Προς το περιεχόμενο

Το Galaxy A16 5G θα θέσει νέα πρότυπα για τα οικονομικά smartphone της Samsung


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έξι χρόνια εγγυημένων ενημερώσεων λογισμικού αναμένεται να προσφέρει το επερχόμενο Samsung Galaxy A16 5G, σύμφωνα με πληροφορίες που δημοσίευσε πρώτο το TheTechOutlook.

Η κυκλοφορία της συσκευής στην ινδική αγορά προβλέπεται για τα τέλη Σεπτεμβρίου, σηματοδοτώντας μια σημαντική αλλαγή στην πολιτική υποστήριξης της Samsung για τα οικονομικά της μοντέλα.

Η διάρκεια υποστήριξης των έξι ετών περιλαμβάνει τόσο ενημερώσεις ασφαλείας όσο και αναβαθμίσεις του λειτουργικού συστήματος. Πρόκειται για μια αξιοσημείωτη βελτίωση σε σύγκριση με την τρέχουσα πρακτική της εταιρείας για τη σειρά Galaxy A, η οποία προσφέρει τέσσερα χρόνια ενημερώσεων. Αν και υπολείπεται των επτά ετών που η Samsung ανακοίνωσε νωρίτερα φέτος για τη κορυφαία σειρά Galaxy S24 αλλά και τα Galaxy Fold6 / Galaxy Z Flip6, η νέα πολιτική αποτελεί σημαντικό βήμα προόδου για την κατηγορία των οικονομικών smartphone.

Ως γνωστόν, στον κόσμο των προσιτών συσκευών, η μακροχρόνια υποστήριξη λογισμικού δεν είναι συνηθισμένη πρακτική. Πολλοί κατασκευαστές περιορίζονται σε μόλις δύο χρόνια ενημερώσεων μετά την κυκλοφορία των συσκευών τους ή και καθόλου ανάλογα με το κόστος της συσκευής. Η κίνηση της Samsung να επεκτείνει την περίοδο υποστήριξης στα έξι χρόνια για ένα μοντέλο της σειράς A θα μπορούσε να σηματοδοτήσει μια ευρύτερη αλλαγή στη στρατηγική της εταιρείας για τα οικονομικά της smartphone.

image.png.81a95dcfaad8aa96602ca0227c80f951.png

Όσον αφορά τα τεχνικά χαρακτηριστικά, το Galaxy A16 5G αναμένεται να διαθέτει οθόνη 6,7 ιντσών με ανάλυση Full HD+ και ρυθμό ανανέωσης 90Hz. Οι πληροφορίες αναφέρουν δύο πιθανούς επεξεργαστές για τη συσκευή: τον Exynos 1330 της Samsung και τον MediaTek Dimensity 6300. Οι υποψήφιοι αγοραστές θα έχουν τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ τεσσάρων χρωματικών παραλλαγών: ανοιχτό πράσινο, μπλε, μαύρο και χρυσό, με τους χρήστες να μπορούν να προσαρμόσοθμ τη συσκευή στις προσωπικές τους προτιμήσεις.

Παρόλο που το Galaxy A16 5G δεν διαθέτει όλα τα προηγμένα χαρακτηριστικά των ακριβότερων μοντέλων της Samsung, φαίνεται να απευθύνεται σε ένα ευρύ κοινό που αναζητά αξιόπιστες και οικονομικές λύσεις. Για τους χρήστες που ενδιαφέρονται κυρίως για βασικές λειτουργίες όπως η περιήγηση στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης, η επικοινωνία με φίλους και η περιστασιακή ενασχόληση με παιχνίδια, το A16 5G φαίνεται ότι θα αποτελέσει μια ελκυστική επιλογή.

Η πιθανή επέκταση της εξαετούς υποστήριξης σε άλλα οικονομικά μοντέλα της Samsung θα μπορούσε να αλλάξει σημαντικά το τοπίο στην αγορά των προσιτών smartphone ενώ θα μπορούσε να ωθήσει και άλλους κατασκευαστές να ακολουθήσουν παρόμοια πολιτική, βελτιώνοντας έτσι τη μακροπρόθεσμη αξία των συσκευών για τους καταναλωτές.

Η εκτεταμένη περίοδος υποστήριξης έχει πολλαπλά οφέλη για τους χρήστες. Αρχικά εξασφαλίζει ότι η συσκευή θα παραμείνει ασφαλής από κυβερνοαπειλές για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Δεύτερον, επιτρέπει στους χρήστες να απολαμβάνουν νέα χαρακτηριστικά και βελτιώσεις του λειτουργικού συστήματος για περισσότερα χρόνια. Τέλος, μπορεί να συμβάλει στη μείωση των ηλεκτρονικών αποβλήτων, καθώς οι χρήστες θα μπορούν να διατηρούν τις συσκευές τους για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα χωρίς να θυσιάζουν την ασφάλεια ή τη λειτουργικότητα.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες που δημοσίευσε το TheTechOutlook, η κυκλοφορία του Galaxy A16 5G στην Ινδία αναμένεται στα τέλη Σεπτεμβρίου, αν και η ακριβής ημερομηνία δεν έχει ακόμη επιβεβαιωθεί επίσημα από τη Samsung.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

6 χρόνια υποστήριξη ακόμη και για το φθηνό της μοντέλο ενώ τα μεσαία μοντέλα ως τώρα έπαιρναν 4+5 χρόνια; Πολύ καλή κίνηση από τη Samsung. 

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Α15 5G πάντως είναι οτι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου εδώ και πολλά χρόνια. Σαν κινητό από 10+ χρόνια πίσω. Κολλάει ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μου το δώσανε και το έχω σαν 2ο κινητό για κάνα email, κανα hotspot και οτι και να πάω να κάνω σέρνεται. Καλά λοιπόν τα 6 χρόνια αναβαθμίσεων αλλα δε νομίζω οτι αυτά είναι κινητά που τα κρατάει κάποιος πάνω από 2-3 χρόνια.

  • Like 7
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που δεν είναι το αγαπημένο μου το ui των Samsung με βλέπω τελικά για εκεί την επόμενη φορά καθώς είναι η μόνη εταιρεία που υποστηρίζει σοβαρά τις συσκευές της από την android μεριά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, carolosjk είπε

Το Α15 5G πάντως είναι οτι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου εδώ και πολλά χρόνια. Σαν κινητό από 10+ χρόνια πίσω. Κολλάει ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μου το δώσανε και το έχω σαν 2ο κινητό για κάνα email, κανα hotspot και οτι και να πάω να κάνω σέρνεται. Καλά λοιπόν τα 6 χρόνια αναβαθμίσεων αλλα δε νομίζω οτι αυτά είναι κινητά που τα κρατάει κάποιος πάνω από 2-3 χρόνια.

Σαν 5G  hotspot πως παει?
Πιάνει ταχύτητες ή μπα.
Σκέπτομαι το 16 μόνο για hotspot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Το τερμάτισε η Sammy με τις ενημερώσεις (μεγάλο μπράβο!). Πραγματικά θέτει νέα στάνταρ για τα την αγορά των οικονομικών smartphones.

48 λεπτά πριν, panathatube είπε

6 χρόνια υποστήριξη ακόμη και για το φθηνό της μοντέλο ενώ τα μεσαία μοντέλα ως τώρα έπαιρναν 4+5 χρόνια; Πολύ καλή κίνηση από τη Samsung. 

Στις εποχές που ζούμε και με τις ολοένα και αυξανόμενες απειλές ασφαλείας ήταν απαραίτητη κίνηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, gadgetseek είπε

Το τερμάτισε η Sammy με τις ενημερώσεις (μεγάλο μπράβο!). Πραγματικά θέτει νέα στάνταρ για τα την αγορά των οικονομικών smartphones.

Ναι .... Που σε κάθε ενημέρωση εύχεσαι να μην έχει χαλάσει κάποια λειτουργία....

Βλέπε πρόσφατα γκουχ γκουχ s23 ultra να έχει χαλάσει ο τηλεφακός 10x, η μόνη άξια κάμερα που είχε το κινητό! Κάποιοι παραπονιούνται για το ότι βγήκε η ελληνική γλώσσα από την μετάφραση στο spen για τα 24 ultra, και πάει λέγοντας... 

Τέτοιες αναβαθμίσεις δεν τις θέλω. 

Και τις ενημερώσεις ασφαλείας πάλι , τι φάση να βγαίνουν κάθε μήνα καινούργιες? Τι μπορεί να αλλάξει σε ένα μήνα? Καινούριος ιός? 

Εγώ λέω , βασικά είμαι σίγουρος, ότι δίνουν στην κύκλοφορια συσκευές με ότι να ναι προβλήματα, και εμείς σαν BETA χρήστες με τις αναφορές μας, διορθώνουν κάθε φορά μικροπραγματακια που τα τσακάλια που δουλεύουν στην Samsung δεν τα είχαν προσέξει.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 minutes ago, redhotstef said:

Εγώ λέω , βασικά είμαι σίγουρος, ότι δίνουν στην κύκλοφορια συσκευές με ότι να ναι προβλήματα, και εμείς σαν BETA χρήστες με τις αναφορές μας, διορθώνουν κάθε φορά μικροπραγματακια που τα τσακάλια που δουλεύουν στην Samsung δεν τα είχαν προσέξει.  

Πιστεύω ότι αυτό γίνεται λίγο πολύ σε όλες τις εταιρίες, κυρίως με Xiaomi-POCO

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, redhotstef είπε

Ναι .... Που σε κάθε ενημέρωση εύχεσαι να μην έχει χαλάσει κάποια λειτουργία....

Βλέπε πρόσφατα γκουχ γκουχ s23 ultra να έχει χαλάσει ο τηλεφακός 10x, η μόνη άξια κάμερα που είχε το κινητό! Κάποιοι παραπονιούνται για το ότι βγήκε η ελληνική γλώσσα από την μετάφραση στο spen για τα 24 ultra, και πάει λέγοντας... 

Τέτοιες αναβαθμίσεις δεν τις θέλω. 

Δεν έχω δοκιμάσει (ο ίδιος) τα Galaxy Α 1x. Κάποια συγγενικά πρόσωπα (κάποιας ηλικίας η αλήθεια) έχουν όμως βολευτεί. 

Σε όλα τα Samsung κινητά (Fold, Flip, S & FE) που είχα ως τώρα, δεν είχα κανένα θέμα με τις αναβαθμίσεις. Τι να πω..

Update: το One UI 6.1.1. όντως δημιούργησε πρόβλημα στο εύρος 16 - 19,9x zoom στον 10x τηλεφακό του S23U (σταμάτησε η διάθεσή του στο συγκεκριμένο μοντέλο)

Επεξ/σία από gadgetseek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, smpt said:

Σαν 5G  hotspot πως παει?
Πιάνει ταχύτητες ή μπα.
Σκέπτομαι το 16 μόνο για hotspot

Για hotspot κάνει καλή δουλειά. Όσες φορές το έχω χρειαστεί πιάνω καλές ταχύτητες σε 5G κι έχει καλη εμβέλεια το wifi που εκπέμπει. Αν το βάλεις σε battery saver πέφτει σε 4G και χάνει πολύ σε σήμα, αλλά κρατάει πάρα πολύ η μπαταρία του, οπότε δεν έχει ανάγκη. Βέβαια αν το θες μόνο για hotspot ίσως ένα 5g router να βγάζει πιο πολύ νόημα, λογικά πάει ελάχιστα πιο αρκιβά, αλλά σίγουρα θα πιάνει καλύτερο σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέλω για Hotspot σε ταξίδια.  Έχω mifi σε 4g και επειδή η ταχύτητα τους είναι απογοήτευτικη φοβάμαι πως και τα 5g mifi δεν κάνουν δουλειά.

Απεναντίας ένα Α52 σπέρνει.

Για αυτό σκέφτομαι ένα φτηνό Α16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, carolosjk said:

Το Α15 5G πάντως είναι οτι χειρότερο έχω πιάσει στα χέρια μου εδώ και πολλά χρόνια. Σαν κινητό από 10+ χρόνια πίσω. Κολλάει ΣΤΑ ΠΑΝΤΑ. Μου το δώσανε και το έχω σαν 2ο κινητό για κάνα email, κανα hotspot και οτι και να πάω να κάνω σέρνεται. Καλά λοιπόν τα 6 χρόνια αναβαθμίσεων αλλα δε νομίζω οτι αυτά είναι κινητά που τα κρατάει κάποιος πάνω από 2-3 χρόνια.

Γενικά εγώ τα Samsung A δεν έχω δει κανένα να μην είναι ψιλοσαβούρα, στα ίδια λεφτά Xiaomi, Realme κτλ προσφέρουν πολύ καλύτερες λύσεις

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, svartevarg είπε

Στις εποχές που ζούμε και με τις ολοένα και αυξανόμενες απειλές ασφαλείας ήταν απαραίτητη κίνηση.

 

Καλά μερικοί μερικοί δεν δίνουν ούτε 2 χρόνια και μάλιστα σε ναυαρχίδες τους 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...