Προς το περιεχόμενο

Η Επιτροπή της Βουλής των ΗΠΑ εγκρίνει νομοσχέδιο για υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα νέα αυτοκίνητα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, θα μπορούσες να έχεις ένα φορητό ραδιοφωνάκι σε χώρο ανάλογο του φαρμακείου αυτοκινήτου γι έκτακτη ανάγκη.

Ένα στην κουζίνα, στο μπάνιο, στην αποθήκη, στην δουλειά κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους γκρινιαρηδες:

DEVICE.—The term “device” means a piece of equipment or an apparatus that is designed—

    (A) to receive signals transmitted by a radio broadcast station (as defined in section 3 of the Communications Act of 1934 (47 U.S.C. 153)); and

    (B) to play back content or programming derived from those signals.

Μεχρι και ενα απλο ραδιο σαν συσκευη στο ντουλαπακι μπορουν να βαλουν οι κατασκευαστες και να το ανοιξεις οταν εισαι σταματημενος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα δεις τους Ρώσους με αυτό να γελάνε. Μου θυμίζει τον μύθο με το στυλο και την NASA και ότι οι Ρώσοι χρησιμοποιούσαν μολύβι.

Το οποίο είναι αστικός μύθος, στην αρχή και οι αστροναύτες της NASA και οι κοσμοναύτες της Ρωσίας χρησιμοποιούσαν μολύβι, αλλά το μολύβι δημιουργεί σωματίδια όταν το χρησιμοποιείς και σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας γίνονται επικίνδυνα για τα ηλεκτρονικά του σκάφους, γιαυτό και στη NASA εφηύραν το ειδικό στυλό που γράφει σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cpc464 είπε

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, θα μπορούσες να έχεις ένα φορητό ραδιοφωνάκι σε χώρο ανάλογο του φαρμακείου αυτοκινήτου γι έκτακτη ανάγκη.

Είναι και ηλιακό και με μπαταρία. Υπάρχουν και με μανιβέλα για τους μερακλήδες. Γιατί αν ποτέ γίνει το μπαμ άμα χρειαστεί κάποιος  μπαταρίες δεν θα βρει εύκολα.

Βέβαια δεν μπαίνω στην διαδικασία να αγοράσω.

 

 

Μόλις τώρα, kurkosdr είπε

Το οποίο είναι αστικός μύθος, στην αρχή και οι αστροναύτες της NASA και οι κοσμοναύτες της Ρωσίας χρησιμοποιούσαν μολύβι, αλλά το μολύβι δημιουργεί σωματίδια όταν το χρησιμοποιείς και σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας γίνονται επικίνδυνα για τα ηλεκτρονικά του σκάφους, γιαυτό και στη NASA εφηύραν το ειδικό στυλό που γράφει σε συνθήκες έλλειψης βαρύτητας.

Ναι το έγραψα ότι είναι μύθος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Ναι το έγραψα ότι είναι μύθος 

Επίσης το έψαξα λίγο παραπάνω και τελικά ούτε η NASA εφηύρε το ειδικό στυλό, το εφηύρε ιδιώτης με ιδιωτικά κεφάλαια χωρίς χρήματα της NASA.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Βέβαια δεν μπαίνω στην διαδικασία να αγοράσω.

υπάρχουν, σαν και αυτό αλλά ούτε εγώ μπήκα στην διαδικασία να αποκτήσω ένα, θα γελάνε οι doomsday preppers εις βάρος μου αλλά δεν πειράζει.

Επεξ/σία από cpc464
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλού κακού ας υπάρχει και το AM κι ας είναι άχρηστο για αρκετούς.
Το μόνο κακό είναι ότι σε αρκετά ηχοσυστήματα αυτοκινήτου έχουν κάνει lowpass filter δηλ κόβουν πολύ τα πρίμα (στα ~5KHz)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 minutes ago, manolis940 said:

Και εγώ θα συμφωνήσω κάπως με τον @Tlykog ως προς του ότι κανένας μας δεν είναι με ένα δέκτη AM στο χέρι όλη την ώρα εκτός και αν είναι οδηγάει. Το μιλούσαμε για υποχρεωτικό AM(δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό) στα κινητά όπου είναι όλη την ώρα πάνω μας και θα λάμβανε μέσω αυτού τα emergencies το καταλαβαίνω.

Απ' την άλλη βέβαια δεν είναι κακό να έχεις ακόμη ένα κανάλι επικοινωνίας ως backup λύση αν κάτι πάει στραβά με τα υπόλοιπα.

μα δεν ειπαν οτι θα ειναι ενας δεκτης πάνω μας η στο χερι... θα εχει το αυτοκινιτο ενα am mad emergency channel που αν υπάρξει κάποια καταστροφή πατας ενα κουμπί και λαμβάνεις....... και προφανές με μια σοβαρη καταστροφή ουτε κινιτα θα δουλευουν ουτε τπτ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anax111 είπε

Έχει νόημα η κίνηση. Τα ψηφιακά συστήματα είναι πολύ ποιο ευάλωτα σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών ή πολεμικών καταστάσεων. Εάν χτυπηθούν οι πύργοι κινητής τηλεφωνίας και οι ψηφιακοί αναμεταδότες καταστρέφεται κάθε δυνατότητα επικοινωνίας. Αντίθετα με ένα ασύρματο στα βραχέα επικοινωνείς με κάποιον 3.000 χλμ. μακριά ότι και να γίνει, το ίδιο και με τα αναλογικά ραδιόφωνα. Σωστή κίνηση η οποία θα πρέπει να επεκταθεί κατά την γνώμη μου με την νομοθέτηση για την  ύπαρξη δυνατών αναλογικών ασύρματων σε όλα τα σώματα ασφάλειας. Και τώρα έχουν αλλά πραγματικά δεν ξέρω πόσο τα χρησιμοποιούν και τι ισχύ έχουν. 

αμα ο Βλαδιμηρος αποφασισει να ριξει καμια tsar bomb 53 μεγατοννων (100 μεγατ ηταν ο αρχικος σχεδιασμος)  οπως εκανε δοκιμστικα στις 30 οκτωβριου 1961 ,δεν θα μεινει οχι κεραια οχι πυργος ,οχι βραχεα  ,ουτε βακτηρια δεν θα επιβιωσουν.Εμεις εδω δεν εχουμε λογω ανησυχιας στο μεταξυ, αφου επιβιωσαμε με κουληδοτσιμπλες δεν παθαινουμε τπτ

3 ώρες πριν, Nabuko είπε

Το επόμενο νομοσχέδιο θα είναι για υποχρεωτικό κασετόφωνο στα καινούρια αυτοκίνητα. 

10989881_0_z.jpg.f5387a2154b8a795c5c28371cc9ddf24.jpg

εχω ενα blaupunkt

  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι απλό,αν και παλιά τεχνολογία αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι με εμβέλεια 3000χλμ + εκτός από τα ΑΜ,και η συντέλεια του κόσμου να έρθει ο τελευταίος Ρώσος με τον τελευταίο Αμερικάνο στα ΑΜ θα μιλήσουν γιατί οτιδήποτε ψηφιακό θα έχει ψηθεί από τον ηλεκτρομαγνητικό παλμό των πυρηνικών, όλα τα άλλα είναι απλά για να έχουμε να λέμε,μερικοί μου θυμίζουν τα ανίψια μου και τους φίλους τους, που τα ρώτησα που πέφτει ο βορράς και άνοιξαν το app  της πυξίδας στο κινητό,ούτε τον ήλιο να δουν από πού ανατέλλει ούτε τίποτα , τελικά είμαστε άξιοι της μοίρας μας.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gjp1000 είπε

αμα ο Βλαδιμηρος αποφασισει να ριξει καμια tsar bomb 53 μεγατοννων (100 μεγατ ηταν ο αρχικος σχεδιασμος)  οπως εκανε δοκιμστικα στις 30 οκτωβριου 1961 ,δεν θα μεινει οχι κεραια οχι πυργος ,οχι βραχεα  ,ουτε βακτηρια δεν θα επιβιωσουν.Εμεις εδω δεν εχουμε λογω ανησυχιας στο μεταξυ, αφου επιβιωσαμε με κουληδοτσιμπλες δεν παθαινουμε τπτ

εχω ενα blaupunkt

Ο Βλαδίμηρος φιλαράκο μου τα έχει κάνει πλακάκια με την άλλη πλευρά του Ατλαντικού. Οι φωνασκίες είναι για αυτούς που τρώνε σανό. Δεν αναρωτήθηκες γιατί δεν έχει βαρέσει ούτε μία κεραία κινητής στην Ουκρανία και άφησε όλη την φρίκη του πολέμου να μεταδίδεται απευθείας με ταχύτητές 4G από την πρώτη γραμμή των βομβαρδισμών στο κινητό του κάθε ευρωπαίου πολίτη; Ποιος επωφελήθηκε από αυτό; Δες τι γίνεται με τις πωλήσεις αμερικανικών όπλων στην Ευρώπη. Όσοι αντιδρούσαν στις πωλήσεις όπλων τώρα το έχουν βουλώσει. Τα F35 τα είχαν αγοράσει μόλις 3 ευρωπαϊκές χώρες πριν τον πόλεμο στην Ουκρανία, τώρα το έχουν παραγγείλει όλες. Και ο Βλαδίμηρος παίρνει μια χαρά το μερτικό του και θα πάρει ακόμα περισσότερα, περίμενε και θα δεις. Δες την ανακοίνωση της UBS για το σε ποιες χώρες αυξήθηκε ο ιδιωτικός πλούτος πέρυσι. Sorry για το εκτός του θέματος σχόλιο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

''Ο Albert Gore, εκτελεστικός διευθυντής της Ένωσης Μεταφορών Μηδενικών Εκπομπών''.  γελαει ο κοσμος με κατι τετοια. τι θα πει ''μηδενικων ρυπων''.πως φορτιζουν οι μπαταριες? απ τους εξωγηινους? ποιος τις φτιαχνει ?  η  federation of  planets?  hilarious....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, anax111 είπε

Έχει νόημα η κίνηση. Τα ψηφιακά συστήματα είναι πολύ ποιο ευάλωτα σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών ή πολεμικών καταστάσεων. Εάν χτυπηθούν οι πύργοι κινητής τηλεφωνίας και οι ψηφιακοί αναμεταδότες καταστρέφεται κάθε δυνατότητα επικοινωνίας. Αντίθετα με ένα ασύρματο στα βραχέα επικοινωνείς με κάποιον 3.000 χλμ. μακριά ότι και να γίνει, το ίδιο και με τα αναλογικά ραδιόφωνα. Σωστή κίνηση η οποία θα πρέπει να επεκταθεί κατά την γνώμη μου με την νομοθέτηση για την  ύπαρξη δυνατών αναλογικών ασύρματων σε όλα τα σώματα ασφάλειας. Και τώρα έχουν αλλά πραγματικά δεν ξέρω πόσο τα χρησιμοποιούν και τι ισχύ έχουν. 

Καλά, δεν φαντάζομαι να πιστεύει κανένας ότι θα επικοινωνεις η θα ακούσεις κανέναν σταθμό στα βραχέα μέσα από το αμάξι. Εδώ και στο σπίτι και υπάρχουν αρκετά παράσιτα, αντε να πιάσεις το πρώτο πρόγραμμα η τίποτε πειρατικά και σταθμούς του εξωτερικού. 

Παρόλα αυτά, συμφωνώ με την απόφαση και την υποχρέωση να το έχουν. Είναι θέμα περισσότερων επιλογών του καταναλωτή να έχει την δυνατότητα ακροασης αναλογικού σήματος στα FM. Οχι να τον περιορίζεις στα ψηφιακά. Βέβαια δεν ξέρω τι επικρατεί στις ΗΠΑ μπορεί όλα τα ράδιο να εκπέμπουν ψηφιακά και το αναλογικό να είναι μουσειακο είδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...