Προς το περιεχόμενο

Fttc 200mgbps


e1995kati

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι σε cosmote 100 mgbps πιάνω σε speedtest κοντά στα 99-98 ενώ μίλησα με την εταιρία μου είπαν ότι δεν πιάνω vdsl fttc 200 είμαι σε περιοχή που δεν υπάρχει κάλυψη μέχρι στιγμής για ftth. Η voda μου είπε ότι μπορούν να δώσουν 200mgbs και η μέση ταχύτητα με χαλκό θα είναι 185....από Νόβα και οτε δεν υπάρχει διαθεσιμότητα....να πιστέψω την voda για 200αρι vdsl?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δεις ποιά είναι η ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα.
Όχι γιατί έχεις λόγο να μην πιστέψεις τη μέση ταχύτητα
- μια χαρά μπορεί να παίξει η μέση ταχύτητα -

αλλά γιατί η ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα είναι εκείνη που αν πέσεις κάτω κι από αυτήν
σου δίνει πρόσθετα δικαιώματα που μπορεί να ξεκινούν από επιπλέον έκπτωση στο πάγιο
μέχρι και να διακόψεις αζημίως τη δέσμευση συμβολαίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, e1995kati said:

Είμαι σε cosmote 100 mgbps πιάνω σε speedtest κοντά στα 99-98 ενώ μίλησα με την εταιρία μου είπαν ότι δεν πιάνω vdsl fttc 200 είμαι σε περιοχή που δεν υπάρχει κάλυψη μέχρι στιγμής για ftth. Η voda μου είπε ότι μπορούν να δώσουν 200mgbs και η μέση ταχύτητα με χαλκό θα είναι 185....από Νόβα και οτε δεν υπάρχει διαθεσιμότητα....να πιστέψω την voda για 200αρι vdsl?

τα kv ποιος τα εχει στην περιοχη σου ? η cosmote?χαρακτηριστικα γραμμης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω ποιος έχει τα kv της περιοχης

Νομίζω τα 185 αλλά μου κάνει περιέργεια πως σε nova kai cosmote μέχρι 100 και vodafone μέχρι 200

1000002379.png

Πως μπορώ να δω ποιος έχει τα kv στην περιοχή μου?

Δεν αναγράφουν ΟΤΕ πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κρίνοντας από τα στατιστικά του ρούτερ σου, δεν είναι καλό ότι attainable είναι μόλις 112. Το πρώτο που μου κέντρισε ήταν το χαμηλό snr που σημαίνει ότι η γραμμή δεν είναι στα καλύτερά της και η ταυτόχρονη απόσταση από το καφάο ή αλλιώς την καμπίνα δεν σου επιτρέπουν να έχεις θεωρητικά μεγαλύτερο attainable. Οπότε αυτά είναι σημάδια ότι ίσως να μην πιάσεις τα 220/20 ακόμα και να αλλάξει το profile σε 35b. Αποσυνδέσεις είχες ποτέ? Έλεγχο εσωτερικής καλωδίωσης έχεις κάνει? Σε ποια περιοχή είναι η σύνδεση μήπως δούμε ποιος είναι ο πάροχος που έχει τις καμπίνες (καφάο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι αποσυνδέσεις δεν έχω ποτέ....έχω κάνει έλεγχο το ρούτερ παίρνει απευθείας απ' την γραμμή χωρίς σπλιτερ

Και έχω βάλει διπλή πρίζα rj11 για επιστροφή τηλέφωνων....

Πυλαια Θεσσαλονίκης είμαι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.. λογικά ο ΟΤΕ έχει τις καμπίνες. Οπότε αφού έχεις κοιτάξει τα της γραμμής σου και είναι όλα οκ, τότε η απόσταση και το snr δεν θα αφήσουν να φτάσεις στα 220. Κάνε μία απόπειρα και σε περίπτωση που δεν είναι σταθερή η γραμμή ή εσύ δεν είσαι ικανοποιημένος, γυρνά στα 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμή είναι σταθερή συχρονιζω κοντά στα 100 με ping 10...παλιά υπήρχε θέμα με τα σπλιτερ όντος.....και έτσι πήρα την κεντρική γραμμη το utp απευθείας έδωσα στο ρούτερ και έκανα εξωτερικές γραμμές για τα τηλέφωνα με pet utp cat5e 

Απλά ρώτησα λόγο απαιτήσεων αν θα μπορούσε τεχνικά η vodafone να δώσει 200αρι....fttc όταν ο ΟΤΕ και Νόβα δεν μπορουν

1000002387.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...