Προς το περιεχόμενο

Home Assistant Green και ξεμπέρδεψα για αρχάριος;


blademyc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι το HA μου είχε ξεφύγει για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω.

Έχω Xiaomi smart accessories, Google nest, tapo camera's και θέλω να προσθέσω κι' αλλα. Πάντα με προβλημάτιζε πως θα τα χειρίζομαι όλα μαζί. Ακόμα και τα Xiaomi από την εφαρμογή πρέπει να αλλάζω την χώρα, για να χειρίζομαι τις κινεζικές εκδόσεις με της Ελληνικές στο δεύτερο hub ! Το HA φαντάζει ιδανικό αν και δεν καταλαβαίνω ακόμα πολλά! 

Από ότι κατάλαβα μπορείς να το στήσει κάποιος οποία αλλά αυτό που στο παρελθόν ήταν εύκολο και οικονομικό (raspberry pi) πια έχει ανέβει η τιμή. Έτσι με το HA Green τα έχει έτοιμα χωρίς ταλαιπωρία σε σχετικά προσιτή τιμή. Δεν ξέρω αν συμφωνείτε με αυτήν την προσέγγιση, αναμένω σχολεία!

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις αν γνωρίζετε για τις απαντήσεις.

1. Οι συσκευές μου πχ Xiaomi buttons, διακόπτες πόρτας και ανιχνευτές κίνησης, θερμόμετρα, ανιχνευτής υγρασίας θα συνδέονται απευθείας στο HA χωρίς την χρήση των hubs της κάθε εταιρίας;

2. Τα κουμπιά πχ και τα στρογγυλά Xiaomi και τα τετράγωνα της aqara θα λειτουργούν σε σενάρια ακόμα και με άλλες εταιρείες πχ tapo λάμπα;

3. Συσκευές τις Xiaomi θα συνδέονται ταυτόχρονα είτε είναι Ελληνική έκδοση ,είτε κινεζική;

4. Υπάρχει λύση για να συνδυάσω ασφάλειες στο πίνακα για μέτρηση και διαχείριση;

Επίσης, για συναγερμός σπιτιού θα προτείνατε κάποιο συνδυασμό; Είναι καλή λύση ίσως με κάποιο tablet στην είσοδο, παίζουν τέτοιες δυνατότητες;

 

Επεξ/σία από blademyc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Έγινε αλλαγή τίτλου σε Home Assistant Green και ξεμπέρδεψα για αρχάριος;
  • Δημιουργία νέου...