Προς το περιεχόμενο

Η Apple αναστέλλει την ενημέρωση iPadOS 18 για τα iPad Pro με M4 λόγω σοβαρού σφάλματος


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tlykog είπε

Δε το βλέπεις να έρχεται;...

Λέει ότι θέλει να πάρει Apple και έβαλε φωτογραφία προφίλ ένα πρόβατο... Καταλαβαίνεις πόση εσωτερική σύγκρουση βιώνει...

Ναι αλλά φοράει και  μαύρα γυαλιά ηλίου. Είναι Cool Wool !!!

  • Haha 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Federer είπε

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κατα την γνώμη μου που διαθέτει την αναβάθμιση ταυτόχρονα σε όλες τις συσκευές και αναβαθμίζει ταυτόχρονα όλα τα iPhone και iPad που κυκλοφορούν.  Θα έπρεπε οι αναβαθμίσεις να δίνονται σταδιακά, ανα συσκευή, ανα χώρα και ανα πάροχο για λόγους ασφάλειας και testing. Το σωστό θα ήταν σήμερα τα γερμανικα ροζ iPhone 16, αύριο τα ασημί iPhone 14 Pro 256gb, σε 2 βδομάδες τα μαύρα ελληνικα iPhone 12 128gb, σε 2 μήνες τα max και σε 6 μήνες τα υπόλοιπα...Δηλαδή η Samsung και οι υπόλοιποι κορόιδα είναι που δίνουν τα update με διαστήματα 1-2 μηνών; Δεν κατάλαβα...τόσα λεφτά δίνουν οι κάτοχοι και σεβασμός μηδέν απο την Apple

Υπήρχαν ποτέ αυτά τα προβλήματα με τα XP, φίλε Federer;
Και απαντάω στον εαυτό μου, "Όχι"!
Τυχαίο;

  • Haha 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να το δούνε το θέμα του QA γιατί και εμείς πόση κατανόηση να δείξουμε και να μην τους κράξουμε για να μην πει ο κόσμος "εισαι αππλε χειτερ". Τα τελευταία 2-3 χρόνια δεν θυμίζουν με τίποτα την παλιά αππλε.

Επεξ/σία από atypicalcoder
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2024 στις 8:59 ΠΜ, billdanos είπε

Όλα οκ εδώ με iPad pro M4 αναβαθμισμένο χωρίς προβλήματα. 

Same here, 2 μέρες τώρα με το update και με reboot στο ενδιάμεσο γιατί τη Τρίτη το παρέλαβα (ερχόμενος από iPad Pro M1 & Magic Keyboard), so far so good. 

Σαφώς πολύ καλά έκαναν και το απέσυραν έστω κι αν αφορά ελάχιστες συσκευές.

IMG_9840 Large.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/9/2024 στις 9:40 ΠΜ, arxontas2323 είπε

και εγω ολα καλα με την αναβαθμιση!!

ερωτηση και για τους 2

α) απο αυτονομία πως παει γενικα ? φορτιση καθε 2 μερες;

β) ζεσταινεται καθολου σε high load με τον Μ4? ή σε φυσιολογικά πλαισια?

Στις 18/9/2024 στις 8:59 ΠΜ, billdanos είπε

Όλα οκ εδώ με iPad pro M4 αναβαθμισμένο χωρίς προβλήματα. 

ερωτηση και για τους 2

α) απο αυτονομία πως παει γενικα ? φορτιση καθε 2 μερες;

β) ζεσταινεται καθολου σε high load με τον Μ4? ή σε φυσιολογικά πλαισια?

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aces είπε

ερωτηση και για τους 2

α) απο αυτονομία πως παει γενικα ? φορτιση καθε 2 μερες;

β) ζεσταινεται καθολου σε high load με τον Μ4? ή σε φυσιολογικά πλαισια?

ερωτηση και για τους 2

α) απο αυτονομία πως παει γενικα ? φορτιση καθε 2 μερες;

β) ζεσταινεται καθολου σε high load με τον Μ4? ή σε φυσιολογικά πλαισια?

1.Δεν κανω τρομερη χρηση..κυριως χρηση γραφειου και πολλες φορες εχω καμερες να παιζουν...εμενα μ βγαζει και 3 μερες πολλες φορες...δεν το φορτιζω βεβαια 100%

2.ως τωρα δεν μου εχει ζεσταθει ποτε αλλα δεν εχω καταφερει να φτασω αυτο το high load...το χρησιμοποιω αντι για λαπτοπ(μιας και εχω απομακρυσμενη προσβαση παντα σε υπολογιστη ειτε windows ειτε mac )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, arxontas2323 είπε

1.Δεν κανω τρομερη χρηση..κυριως χρηση γραφειου και πολλες φορες εχω καμερες να παιζουν...εμενα μ βγαζει και 3 μερες πολλες φορες...δεν το φορτιζω βεβαια 100%

2.ως τωρα δεν μου εχει ζεσταθει ποτε αλλα δεν εχω καταφερει να φτασω αυτο το high load...το χρησιμοποιω αντι για λαπτοπ(μιας και εχω απομακρυσμενη προσβαση παντα σε υπολογιστη ειτε windows ειτε mac )

Ειχαμε μια συζητηση παλιοτερα που μας ελεγες πως δουλευεις (αναγκαστικα) και τα 2 λειτουργικα λογω εργασιας. Καλα παει iPad Pro με Μ4 παμε για αγορα σιγα-σιγα μεχρι τις γιορτες ;) To high load θελει και επεξεργασια βιντεο/φωτο ή/και gaming.......που αν θα τρεξει θα ειναι τπτ basic αν και με Μ4 chip ολα αυτα τα τρεχει αμεσα ετσι & αλλιως.

 

Επεξ/σία από aces
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
52 minutes ago, aces said:

ερωτηση και για τους 2

α) απο αυτονομία πως παει γενικα ? φορτιση καθε 2 μερες;

β) ζεσταινεται καθολου σε high load με τον Μ4? ή σε φυσιολογικά πλαισια?

 

Δεδομένου πως και στο γραφείο έχω μαγνητικό dock για να κάθεται δίπλα στο iMac σαν προέκταση της οθόνης, φορτίζει πρακτικά κάθε φορά που το ακουμπάω εκεί. Απλά φροντίζω να έχω ανοιχτή συνεχώς την επιλογή για τη φόρτιση έως το 80% ώστε να μην κρατάω συνεχώς την μπαταρία στο 100%. Γενικότερα πάντως έχει την τυπική αυτονομία που είχαν πάντα τα iPads.

Η θερμοκρασία του φαίνεται πως είναι χαμηλότερη από κάθε pro μοντέλο που είχα στο παρελθόν και αναφέρομαι κυρίως σε απαιτητικά video exports από Da Vinci & Final Cut Pro. Παίζει να ζεσταίνεται πιο πολύ όταν το φορτίζω από την type C θύρα με τον μεγάλο φορτιστή του laptop, παρά όταν κάνει exports κλπ με full cpu load. :) 

Το εντυπωσιακότερο όλων όμως είναι η φωτεινότητα της οθόνης, που θα το καταλάβεις όταν χρειαστεί να δουλέψεις έξω στο φως!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, billdanos είπε

Το εντυπωσιακότερο όλων όμως είναι η φωτεινότητα της οθόνης, που θα το καταλάβεις όταν χρειαστεί να δουλέψεις έξω στο φως!

Χαοτικη η διαφορα οπως και η απεικονιση των χρωματων = καλυτερη εμπειρια χρησης στο συνολο,  ο βασικος λογος αγορας η νεα τεχνολογια οθονης. Οχι οτι τα iPad Pro M1/M2 δεν αντεχουν αλλα η τεχνολογια προχωραει. Και μεσα/εντος ομως τα χρωματα λογικα θα φαινονται ελαφρως καλυτερα λογω 2 panel OLED ;)

 

Επεξ/σία από aces
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι' αυτό ποτέ δεν βάζουμε αυτόματες ενημερώσεις και ειδικά σε κάθε καινούρια ετήσια έκδοση, περιμένουμε ΠΑΝΤΑ την Χ.1, π.χ. φέτος την 18.1 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, kostasgr78 said:

Γι' αυτό ποτέ δεν βάζουμε αυτόματες ενημερώσεις και ειδικά σε κάθε καινούρια ετήσια έκδοση, περιμένουμε ΠΑΝΤΑ την Χ.1, π.χ. φέτος την 18.1 .

Στα τόσα χρόνια που έχω Apple συσκευές, όλες μου οι αναβαθμίσεις γίνονται στο πρώτο λεπτό που είναι επισήμως διαθέσιμες! :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Γι' αυτό ποτέ δεν βάζουμε αυτόματες ενημερώσεις και ειδικά σε κάθε καινούρια ετήσια έκδοση, περιμένουμε ΠΑΝΤΑ την Χ.1, π.χ. φέτος την 18.1 .

Δεν υπάρχουν δεδομένα που να υποστηρίζουν αυτόν τον ισχυρισμό. Μπορεί να είναι μια χαρά μια .0 και να τα κάνει μαντάρα κάποια επόμενη…

Είναι απλό, μην είστε τα πειραματόζωα, beta testers του κάθε λογισμικού, μακριά το δάκτυλο από το scroll down για να κάνετε forced update. Άστε να δουλέψουν τα rolled updates. Τι έγινε αν περιμένετε 1 με 4 εβδομάδες; Το καταλαβαίνω μόνο αν κάτι έχει πρόβλημα και πρέπει να μπει άμεσα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, billdanos είπε

Στα τόσα χρόνια που έχω Apple συσκευές, όλες μου οι αναβαθμίσεις γίνονται στο πρώτο λεπτό που είναι επισήμως διαθέσιμες! :) 

Plot twist: στην 18.2 για πρώτη φορά βιώνεις πρόβλημα με την αναβάθμιση. 😂

3 ώρες πριν, J0hn82 είπε

Δεν υπάρχουν δεδομένα που να υποστηρίζουν αυτόν τον ισχυρισμό. Μπορεί να είναι μια χαρά μια .0 και να τα κάνει μαντάρα κάποια επόμενη…

Είναι απλό, μην είστε τα πειραματόζωα, beta testers του κάθε λογισμικού, μακριά το δάκτυλο από το scroll down για να κάνετε forced update. Άστε να δουλέψουν τα rolled updates. Τι έγινε αν περιμένετε 1 με 4 εβδομάδες; Το καταλαβαίνω μόνο αν κάτι έχει πρόβλημα και πρέπει να μπει άμεσα…

Στατιστικά μιλώντας, πάντως, αυτοί που παίρνουν με το καλημέρα τις αναβαθμίσεις, έχουν μεγαλύτερη πιθανότητα να είναι στη διασπορά αυτών που βιώνουν και τα περισσότερα προβλήματα από τις αναβαθμίσεις.

Paper σχετικό δεν έχω πετύχει. 😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...