. Διαβαστε, ενημερωθείτε και μετά απαιτείστε....

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 15
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Είμαι διαχειριστής 800 χρόνια και κάθε τόσο έρχεται ένας άσχετος που θέλει να του θερμομονώσουμε το διαμέρισμα με χρέωση των υπολοίπων, δεν θέλει να πληρώσει θέρμανση γιατί τα σκ λείπει κλπ κλπ κλπ. Ότι του φανεί του καθενός για να κοιτάξει το συμφέρον του κ μόνο. Διαβαστε, ενημερωθείτε και μετά απαιτείστε...

Η ζωη μου όλη.

Σωζεις  κτιριο που δεν ειχαν ουτε ανσανσέρ αφου ειχε διακοψει η ΔΕΗ το ρευμα, 20 οικογένεις, δεν ασχολιόταν κανεις. Τοσο ευθηνόφοβοι που προτιμουσαν να ανεβοκατεβαίνουν με τα πόδια, να μην έχουν φωτα. Τα σπιτάκια τους οπως μέσα, ολα κουκλιά έτσι? Εξω ομως, στη πυλωτή το σκατο απο τους βόθρους να έχει φθάσει στο πρωτο οροφο και οι μυνησεις απο τους γυρω γυρω να έρχονται σωριδον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση σχετικη με το παρων θεμα. Εχω ενα διαμερισμα στην Αθηνα 110τμ το οποιο ειναι κλειστο 10 μηνες τον χρονο. Στο κτηριο ειμαστε 8 διαμερισματα ολοι ιδιοκτητες. Παρολαυτα τα τελευταια 2 χρονια παρατηρω μια αυξηση στα κοινοχρηστα(και δεν ειμαι ο μονος). Καθε μηνα εχουμε κατι καινουργιο στα κοινοχρηστα εκτος απο τα κλασσικα ΔΕΗ, καθαριστρια, κηπουρο (υδραυλικο,ηλεκτρολογο,αλλαγη στις λαμπες και οτι αλλο). Ειναι λογικο σε κλειστο σπιτι να πληρωνω μηνα Ιουλιο 85ε κοινοχρηστα?οταν πληρωνα 20? Επισης, αποδειξεις δεν υπαρχουν γιαυτα(ενω θα επρεπε να τις κολλανε στον πινακα ανακοινωσεων).

Επεξ/σία από LabrakisG1992
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Κεντρική, πληρώνεις λιγότερα (περίπου τα μισά), με την προϋπόθεση ότι έχεις ενημερώσει απο προηγουμένως τον Διαχειριστή ότι θα λείπεις για διάστημα μεγαλύτερο του 1 μήνα και δεν θα μπαίνει απολύτως κανείς στο σπίτι και παράλληλα ως δική σου υποχρέωση έχεις αποκόψει την λειτουργία των σωμάτων και ο διαχειριστής έχει επιβεβαιώσει ότι όντως το έχεις κάνει

αν μενεις αλλα δε θελεις θερμανση με πετρελαιο (κεντρικη) μπορεις να εξαιρεθεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, notabot είπε

Δηλαδή παρ' όλο που έλειπα μήνες οφείλω να πληρώσω στο 100% τους λογαριασμούς κοινόχρηστου ρεύματος σαν να ήμουν στο κτήριο κανονικά; Δεν δικαιούμαι μια μείωση 80% στη δαπάνη των κοινοχρήστων έτσι όπως αναφέρεται μέσα στο καταστατικό;

Μονο αν το ζητησεις εκ των προτερων και γινει αποδεκτο

Αν ερθεις αργοτερα και πεις παιδια εγω ελειπα,κλαιν μαιν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, adi32 είπε

αν μενεις αλλα δε θελεις θερμανση με πετρελαιο (κεντρικη) μπορεις να εξαιρεθεις ?

Θα πρέπει να αποκοπείς υδραυλικά από το δίκτυο αν είναι τεχνικά εφικτό. Αν γίνει αυτό θα είσαι υποχρεωμένος και πάλι να πληρώνεις το μερίδιό σου για τη συντήρηση της κεντρικής θέρμανσης, όχι βέβαια τα κόστη για το καύσιμο.

Επεξ/σία από BigBlack
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...