Προς το περιεχόμενο

Ατύχημα σε κλειστό πάρκινγκ - Νομοθεσία


SpirosK24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όλοι οι ανελκυστήρες θα πρέπει να είναι πιστοποιημένοι  (από αναγνωρισμένο φορέα) και να συντηρούνται τακτικά. Οπότε, μπορείς να ζητήσεις το πιστοποιητικό του ανελκυστήρα και ποιος/ πότε έκανε την τελευταία συντήρηση. Εάν ο  ανελκυστήρας δεν έχει χαρτιά και δε συντηρείται, μάλλον μπορείς να ξεκινήσεις μία άλλη κουβέντα με τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για το ποιος φταίει δεν θα πάρω θέση. Η πραγματικότητα όμως είναι ότι η γκαραζόπορτα ΠΡΕΠΕΙ να έχει φωτοκύτταρα για την αποφυγή ατυχημάτων.

Ακόμα και αν στην περίπτωση που την ανοίγεις/κλείνεις μόνο από το control ίσως το παραβλέψεις (με το σκεπτικό "είμαι εκεί μπροστά και προσέχω μέχρι να κλείσει τελείως") το οποίο είναι λάθος φυσικά αλλά είναι μία σκέψη, στην περίπτωση του "αυτόματου" κλεισίματος με χρονικό ΠΡΕΠΕΙ να έχει καθώς μπορεί να συμβεί το οτιδήποτε με παιδί, σκυλί, γατί, κλπ

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε άργησα ούτε τίποτα με το που βγήκα από το ασανσέρ ξεκίνησα την όπισθεν και η πόρτα ξεκίνησε ταυτόχρονα να κατεβαίνει χωρίς για κακή μου τύχη να το δω…το ασανσέρ από την γκαραζοπορτα απέχει τρία μέτρα περίπου. Μίλησα ξανά σήμερα ευγενικά με τον κύριο και του εξέφρασα τον προβληματισμό μου με τον ίδιο να επιμένει στα ίδια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SpirosK24 είπε

Ούτε άργησα ούτε τίποτα με το που βγήκα από το ασανσέρ ξεκίνησα την όπισθεν και η πόρτα ξεκίνησε ταυτόχρονα να κατεβαίνει χωρίς για κακή μου τύχη να το δω…το ασανσέρ από την γκαραζοπορτα απέχει τρία μέτρα περίπου. Μίλησα ξανά σήμερα ευγενικά με τον κύριο και του εξέφρασα τον προβληματισμό μου με τον ίδιο να επιμένει στα ίδια..

Μήπως έχεις ψηλό αυτοκίνητο και τα φωτοκύτταρα είναι χαμηλά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Morosana είπε

Μήπως έχεις ψηλό αυτοκίνητο και τα φωτοκύτταρα είναι χαμηλά; 

Και δεν πρόλαβαν να πιάσουν τις ρόδες;Πόσο πρόβολο να έχει το αμάξι του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και δεν πρόλαβαν να πιάσουν τις ρόδες;Πόσο πρόβολο να έχει το αμάξι του;

Αν είναι suv και με όπισθεν μπορεί. Τα ραντάρ αυτά νομίζω δεν πιάνουν μεγάλη δέσμη για αυτό είναι το ένα απέναντι από το άλλο αν κάτι περάσει από πάνω δεν σταματάνε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, SpirosK24 είπε

Το θέμα είναι ποιος μπορεί να με συμβουλεύσει σωστά για το γεγονός 

η ασφαλιστική σου , αλλά αν δεν έχεις νομική κάλυψη θα είναι μπλέξιμο

με τον ιδιοκτήτη πάντως δεν έχει νόημα να μιλάς

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης είναι διαφορετικό προς την αποζημίωση να έγινε το ατύχημα σε νόμιμο πάρκινγκ που έχει κάποια αστική ευθύνη προς τους πελάτες  και άλλο σε πάρκινγκ πολυκατοικίας που νοικιάζω μαύρα μια θέση στο υπόγειο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, SpirosK24 είπε

Ούτε άργησα ούτε τίποτα με το που βγήκα από το ασανσέρ ξεκίνησα την όπισθεν και η πόρτα ξεκίνησε ταυτόχρονα να κατεβαίνει χωρίς για κακή μου τύχη να το δω…το ασανσέρ από την γκαραζοπορτα απέχει τρία μέτρα περίπου. Μίλησα ξανά σήμερα ευγενικά με τον κύριο και του εξέφρασα τον προβληματισμό μου με τον ίδιο να επιμένει στα ίδια..

 

Δε μας είπες όμως, σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη φταις ως προς τι; Τι έπρεπε να κάνεις και δεν έκανες; Τι σου είπε; Είχε κάποια ένδειξη (φανάρι) την οποία παράβλεψες; Αφού φταις όπως λέει, κάτι έκανες λάθος. Ποιο ήταν αυτό το λάθος;

Spoiler

Έφτασε και η Παρασκευή

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Neptu είπε

 

Δε μας είπες όμως, σύμφωνα με τον ιδιοκτήτη φταις ως προς τι; Τι έπρεπε να κάνεις και δεν έκανες; Τι σου είπε; Είχε κάποια ένδειξη (φανάρι) την οποία παράβλεψες; Αφού φταις όπως λέει, κάτι έκανες λάθος. Ποιο ήταν αυτό το λάθος;

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Έφτασε και η Παρασκευή

 

Το ότι πήγε να περάσει ενώ κατέβαινε η πόρτα δεν είναι λάθος δηλαδή;

Να ξαναρωτήσω εγώ για να επιβεβαιώσουμε το τι συμβαίνει εκεί μέσα και τη νομική σχέση που συνδέει τον φίλο μας με τον ιδιοκτήτη του πάρκινγκ; Το αυτοκίνητο μπαίνει σε συγκεκριμένη κάθε φορά θέση, το βάζει και το βγάζει ο νηματοθέτης και πληρώνει τον ιδιοκτήτη με βάση το πόσο καιρό μένει μέσα, χωρίς κάποια άλλη συμφωνία μεταξύ τους ως προς το ποιός βάζει, βγάζει αυτοκίνητο, ευθύνες κλπ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Το ότι πήγε να περάσει ενώ κατέβαινε η πόρτα δεν είναι λάθος δηλαδή;

γιατί είχε κάποια ειδοποίηση; Κάποιο φανάρι που να λέει ΣΤΟΠ; Γιατί αν (αν λέμε....) πιστέψουμε όσα λέει η πόρτα άρχισε να κατεβαίνει έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bigi444444 είπε

Σιγά μην του κάνει και αναπάντητη η πόρτα ότι ξεκινάει. Ταυτόχρονα λέει ξεκινήσανε. Αμέλεια δική του ήταν ότι έπεσε επάνω της.

οκ έχεις δίκιο.

Φαντάζομαι αν το παιδί σου έπεφτε με τον ίδιο τρόπο πάνω στη πόρτα θα έλεγες τα ίδια ε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει καμία σημασία τι συγκινητικό φαντάζεσαι εσύ. Τα μάτια και τα αυτιά μας τα δώσανε όταν οδηγούμε για να τα χρησιμοποιούμε. Όχι για να μας ενημερώνει ο θυρωρός ότι πρόκειται να κλείσει η πόρτα. Η οποία δεν είναι υποχρεωτικό να έχει ούτε φωτοκύτταρο ούτε φανάρι ούτε τηλεβόα ούτε ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας. Ανεξάρτητα από το τι από αυτά θα ήθελε και θα προτιμούσε καθείς από εμάς να έχει. Μάλιστα, πιο παλιά απαγορευόταν να βγαίνεις με όπισθεν από την θέση στάθμευσης στον κοινόχρηστο χώρο, όπως έκανε εδώ ο φίλος. Δεν είμαι πρόχειρος εάν ισχύει και στην συγκεκριμένη περίπτωση που υπάρχει ασανσέρ ή εάν ισχύει ακόμα για τις άλλες περιπτώσεις, νομίζω όμως ότι ισχύει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Bigi444444 said:

Δεν έχει καμία σημασία τι συγκινητικό φαντάζεσαι εσύ. Τα μάτια και τα αυτιά μας τα δώσανε όταν οδηγούμε για να τα χρησιμοποιούμε. Όχι για να μας ενημερώνει ο θυρωρός ότι πρόκειται να κλείσει η πόρτα. Η οποία δεν είναι υποχρεωτικό να έχει ούτε φωτοκύτταρο ούτε φανάρι ούτε τηλεβόα ούτε ελεγκτή εναέριας κυκλοφορίας. Ανεξάρτητα από το τι από αυτά θα ήθελε και θα προτιμούσε καθείς από εμάς να έχει. Μάλιστα, πιο παλιά απαγορευόταν να βγαίνεις με όπισθεν από την θέση στάθμευσης στον κοινόχρηστο χώρο, όπως έκανε εδώ ο φίλος. Δεν είμαι πρόχειρος εάν ισχύει και στην συγκεκριμένη περίπτωση που υπάρχει ασανσέρ ή εάν ισχύει ακόμα για τις άλλες περιπτώσεις, νομίζω όμως ότι ισχύει.

 

να σε ενημερώσω οτι όλες οι θύρες εισόδου εξόδου (ασχέτως τεχνολογίας) άπαξ και έχουν μηχανισμό κίνησης που δεν είναι χειροκίνητος αλλά με αυτοματισμό, είναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ να έχουν και δικλείδες ασφαλείας για παύση λειτουργίας σε περίπτωση κινδύνου.

το οτι στη μπανανία μας δεν γίνονται έλεγχοι για τον κάθε προμηθευτή γκαραζόπορτας να υπογράφει πριν δώσει στο πελάτη τη γκαραζόπορτα οτι υποχρεωτικά αγοράζει και τους αισθητήρες στο πακέτο είναι άλλη συζήτηση.

βαριέμαι να ψάχνω αλλά έχουμε τη τελευταία 20ετία νεκρούς (και παιδιά) από ηλεκτρικές γκαραζόπορτες που δεν τηρούσαν αυτά τα μέτρα ασφαλείας και το μοτέρ συνέχιζε την κίνηση.

στη παλιά μου πολυκατοικία είχα υπόγειο γκαράζ και παρότι είχα οπτική επαφή με τη πόρτα πάτησα πολλές φορές το στοπ στο κοντρόλ γιατί τα πιτσιρίκια του γείτονα έβρισκαν παιχνίδι να παίζουν μπάλα και να κάνουν τέρμα τη πλάτη της γκαραζόπορτας. στη δική μου περίπτωση προφανώς άκουγα τη μπάλα και τα πιτσιρίκια απέξω.

το είπα πολλές φορές στους γονείς τους και τελικώς έπεισα τη πολυκατοικία να βάλουν αισθητήρες και από την έξω μεριά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...