Προς το περιεχόμενο

seagate baracuda "χτυπάει" και δεν αναγνωρίζεται


janus5555

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, έχω το δίσκο του θέματος, 3TB, σε airport time capsule της apple. Πριν μερικές μέρες μου έβγαλε σφάλμα "hard disk needs repairs", με τα πολλά έβγαλα το δίσκο από τη θήκη και τον συνέδεσα με καλώδιο sata to usb με παροχή ρεύματος, για να δω τί γίνεται.

Ακούγεται να φορτώνει ο δίσκος, ξαφνικά ακούγεται μια βελόνα που κολλάει και μετά τπτ. Δεν φαίνεται με κανένα πρόγραμμα ανάγνωσης επιδιόρθωσης σκληρών δίσκων.

Τον αποσυνέδεσα/ξανασυνέδεσα μια δυο τρεις δεν έγινε κάτι, το ίδιο, φορτώνει, κολλάει η βελόνα, σταματά.

Τον θεωρώ κατεστραμένο και πάω παρακάτω ή να ψάξω/ κάνω κάτι μπας και καταφέρω να τον λειτουργήσω να πάρω το περιεχόμενο του;

Παρακαλώ τη συμβουλή σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να παίξεις τον βάζεις σε υπολογιστή με κανονική τροφοδοσία από τροφοδοτικό και δοκιμάζεις με διαφορά προγράμματα.

Αν δεν θες να παίξεις τον πετάς και πας παρακάτω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, janus5555 είπε

Καλησπέρα, έχω το δίσκο του θέματος, 3TB, σε airport time capsule της apple. Πριν μερικές μέρες μου έβγαλε σφάλμα "hard disk needs repairs", με τα πολλά έβγαλα το δίσκο από τη θήκη και τον συνέδεσα με καλώδιο sata to usb με παροχή ρεύματος, για να δω τί γίνεται.

Ακούγεται να φορτώνει ο δίσκος, ξαφνικά ακούγεται μια βελόνα που κολλάει και μετά τπτ. Δεν φαίνεται με κανένα πρόγραμμα ανάγνωσης επιδιόρθωσης σκληρών δίσκων.

Είπα ότι τον συνέδεσα σε υπολογιστή με κανονική τροφοδοσία, από τροφοδοτικό, και δοκίμασα διάφορα προγράμματα. 

Εφόσον κολλάει η βελόνα, γιατί περί αυτού πρόκειται, δεν ανιχνεύεται από κανένα πρόγραμμα.

Και ρωτάω, υπάρχει άλλη επέμβαση που μπορώ να κάνω ή δεν πρόκειται να καταφέρω κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, janus5555 είπε

Είπα ότι τον συνέδεσα σε υπολογιστή με κανονική τροφοδοσία, από τροφοδοτικό, και δοκίμασα διάφορα προγράμματα. 

Εφόσον κολλάει η βελόνα, γιατί περί αυτού πρόκειται, δεν ανιχνεύεται από κανένα πρόγραμμα.

Και ρωτάω, υπάρχει άλλη επέμβαση που μπορώ να κάνω ή δεν πρόκειται να καταφέρω κάτι;

Όχι δεν υπάρχει άλλη επέμβαση. Οποιαδήποτε άνοιγμα του σκληρού πέρα από ειδικό εργαστήριο, θα προκαλέσει ανεπανόρθωτη ζημια στην μαγνητική επιφάνεια του δίσκου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...