Προς το περιεχόμενο

Αγορά πολυμηχανήματος για εκπαιδευτικό


Twra226

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι εκπαιδευτικός και θα ήθελα να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα για χρήση περίπου 200-300 φωτ τον μήνα. Τι θα μου προτείνατε; Ο προϋπολογισμός μου είναι γύρω στα 200€ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Twra226 είπε

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι εκπαιδευτικός και θα ήθελα να αγοράσω ένα πολυμηχάνημα για χρήση περίπου 200-300 φωτ τον μήνα. Τι θα μου προτείνατε; Ο προϋπολογισμός μου είναι γύρω στα 200€ 

Χρώμα χρειάζεσαι, αγαπητέ φίλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις budget δες κάτι με inktank, έχω ένα epson παλαιότερο ( 3150 ) με το οποίο είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος. Τα μελάνια του κρατάνε πολύ περισσότερο από παραδοσιακούς inkjet*, και το πλήρες σετ το βρίσκεις αυθεντικό κοντά στα 30€.  Αν δεν ξεχάσεις να τυπώνεις κάτι σχετικά τακτικά (για να μην ξεραθούν τίποτα μελάνια στην κεφαλή) θα σε εξυπηρετήσει πολύ καλά.

Για τον όγκο εκτυπώσεων που θελεις θα μπορούσες να πας σε έγχρωμο laser, αλλά πρέπει να προσέξεις πολύ την τιμή των αναλώσιμων, και δε θα έχεις καθόλου ευελιξία στο μέσο εκτύπωσης (δε θα μπορείς να τυπώνεις φακέλους, αυτοκόλλητα, χαρτόνια κλπ κλπ).

*Edit γιατι έκανα understatement: στο προωθητικό υλικό έλεγε ότι περιλαμβάνει μελάνια "για 3 χρόνια" (2 μπουκαλάκια μαύρο και από 1 για τα άλλα χρώματα). Είχα γελάσει πολύ όταν το διάβασα, το θεωρούσα αδύνατο, αλλα τελικά χρειάστηκε να αγοράσω μελάνι....στα 3 χρόνια ακριβώς (με μέσο όρο ~30 εκτυπώσεις το μήνα)

Επεξ/σία από mezger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο μας τον mezger, ότι για την περίπτωσή σου ταιριάζει καλύτερα κάποιος ink tank. Στα laser πολυμηχανήματα το κόστος αγοράς είναι γύρω στα 400€, χωρίς να υπολογίσουμε ότι πρέπει να διαλέξεις μηχάνημα που να δέχεται ποιοτικά συμβατά τόνερ.

Κατά συνέπεια θα πρότεινα κάποιον Ecotank της Epson, μια και διαθέτει και τεχνογνωσία και πολύ καλή αντιπροσωπεία, πχ τον Epson EcoTank L3260. Αν βέβαια σου γυαλίσει κάποιο άλλο μοντέλο λόγω χαρακτηριστικών ή για οποιοδήποτε άλλο λόγο, κανένα θέμα. Απλώς, αν σου κάνουν τα χαρακτηριστικά του, ο 3260 είναι χρόνια στην πιάτσα και δοκιμασμένος. Όσο για το κόστος των μελανιών, ΔΕΝ το συζητάμε. Αυτό είναι που κάνει περιζήτητους τους ink tank.

ΥΓ Το μόνο που ίσως θα σου λείψει σε σύγκριση με τους laser είναι η αυτόματη διπλή όψη. Θα πρέπει να γίνεται χειροκίνητα. Αλλά και βιβλίο να έχεις να τυπώσεις, δεν τη χρειάζεσαι. Βάζεις να τυπωθούν πρώτα οι μονές σελίδες, τις γυρίζεις και δίνεις να τυπώσει τις ζυγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Επειδή βλέπω οτι ο l3260 δεν υπάρχει διαθέσιμος σε πολλά καταστήματα, έχετε να προτείνετε και κάποια άλλη παρόμοια επιλογή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λες "φωτ" εννοείς φωτοτυπίες ή και εκτυπώσεις ;

Αν λες φωτοτυπίες τότε χρειάζεσαι κάποιον ink tank ( σίγουρα ) αλλά με ADF . Ο L3260 δεν έχει ADF είναι μόνο στο τζαμι.

Θα προτεινα τον L5310 που έχει ADF 30 σελίδων

Είναι λιγο πιο τσιμπημένος στην αρχική του τιμή αλλά έχεις cash back 40€ και  σου δίνουν σετ μελάνια ( 8κ σελίδες )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ισχύουν αυτά που υπέθεσε ο φίλος Apokios, τότε ο 5310 είναι μια χαρά. Αν όχι, τη δουλειά σου την κάνεις και πχ με τον Epson EcoTank L3270.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O καλύτερος για τις ανάγκες σου (και όχι μόνο) είναι αυτός

Είναι τόσα πολλά τα πλεονεκτήματα του σε σχέση με άλλους

που δέν γίνεται να κάτσω να τα γράψω.(έν θές με πμ ανταλλάσουμε τηλέφωνα)

Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι δέν τον έχει πλέον ο κωτσόβολος καινούριο στα 89 ευρώ.

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...