Προς το περιεχόμενο

προβλημα wifi διαμερισματος


patousitsas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, εχουμε ενα προβλημα στο διαμερισμα της θειας μου με το σημα του wifi. Το διαμερισμα ειναι μεσα στην πόλη οποτε υπαρχουν παντου γυρω γυρω αλλα δικτυα/wifi.

Εχω κανει ενα σχεδιαγραμμα ( οκ στο περιπου οι αναλογιες δν ειμαι κ μηχανικος). Θελουμε να καλυψουμε ολο το σπιτι με wifi αλλα δεν ξερω ποια ειναι η καλυτερη λυση.

Το σπιτι ειναι ιδιοκτητο οποτε μπορουμε να περασουμε καλωδια ( εξωτερικα για να μην φαινονται ) αν χρειαστεί.
Το ζητούμενο ειναι να πιάνουμε επαρκές σήμα wifi στα δωμάτια Α και Β και το ιδανικότερο θα ηταν να ειναι mesh το δικτυο ωστε να μην εχουνε να "γυρνανε" το wifi απο το ρουτερ στο extender και αναποδα.

To router ΔΕΝ μπορει να αλλαξει θέση καθως εκει ειναι η κεντρικη πριζα τηλ. 

Τοποθετηθηκε ενα extender της TPLINK στο πρασινο σημειο αλλα το προβλημα δεν λυθηκε και μαλλον παει για αποσυρση.

Παρακαλώ οποια ιδέα/βοήθεια δεκτή. Ευχαριστώ.

image.png.66bc6a38b8a3396ec85ecbac52d3f850.png

Επεξ/σία από patousitsas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, δες τα παρακατω 
1) Να δεις μήπως το καναλι εκπομπής του wifi απο το ρουτερ "πεφτει" στο ιδιο με κάποιο γειτονικό το οποιο βρισκεται πολυ κοντά. Κατέβασε εχει διάφορα wifi analyzers που δείχνουν σε ποιο κανάλι ειναι το SSID του καθε wifi.
2) Στα ρουτερ η ρυθμιση του καναλιού ειναι στο auto, δηλαδή σε κάθε εκκίνηση το router επιλεγει μονο του το καναλι, μπορεις να το βαλεις στο χειροκίνητο και να επιλέξεις εσυ ενα κανάλι που δεν θα ειναι το ιδιο σε καποιο γειτονικό ρουτερ. 
3) Να αλλάξεις απο 2,4 και 5Ghz και να δεις που εχεις καλύτερη λειτουργιά. Υποψη το 2,4 παει πιο μακριά, και το 5Ghz ποιο κοντα αλλα με καλύτερή ταχύτητα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε ενα ρουτερ με 5Ghz και θα πιανεις καμπανα παντου σε φουλ ταχυτητα 

Τα  2,4  ξεχαστε τα ετσι κι αλλιως μεχρι 50 πιανουν που καταληγουν 10-20

  • Confused 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω TP-Link Deco mesh και έλυσες το πρόβλημα.

Το βάζεις στο router και λογικά θα σε καλύψει σε όλο το σπίτι. Για ακόμα καλύτερη κάλυψη όμως (π.χ. σε μπαλκόνια), μπορείς στη θέση του extender να βάλεις και 2ο Deco.

Προφανώς ξηλώνεις τον extender, ούτως ή άλλως δεν κάνει δουλειά.

Εγώ σε 2όροφη μεζονέτα (50+50τμ) έχω στον ένα όροφο το Deco πάνω στο Router και στον άλλο το 2ο Deco. Και έχει σήμα παντού (μέχρι και στον από πάνω όροφο λίγο).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 να τραβήξεις καλώδιο από το ρουτερ στο α η β ....και θα ησυχάσεις.....γιατί δεν θα θες πάντα ασύρματο ..θα θες και ενσύρματη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια ακόμα επιλογη είναι να τραβήξεις cat6 καλώδιο  μέχρι το χωλ που είναι τώρα ο extender και να βάλεις εκεί κάποιο mesh  ως Access Point (όπως το TP-Link Deco όπως πρότεινε ο @tasanton) και να κρατήσεις και την καλυψη του τωρινού modem/router στο σαλόνι. Έτσι θα έχεις καλύτερη κάλυψη στα δωμάτια γιατί βλέπω πολλούς τοίχους να παρεμβάλλονται.

Βεβαια μπορείς να το πάρεις και πριν τραβήξεις καλώδια να δοκιμάσεις να φτάνει το range  όταν πλά να το έχεις πάνω στο router.

Επεξ/σία από PerfectParanoia
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...