Προς το περιεχόμενο

Η Επιτροπή της Βουλής των ΗΠΑ εγκρίνει νομοσχέδιο για υποχρεωτικό ραδιόφωνο AM στα νέα αυτοκίνητα


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, cpc464 είπε

Θέλεις πύργο κινητής στα 30 χιλιόμετρα για 4G και στα 3 χιλιόμετρα για 5G, στα ΑΜ ο άλλος εκπέμπει από το Καϊρο και τον ακούς πεντακάθαρα.

 

32 λεπτά πριν, Black Demis είπε

αν γινει φασική καταστροφή σοβαρή πύργοι κινητής θα βγουν off για πλακα..... ετσι no 112

 

33 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Απαιτει κεραιες κινητης και σημα

το AM πιανει παντου.

Σωστά όλα αυτά... υπο προϋποθέσεις. Με την ίδια λογική ισχύει σε όλο τον κόσμο. Υπάρχουν και στην Ελλάδα τυφλά σημεία. 

...Επειδή όμως είμαστε στο 2024, καλύτερα να βρουν κάτι καλύτερο από τεχνολογία 118 ετών.

Προφανώς και το σχόλιό μου ήταν περισσότερο για να κάνω χιούμορ, αλλά παράλληλα και καυστικό. Είναι δυνατόν στο ένα άρθρο να διαβάζουμε ότι ο αμερικανικός στρατός θα εφαρμόσει πρωτότυπη τεχνολογία και μετά ότι οι πολίτες θα χρησιμοποιούν ΑΜ το 2024; Θα μου πείτε τα ΑΜ υπάρχουν ήδη... Το ίδιο και οι δορυφόροι.

Να γίνει χρήση δορυφόρων από όλους τους κατασκευαστές κινητών, όπως το Emergency SOS via Satellite της Apple από το iphone 14 και μετά και να τελειώνουν... Να έχουν κάποιου είδους μαύρο κουτί, όπως τα αεροσκάφη, όπου θα εκπέμπει αυτόματα στίγμα σε περίπτωση ατυχήματος. Εκτός αυτού και οι κατασκευαστές αυτοκινήτων προτείνουν  λύσεις άλλου τύπου. ΗΠΑ είναι. Λεφτά υπάρχουν και αν δεν υπάρχουν, κάνουν ένα πόλεμο στη Μέση Ανατολή, τους παίρνουν τα πετρέλαια και βρίσκουν...

Σιγά μη βάλουν και σήματα καπνού για να θυμηθούν τις εποχές των Απάτσι, οι οποίες, fun fact, απέχουν μόλις 20 έτη από την πρώτη μετάδοση ΑΜ....

Όπως ξεκάθαρα αναφέρει το άρθρο, οι κατασκευαστές σύγχρονων αυτοκινήτων έχουν προβλήματα στο να ενσωματώσουν αυτή την αρχαία, για τα δεδομένα της τεχνολογίας, τεχνολογία στα οχήματά τους... Τί συζητάμε;

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Tlykog said:

 

 

Σωστά όλα αυτά... υπο προϋποθέσεις. Με την ίδια λογική ισχύει σε όλο τον κόσμο. Υπάρχουν και στην Ελλάδα τυφλά σημεία. 

...Επειδή όμως είμαστε στο 2024, καλύτερα να βρουν κάτι καλύτερο από τεχνολογία 118 ετών.

Προφανώς και το σχόλιό μου ήταν περισσότερο για να κάνω χιούμορ, αλλά παράλληλα και καυστικό. Είναι δυνατόν στο ένα άρθρο να διαβάζουμε ότι ο αμερικανικός στρατός θα εφαρμόσει πρωτότυπη τεχνολογία και μετά ότι οι πολίτες θα χρησιμοποιούν ΑΜ το 2024; Θα μου πείτε τα ΑΜ υπάρχουν ήδη... Το ίδιο και οι δορυφόροι.

Να γίνει χρήση δορυφόρων από όλους τους κατασκευαστές κινητών, όπως το Emergency SOS via Satellite της Apple από το iphone 14 και μετά και να τελειώνουν... Να έχουν κάποιου είδους μαύρο κουτί, όπως τα αεροσκάφη, όπου θα εκπέμπει αυτόματα στίγμα σε περίπτωση ατυχήματος. Εκτός αυτού και οι κατασκευαστές αυτοκινήτων προτείνουν  λύσεις άλλου τύπου. ΗΠΑ είναι. Λεφτά υπάρχουν και αν δεν υπάρχουν, κάνουν ένα πόλεμο στη Μέση Ανατολή, τους παίρνουν τα πετρέλαια και βρίσκουν...

Σιγά μη βάλουν και σήματα καπνού για να θυμηθούν τις εποχές των Απάτσι....

Όπως ξεκάθαρα αναφέρει το άρθρο, οι κατασκευαστές σύγχρονων αυτοκινήτων έχουν προβλήματα στο να ενσωματώσουν αυτή την αρχαία, για τα δεδομένα της τεχνολογίας, τεχνολογία στα οχήματά τους... Τί συζητάμε;

Είναι λίγο άκυρη η δικαιολογία. Ας το έχουν και στην έκτακτη ανάγκη να το ακούν χωρίς να κινείται το αυτοκίνητο. Δεν είναι ο σκοπός του για να ακούς μουσική σαν οδηγάς. Για έκτακτη ανάγκη είναι. Απλά δεν θέλουν το κόστος / πονοκέφαλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, mariosCS είπε

Είναι λίγο άκυρη η δικαιολογία. Ας το έχουν και στην έκτακτη ανάγκη να το ακούν χωρίς να κινείται το αυτοκίνητο. Δεν είναι ο σκοπός του για να ακούς μουσική σαν οδηγάς. Για έκτακτη ανάγκη είναι. Απλά δεν θέλουν το κόστος / πονοκέφαλο.

Καθόλου άκυρη. Διάβασες όλο το άρθρο; Από το κείμενο:

Οι αυτοκινητοβιομηχανίες υποστηρίζουν γενικά ότι το ραδιόφωνο AM είναι μια ξεπερασμένη τεχνολογία και προτείνουν εναλλακτικές λύσεις όπως το διαδικτυακό streaming, το ραδιόφωνο HD που μεταδίδεται σε ζώνες FM, ή εφαρμογές που παρέχουν περιεχόμενο AM. Ωστόσο, οι επικριτές του νομοσχεδίου επισημαίνουν ότι η υποχρεωτική ενσωμάτωση του ραδιοφώνου AM θα μπορούσε να αυξήσει το κόστος παραγωγής των ηλεκτρικών οχημάτων σε μια περίοδο που πολλοί κατασκευαστές προσπαθούν να περιορίσουν τις δαπάνες τους.

Ο Albert Gore, εκτελεστικός διευθυντής της Ένωσης Μεταφορών Μηδενικών Εκπομπών, δήλωσε σε συνέντευξή του νωρίτερα φέτος ότι μια τέτοια εντολή θα απαιτούσε σημαντικό επανασχεδιασμό του συστήματος μετάδοσης κίνησης και του οχήματος λόγω των ηλεκτρομαγνητικών παρεμβολών που δημιουργεί ο ηλεκτρικός κινητήρας.

Άκυρο είναι αυτό που γράφεις. Δηλαδή, θα επανασχεδιάσουν τα νέα οχήματα με επιπλέον κόστος όχι για να τα εξελίξουν, αλλά να τα υποβαθμίσουν τεχνολογικά, τοποθετώντας τους μία αρχαία τεχνολογία, ενώ υπάρχουν πιο σύγχρονες λύσεις και μάλιστα το ίδιο αξιόπιστες;... Σοβαρά τώρα; Να θυμίσω ότι είμαστε σε site τεχνολογίας ή αυτό το καράβι έχει ήδη σαλπάρει;...

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StavrosD είπε

Ενημερωτικά, ένα τσιπ για την λήψη AM και FM, automotive grade, κοστίζει κάτω από 3€.

Το πρόβλημα δεν είναι πόσο κοστίζει το τσιπάκι, το πρόβλημα είναι ότι οι συχνότητες του AM (medium wave) είναι τόσο χαμηλές που το σύστημα μετάδοσης κίνησης των ηλεκτρικών αυτοκινήτων προκαλεί παρεμβολές στο ίδιο το σήμα, δηλαδή σε απλά Ελληνικά "εκπέμπει" τυχαίο σήμα σε συχνότητες AM. Ακόμα και αν εσύ δεν έχεις ηλεκτρικό αυτοκίνητο, αν περάσει δίπλα σου ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο μπορεί να ακούσεις πολύ ασθενείς παρεμβολές στα AM. Κάτι που μπορεί να λυθεί μόνο με επανασχεδιασμό του συστήματος μετάδοσης κίνησης.

Σε ακόμα πιο χαμηλές συχνότητες (longwave - μακρά) έχεις παρεμβολές μέχρι και από φυσικά φαινόμενα όπως κεραυνούς, τα λεγόμενα sferics.

Επεξ/σία από kurkosdr
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Thanasis159 είπε

Παρά τις αντιδράσεις, το νομοσχέδιο φαίνεται να έχει ισχυρή υποστήριξη στη Γερουσία, με 60 συν-χορηγούς, γεγονός που του δίνει πλειοψηφία ανθεκτική στο φιλιμπάστερ. ”. Τι εννοεί ο ποιητής;

Το filibuster είναι μια νομοθετική διαδικασία στη Γερουσία των Ηνωμένων Πολιτειών. Οι κανόνες της Γερουσίας επιτρέπουν σε έναν γερουσιαστή ή γερουσιαστές που αντιτίθενται στο ν/σ να μιλούν για όσο χρόνο θέλουν, εκτός εάν «τα 3/5 των Γερουσιαστών που επιλέγονται δεόντως και έχουν ορκιστεί» (συνήθως 60 στους 100 γερουσιαστές) φέρουν τη συζήτηση σε πέρας με την επίκληση του "τερματισμού" σύμφωνα με τον Κανόνα XXII της Γερουσίας. Ακόμα κι αν είναι ανεπιτυχής, η διαδικασία απαιτεί χρόνο. 

Επεξ/σία από NikosKv
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Απαιτει κεραιες κινητης και σημα

το AM πιανει παντου.

37 λεπτά πριν, Black Demis είπε

αν γινει φυσική καταστροφή σοβαρή πύργοι κινητής θα βγουν off για πλακα..... ετσι no 112

Και εγώ θα συμφωνήσω κάπως με τον @Tlykog ως προς του ότι κανένας μας δεν είναι με ένα δέκτη AM στο χέρι όλη την ώρα εκτός και αν είναι οδηγάει. Το μιλούσαμε για υποχρεωτικό AM(δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό) στα κινητά όπου είναι όλη την ώρα πάνω μας και θα λάμβανε μέσω αυτού τα emergencies το καταλαβαίνω.

Απ' την άλλη βέβαια δεν είναι κακό να έχεις ακόμη ένα κανάλι επικοινωνίας ως backup λύση αν κάτι πάει στραβά με τα υπόλοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, manolis940 είπε

Και εγώ θα συμφωνήσω κάπως με τον @Tlykog ως προς του ότι κανένας μας δεν είναι με ένα δέκτη AM στο χέρι όλη την ώρα εκτός και αν είναι οδηγάει. Το μιλούσαμε για υποχρεωτικό AM(δεν γνωρίζω αν είναι εφικτό) στα κινητά όπου είναι όλη την ώρα πάνω μας και θα λάμβανε μέσω αυτού τα emergencies το καταλαβαίνω.

Απ' την άλλη βέβαια δεν είναι κακό να έχεις ακόμη ένα κανάλι επικοινωνίας ως backup λύση αν κάτι πάει στραβά με τα υπόλοιπα.

Υπάρχουν και πιο σύγχρονες λύσεις. Ο σκοπός είναι να εξελισσόμαστε, όχι να πάμε πίσω. Υπάρχουν λύσεις που πρότειναν οι κατασκευαστές οχημάτων, καθώς και άλλες πχ χρήση δορυφόρων, που είναι αξιόπιστες και πλήρως συμβατές.

Επειδή η μέση ηλικία των γερουσιαστών των ΗΠΑ είναι τα 65 έτη δεν περίμενα κάτι καλύτερο... Θυμήθηκαν τα νιάτα τους τα παλικάρια...

https://www.visualcapitalist.com/mapped-the-age-of-u-s-senators-by-state/

Επεξ/σία από Tlykog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι θα δεις τους Ρώσους με αυτό να γελάνε. Μου θυμίζει τον μύθο με το στυλο και την NASA και ότι οι Ρώσοι χρησιμοποιούσαν μολύβι.

Αναφορά σε κείμενο

image.png.678563550baa48ded7ee3786ddae041a.png

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, StavrosD είπε

Τι μου θύμισες... Ποιος είχε προλάβει τα track 8;

image.jpeg.9dae142a1978e4ed445d8452030dffc0.jpeg

Υπήρξε ποτέ 8-track στα αυτοκίνητα στην Ελλάδα; Νομίζω πήγαμε κατευθείαν στις κασέτες.

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, anax111 είπε

Έχει νόημα η κίνηση. Τα ψηφιακά συστήματα είναι πολύ ποιο ευάλωτα σε περιπτώσεις φυσικών καταστροφών ή πολεμικών καταστάσεων. Εάν χτυπηθούν οι πύργοι κινητής τηλεφωνίας και οι ψηφιακοί αναμεταδότες καταστρέφεται κάθε δυνατότητα επικοινωνίας. Αντίθετα με ένα ασύρματο στα βραχέα επικοινωνείς με κάποιον 3.000 χλμ. μακριά ότι και να γίνει, το ίδιο και με τα αναλογικά ραδιόφωνα. Σωστή κίνηση η οποία θα πρέπει να επεκταθεί κατά την γνώμη μου με την νομοθέτηση για την  ύπαρξη δυνατών αναλογικών ασύρματων σε όλα τα σώματα ασφάλειας. Και τώρα έχουν αλλά πραγματικά δεν ξέρω πόσο τα χρησιμοποιούν και τι ισχύ έχουν. 

Πολύ καλή η τοποθέτηση σου, το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι ειδικά για θέματα ασφάλειας κλπ υπάρχει και μία ψηφιακή μεν αλλά πολύ αξιόπιστη λύση για τα σώματα ασφαλείας που είμαι σίγουρος ότι έχεις υπόψη σου: Tetra.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, kurkosdr είπε

Υπήρξε ποτέ 8-track στα αυτοκίνητα στην Ελλάδα; Νομίζω πήγαμε κατευθείαν στις κασέτες.

Το θυμάμαι νιάνιαρο στον σκαραβαίο ενός θείου μου,υπήρχε σίγουρα αλλά δεν ξέρω πόσο δημοφιλές ήταν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα δεις τους Ρώσους με αυτό να γελάνε. Μου θυμίζει τον μύθο με το στυλο και την NASA και ότι οι Ρώσοι χρησιμοποιούσαν μολύβι.

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ, θα μπορούσες να έχεις ένα φορητό ραδιοφωνάκι σε χώρο ανάλογο του φαρμακείου αυτοκινήτου γι έκτακτη ανάγκη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...