Προς το περιεχόμενο

Το Epic Games Store είναι πλέον διαθέσιμο στο iPad για χρήστες της Ευρωπαϊκής Ένωσης


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Hacker?pcs είπε

Αφού δεν το γνωρίζεις το θέμα γιατί εκφράζεις άποψη; Η Valve για να φτάσει σε Linux handheld έχει επενδύσει μια δεκαετία στο Linux gaming, έχει φτιάξει το Proton, πόσα frameworks, το client, και πόσα άλλα, το ότι σήμερα είναι πραγματικότητα σοβαρά το gaming σε Linux οφείλεται αποκλειστικά σχεδόν στη Valve. Το steam deck ουσιαστικά είναι ο "client" αυτής της προσπάθειας, δεν είναι κάτι που περιμένει η Valve να βγάλει τα δις

Δεν θα σου εξηγήσω γιατί το PS5 δεν είναι ίδιο με τα iPhone και τα Android, θα μπεις να διαβάσεις τι ορίζει το DMA και τι σημαίνει gate keeper στο link και αφού είσαι διαβασμένος θα έρθεις πάλι να εκφράσεις άποψη για θέμα που δεν γνωρίζεις και σπαμάρεις κατά τα άλλα

Πες μας εσύ που διάβασες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

23 ώρες πριν, fast8 είπε

Απο την μια χαίρομαι για όλα τα δωρεάν παιχνίδια. Απο την άλλη εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν μοιράζει δωρεάν παιχνίδια που έχω ήδη πληρώσει στο steam ή στο gog.

Να εκνευρίζεσαι τοτε με το steam οχι με egs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 minutes ago, Tablet said:

Να εκνευρίζεσαι τοτε με το steam οχι με egs

 

2 minutes ago, mordred said:

Κομμουνιστής πρέπει να είσαι εσύ

Καλά, όταν λέω με εκνευρίζει δεν εννοώ διαπερνά το κορμί μου σαν ηλεκτρισμός και δεν μπορώ να βρω μια στιγμή ησυχίας σε αυτό τον κόσμο.

Απλά με εκνευρίζει, γιατί ο κανόνας για να πάρεις ένα παιχνίδι, είναι να πληρώσεις, να στερηθείς χρήματα απο κάπου αλλού και να δώσεις εκεί. Και ξαφνικά κάποιος μοιράζει δωρεάν σε άλλους το ίδιο που εσύ πλήρωσες. Αν παίρνουν λεφτά για κάτι που σε άλλους το δίνουν δωρεάν, δημιουργεί αίσθημα μη δικαιοσύνης. Αν αποφασίζανε γενικά οι εταιρίες τα παλιά παιχνίδια να τα δίνουν δωρεάν σε όλους θα ήταν διαφορετικά, αλλά αν συνεχίζουν να τα πουλάνε σε κάνουν τον  ^@#$##$% που πλήρωσες. 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι έχω σνομπάρει ότι έχει δώσει δωρεάν, το αντίθετο.Το steam δεν έχει να κάνει.

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 18/09/2024 at 12:12, fast8 said:

Απο την μια χαίρομαι για όλα τα δωρεάν παιχνίδια. Απο την άλλη εκνευρίζομαι αφάνταστα όταν μοιράζει δωρεάν παιχνίδια που έχω ήδη πληρώσει στο steam ή στο gog.

Κομμουνιστής πρέπει να είσαι εσύ

21 minutes ago, fast8 said:

 

Καλά, όταν λέω με εκνευρίζει δεν εννοώ διαπερνά το κορμί μου σαν ηλεκτρισμός και δεν μπορώ να βρω μια στιγμή ησυχίας σε αυτό τον κόσμο.

Απλά με εκνευρίζει, γιατί ο κανόνας για να πάρεις ένα παιχνίδι, είναι να πληρώσεις, να στερηθείς χρήματα απο κάπου αλλού και να δώσεις εκεί. Και ξαφνικά κάποιος μοιράζει δωρεάν σε άλλους το ίδιο που εσύ πλήρωσες. Αν παίρνουν λεφτά για κάτι που σε άλλους το δίνουν δωρεάν, δημιουργεί αίσθημα μη δικαιοσύνης. Αν αποφασίζανε γενικά οι εταιρίες τα παλιά παιχνίδια να τα δίνουν δωρεάν σε όλους θα ήταν διαφορετικά, αλλά αν συνεχίζουν να τα πουλάνε σε κάνουν τον  ^@#$##$% που πλήρωσες. 

Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι έχω σνομπάρει ότι έχει δώσει δωρεάν, το αντίθετο.Το steam δεν έχει να κάνει.

Κανόνας δεν είναι να πληρώσεις. Αυτό είναι μία δική σου θεώρηση. Υπάρχουν άπειρα τσαμπα παιχνίδια. Συνήθως το epic store δίνει τσάμπα τίτλους μετά από χρόνια. Οπότε αν κάποιος θέλει να παίξει κάποιον τίτλο άμεσα θα τον πάρει όταν βγει. Αυτοί συνήθως που παίρνουν τσάμπα games δε θα τα αγόραζαν ποτέ αν δε τα έβαζαν δωρεάν. Οι εταιρεία που έβγαλε λοιπόν το παιχνίδι επωφελείται καθώς μπορεί να αποκομήσει κέρδη από αγορές in game από ένα παιχνίδι που δε πουλάει πλεον. Πχ τις προάλλες είχε βγάλει το Steam το BF5 με 4€. Το πήρα και το έδωσα σε φίλο να παίζουμε online. Αυτός από μόνος του δε θα το αγόραζε με 60€. Από την άλλη μπορούν να παίζουν και κάποιοι που δεν είναι οικονομικά άνετοι. Και όπως λες έχεις πάρει κι εσύ δωρεάν παιχνίδια, τα οποία κάποιοι άλλοι μπορεί να πλήρωσαν. Οπότε όλοι επωφελούνται

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 minutes ago, mordred said:

Κομμουνιστής πρέπει να είσαι εσύ

Κανόνας δεν είναι να πληρώσεις. Αυτό είναι μία δική σου θεώρηση. Υπάρχουν άπειρα τσαμπα παιχνίδια. Συνήθως το epic store δίνει τσάμπα τίτλους μετά από χρόνια. Οπότε αν κάποιος θέλει να παίξει κάποιον τίτλο άμεσα θα τον πάρει όταν βγει. Αυτοί συνήθως που παίρνουν τσάμπα games δε θα τα αγόραζαν ποτέ αν δε τα έβαζαν δωρεάν. Οι εταιρεία που έβγαλε λοιπόν το παιχνίδι επωφελείται καθώς μπορεί να αποκομήσει κέρδη από αγορές in game από ένα παιχνίδι που δε πουλάει πλεον. Πχ τις προάλλες είχε βγάλει το Steam το BF5 με 4€. Το πήρα και το έδωσα σε φίλο να παίζουμε online. Αυτός από μόνος του δε θα το αγόραζε με 60€. Από την άλλη μπορούν να παίζουν και κάποιοι που δεν είναι οικονομικά άνετοι. Και όπως λες έχεις πάρει κι εσύ δωρεάν παιχνίδια, τα οποία κάποιοι άλλοι μπορεί να πλήρωσαν. Οπότε όλοι επωφελούνται

Πες το όπως θέλεις. Το αποτέλεσμα των τακτικών marketing της είναι να ψωνίζω απο steam, gog και φυσικά κλειδάδικα και η epic δεν έχει πάρει δεκάρα απο εμένα. (Αμεσα φυσικά γιατί έμμεσα απο όσα λεφτά έχω δώσει για unreal παιχνίδια, ένα μέρος πάνε στην Epic).  Στην Epic δεν τολμάω να δώσω χρήματα γιατί σκέφτομαι την πιθανότητα να τα δώσει δωρεάν στο μέλλον και μετά θα αισθάνομαι πάλι κορόιδο.  Και δεν είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι, για αυτό υπάρχει και το meme.

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, fast8 said:

Πες το όπως θέλεις. Το αποτέλεσμα των τακτικών marketing της είναι να ψωνίζω απο steam, gog και φυσικά κλειδάδικα και η epic δεν έχει πάρει δεκάρα απο εμένα. (Αμεσα φυσικά γιατί έμμεσα απο όσα λεφτά έχω δώσει για unreal παιχνίδια, ένα μέρος πάνε στην Epic).  Στην Epic δεν τολμάω να δώσω χρήματα γιατί σκέφτομαι την πιθανότητα να τα δώσει δωρεάν στο μέλλον και μετά θα αισθάνομαι πάλι κορόιδο.  Και δεν είμαι ο μόνος που σκέφτομαι έτσι, για αυτό υπάρχει και το meme.

Με ξεπερνάει η λογική σου πραγματικά... Χαιρόμαστε όταν παίρνουμε κάτι τσάμπα αλλά πλήρωσε ο άλλος, και νευριάζουμε όταν παίρνει καποιος κάτι τσάμπα επειδή εμείς πληρώσαμε... Αν νοιώθεις ότι δεν αξίζει ένα game να το πληρώσεις επειδή δε σε νοιάζει και τόσο, ναι περίμενε να βγει κάποια στιγμή τσάμπα. Μετά από χρόνια. Αλλά εσύ μου λες, προτιμώ το steam και gog και είναι φανταστικοί επειδή πάντα πληρώνω ενώ δε μου αρέσει το epic που τα βάζει, κάποια στιγμή, τσάμπα και νοιώθω κορόιδο. Δηλαδή προτιμάς να πληρώνεις πάντα από το να νοιώσεις κάποια στιγμή κορόιδο... Φανταστικό πραγματικά.

Εγώ από την άλλη θα πάρω game από epic πιο εύκολα. Γιατί λέω "ρε φίλε σου έχουν δώσει τόσα τσάμπα παιχνίδια πάρε και τίποτα να μη τα χάσουμε και αυτά".

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 minutes ago, mordred said:

Με ξεπερνάει η λογική σου πραγματικά... Χαιρόμαστε όταν παίρνουμε κάτι τσάμπα αλλά πλήρωσε ο άλλος, και νευριάζουμε όταν παίρνει καποιος κάτι τσάμπα επειδή εμείς πληρώσαμε... Αν νοιώθεις ότι δεν αξίζει ένα game να το πληρώσεις επειδή δε σε νοιάζει και τόσο, ναι περίμενε να βγει κάποια στιγμή τσάμπα. Αλλά εσύ μου λες προτιμώ το steam και gog και είναι φανταστικοί επειδή πάντα πληρώνω ενώ απεχθάνομαι epic που τα βάζει τσάμπα και νοιώθω κορόιδο. Δηλαδή προτιμάς να πληρώνεις πάντα από το να νοιώσεις κάποια στιγμή κορόιδο... Φανταστικό πραγματικά.

Εγώ από την άλλη θα πάρω game από epic πιο εύκολα. Γιατί λέω "ρε φίλε σου έχουν δώσει τόσα τσάμπα παιχνίδια ας πάρω και τίποτα να μη τα χάσουμε και αυτά".

Ακόμα ένας που τον ξεπερνάει η λογική των συνφορουμητών του, μάλιστα. Καταρχήν ΟΛΑ τα παιχνίδα (εκτός 2 σε όλη την ζωή μου) περιμένω να τα πάρω σε έκπτωση, γιατί 60 και 70 είναι πολλά και γιατί τα περισσότερα είναι μισοτελειωμένα όταν κυκλοφορούν. Πουθενά ρε άνθρωπε δεν είπα ότι απεχθάνομαι την epic, που στο καλο έχετε τα μάτια σας; Ούτε είπα ότι χαίρομαι που πληρώνουν άλλοι αυτό που πήρα δωρεάν. Βγάζεις αυθαίρεται συμπεράσματα σε πράγματα που δεν είπα.

Είπα ότι δεν με αρέσει το μοντέλο της και το ότι δίνει δωρεάν παιχνίδια με προσβάλει ως καταναλωτή για περισσότερους απο έναν λόγους, αλλά για να μην γράφουμε σελίδες είπαμε αρχικά μόνο έναν δύο.

Η Epic είναι βήτα διαλογής μαγαζί σε σχέση με steam ή ακόμα και gog. Πχ. το σημαντικότερο δεν εχει users reviews. Πως θα ξέρω εγώ τι αγοράζω, απο τα διαπλεκόμενα game sites ή θα ψάχνω σε άσχετους youtubers; Τα gog και steam εδώ σε καλύπτουν. Θα διαβάσεις 20-30 reviews σε λίγα λεπτά και ξέρεις όχι μόνο για το παιχνίδια αλλά και για όλο το δράμα της κυκλοφορίας του. Το ότι κρύβει την γνώμη των χρηστών η Epic είναι μεγάλο φάουλ. Επίσης το steam έχει κοινότητες χρηστών όπου ανταλάσουν απόψεις σε forum, εκδίδουν τα δικά τους guide και walkthrough, δίνουν links χρήσιμα πχ για moding, προσπαθούν να σου λύσουν τα προβλήματα που μπορεί να έχεις κτλ. 

Στην Epic δεν φαίνεται να δίνουν λεφτά για να βελτιώσουν το μαγαζί, πάντα χάλια ήταν και δεν φαίνεται να σέβονται τον χρήστη ή την γνώμη του ή την ευκολία του. Στο steam γίνεσαι μέρος μιας κοινότητας με πολύ μεγάλη αξία για τον χρήστη, ενώ το epic είναι ένα μέρος να κάνεις απλά download το παιχνίδι σου. 

Τώρα τα δωρεάν παιχνίδια της Epic είναι λίγο πολύ άχρηστα. Εχω πάρει τα πάντα που έχει δώσει δωρεάν, αλλά δεν έχω παίξει τίποτα. Γιατί; Γιατί όπως είπες αν κάτι σε ενδιαφέρει το έχεις σχεδόν πάντα ήδη πάρει και ότι δεν σε ενδιαφέρει, στο δώσει δεν στο δώσει σου είναι αδιάφορο. 

Οπότε μένουμε με μια εταιρεία που ξοδεύει εκατομμύρια για να προωθεί δωρεάν παιχνίδια που αν σε ενδιέφεραν θα τα είχες ήδη πάρει και δεν ξοδεύει σχεδόν τίποτα για να βελτιώσει την εμπειρία του χρήστη στο μαγαζί της. Και ναι, το δωρεάν με προσβάλει όταν το έχω αγοράσει, όχι γιατί άλλοι το παίρνουν δωρεάν (απο το μυαλό σου το έβγαλες αυτό), αλλά γιατί περίμενε να περάσει τόσο καιρός που πρακτικά μου ήταν άχρηστο ως δώρο και μετά μου λέει δες τι κάνω για εσένα. Ως καταναλωτής την βλέπω πάντα ως δεύτερη επιλογή. Οσο για το αν αισθάνομαι κορόιδο για την δωρεάν διανομή, φαντάσου εσύ να αγοράζεις κάτι που θέλεις πχ. ένα βιβλίο και λίγο μετά να βλέπεις το βιβλιοπωλείο να το δίνει δωρεάν, αυτό που πλήρωσες, σε πάγκους στο πεζοδρόμιο. Είναι ασέβεια προς τον καταναλωτή. Εξαίρεση τα retro που έχουν 20+ χρόνια που εκεί έχουν διαφορετική αξία και σκοπό.

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, fast8 said:

Ακόμα ένας που τον ξεπερνάει η λογική των συνφορουμητών του, μάλιστα. Καταρχήν ΟΛΑ τα παιχνίδα (εκτός 2 σε όλη την ζωή μου) περιμένω να τα πάρω σε έκπτωση, γιατί 60 και 70 είναι πολλά και γιατί τα περισσότερα είναι μισοτελειωμένα όταν κυκλοφορούν. Πουθενά ρε άνθρωπε δεν είπα ότι απεχθάνομαι την epic, που στο καλο έχετε τα μάτια σας; Ούτε είπα ότι χαίρομαι που πληρώνουν άλλοι αυτό που πήρα δωρεάν. Βγάζεις αυθαίρεται συμπεράσματα σε πράγματα που δεν είπα.

Είπα ότι δεν με αρέσει το μοντέλο της και το ότι δίνει δωρεάν παιχνίδια με προσβάλει ως καταναλωτή για περισσότεροτυς απο έναν λόγους, αλλά για να μην γράφουμε σελίδες είπαμε αρχικά μόνο έναν δύο.

Η Epic είναι βήτα διαλογής μαγαζί σε σχέση με steam ή ακόμα και gog. Πχ. το σημαντικότερο δεν εχει users reviews. Πως θα ξέρω εγώ τι αγοράζω, απο τα διαπλεκόμενα game sites ή θα ψάχνω σε άσχετους youtubers; Τα gog και steam εδώ σε καλύπτουν. Θα διαβάσεις 20-30 reviews σε λίγα λεπτά και ξέρεις όχι μόνο για το παιχνίδια αλλά και για όλο το δράμα της κυκλοφορίας του. Το ότι κρύβει την γνώμη των χρηστών η Epic είναι μεγάλο φάουλ. Επίσης το steam έχει κοινότητες χρηστών όπου ανταλάσουν απόψεις σε forum, εκδίδουν τα δικά τους guide και walkthrough, δίνουν links χρήσιμα πχ για moding, προσπαθούν να σου λύσουν τα προβλήματα που μπορεί να έχεις κτλ. 

Στην Epic δεν φαίνεται να δίνουν λεφτά για να βελτιώσουν το μαγαζί, πάντα χάλια ήταν και δεν φαίνεται να σέβονται τον χρήστη ή την γνώμη του ή την ευκολία του. Στο steam γίνεσαι μέρος μιας κοινότητας με πολύ μεγάλη αξία για τον χρήστη, ενώ το epic είναι ένα μέρος να κάνεις απλά download το παιχνίδι σου. 

Τώρα τα δωρεάν παιχνίδια της Epic είναι λίγο πολύ άχρηστα. Εχω πάρει τα πάντα που έχει δώσει δωρεάν, αλλά δεν έχω παίξει τίποτα. Γιατί; Γιατί όπως είπες αν κάτι σε ενδιαφέρει το έχεις σχεδόν πάντα ήδη πάρει και ότι δεν σε ενδιαφέρει, στο δώσει δεν στο δώσει σου είναι αδιάφορο. 

Οπότε μένουμε με μια εταιρεία που ξοδεύει εκατομμύρια για να προωθεί δωρεάν παιχνίδια που αν σε ενδιέφεραν θα τα είχες ήδη πάρει και δεν ξοδεύει σχεδόν τίποτα για να βελτιώσει την εμπειρία του χρήστη στο μαγαζί της. Και ναι, το δωρεάν με προσβάλει όταν το έχω αγοράσει, όχι γιατί άλλοι το παίρνουν δωρεάν (απο το μυαλό σου το έβγαλες αυτό), αλλά γιατί περίμενε να περάσει τόσο καιρός που πρακτικά μου ήταν άχρηστο ως δώρο και μετά μου λέει δες τι κάνω για εσένα. 

Το "απεχθάνομαι" βγήκε από τα συμφραζόμενα αλλά απότι φαίνεται και από αυτά που έγραψες τώρα.

Όταν λες ο "Είπα ότι δεν με αρέσει το μοντέλο της και το ότι δίνει δωρεάν παιχνίδια με προσβάλει ως καταναλωτή" σημαίνει ότι δε γουστάριες τη πλατφόρμα στη τελική.

Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις δεν έχουν να κάνουν με τον πρώτο ισχυρισμό σου. Είναι άλλο δε μου αρέσει μία πλατφόρμα γιατί είναι φτωχή σε σχέση μέ άλλη και άλλο δε μου αρέσει επειδή με κάνει να νοιώθω κορόιδο. Είναι φτωχή γιατί δίνει τσάμπα παιχνίδια; Μπορεί. Μπορεί να μη τους νοιάζει κιόλας. Ένα store είναι, δεν έχουν όλα τα stores communities και reviews. Βασικά σχεδόν κανένα δεν έχει. Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το community του steam. Αλλά δε πρόκειται να το θέσω σαν επιχείρημα είναι προσωπική άποψη.

Στη τελική διαλέγεις και παίρνεις.

Εγώ από την άλλη μια χαρά κατέβασα και το Ghost protocol (μια χαρά game έιναι) και το FM 24 και τόσα άλλα που έχει βγάλει κατά καιρούς. Και τα έχω παίξει κιόλας! Φοβερό ε; Και έχω αγοράσει και αρκετούς που τους έδωσε τσάμπα μετά από αρκετό καιρό. Δεν έκατσα να κλαφτώ "ωχ εγώ τους αγόρασα, με τους μλκς τα έβγαλαν τσαμπα μετά από 5 χρόνια"... Αν για σένα λοιπόν, όλοι οι τίτλοι είναι άχρηστοι είναι προσωπικό σου γούστο.

Υπάρχει βέβαια και η λύση να απεγκαταστήσεις το epic κιόλας. Δε σε υποχρεώνει κανέις να έχεις εγκατεστημένο ένα store που σε κάνει να νοιώθεις κορόιδο. Φαντάζομαι όμως το ότι παίρνεις παιχνίδια σε έκπτωση σε κάνει να νοιώθεις πάλι κορόιδο, απλά σε μικρότερο βαθμό;

Εντωμεταξύ μεγάλο μέρος του ότι το PC gaming υπάρχει και ανθεί οφείλεται στο ότι παίζεις δωρεάν τίτλους (με τους τρόπους που γνωρίζουμε, παράνομους και μη), και μου φαίνεται φοβερό που δε το εκτιμάνε κάποιοι. Αλλά έπρεπε να είσαι κονσολάς να δίνεις τα 70αρια και να λες κι ευχαριστώ 

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, mordred said:

Το "απεχθάνομαι" βγήκε από τα συμφραζόμενα αλλά απότι φαίνεται και από αυτά που έγραψες τώρα.

Όταν λες ο "Είπα ότι δεν με αρέσει το μοντέλο της και το ότι δίνει δωρεάν παιχνίδια με προσβάλει ως καταναλωτή" σημαίνει ότι δε γουστάριες τη πλατφόρμα στη τελική.

Όλα τα υπόλοιπα που γράφεις δεν έχουν να κάνουν με τον πρώτο ισχυρισμό σου. Είναι άλλο δε μου αρέσει μία πλατφόρμα γιατί είναι φτωχή σε σχέση μέ άλλη και άλλο δε μου αρέσει επειδή με κάνει να νοιώθω κορόιδο. Είναι φτωχή γιατί δίνει τσάμπα παιχνίδια; Μπορεί. Μπορεί να μη τους νοιάζει κιόλας. Ένα store είναι, δεν έχουν όλα τα stores communities και reviews. Είτε βάζουν τσάμπα είτε όχι τα games. Βασικά σχεδόν κανένα δεν έχει. Στη τελική διαλέγεις και παίρνεις. Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το community του steam. Αλλά δε πρόκειται να το θέσω σαν επιχείρημα είναι προσωπική άποψη.

Εγώ από την άλλη μια χαρά κατέβασα και το Ghost protocol (μια χαρά game έιναι) και το FM 24 και τόσα άλλα που έχει βγάλει κατά καιρούς. Και έχω αγοράσει και αρκετούς που τους έδωσε τσάμπα μετά από αρκετό καιρό. Δεν έκατσα να κλαφτώ "ωχ εγώ τους αγόρασα, με τους μλκς τα έβγαλαν τσαμπα μετά από 5 χρόνια"... Αν για σένα όλοι οι τίτλοι είναι άχρηστοι είναι προσωπικό σου γούστο. Στη τελική μπορείς να το απεγκαταστήσεις κιόλας. Δε σε υποχρεώνει κανέις να έχεις εγκατεστημένο ένα store που σε κάνει να νοιώθεις κορόιδο. Φαντάζομαι το ότι παίρνεις παιχνίδια σε έκπτωση σε κάνει να νοιώθεις πάλι κορόιδο, απλά σε μικρότερο βαθμό;

 

Για αυτό ρε άνθρωπε μου κάθομαι και σου απαντάω και ας μην έχει τόσο αξία αυτό που λες. Γιατί διαβάλεις τα λεγόμενα μου. Ποτέ δεν ανέχομαι να βάζουν λόγια στο στόμα μου.

Τα συμπεράσματα απο τα συμφραζόμενα να τα κρατάς για τον εαυτό σου, οι λέξεις που χρησιμοποιώ περικλείουν την ένταση της κριτικής που εγώ θέλω, ενώ χρησιμοποιόντας εσύ άλλες λέξεις μεταβάλεις τη σημασία που δίνω. Δεν είναι αποδεκτό κάντο σε άλλους, όχι σε εμένα.

Τα ειρωνικά σχόλια για το τι με κάνει να νοιώθω κορόιδο και τι όχι και τα δεικτικά του στυλ να το απεγκαταστήσω απλά δείχνει ότι είσαι εξυπνάκιας. Ουτε το να κάνω κριτική και να βλέπω μέσα απο τις φθηνές τακτικές marketing, κάνει την κριτική μου κλαψιμο. Δεν με αρέσει το μοντέλο της epic που μας βλέπει σας ιθαγενείς και μας δίνει καθρεφτάκια, δεν με αρέσει το πως φέρεται στους προγραμματιστές της unreal, δεν με αρέσει πως έστησε ολόκληρο σκηνικό με δικηγόρους για το store στα μουλωχτά, γενικά δεν μου αρέσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι την "απεχθάνομαι". Μια χαρά έχω το store στο pc μου.

Σαν καναταλωτής πληρώνω και επιλέγω με το πορτοφόλι μου και επιπλέον δεν καταλαβαίνω το ζορι σου. Αντε και παράτα μας ρε άνθρωπε μου που θα μας πεις δεν έχουμε δικαίωμα να σκεφτόμαστε και να αισθανόμαστε όπως νοιώθουμε.

Αφού κολάς τόσο στις λέξεις για εξήγησε μας και το

2 hours ago, mordred said:

Κομμουνιστής πρέπει να είσαι εσύ

Με ποιά λογική;

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, fast8 said:

Για αυτό ρε άνθρωπε μου κάθομαι και σου απαντάω και ας μην έχει τόσο αξία αυτό που λες. Γιατί διαβάλεις τα λεγόμενα μου. Ποτέ δεν ανέχομαι να βάζουν λόγια στο στόμα μου.

Τα συμπεράσματα απο τα συμφραζόμενα να τα κρατάς για τον εαυτό σου, οι λέξεις που χρησιμοποιώ περικλείουν την ένταση της κριτικής που εγώ θέλω, ενώ χρησιμοποιόντας εσύ άλλες λέξεις μεταβάλεις τη σημασία που δίνω. Δεν είναι αποδεκτό κάντο σε άλλους, όχι σε εμένα.

Τα ειρωνικά σχόλια για το τι με κάνει να νοιώθω κορόιδο και τι όχι και τα δεικτικά του στυλ να το απεγκαταστήσω απλά δείχνει ότι είσαι εξυπνάκιας. Ουτε το να κάνω κριτική και να βλέπω μέσα απο τις φθηνές τακτικές marketing, κάνει την κριτική μου κλαψιμο. Δεν με αρέσει το μοντέλο της epic που μας βλέπει σας ιθαγενείς και μας δίνει καθρεφτάκια, δεν με αρέσει το πως φέρεται στους προγραμματιστές της unreal, δεν με αρέσει πως έστησε ολόκληρο σκηνικό με δικηγόρους για το store στα μουλωχτά, γενικά δεν μου αρέσει. Αυτό δεν σημαίνει ότι την "απεχθάνομαι". Μια χαρά έχω το store στο pc μου.

Σαν καναταλωτής πληρώνω και επιλέγω με το πορτοφόλι μου και επιπλέον δεν καταλαβαίνω το ζορι σου. Αντε και παράτα μας ρε άνθρωπε μου που θα μας πεις δεν έχουμε δικαίωμα να σκεφτόμαστε και να αισθανόμαστε όπως νοιώθουμε.

Αφού κολάς τόσο στις λέξεις για εξήγησε μας και το

Με ποιά λογική;

Καταρχάς δε χρειάζεται να νευριάζεις. Τη πλάκα μας κάνουμε και μιλάμε.

Δε διαβάλω τα λεγόμενα σου όταν στην επόμενη πρόταση σου αποδεικνύεις ότι αυτό που υπαινισσόμουν τελικά ισχύει. Το "απεχθάνομαι" είναι υπερθετικός του "δε μου αρέσει". Και το χρησιμοποίησα σαν υπερβολή για να υπερθεματίσω τη λογική σου.

Δε το παίζω καθόλου εξυπνάκιας. Ναι αν σε ενοχλεί κάτι και δε σου αρέσει, για οποιοδήποτε λόγο, δε το χρησιμοποιείς. Δε μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι σε ενοχλούν οι πρακτικές μίας πλατφόρμας και το ότι δίνει δωρεάν παιχνίδια ενώ κατεβάζεις τα δωρεάν παιχνίδια από την ίδια τη πλατφόρμα... Ξέρω γω δεν είναι παράλογο αυτό; Το τι είναι αποδεκτό και τι δεν είναι από τον οποιονδήποτε δε θα το σχολιάσω.

Το ότι θεωρείς, όταν σου δίνει κάποιος κάτι δωρεάν, ότι  σε περνάει για ιθαγενή, είναι δική σου εκτίμηση και οπτική παρόλαυτά. Δεν έχουν όλοι το δικό σου σκεπτικό και ίσως το δικό σου πορτοφόλι. Τα υπόλοιπα είναι πάλι out of context και άσχετα με αυτό που συζητάμε (το αν έχει πάρει δικηγόρους και πως συμπεριφέρεται στους προγραμματιστές της). Αυτή τη στιγμή συζητάμε για τον αν είναι καλό που δίνει τσάμπα τίτλους. Εκτός αν θεωρείς ότι υπάρχει κάποια συνδεση μεταξύ αυτών που δε ξέρω ή δε καταλαβαίνω.

Δικαίωμα σου είναι να αισθάνεσαι και να σκέφτεσαι ότι θέλεις. Όπως όλοι μας άλλωστε. Προσωπικά δεν έχω κανένα ζόρι...

Το κομουνιστής πήγαινε σε αντιδιαστολή με τα λεγόμενα σου.

Δε χρειάζεται τέτοιου είδους αντιπαράθεση για αστείο λόγο. Αν θεωρείς ότι σε προσέβαλα με οποιοδήποτε τρόπο δεν είχα τέτοιο σκοπό και το έκανα εν είδει πλάκας. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Cheers!

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 minutes ago, mordred said:

Καταρχάς δε χρειάζεται να νευριάζεις. Τη πλάκα μας κάνουμε και μιλάμε.

Δε διαβάλω τα λεγόμενα σου όταν στην επόμενη πρόταση σου αποδεικνύεις ότι αυτό που υπαινισσόμουν τελικά ισχύει. Το "απεχθάνομαι" είναι υπερθετικός του "δε μου αρέσει". Και το χρησιμοποίησα σαν υπερβολή για να υπερθεματίσω τη λογική σου.

Δε το παίζω καθόλου εξυπνάκιας. Ναι αν σε ενοχλεί κάτι και δε σου αρέσει, για οποιοδήποτε λόγο, δε το χρησιμοποιείς. Δε μπορείς να ισχυρίζεσαι ότι σε ενοχλούν οι πρακτικές μίας πλατφόρμας και το ότι δίνει δωρεάν παιχνίδια ενώ κατεβάζεις τα δωρεάν παιχνίδια από την ίδια τη πλατφόρμα... Το τι είναι αποδεκτό και τι δεν είναι από τον οποιονδήποτε δε θα το σχολιάσω.

Το ότι θεωρείς, όταν σου δίνει κάποιος κάτι δωρεάν, ότι  σε περνάει για ιθαγενή, είναι δική σου εκτίμηση και οπτική παρόλαυτά. Δεν έχουν όλοι το δικό σου σκεπτικό και ίσως το δικό σου πορτοφόλι. Τα υπόλοιπα είναι πάλι out of context και άσχετα με αυτό που συζητάμε (το αν έχει πάρει δικηγόρους και πως συμπεριφέρεται στους προγραμματιστές της). Αυτή τη στιγμή συζητάμε για τον αν είναι καλό που δίνει τσάμπα τίτλους. Εκτός αν θεωρείς ότι υπάρχει κάποια συνδεση μεταξύ αυτών που δε ξέρω ή δε καταλαβαίνω.

Δικαίωμα σου είναι να αισθάνεσαι και να σκέφτεσαι ότι θέλεις. Όπως όλοι μας άλλωστε. Προσωπικά δεν έχω κανένα ζόρι...

Το κομουνιστής πήγαινε σε αντιδιαστολή με τα λεγόμενα σου.

Δε χρειάζεται τέτοιου είδους αντιπαράθεση για αστείο λόγο. Αν θεωρείς ότι σε προσέβαλα με οποιοδήποτε τρόπο δεν είχα τέτοιο σκοπό και το έκανα εν είδει πλάκας. Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη.

Cheers!

Το θέμα δεν είναι η epic. Για κάποιο λόγο ήθελες να κάνεις παρατήρηση και επίθεση στην λογική μου. Γιατί; 

Εγώ θεωρώ την κριτική που κάνω εύστοχη. Θεωρώ πως η epic πρέπει να αναβαθμίσει τις υπηρεσίες προσφέρει και αντί να κάνει αυτό, ρίχνει ένα σορό λεφτά σε προωθητικές ενέργειες που δεν αναβαθμίζουν το προϊον. Ηδη είπα ότι ψηφίζω με το πορτοφόλι μου, αλλά την κριτική θα την κάνω, δεν έχω το δικαίωμα; Δεν χρειάζεται να με δασκαλεύεις τι να κάνω με το app, ως καταναλωτής επιλέγω.

Και όχι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τον υπερθετικό βαθμό για να περιγράψεις την άποψη μου. Δεν είναι πχ το ίδιο να πω δεν μου αρέσει αυτό που λέει ο @mordred με το να πω απεχθάνομαι/σιχαίνομαι/εξοργίζομαι με τον @mordred. Αλλάζεις το επίπεδο απο κριτική σε μίσος και εμμονή και αν για εσένα είναι το ίδιο, εγώ δεν το αφήνω έτσι, γιατί δεν είναι αυτό που είπα. 

Πράγματι δεν υπάρχει λόγος να μπαίνουμε σε αντιπαράθεση για αυτό, αλλά εσύ πρέπει να αποδεχτείς ότι αυτό που έγραψα είναι η άποψη και δεν χρειάζεται  τα υποτιμητικά υπονοούμενα. Είπα εγώ πχ πως με ξεπερνάει η λογική σου που χαίρεσαι/είσαι ικανοποιημένος με ένα δωρεάν παλιό παιχνίδι; Είπα, εγώ πως αισθάνομαι. Δεν έχει νόημα να κατακρίνω την δική σου αντίδραση, εδω είμαστε για να ανταλλάσουμε απόψεις, όχι για να πούμε στους άλλους πως κάνουν λάθος για τον τρόπο που αισθάνονται το marketing. Ούτε βέβαια εγώ είχα προθεση να σε προσβάλω, ελπίζω να μην φάνηκε έτσι.

Cheers!

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 minutes ago, fast8 said:

Για κάποιο λόγο ήθελες να κάνεις παρατήρηση και επίθεση στην λογική μου. Γιατί; 

Εγώ θεωρώ την κριτική που κάνω εύστοχη. Θεωρώ πως η epic πρέπει να αναβαθμίσει τις υπηρεσίες προσφέρει και αντί να κάνει αυτό, ρίχνει ένα σορό λεφτά σε προωθητικές ενέργειες που δεν αναβαθμίζουν το προϊον.

Ναι γιατί θεωρώ τη λογική σου ας το πούμε στρεβλή.

Για κάποιον άλλον λοιπόν αυτη ή κριτική είναι, ας το πω κομψα, τουλάχιστον άστοχη. Νομίζω μπορώ να έχω αυτή την άποψη. Κάποιον άλλον δεν τον ενδιαφέρουν τα reviews, το community κλπ. Του αρέσει να παίζει και να κατεβάζει τα δωρεάν παιχνίδια που του προσφέρουν. Για οποιονδήποτε λόγο. Και δε θέλει να το χάσει αυτό. Γιατί στη τελική το προιόν και η υπηρεσία του store πρωτίστως (μιλάμε για κατάστημα στη τελική) είναι τα games και όχι το να τσατάρεις και να βλέπεις reviews. Μπορείς να το κάνεις αλλού αυτό (βλέπε insomnia.gr) και με άλλο τρόπο.

Quote

Και όχι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς τον υπερθετικό βαθμό για να περιγράψεις την άποψη μου. Δεν είναι πχ το ίδιο να πω δεν μου αρέσει αυτό που λέει ο @mordred με το να πω απεχθάνομαι/σιχαίνομαι/εξοργίζομαι με τον @mordred. Αλλάζεις το επίπεδο απο κριτική σε μίσος και εμμονή και αν για εσένα είναι το ίδιο, εγώ δεν το αφήνω έτσι, γιατί δεν είναι αυτό που είπα.

Μπορώ βασικά να λέω ότι θέλω και να εκφραστώ όπως θέλω (μέσα στους κανονισμούς του φόρουμ φυσικά). Δε σε προσέβαλα ούτε σε έβρισα. Άλλος καταλαβαίνει γιατί μπορεί να υπερθεματίζω κάτι, χωρίς να το εννοώ κυριολεκτικά, και άλλος όχι και να μη προσβάλεται με το παραμικρό. Άλλος μπορεί να καταλαβαίνει το χιούμορ μου άλλος όχι.

Quote

Είπα εγώ πχ πως με ξεπερνάει η λογική σου που χαίρεσαι/είσαι ικανοποιημένος με ένα δωρεάν παιχνίδι; Είπα, εγώ πως αισθάνομαι. Δεν έχει νόημα να κατακρίνω την δική σου αντίδραση, εδω είμαστε για να ανταλλάσουμε απόψεις, όχι για να πούμε στους άλλους πως κάνουν λάθος για τον τρόπο που αισθάνονται το marketing.

Ναι εμένα με ξεπερνάει η λογική σου τι να κάνουμε. Για τους παραπάνω λόγους (να χάσω τη προσφορά δωρεάν τίτλων που μπορεί να είναι προηγούμενων ετών αλλά να αξίζουν, επειδή κάποιος προσβάλλεται σα καταναλωτής που δεν αναπτύσεται η πλατφόρμα με τα λεφτά των free games, και το app έχει μόνο download).  Έχω αυτό το δικαίωμα; Ναι το έχω.

Εγώ λοιπόν είμαι ικανοποιημένος με ένα, δύο, δέκα, είκοσι δωρεάν παιχνίδια και δε θέλω να μου το πάρουν αυτό.

Ομως κι εσύ έχεις δικαίωμα να μου πεις "φιλε λες πα...ριες για ένα δύο τρεις λόγους". Μπορείς να μου πεις ότι σε ξεπερνάει η λογική μου. Μπορείς να μου πεις ότι γουστάρεις (σε κόσμια πλαίσια). Θα το διαβάσω θα αντιπαρατεθώ θα συμφωνήσω θα διαφωνήσω κ.λ.π. Δεν μπορούν τα συναισθήματά μας να παραμένουν άθικτα επειδή κάποιος έχει διαφορετική άποψη από εμάς.

Επεξ/σία από mordred
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, mordred said:

Για κάποιον άλλον λοιπόν αυτη ή κριτική είναι, ας το πω κομψα, τουλάχιστον άστοχη. Νομίζω μπορώ να έχω αυτή την άποψη. Κάποιον άλλον δεν τον ενδιαφέρουν τα reviews, το community κλπ. Του αρέσει να παίζει και να κατεβάζει τα δωρεάν παιχνίδια που του προσφέρουν. Για οποιονδήποτε λόγο. Και δε θέλει να το χάσει αυτό.

Ναι εμένα με ξεπερνάει η λογική σου τι να κάνουμε. Για τους παραπάνω λόγους (να χάσω τη προσφορά δωρεάν τίτλων που μπορεί να είναι προηγούμενων ετών αλλά να αξίζουν, επειδή κάποιος προσβάλλεται σα καταναλωτής που δεν αναπτύσεται η πλατφόρμα, και το app έχει μόνο download).  Έχω αυτό το δικαίωμα; Ναι το έχω.

Ναι εγώ είμαι ικανοποιημένος με ένα, δύο, δέκα, είκοσι δωρεάν παιχνίδια και δε θέλω να μου το πάρουν αυτό.

Πάτε καλά, αισθάνεστε καλά; Η γνώμη μου στο insomnia θα επηρεάσει την διάθεση δωρεάν τίτλων στο epic store; Μήπως να το βουλώσω γιατί φοβάσαι πως δεν θα πάρεις παιχνίδι εξ αιτίας μου; Κύριε, σας έπεσε το καπέλο σας. 

Spoiler

Joaquin-Phoenix-Napoleon.webp.75fa9e29947526d26c1d1dd024bc9b01.webp

 

29 minutes ago, mordred said:

Μπορώ βασικά να λέω ότι θέλω και να εκφραστώ όπως θέλω (μέσα στους κανονισμούς του φόρουμ φυσικά). Δε σε προσέβαλα ούτε σε έβρισα.

Διαφωνώ. Με bold μερικές απο τις ειρωνίες και με υπογράμιση  διαστρεβλωσεις (και στο πρώτο quote). Αυτό έλειπε να με έβριζες.

4 hours ago, mordred said:

Με ξεπερνάει η λογική σου πραγματικά... Χαιρόμαστε όταν παίρνουμε κάτι τσάμπα αλλά πλήρωσε ο άλλος, και νευριάζουμε όταν παίρνει καποιος κάτι τσάμπα επειδή εμείς πληρώσαμε... Αν νοιώθεις ότι δεν αξίζει ένα game να το πληρώσεις επειδή δε σε νοιάζει και τόσο, ναι περίμενε να βγει κάποια στιγμή τσάμπα. Μετά από χρόνια. Αλλά εσύ μου λες, προτιμώ το steam και gog και είναι φανταστικοί επειδή πάντα πληρώνω ενώ δε μου αρέσει το epic που τα βάζει, κάποια στιγμή, τσάμπα και νοιώθω κορόιδο. Δηλαδή προτιμάς να πληρώνεις πάντα από το να νοιώσεις κάποια στιγμή κορόιδο... Φανταστικό πραγματικά.

 

29 minutes ago, mordred said:

 Δεν μπορούν τα συναισθήματά μας να παραμένουν άθικτα επειδή κάποιος έχει διαφορετική άποψη από εμάς.

Πουθενά δεν μίλησα για τα συναισθήματα μας στην αντιπαράθεση. Μίλησα για το πως αισθάνομαι για τις πρακτικές της epic. Ιδια λέξη άλλο περιεχόμενο. Τι στο καλο λες.

Επεξ/σία από fast8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...