Προς το περιεχόμενο

Η Επιτροπή της Βουλής των ΗΠΑ εγκρίνει νομοσχέδιο για υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα νέα αυτοκίνητα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, cpc464 είπε

Θέλεις πύργο κινητής στα 30 χιλιόμετρα για 4G και στα 3 χιλιόμετρα για 5G, στα ΑΜ ο άλλος εκπέμπει από το Καϊρο και τον ακούς πεντακάθαρα.

Παρεμπιπτοντως   στο   1107    αργα  το  βραδυ   πιανω  αλκαχερα  (καιρο)  και  ακουω  ουμ  καλσουμ   πολλες  φορες.

3 ώρες πριν, AntonisKo είπε

Ετοιμάζονται για ολοκαύτωμα?!

Οταν   το  76  ο  βικτορ  μπελενκο   αποστατησε  και  προσγειωσε  το  MIG-25   στην  ιαπωνια  ολοι  ετριβαν   τα  ματια  τους

γιατι  δεν  υπηρχε  ουτε  ενα  τρανσιστορ  στα  ηλεκτρονικα  του   παρα  μονο  λυχνιες.

Πολλοι   σοφρωνες   κρατανε   πισινη  χρονια  τωρα....

3 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Το πρόβλημα δεν είναι πόσο κοστίζει το τσιπάκι, το πρόβλημα είναι ότι οι συχνότητες του AM (medium wave) είναι τόσο χαμηλές που το σύστημα μετάδοσης κίνησης των ηλεκτρικών αυτοκινήτων προκαλεί παρεμβολές στο ίδιο το σήμα, δηλαδή σε απλά Ελληνικά "εκπέμπει" τυχαίο σήμα σε συχνότητες AM. Ακόμα και αν εσύ δεν έχεις ηλεκτρικό αυτοκίνητο, αν περάσει δίπλα σου ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο μπορεί να ακούσεις πολύ ασθενείς παρεμβολές στα AM. Κάτι που μπορεί να λυθεί μόνο με επανασχεδιασμό του συστήματος μετάδοσης κίνησης.

Σε ακόμα πιο χαμηλές συχνότητες (longwave - μακρά) έχεις παρεμβολές μέχρι και από φυσικά φαινόμενα όπως κεραυνούς, τα λεγόμενα sferics.

Εκεινα  τα  χρονια   βαζαμε   αντιπαρασιτικες   πιπες   στα  μπουζι   μολις   αγοραζαμε   αυτοκινητο!

3 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Υπήρξε ποτέ 8-track στα αυτοκίνητα στην Ελλάδα; Νομίζω πήγαμε κατευθείαν στις κασέτες.

Υπηρχαν  περισσοτερο   στα  αυτοκινητα  παρα  σε  σπιτια. Πριν   15  χρονια  τα  πουλησα  και  τα  δυο   και  εχω  ενα  κομπακτ

πανασονικ   που   παιρνει  8τρακ  και  το  ραδιοφωνο  του   εχει  4  μπαντες  δηλ  βραχεα  και  μακρα  επιπλεον.

Επισης  το  saab   9000   που  επισης   πουλησα   ειχε   blaupunkt   με  βραχεα  και  μεσαια.

Αμα   καταφερνε   και  σηκωνοταν   η  ηλεκτρικη   κεραια   επιανε   ανετα   τεχερανη   μετα  τις  12  το  βραδυ.

Επεξ/σία από tigergreg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tigergreg είπε

πανασονικ   που   παιρνει  8τρακ  και  το  ραδιοφωνο  του   εχει  4  μπαντες  δηλ  βραχεα  και  μεσαια  επιπλεον.

Ποιες είναι αυτές οι μπάντες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Ποιες είναι αυτές οι μπάντες;

AM-FM-SW-LW

Κοντολογις  εφεμ-μεσαια-βραχεα-μακρα

Ολως  τυχαιως   χθες   ξεθαψα   και  τα   3  απο  τα   4  φορητα  V-U   μου  μετα  απο  15  χρονια  στο

συρταρι  STANDARD-KENWOOD  KAI  YAESU  και  τα  εβαλα   για  πουλημα.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, cpc464 είπε

Τα ραδιοσήματα AM λόγω μεγαλύτερης κυματομορφής καλύπτουν τεράστιες αποστάσεις, αυτό σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών τα κάνει καταλληλότερα  για δυνατότητα μετάδοσης πληροφοριών έκτακτης ανάγκης σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών ή άλλων παρόμοιων γεγονότων, κάτι ξέρει η θεία μου NHTSA.

Δεν είναι μεγάλη κυματομορφή..η διαμόρφωση κατά πλάτος..σε αντίθεση με την διαμόρφωση συχνότητας που είναι τα fm  . Έχει μεγάλη εμβέλεια λόγο ... στρατόσφαιρας. Ναι κουλό .αλλά γεγονός . Τη καλημέρα μου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενας AM πομπός μπορεί να λειτουργήσει μόνο με λυχνίες χωρίς τίποτα ψηφιακό επάνω του που θα μπορούσε να επηρεαστει από οποιαδήποτε "ψηφιακή επιθεση" είτε αυτό αφορά μια πυρηνική βόμβα κατασκευασμενη γι αυτο το σκοπό είτε ό,τι άλλο.

Το αυτό και ένα εντελώς αναλογικό ραδιόφωνο. 

Οι Αμερικανοί μόνο χαζοί δεν είναι σε αυτά τα θέματα με τόση εμπειρία "ψυχροπολεμικων καταστάσεων".  Το σήμα στα ΑΜ ταξιδεύει χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά και μπορεί να ληφθεί και στα πιο βαθιά υπόγεια. 

Εμείς εδώ ως πονηρούληδες κλείσαμε τα πάντα σε μεσαία και βραχέα στην ψαροκωσταινα υποτίθεται λόγω κοστους εκτός του 729ΚHz πομπού στο Μπογιατι. Και εννοείται πως τα παρατημένα κεραιοσυστηματα στην περιφέρεια ρημαζουν

Επεξ/σία από salss
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Υπήρξε ποτέ 8-track στα αυτοκίνητα στην Ελλάδα; Νομίζω πήγαμε κατευθείαν στις κασέτες.

τι λες φιλε μου? ειχε εμενα ο πατερας μου στο fiat 124 κασετοφωνο με 8 track. εχω κρατησει τις κασετες και μαλιστα πριν απο 10 χρονια αγορασα απο usa και ενα κασετοφωνο 8 track. την δεκαετια του 70 και ειδικα στο πρωτο μισο ηταν στις δοξες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Mythoplasths είπε

Δεν είναι μεγάλη κυματομορφή..η διαμόρφωση κατά πλάτος..σε αντίθεση με την διαμόρφωση συχνότητας που είναι τα fm  . Έχει μεγάλη εμβέλεια λόγο ... στρατόσφαιρας. Ναι κουλό .αλλά γεγονός . Τη καλημέρα μου 

η στρατόσφαιρα δεν συμμετέχει στην διάδοση μάλλον την συγχέεις με την ιονόσφαιρα, το μήκος κύματος φυσικά και παίζει ρόλο γιατί αυτό καθορίζει τον τρόπο διάδοσης τους σήματος. Η διαμόρφωση δεν παίζει ρόλο αλλά έχει άλλα πλεονεκτήματα λήψης σε σχέση με την FM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/7/2018 που έζησα μέσα στις φονικές φωτιές του Ματιού, για 2.5 ημέρες (κατοικος Ραφήνας δίπλα στο Μάτι) τα κινητά Δεν πιάναν Καθόλου σήμα. Για 2 Εβδομάδες Δεν είχαμε ρεύμα Καθόλου στην περιοχές αυτές τότε. Μετα τις 2.5 μέρες στις κεραίες κινητής βάλανε ηλεκτρογενήτριες του στρατού για να δουλέψουν. Το μοναδικό που λειτουργούσε για όσο υπήρχαν μπαταρίες ήταν το Radio.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, salss said:

Ενας AM πομπός μπορεί να λειτουργήσει μόνο με λυχνίες χωρίς τίποτα ψηφιακό επάνω του που θα μπορούσε να επηρεαστει από οποιαδήποτε "ψηφιακή επιθεση" είτε αυτό αφορά μια πυρηνική βόμβα κατασκευασμενη γι αυτο το σκοπό είτε ό,τι άλλο.

Το αυτό και ένα εντελώς αναλογικό ραδιόφωνο. 

Οι Αμερικανοί μόνο χαζοί δεν είναι σε αυτά τα θέματα με τόση εμπειρία "ψυχροπολεμικων καταστάσεων".  Το σήμα στα ΑΜ ταξιδεύει χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά και μπορεί να ληφθεί και στα πιο βαθιά υπόγεια. 

Εμείς εδώ ως πονηρούληδες κλείσαμε τα πάντα σε μεσαία και βραχέα στην ψαροκωσταινα υποτίθεται λόγω κοστους εκτός του 729ΚHz πομπού στο Μπογιατι. Και εννοείται πως τα παρατημένα κεραιοσυστηματα στην περιφέρεια ρημαζουν

Και fm πομπός δουλεύει με λυχνία. Ειχα παλαια με την πασίγνωστη τοτε (90% οσοι είχαν σταθμό πειρατικο ειχαν αυτη), L504. Δεν είχε τίποτα αλλο σπουδαίο ηλεκτρονικο πάνω. Θεωρητικά ακόμα και ψηφιακό πομπό μπορείς να φτιάξεις με λυχνίες (απλα θα χρειαστείς πολλές..). Η λυχνία κάνει ακριβώς ότι και ενα τρανζίστορ, ειναι ηλεκτρονικός διακόπτης. Μέχρι υπολογίστες φτιάχτηκαν (eniac), οπότε οτιδήποτε φτιάχνεις με τρανζίστορ φτιάχνετε και με λυχνίες. 

Προφανώς τα ΑΜ επιλέχτηκαν λόγω της τεράστιας απόστασης διάδοσης λόγω ανάκλασης στην ιονοσφαιρα. Θα μπορούσαν πάντως να χρησιμοποιήσουν πχ το σύστημά δορυφόρων του Ελον Μασκ. Είναι τόσοι πολλοί που ακόμα και σε πυρηνικό πόλεμο, θα σώζονταν οι περισσότεροι. 

Πάντως όλη η ιστορία κάπου πάσχει. Θα άντεχαν οι πομποι ΑΜ σε πυρηνικό πόλεμο. Εσυ όμως απο που θα ακούσεις το σήμα? Θα έπρεπε και τα ραδιόφωνα να είναι φτιαγμένα απο λυχνίες. Τα τσιπάκια θα καταστροφουν. Μάλλον στη γερουσία είναι παππούδες, δε γνωρίζουν και πολλά και πείραν ακόμα μια απόφαση χωρίς πολύ νόημα. 

Επεξ/σία από oldnew
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, kurkosdr είπε

Υπήρξε ποτέ 8-track στα αυτοκίνητα στην Ελλάδα; Νομίζω πήγαμε κατευθείαν στις κασέτες.

Υπήρξε! Και πικάπ υπήρξε για δίσκους 45 στροφών!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ακομα περιμενω τα καναλια να στελνουν σημα οταν βαζουν διαφημισεις για να σταματαει η εγγραφη στο βιντεο μου. τι σκατα το πληρωσα για να το κανει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...