Προς το περιεχόμενο

Ατύχημα σε κλειστό πάρκινγκ - Νομοθεσία


SpirosK24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

Καθημερινά βάζω το αυτοκίνητο μου σε κλειστό ιδιωτικό πάρκινγκ. Η δική μου θέση βρίσκεται στο υπόγειο επομένως αφού μπω στην γκαραζόπορτα έπειτα παίρνω το ασανσέρ για να φτάσω στο σημείο. 
Καθώς έβγαινα για πρώτη φορά με όπισθεν από το ασανσέρ η πόρτα του γκαράζ η οποία ανοίγει και κλείνει με τηλεχειριστήριο ήταν ανοιχτή. 
Στην προσπάθεια μου να βγω η πόρτα άρχισε να κλείνει με αποτέλεσμα να προκληθεί ζημιά τόσο στην πόρτα όσο και στο πίσω επάνω μέρος του αυτοκινήτου μου. 
Ο ιδιοκτήτης του πάρκινγκ παραπονέθηκε πως η πόρτα του γκαράζ έσπασε και ότι θα πρέπει να πληρώσω εγώ την επισκευή της. Ευτυχώς η ασφάλεια μου καλύπτει τον κύριο όμως το όχημα μου πρέπει να το φτιάξω εγώ. 
Το συγκεκριμένο γκαράζ έχει δύο εισόδους και σήμερα το βράδυ παρατήρησα πως η δεύτερη πόρτα έχει φωτοκύτταρο και όταν περνάς σταματάει να κλείνει. 
Η ερώτηση μου είναι.. η άλλη έχει; Και αν δεν έχει φωτοκύτταρο μήπως έπρεπε να έχει τοποθετηθεί και είναι δικό του φταίξιμο; Ποιος φέρει την ευθύνη τελικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Την πόρτα την ανοίγεις και κλείνει μόνη της μετά από λίγα λεπτά. Εγω θεωρούσα πάντα ότι υπάρχει φωτοκύτταρο και στις δύο.. οπότε την βρήκα ανοιχτά και πήγα να περάσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δηλαδή να πληρώσεις εσύ τη ζημιά στην πόρτα και όχι αυτός στο αυτοκίνητο σου. Η δική του πόρτα έκλεισε απ ότι κατάλαβα στα καλά καθούμενα. Εκτός αν πάτησες να κλείσει καταλάθος.

Χωρίς να έχω ιδέα μου φαίνεται απίθανο και μεγάλη βλακεία να κλείνει η πόρτα χωρίς αισθητήρα. Η μια έχει, η άλλη δεν έχει; Και ποιος μας λέει ότι δεν είχε η πόρτα βλάβη;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πόρτα κλείνει κάποια λεπτά αργότερα μόνη της. Δεν πατήθηκε κάτι καταλάθος. Ο ιδιοκτήτης πανικόβλητος μου είπε πως είναι δικό μου λάθος και να πάρω την ασφάλεια μου τηλέφωνο. Δεν πήγε το μυαλό μου στο πονηρό. Όταν ήρθε ο εμπειρογνώμονας ούτε ο ίδιος αναρωτήθηκε για κάτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, SpirosK24 είπε

Η πόρτα κλείνει κάποια λεπτά αργότερα μόνη της. Δεν πατήθηκε κάτι καταλάθος. Ο ιδιοκτήτης πανικόβλητος μου είπε πως είναι δικό μου λάθος και να πάρω την ασφάλεια μου τηλέφωνο. Δεν πήγε το μυαλό μου στο πονηρό. Όταν ήρθε ο εμπειρογνώμονας ούτε ο ίδιος αναρωτήθηκε για κάτι. 

δηλαδή αν περνάει άνθρωπος εκείνη την στιγμή θα τον πατήσει η πόρτα;Μιλα με δικηγόρο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, SpirosK24 είπε

Η πόρτα κλείνει κάποια λεπτά αργότερα μόνη της. Δεν πατήθηκε κάτι καταλάθος. Ο ιδιοκτήτης πανικόβλητος μου είπε πως είναι δικό μου λάθος και να πάρω την ασφάλεια μου τηλέφωνο. Δεν πήγε το μυαλό μου στο πονηρό. Όταν ήρθε ο εμπειρογνώμονας ούτε ο ίδιος αναρωτήθηκε για κάτι. 

Μπορεί και να είναι δικό σου λάθος αλλά κατα 99% τι θα έλεγε ο καθένας; Ότι είναι δικό του λάθος; Όλοι κοιτάνε να ρίξουν την ευθύνη αλλού.

Εγώ δε ξέρω πως δουλεύουν τέτοιες πόρτες κι αν σταματάνε αν δούνε εμπόδιο. Μια φορά μόνο θυμάμαι που ήμουν σε γκαραζ και μου λέει ένας, πάμε να φύγουμε γρήγορα γιατί θα κλείσει η πόρτα. Η πόρτα έκλεινε μόνη της όπως στη δική σου περίπτωση αλλά δε ξέρω τι θα γινόταν αν αργούσαμε και μας ακουμπούσε. Δε το ρώτησα.

Εγώ δε θα το άφηνα έτσι. Μπορεί το αυτοκίνητο να είχε βλάβη, να έσβηνε ακριβώς στην πόρτα. Τότε τι θα γινόταν; Πάλι θα έφταιγες; Αν περνούσε άνθρωπος όπως έγραψε και ο @Ukforthemoment. Θα τον κατηγορούσε ότι του χάλασε την πόρτα; Δε μου φαίνονται και τόσο λογικά αυτά

Το δικό σου φταίξιμο ποιο ήταν τελικά; Ότι άργησες να βγεις; Δε βλέπω κάτι άλλο. Και που ξέρεις πότε θα κλείσει η πόρτα; έχει χρονόμετρο; Σε προειδοποιεί κάπως ή αρχίζει να κλείνει έτσι;

Επεξ/σία από Neptu
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, SpirosK24 είπε

Όταν ήρθε ο εμπειρογνώμονας ούτε ο ίδιος αναρωτήθηκε για κάτι. 

Κι εσύ τι έκανες? καθόσουν και κοίταζες αμίλητος? Δεν είπες τίποτα να υπερασπιστείς τον εαυτό σου? εδώ που τα λες δεν έχουν νόημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκιο έχεις, αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι και εγώ και μπήκα στην διαδικασία να γράψω. Με δικηγόρο μίλησα, μου είπε να ρωτήσω εμπειρογνώμονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

δηλαδή αν περνάει άνθρωπος εκείνη την στιγμή θα τον πατήσει η πόρτα;Μιλα με δικηγόρο .

Δε θα άλλαζε κάτι, πάλι θα έτρεχε πανικόβλητος ο ιδιοκτήτης. Μόνο που αυτή τη φορα θα έτρεχε για να γλιτώσει το αυτόφωρο 😛

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω σε κλειστο γκαραζ ειμαι... αν το γκαραζ ειναι νομμιμο βαση νομου θα πρεπει να εχει καποια συστηματα ασφαλειας οπως να μην  μπορει πορτα να κλεισει αν το οχημα προχωραει η ειναι "μεσα" στην πορτα κλπ (ειναι ενα κατεβατο τι πρεπει και τι δεν πρεπει να εχει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η στάθμευση του αυτοκινήτου σε ιδιωτικό χώρο ρυθμίζεται διαφορετικά, ανάλογα με το εάν αφήνεις τα κλειδιά σε αυτόν που το εκμεταλλεύεται ή όχι. Εδώ με βάση όσα μας έχεις πει, δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο, σωστά; Πας το αυτοκίνητο στο πάρκινγκ και πληρώνεις με βάση το πόσες ώρες έμεινε εκεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ τραγικό το γεγονός ότι υπάρχουν γκαραζόπορτες χωρίς αισθητήρα, ακόμα και αν μιλάμε για μονοκατοικία σε εξοχή. Μπορεί να να γίνει ζημιά σε αυτοκίνητο, μπορεί να πιάσει άνθρωπο/παιδί, μπορεί να πιάσει γάτα ή άλλο ζώο και να το κόψει στην μέση.

Ειδικά όταν μιλάμε για επαγγελματικό χώρο αυτή η παράλειψη είναι εγκληματική και τέτοια συμβάντα όπως αυτό είναι θέμα χρόνου.

Δεν ξέρω αν υπάρχει νομικό πλαίσιο που να διέπει την λειτουργία των γκαράζ και αν προβλέπει φωτοκύτταρο, θα υπέθετα πως πιθανότατα ναι αλλά ξέρω.

Πέρα από το νομικό πλαίσιο και το αν θα αποσαφηνιστεί, από ηθικής και λογικής πλευράς το φταίξιμο για μένα είναι πλήρως του ιδιοκτήτη του γκαράζ και είναι λάθος από μέρους σου να του φτιάξεις την πόρτα. Αν μπορείς πήγαινε να ανακαλέσεις την διαδικασία που κινήθηκε με την ασφάλεια, διότι πέρα από τα άλλα είναι ουσιαστικά και μια κάποια δήλωση ευθύνης.

Αν αυτό δεν γίνεται πια, πες του γκαραζά ότι εσύ του πλήρωσες την πόρτα άρα να σου πληρώσει αυτός το αμάξι. Αν αρνηθεί κάνε φασαρία και μην το αφήσεις έτσι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο που μπορώ να φανταστώ είναι να άργησες να βγεις και η πόρτα είχε αρχίσει να κλείνει μέχρι ένα σημείο ενώ περνούσες.  Το μάτι ναι μεν σε έπιασε εκείνη τη στιγμή αλλά επειδή πρόκειται για βαριές πόρτες πρώτα σταματάνε και μετα δίνουν reverse (χρειάζεται  2 3 δευτερόλεπτα) ενώ εσύ ακόμα περνούσες και έγινε ότι έγινε. 

Τωρα αν θες κάπου να πατήσεις επειδή είπες ότι υπάρχει ασανσέρ που σε κατεβάζει σε πιο κάτω όροφο πρέπει να υπάρχει και εκεί πόρτα που κλείνει όσο η πλατφορμα.ειναι στον κάτω όροφο για να μην πέσει κάποιος στο φρεάτιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...