Προς το περιεχόμενο

Sony Xperia 1 V & Sony Xperia 1 Vi


dimitra 25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας θα ήθελα να μου γράψουν εντυπώσεις " Μόνο" όσοι είναι Πραγματικοί Κάτοχοι των παρακάτω 2 συσκευών της Sony: Sony Xperia 1V η Sony Xperia 1VI

Είμαι αποφασισμένη να αγοράσω συσκευή Sony έστω και πιο οικονομική σειρά,άνθρωποι που είναι πολυ καλοί γνώστες τεχνολογίας αλλά λίγο haters με την Sony δεν θα με βοηθήσουν στη συγκεκριμένη περίπτωση, ευχαριστώ παρόλα αυτά για την συμβουλή τους σε παλιότερη μου ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω το xperia 1VI , το θεωρω καταπληκτικό κινητό. Το καλυτερο που ειχα ποτέ. 

Είναι λίγο μεγάλο για τα γούστα μου αλλά σε σχέση με το pro max και s24 πιο κομπακτ και πιο ωραιο κατα την γνωμη μου.

Πολυ ελαφρύ. Φαινεται να χει κορυφαια ποιοτητα κατασκευης.

Κουμπί φωτογραφικής ( σε πολύ βολική θέση 😁 ) το οποιο ειναι 2 stage , δηλαδη με ελαφρυ πατημα κανει focus  και αν το πατησεις πιο δυνατα βγαζει φωτό.

Ήχος δεν παίζεται , πραγματικά απόλαυση να δεις ταινία στο κινητό. Τα ηχεία βρίσκονται στο εμπρόσθιο τμήμα πάνω και κάτω της οθόνης.   Δόνηση και απτικά παρά πολύ καλά.  Αudiojack , sd card slot μεχρι 1 τερρα αν δεν κανω λαθος  έχει. Μπαταρία πολύ ικανοποιημένος , με κρατάει 1,5 μέρα χωρίς να ασχοληθώ ποτέ να κλείσω τα δεδομένα ή να ελαττώσω το frame rate από τα 120 hz. 

stock android με τα θετικά του οτι δεν κολλαει , δεν εχει αχρειαστα πραγματα της samsung ή της Xiaomi. Αυτο ομως μπορει να ειναι για καποιους αρνητικό διοτι περιοριζεται και η παραμετροποιηση, στα samsung πχ νομιζω οτι μπορεις να κρυψεις την μπαρα πλοηγησης , στο στοκ δεν μπορεις.

Η οθόνη στην αρχή προκάλεσε σοκ στους φαν της sony  με το ότι πήγε από 4Κ( 1V)  σε 1080p (VI), πρακτικά δεν νομίζω να έχει μεγάλη διαφορά σε συσκευή 6.5 ιντσών.  Στα μάτια μου δεν έχει , μου φαίνεται κορυφαία και πολύ φωτεινή και υποτιθεται κανει καποιο upscale . Eνω ετσι κερδισε σε διαρκεια μπαταρίας. 

Φωτογραφική: Μου αρέσει η φωτογραφία που βγάζει ιδιαίτερα τους ανθρώπους , σε σχέση με iPhone μου αρέσει αρκετά παραπάνω ειδικά όταν βγάζεις ανθρώπους είναι πιο ωραίες οι φωτογραφίες , όπως και το post processing μου φαίνεται καλύτερο. Σαν κάμερα δεν θεωρείτε η καλύτερη της αγοράς , αλλά εγώ  είμαι πολύ  ικανοιποιημενος γενικά. Την telephoto κριτικάρουν πολυ αλλα εχω την εντύπως οτι δεν ειχαν στο μυαλο τους οι ανθρωπο της σονυ οτι θα βγαζεις wildlife φωτο με το κινητο αλλα κανα πορτρέτο. https://www.youtube.com/watch?v=ItoDkhOIIy4&t=13286s  εδω οχι και μια πολυ κολακευτική συγκριση για το VI σε σχεση με το oppo και το vivo. Το αναφέρω διοτι δεν ξερω ποσο σημαντικό ειναι για σενα το κομματι της καμερας , νομιζω οτι βρισκεται στις καλυτερες της αγορας αλλα υπαρχουν και πιο δυνατες (oppo , vivo ,Huawei pura) αλλα με χειρότερο συνολικό πακέτο.

Ανάμεσα στο V και το VI έχουν αλλάξει το φορματ , το V είναι πιο μακρόστενο το VI πιο πλατύ. Και έχει πιο απλή εφαρμογή για τις φωτό το VI αλλά προσωπικά προτιμούσα την παλιά. 

Κορυφαίο για εμένα είναι και το 5V αλλά έχουν αναφερθεί παράπονα από χρήστες για κολλήματα, εγώ είχα διαπιστώσει θέματα.  Περιορισμένα αξεσουάρ στην αγορά σε θήκες κτλ. 

Γενικά το συστήνω το κινητό. To είχα βάλει αγγελία αλλά άλλαξα γνώμη, δεν βρίσκω κάτι να μου αρέσει παραπάνω προς το παρών. 

Η πιο οικονομική σειρά αν εννοείς την 10 απ ότι διαβάζω είναι εντελώς midrange με παρά πολύ καλή μπαταρία και ωραίες φωτογραφίες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, dimitra 25 είπε

Γεια σας θα ήθελα να μου γράψουν εντυπώσεις " Μόνο" όσοι είναι Πραγματικοί Κάτοχοι των παρακάτω 2 συσκευών της Sony: Sony Xperia 1V η Sony Xperia 1VI

Είμαι αποφασισμένη να αγοράσω συσκευή Sony έστω και πιο οικονομική σειρά,άνθρωποι που είναι πολυ καλοί γνώστες τεχνολογίας αλλά λίγο haters με την Sony δεν θα με βοηθήσουν στη συγκεκριμένη περίπτωση, ευχαριστώ παρόλα αυτά για την συμβουλή τους σε παλιότερη μου ερώτηση.

Συντοπιτισσα....ριξε μια ματια στις αξιολογησεις του σκρουτζ και σε ξενα reviews.

Κανε και την δικη σου ερευνα.

Haters υπαρχουν παντου.Κι εγω μπορει να αλλαξα εταιρια αλλα η sony παραμενει για εμενα το νουμερο 1.

Δυστυχως ομως το πορτοφολι μου,λεει αλλα.

Επεξ/σία από osfp1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...