Προς το περιεχόμενο

Το Epic Games Store είναι πλέον διαθέσιμο στο iPad για χρήστες της Ευρωπαϊκής Ένωσης


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, hellghan είπε

σαφως δεν ειναι όπως τις κονσόλες. είναι κινητό.

επίσης μπορείς να αγοράσεις dvd για τις κονσόλες. δεν είναι ανάγκη να τα πάρεις απο το ps store 

Και για να βγάλεις παιχνίδι παίρνεις  άδεια από  Sony  (15%) + 30% το  κατάστημα λιανικής. Ενω τα In App Purchased πάνε κανονικά με 30% Commission.

Βρήκα αυτή την πηγή δεν  ξέρω αν  είναι 100% αξιόπιστη  στα ακριβή ποσοστά. Βάλε και το κόστος παραγωγής, διανομής  ,  διαφήμισης κτλ.

Link: https://www.serkantoto.com/2020/12/30/price-video-console-game-digital-physical/

Οπότε physical medium χάνουν όλοι.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Στο epic games store έχω +100 παιχνίδια και δεν έχω παίξει ποτέ κανένα. Τώρα ήρθε η ώρα για να αλλάξει αυτή η κατάσταση.

Το μόνο που μένει είναι να δώσω 1300e για iphone.

  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Εν τω μεταξύ η Apple  Έριξε το Comission στην Ε.Ε. και πλέον οι μικροί devs δίνουν  10% + 3% (Αν βάλουν Apple pay) και οι μεγάλοι 17% + 3% (Αν βάλουν Apple pay)

Η "αγνή" Epic παίρνει 12% στο Epic Game Store (EGS) :D

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος της Epic, γιατί η Apple είναι καλύτερη σε αυτή την περίπτωση και η Epic είναι "αγνή"; Η Apple χρεώνει 13% ή 20% ενώ η Epic 12%. Σε κάθε περίπτωση η προμήθεια είναι μικρότερη. Επίσης η Ápple χρεώνει και τσουχτερό Core Technology Fee αν τύχει και πάει καλά η εφαρμογή σου. Τι συγκρίνεις;

Επίσης το 13% ισχύει μόνο για αγορές στην Ευρώπη για μικρούς developers και είναι αποτέλεσμα της δικαστικής διαμάχης με την Epic το '20. Το small developer program το εισήγαγε η Apple το '21, θυμίζω.

WTF επομένως το σχόλιό σου.

8 ώρες πριν, Dimitris_1981 είπε

Δεν είναι εφεύρημα της Apple.  

Το εφεύρημα της Apple είναι ο αποκλεισμός του ανταγωνισμού, φτάνοντας σε ακραιότητες όπως το να μην μπορείς να βάλεις άλλο browser στο κινητό, όχι το 30%.

9 ώρες πριν, Tlykog είπε

Δηλαδή, τώρα που δεν πληρώνει το χαράτσι της Apple, όλα τα προϊόντα του θα είναι 30% φθηνότερα;

Σου είπε κανείς ότι οι developers δεν θα πληρώνουν πλέον χαράτσι στην Apple;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, empyr3an είπε

Χωρίς να θέλω να πάρω το μέρος της Epic, γιατί η Apple είναι καλύτερη σε αυτή την περίπτωση και η Epic είναι "αγνή"; Η Apple χρεώνει 13% ή 20% ενώ η Epic 12%. Σε κάθε περίπτωση η προμήθεια είναι μικρότερη. Επίσης η Ápple χρεώνει και τσουχτερό Core Technology Fee αν τύχει και πάει καλά η εφαρμογή σου. Τι συγκρίνεις;

Επίσης το 13% ισχύει μόνο για αγορές στην Ευρώπη για μικρούς developers και είναι αποτέλεσμα της δικαστικής διαμάχης με την Epic το '20. Το small developer program το εισήγαγε η Apple το '21, θυμίζω.

WTF επομένως το σχόλιό σου.

 

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις και θα καταλαβεις

Το 15% έγινε μόλις 13% για τους μικρούς. Κέρδος έχουν οι μεγάλοι.

Η Epic μας τα έκανε τσουρέκια για να χρεώνει commission μόλις 1% λιγότερο σε ξένο μαγαζί.

WTF Αντί να διαβάζετε απαντάτε σε keywords 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Κάνε ένα κόπο να διαβάσεις και θα καταλαβεις

Το 15% έγινε μόλις 13% για τους μικρούς. Κέρδος έχουν οι μεγάλοι.

Η Epic μας τα έκανε τσουρέκια για να χρεώνει commission μόλις 1% λιγότερο σε ξένο μαγαζί.

WTF Αντί να διαβάζετε απαντάτε σε keywords 

 

Σοβαρά μου λες να διαβάζω όταν δεν αναφέρθηκα πουθενά στο αν συμφέρει περισσότερο τους μικρούς ή τους μεγάλους. Εσύ πάλι δεν αναφέρθηκες ούτε σε ένα από τα βασικά σημεία του σχολίου μου.

Αλλά εγώ θα απαντήσω στα δικά σου:

  • Αναφορά σε κείμενο

    Το 15% έγινε μόλις 13% για τους μικρούς.

    Θες να πεις το 30% έγινε 13% κι αυτό υπό προϋποθέσεις. Το 15% υπάρχει ακόμα για όσους developers επιθυμούν να συνεχίσουν με τους ισχύοντες όρους. Μπορείς να μάθεις περισσότερα στα link που ο ίδιος έβαλες.

  • Αναφορά σε κείμενο

    Κέρδος έχουν οι μεγάλοι.

    Ξεχνάς το Core Technology Fee που πληρώνουν οι μεγάλοι. Μην μεταφράσεις το σχόλιό μου όπως θέλεις. Δε λέω ποιον συμφέρει περισσότερο. Λέω απλά ότι το συμπέρασμά σου βασίζεται σε ελλειπή στοιχεία. Στην τελική, το DMA δεν έχει στόχο την ενίσχυση των μικρών έναντι των μεγαλύτερων developers μέσα στο AppStore. Πώς σου καρφώθηκε αυτή η ιδέα;

  • Αναφορά σε κείμενο

    Η Epic μας τα έκανε τσουρέκια για να χρεώνει commission μόλις 1% λιγότερο σε ξένο μαγαζί.

    Διακρίνω εμπάθεια; Τελικά ίσως μου απάντησες στο γιατί η Epic είναι η "αγνή" της υπόθεσης.

Περιμένω την απάντησή σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, empyr3an είπε

Σοβαρά μου λες να διαβάζω όταν δεν αναφέρθηκα πουθενά στο αν συμφέρει περισσότερο τους μικρούς ή τους μεγάλους. Εσύ πάλι δεν αναφέρθηκες ούτε σε ένα από τα βασικά σημεία του σχολίου μου.

Αλλά εγώ θα απαντήσω στα δικά σου:

  • Θες να πεις το 30% έγινε 13% κι αυτό υπό προϋποθέσεις. Το 15% υπάρχει ακόμα για όσους developers επιθυμούν να συνεχίσουν με τους ισχύοντες όρους. Μπορείς να μάθεις περισσότερα στα link που ο ίδιος έβαλες.

  • Ξεχνάς το Core Technology Fee που πληρώνουν οι μεγάλοι. Μην μεταφράσεις το σχόλιό μου όπως θέλεις. Δε λέω ποιον συμφέρει περισσότερο. Λέω απλά ότι το συμπέρασμά σου βασίζεται σε ελλειπή στοιχεία. Στην τελική, το DMA δεν έχει στόχο την ενίσχυση των μικρών έναντι των μεγαλύτερων developers μέσα στο AppStore. Πώς σου καρφώθηκε αυτή η ιδέα;

  • Διακρίνω εμπάθεια; Τελικά ίσως μου απάντησες στο γιατί η Epic είναι η "αγνή" της υπόθεσης.

Περιμένω την απάντησή σου.

Τι σχολιάζεις τότε αν δεν αναφέρεστε σε αυτά που λέω, πάμε καλά εδώ μέσα;

Αν θες κάνε άλλο ποστ και πες την άποψη σου. Όταν κάνεις παράθεση στην δική μου θα σχολιάζεις την δική μου που κάνει διαχωρισμό μικρών μεγάλων και τονίζει ότι οι μεγάλοι είναι οι κερδισμένοι.

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Τι σχολιάζεις τότε αν δεν αναφέρεστε σε αυτά που λέω, πάμε καλά εδώ μέσα;

Αν θες κάνε άλλο ποστ και πες την άποψη σου. Όταν κάνεις παράθεση στην δική μου θα σχολιάζεις την δική μου που κάνει διαχωρισμό μικρών μεγάλων και τονίζει ότι οι μεγάλοι είναι οι κερδισμένοι.

 

Τι σχολιάζεις τότε αν δεν αναφέρεστε σε αυτά που λέω, πάμε καλά εδώ μέσα;

Καθρεφτάκι!

Φίλε σοβαρά, τρολλάρεις;

Αναφορά σε κείμενο

Αλλά εγώ θα απαντήσω στα δικά σου:

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, empyr3an είπε

Τι σχολιάζεις τότε αν δεν αναφέρεστε σε αυτά που λέω, πάμε καλά εδώ μέσα;

Καθρεφτάκι!

Φίλε σοβαρά, τρολλάρεις;

 

Παραθέτεις ένα ποστ μου και μου λες γιατί είναι αγνή η epic και όχι η Apple. Νομιζω είχα γράψει το λόγο στο ίδιο ποστ.


ΜΤΦ. Η Epic έκανε ολόκληρη φασαρία για να βάζει αυτη 12% στους μικρούς devs. Είναι αυτονόητο ότι αν η epic έπαιρνε το ίδιο commission δεν θα έμπαινε κανείς στο δικό της store. Και τυράκι αν πάει υπερβολικά καλά το +7%. 


Το Core Technology fee το βρίσκεις παράλογο; Σε ένα proprietary closed source λειτουργικό θα χρησιμοποιήσεις APIs , Libraries κ.ο.κ. και θα πας να πουλάς στο παραμάγαζο της epic δωρεάν;

Και τουλάχιστον αν είστε αντίθετοι με το commission να είστε για όλους. Έχω πει στο παρελθόν σε άλλα ποστ (λογικό να μην το έχεις διαβάσει) ότι το 30% είναι πολύ αλλά πρέπει αν αλλάξει με νόμο να αλλάξει για όλους.

Το ίδιο λέω και για τα stores. Αν ανοίξει στο iOS να ανοίξει και στα Xbox, PS, Nintendo κτλ

Αλλά είπαμε η Apple μόνο φταίει…..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, empyr3an είπε

Σου είπε κανείς ότι οι developers δεν θα πληρώνουν πλέον χαράτσι στην Apple;

Άλλο γράφω και άλλο απαντάς και βάζεις και φατσούλα...

Εγω μίλησα για το αρχικό χαράτσι του appstore ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Σε σχέση με το 30%, τώρα θα πληρώνουν ένα ελάχιστο μονοψήφιο. Καμία σχέση. Θα πέσουν οι τιμές;... Μπα!...

Η Epic έκανε δίκες και δίκες για να βγάζει περισσότερα. Ουσιαστικά ήθελε το κέρδος για την πάρτη της. Αυτό λέω.

Επεξ/σία από Tlykog
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Παραθέτεις ένα ποστ μου και μου λες γιατί είναι αγνή η epic και όχι η Apple. Νομιζω είχα γράψει το λόγο στο ίδιο ποστ.

Επειδή βρήκα παράλογη τη λογική σου, γι' αυτό σε ρώτησα.

 

38 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

ΜΤΦ. Η Epic έκανε ολόκληρη φασαρία για να βάζει αυτη 12% στους μικρούς devs. Είναι αυτονόητο ότι αν η epic έπαιρνε το ίδιο commission δεν θα έμπαινε κανείς στο δικό της store. Και τυράκι αν πάει υπερβολικά καλά το +7%. 

Λες η Epic σου τα έκανε τσουρέκια για 1% λιγότερο προμήθεια. Όταν η Epic άρχισε να σου τα κάνει τσουρέκια, η προμήθεια ήταν 30% για όλους στο AppStore! Επειδή δέησε η Apple να μειώσει κάποια στιγμή την προμήθειά της, τι πρέπει να κάνει η Epic; Να μηδενίσει τη δική της προμήθεια για να διατηρήσει τη διαφορά μεταξύ των δυο stores; 18% διαφορά είχαν! Είναι άτοπο να λες για 1%!

38 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Το Core Technology fee το βρίσκεις παράλογο; Σε ένα proprietary closed source λειτουργικό θα χρησιμοποιήσεις APIs , Libraries κ.ο.κ. και θα πας να πουλάς στο παραμάγαζο της epic δωρεάν;

Αν νομίζεις ότι είναι δίκαιο, πάσο... Όμως πρέπει να το λάβεις υπόψη σου στους υπολογισμούς σου όταν συγκρίνεις τις αμοιβές των μικρών και των μεγάλων για να βγάλεις ένα συμπέρασμα. Αλλιώς συγκρίνεις μήλα & πορτοκάλια. Btw, η Epic δεν έχει "Core Technology Fee".

38 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Και τουλάχιστον αν είστε αντίθετοι με το commission να είστε για όλους. Έχω πει στο παρελθόν σε άλλα ποστ (λογικό να μην το έχεις διαβάσει) ότι το 30% είναι πολύ αλλά πρέπει αν αλλάξει με νόμο να αλλάξει για όλους.

Το ίδιο λέω και για τα stores. Αν ανοίξει στο iOS να ανοίξει και στα Xbox, PS, Nintendo κτλ

Οκ ρε φίλε, όμως τι θες από εμένα; Να προλογίζω κάθε μου σχόλιο σχετικά με το DMA & το AppStore με "Ότι γράφω ισχύει και για τη Sony, τη Microsoft, τη Nintendo, τη....". Δείξε λίγο έλεος. Στην τελική δεν κατηγορήθηκε μια μικρή εταιρεία για να λες "μην την κατηγορείται, υπάρχουν και χειρότερα". Η μεγαλύτερη εταιρεία στο κόσμο κατηγορείται. Να μιλάμε για την Sony & την Nintendo που δεν είναι τρίχα από τα ...φρύδια της Apple (σε post για την Apple κιόλας!);

38 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Αλλά είπαμε η Apple μόνο φταίει…..

Τουλάχιστον συμφωνείς ότι φταίει κι αυτή... Δεν περιμένω να πάρω κάτι περισσότερο απ' αυτό από σένα.

Αναφορά σε κείμενο

Άλλο γράφω και άλλο απαντάς και βάζεις και φατσούλα...

@Tlykog Έχεις δίκιο, δεν διάβασα καλά. Είναι που έχω διαβάσει πολλές φορές το σχόλιο "οι developers θα ρίξουν όμως τις τιμές". Θα στη βγάλω τη φατσούλα αφού σε θυμώνει. Η δικιά σου δε με ενοχλεί.

Αναφορά σε κείμενο

Εγω μίλησα για το αρχικό χαράτσι του appstore ΚΑΙ ΜΟΝΟ. Σε σχέση με το 30%, τώρα θα πληρώνουν ένα ελάχιστο μονοψήφιο. Καμία σχέση. Θα πέσουν οι τιμές;... Μπα!...

Βέβαια εδώ και 4 χρόνια που είναι εκτός πληρώνει 0. Από τι να κόψει το 30%; Από τις τιμές που έχει στο Google Play; Με μια πρόχειρη ματιά, ούτε εκεί την βλέπω (νόμιζα είχε μείνει στο Play Store btw).

Αναφορά σε κείμενο

Η Epic έκανε δίκες και δίκες για να βγάζει περισσότερα. Ουσιαστικά ήθελε το κέρδος για την πάρτη της. Αυτό λέω

Έτσι είναι. Όμως σαν καταναλωτή με συμφέρει όταν οι εταιρείες ανταγωνίζονται αντί να τα τακιμιάζουν, να μην ανταγωνίζονται και να βολεύονται με το μερίδιο αγοράς τους. Εύγε λοιπόν Epic.

Επεξ/σία από empyr3an
απάντηση και στον Tlykog
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, empyr3an είπε

Επειδή βρήκα παράλογη τη λογική σου, γι' αυτό σε ρώτησα.

 

Λες η Epic σου τα έκανε τσουρέκια για 1% λιγότερο προμήθεια. Όταν η Epic άρχισε να σου τα κάνει τσουρέκια, η προμήθεια ήταν 30% για όλους στο AppStore! Επειδή δέησε η Apple να μειώσει κάποια στιγμή την προμήθειά της, τι πρέπει να κάνει η Epic; Να μηδενίσει τη δική της προμήθεια για να διατηρήσει τη διαφορά μεταξύ των δυο stores; 18% διαφορά είχαν! Είναι άτοπο να λες για 1%!

Αν νομίζεις ότι είναι δίκαιο, πάσο... Όμως πρέπει να το λάβεις υπόψη σου στους υπολογισμούς σου όταν συγκρίνεις τις αμοιβές των μικρών και των μεγάλων για να βγάλεις ένα συμπέρασμα. Αλλιώς συγκρίνεις μήλα & πορτοκάλια. Btw, η Epic δεν έχει "Core Technology Fee".

Οκ ρε φίλε, όμως τι θες από εμένα; Να προλογίζω κάθε μου σχόλιο σχετικά με το DMA & το AppStore με "Ότι γράφω ισχύει και για τη Sony, τη Microsoft, τη Nintendo, τη....". Δείξε λίγο έλεος. Στην τελική δεν κατηγορήθηκε μια μικρή εταιρεία για να λες "μην την κατηγορείται, υπάρχουν και χειρότερα". Η μεγαλύτερη εταιρεία στο κόσμο κατηγορείται. Να μιλάμε για την Sony & την Nintendo που δεν είναι τρίχα από τα ...φρύδια της Apple (σε post για την Apple κιόλας!);

Τουλάχιστον συμφωνείς ότι φταίει κι αυτή... Δεν περιμένω να πάρω κάτι περισσότερο απ' αυτό από σένα.

Θα πω μόνο αυτά γιατί είναι χάσιμο χρόνου.

Οταν κάτι το θεωρείς άδικο για όλους λες κάτι του στυλ «Οι μεγάλοι το έχουν παρακάνει, μπλα μπλα μπλα»

Εντός ΕΕ η Sony είναι παραπάνω gate keeper στις κονσόλες από ότι η Apple στα κινητά….

Η Apple άλλαξε την τιμολογιακή πολιτική στους μικρούς dev άσχετα με την διαμάχη με την epic. 6 μήνες μετά το έκανε και η Google. Η Epic διαμαρτύρονταν ότι η Apple της παίρνει πολλά και δεν την αφήνει να τρώει την πίτα του Fortnite μόνη της. Την ίδια ώρα έπαιρνε κι αυτή commission στο store της έστω και μικρότερο. Αν είχε δικό της λειτουργικό να είσαι σίγουρος μόνο epic store θα είχε. 
Οσο για το core technology και η epic αν βγάλεις πάνω από μυριο και χρησιμοποιείς UE εκτός epic store 5% commission χρεώνει, πάνω από τα 0,50 / install per year λογικά.
 

 

Επεξ/σία από Dimitris_1981
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Η Apple άλλαξε την τιμολογιακή πολιτική στους μικρούς dev άσχετα με την διαμάχη με την epic.

Ναι η Apple από την καλή της τη καρδιά είπε νιώθω γενναιόδωρη, ας κόψω χωρίς λόγο την προμήθεια που παίρνω από τους μικρούς devs. Τυχαία σύμπτωση αποτελεί η διαμάχη με την Epic λίγους μήνες νωρίτερα.

34 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Η Apple άλλαξε την τιμολογιακή πολιτική στους μικρούς dev άσχετα με την διαμάχη με την epic. 6 μήνες μετά το έκανε και η Google. Η Epic διαμαρτύρονταν ότι η Apple της παίρνει πολλά και δεν την αφήνει να τρώει την πίτα του Fortnite μόνη της. Την ίδια ώρα έπαιρνε κι αυτή commission στο store της έστω και μικρότερο. Αν είχε δικό της λειτουργικό να είσαι σίγουρος μόνο epic store θα είχε. 

Βλέπεις η Epic βρίσκεται σε ανταγωνισμό και επομένως δεν την παίρνει να χρεώνει πολλά για τη μηχανή της και το store της. Σε αντίθεση με την Apple που και ακριβά θέλει να χρεώνει και ούτε ανταγωνισμό επιτρέπει.

36 λεπτά πριν, Dimitris_1981 είπε

Εντός ΕΕ η Sony είναι παραπάνω gate keeper στις κονσόλες από ότι η Apple στα κινητά….

Πού ξέρεις; Η λίστα με τους Gate keepers δύναται να αλλάζει ανά διαστήματα και μπορεί κάποια στιγμή να μπει και η SONY. Νομίζω ότι πρέπει. Πάλι όμως δεν είναι λόγος να μην μπορούμε να μιλήσουμε για την Apple αν δεν πούμε πρώτα για τη SONY.

Η Apple έχει να κάνει ακόμη πολλές αλλαγές μέχρι να συμμορφωθεί με το DMA. Αυτά κι από μένα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 hours ago, feelihipo said:

Steam όντως τραγικό. 

Καλά τι συγκρίνουμε, τις βλακείες της Apple που παίρνει λεφτά για αέρα κοπανιστό (core technology ηλιθιότητες) με το Steam που προσφέρει στον developer πόσα οφέλη; Bandwidth που για games δεν είναι απλά ένα app, μιλάμε για δεκάδες GB, προστασία (Steamworks), workshop, remote play, achievements, trade cards για πρόσβαση στο steam market, κτλ κτλ. Και προφανώς δεν μιλάμε για ολόκληρο OS του 30% των smartphones, απλή εφαρμογή είναι που άμα θες δεν δίνεις το game σου εκεί καν και πας στο διπλανό και εξ ου και ΔΕΝ θεωρείται gatekeeper.

Και διαβάστε οι οπαδοί της Apple και το DMA καμία φορά που ΚΑΘΕ φορά μπαίνουμε στο "να ανοίξει το PS5" με 350 άσχετα μηνύματα να επιχειρηματολογείτε σε άσχετο θέμα

https://digital-markets-act.ec.europa.eu/about-dma_en

Quote

The Digital Markets Act is the EU’s law to make the markets in the digital sector fairer and more contestable. In order to do so, the Digital Markets Act (“DMA”) establishes a set of clearly defined objective criteria to identify “gatekeepers”.

Gatekeepers are large digital platforms providing so called core platform services, such as online search engines, app stores, messenger services.

 

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Hacker?pcs είπε

Καλά τι συγκρίνουμε, τις βλακείες της Apple που παίρνει λεφτά για αέρα κοπανιστό (core technology ηλιθιότητες) με το Steam που προσφέρει στον developer πόσα οφέλη; Bandwidth που για games δεν είναι απλά ένα app, μιλάμε για δεκάδες GB, προστασία (Steamworks), workshop, remote play, achievements, trade cards για πρόσβαση στο steam market, κτλ κτλ. Και προφανώς δεν μιλάμε για ολόκληρο OS του 30% των smartphones, απλή εφαρμογή είναι που άμα θες δεν δίνεις το game σου εκεί καν και πας στο διπλανό και εξ ου και ΔΕΝ θεωρείται gatekeeper.

Και διαβάστε οι οπαδοί της Apple και το DMA καμία φορά που ΚΑΘΕ φορά μπαίνουμε στο "να ανοίξει το PS5" με 350 άσχετα μηνύματα να επιχειρηματολογείτε σε άσχετο θέμα

https://digital-markets-act.ec.europa.eu/about-dma_en

 

 

Πέρι τι προσφέρει και η Apple. βάλε σε αυτό ότι σου δίνει  έτοιμο και το "εμπορικό κέντρο" που επισκέπτεται το 30% των πολιτών της ΕΕ για να βάλεις το κατάστημα/εφαρμογή σου

Αναφορά σε κείμενο

Αυτά για το  Core technology

https://developer.apple.com/support/dma-and-apps-in-the-eu/

Αναφορά σε κείμενο

image.png.401105a103b7a2d10f9f23c38a447849.png

Αυτό για το τι δίνει  η Apple  στους developer 

https://developer.apple.com/programs/

Πρόσθεσε το notarization

Και στο  Steam Deck μια χαρά μόνο steam  θα είχες αν δεν  ήταν οι Launchers  σε Windows. Πολύ απλά  δεν έχει  δικό της  λειτουργικό για να σε περιορίσει.

 Επαναλαμβάνω, το 70 - 30 είναι ποσοστό που δουλεύουν όλοι. Ακόμα  και εκτός App Stores. Όπως πόσταρα παραπάνω στα physical Media o retailer παίρνει  30%  + 15% η Sony/MS στις κονσόλες.   

Να συμφωνήσουμε ότι είναι υπερβολικό το 30% αλλά πρέπει να μειωθεί από όλους.

Εξήγησε μας γιατί η Sony με το Playstation ή η MS με το Xbox δεν είναι gatekeeper;

 

  • Like 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, Dimitris_1981 said:

Και στο  Steam Deck μια χαρά μόνο steam  θα είχες αν δεν  ήταν οι Launchers  σε Windows. Πολύ απλά  δεν έχει  δικό της  λειτουργικό για να σε περιορίσει.

Αφού δεν το γνωρίζεις το θέμα γιατί εκφράζεις άποψη; Η Valve για να φτάσει σε Linux handheld έχει επενδύσει μια δεκαετία στο Linux gaming, έχει φτιάξει το Proton, πόσα frameworks, το client, και πόσα άλλα, το ότι σήμερα είναι πραγματικότητα σοβαρά το gaming σε Linux οφείλεται αποκλειστικά σχεδόν στη Valve. Το steam deck ουσιαστικά είναι ο "client" αυτής της προσπάθειας, δεν είναι κάτι που περιμένει η Valve να βγάλει τα δις

Δεν θα σου εξηγήσω γιατί το PS5 δεν είναι ίδιο με τα iPhone και τα Android, θα μπεις να διαβάσεις τι ορίζει το DMA και τι σημαίνει gate keeper στο link και αφού είσαι διαβασμένος θα έρθεις πάλι να εκφράσεις άποψη για θέμα που δεν γνωρίζεις και σπαμάρεις κατά τα άλλα

Επεξ/σία από Hacker?pcs
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...