Προς το περιεχόμενο

Το εμβόλιο mRNA-4359 της Moderna δείχνει ελπιδοφόρο στην αντιμετώπιση προχωρημένων καρκίνων


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, apostolis81 said:

Ακόμα και αυτό είναι αμφιλεγόμενο, οι μεν λένε οτι έδινε ψευδή στοιχεία οι δεν οτι δεν έδινε.

Αποφάσισε από την μία είναι τόσο προηγμένες για να βγάλουν μόνες τους άκρη από την άλλη δεν πιστεύεις αυτά που σου λένε. Άρα όλοι είναι διεφθαρμένοι και ήθελαν να μας εξοντώσουν;

Αρχικά τι θα ήθελες να γίνει, άντε και έβρισκες τον ασθενή μηδέν (νομίζω τον βρήκαν σχεδόν αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει) τι θα άλλαζε; Δηλαδή ερχόντουσαν και σου έλεγαν ότι αρρώστησε με αυτό και εξαιτίας αυτού και του άλλου μεταλάχθηκε έτσι και έγινε πολύ μετδοτικός. Δεν είμαι γιατρός έννοείτε αλλά μπορώ να καταλάβω ότι με την κοινή λογική δεν μπορείς έτσι να προβλέψεις το μέλλον. 

Δηλαδή εξήγησε μου πως θα αποφύγεις μια τέτοια κατάσταση στο μέλλον; Που ξέρεις τι θα σε βρει στο μέλλον; Απλά μπορείς να προετοιμαστείς, και αυτό έγινε. Λάθοι έγιναν πολλά εννοείτε αλλά έγιναν και πολλά σωστά. Και αύριο να γίνει ακριβώς το ίδιο πάλι θα γίνουν λάθη απλά λιγότερα αυτή την φορά.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, thanosAIAS said:

Εγώ δε μίλησα για μεταλλάξεις που οδηγούν σε ογκογεννεση, αλλά για μεταλλάξεις που εκφράζονται στην κυτταρική μεμβράνη.

Για στοχευμένη δηλαδή θεραπεία προσαρμοσμένη στον καρκίνο του κάθε ασθενή.

Πράγμα το οποίο δε φαίνεται να δουλεύει γιατί το εμβόλιο μπορεί να στοχεύσει μικρό αριθμό από αυτές τις μεταλλάξεις, οι οποίες όμως είναι χιλιάδες.

Άρα άνθρακας ο θησαυρός.

Ακόμα μια φορά, η πρωτεϊνη PD-L1 δεν είναι μετάλλαξη. Άλλος είναι ο στόχος του mRNA "εμβολίου". Η ενίσχυση της αποτελεσματικότητας της ανοσοθεραπείας. 

Πώς το ξέρεις ότι δε δουλεύει και είναι "άνθρακας ο θησαυρός"; Αφού δεν έχουν δημοσιευτεί αποτελέσματα. Μήπως βιάζεσαι λίγο;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Ακόμα μια φορά, η πρωτεϊνη PD-L1 δεν είναι μετάλλαξη. Άλλος είναι ο στόχος του mRNA "εμβολίου". Η ενίσχυση της αποτελεσματικότητας της ανοσοθεραπείας. 

Πώς το ξέρεις ότι δε δουλεύει και είναι "άνθρακας ο θησαυρός"; Αφού δεν έχουν δημοσιευτεί αποτελέσματα. Μήπως βιάζεσαι λίγο;

Δεν είναι δική μου άποψη, ερευνητές μιλάνε έτσι για το εμβόλιο του καρκίνου και αν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο.

Δεν είμαι ειδικός, λίγα πράγματα ξέρω και καταλαβαίνω, μακάρι, τι να πω

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, thanosAIAS said:

Δεν είναι δική μου άποψη, ερευνητές μιλάνε έτσι για το εμβόλιο του καρκίνου και αν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο.

Δεν είμαι ειδικός, λίγα πράγματα ξέρω και καταλαβαίνω, μακάρι, τι να πω

 

Ας μείνουμε στο γεγονός πως μετά από αρκετά χρόνια φαίνεται πως επιτέλους τα πράγματα προχωράνε και έχουμε τα πρώτα ενθαρρυντικά αποτελέσματα! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thanosAIAS είπε

Εγώ δε μίλησα για μεταλλάξεις που οδηγούν σε ογκογεννεση, αλλά για μεταλλάξεις που εκφράζονται στην κυτταρική μεμβράνη.

Για στοχευμένη δηλαδή θεραπεία προσαρμοσμένη στον καρκίνο του κάθε ασθενή.

Πράγμα το οποίο δε φαίνεται να δουλεύει γιατί το εμβόλιο μπορεί να στοχεύσει μικρό αριθμό από αυτές τις μεταλλάξεις, οι οποίες όμως είναι χιλιάδες.

Άρα άνθρακας ο θησαυρός.

58 λεπτά πριν, thanosAIAS είπε

Δεν είναι δική μου άποψη, ερευνητές μιλάνε έτσι για το εμβόλιο του καρκίνου και αν είναι δυνατόν να γίνει κάτι τέτοιο.

Δεν είμαι ειδικός, λίγα πράγματα ξέρω και καταλαβαίνω, μακάρι, τι να πω

Ο πατέρας μου έζησε 5 χρόνια επιπλέον λόγο της ανοσοθεραπείας και έφυγε από άλλη αιτία άσχετη με τον καρκίνο… οι γιατροί τον θεωρούσαν ουσιαστικά μακροχρόνιο ασθενή με πλακώδη καρκίνο του πνεύμονα…

Θετικά αποτελέσματα υπάρχουν και σιγά σιγά εμφανίζονται ακόμα περισσότερα και για άλλου είδους καρκίνους, το να “καταστρέφουμε” την αισιοδοξία ασθενών και συγγενών που μπορεί να διαβάζουν τα ποστ μας, μόνο και μόνο για να πούμε την άποψη μας άκριτα, το θεωρώ πολύ άσχημο πράγμα…

πιστεύω ότι αυτό είναι το σημαντικότερο πράγμα εδώ μέσα, ήμαστε μια μικρή κοινωνία, ας συμπεριφερθούμε τουλάχιστον ανθρώπινα…

🙂

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, AtiX said:

Ο πατέρας μου έζησε 5 χρόνια επιπλέον λόγο της ανοσοθεραπείας και έφυγε από άλλη αιτία άσχετη με τον καρκίνο… οι γιατροί τον θεωρούσαν ουσιαστικά μακροχρόνιο ασθενή με πλακώδη καρκίνο του πνεύμονα…

🙂

Αυτός είναι ο στόχος. Υπάρχουν ήδη (λίγοι αναλογικά) ασθενείς με εντυπωσιακή ανταπόκριση στην ανοσοθεραπεία που ζουν με σταθερό ή και μη ανιχνεύσιμο καρκίνο μετά τα δύο έτη ανοσοθεραπείας. Ήδη στο  μελάνωμα μιλάμε για 10ετή επιβίωση και ίαση πλέον ενώ πριν 15 χρόνια η επιβίωση ήταν 1-2 χρόνια.

Το ζήτημα είναι η ομάδα αυτή των ασθενών να αυξηθεί και να ανταποκρίνονται περισσότεροι τόσο εντυπωσιακά στην ανοσοθεραπεία. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dtk-386 είπε

ξεχνάτε μία σημαντική παράμετρο : κανείς δεν ήξερε τον Μάρτιο του 2020 την επικινδυνότητα του ιού βλέποντας τις εικόνες στην Κίνα. Και πολλοί το πλήρωσαν με την ζωή τους ακούγοντας τον Μπάμπη από τα Πετράλωνα και τον Χ τραγουδιστή που την είδε γιατρός ξαφνικά.

 

Εσύ ξεχνάς μάλλον ότι οι ιατροί δεν είχαν κοινή γραμμή. Έβρισκες ιατρούς υπέρ του εμβολίου αλλά έβρισκες και ιατρούς που σου έλεγαν να μη το κάνεις δεν χρειάζεται. 

Αυτό το : Οι ειδικοί λένε.... Μλπαμλπα 

Δεν έστεκε πολύ απλά επειδή κάθε ιατρός είχε διαφορετική άποψη . 

Όπως και για τα εμβόλια της γρίπης άλλος θα σου πει να το κάνεις και άλλος θα σου πει όχι. Ενώ άλλος μπορεί να σου πει να το κάνεις μετά τα 70 . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά υπάρχει μια πολύ μεγάλη παρανόηση αναφορικά με ΤΟΝ καρκίνο:

Δεν είναι ΜΙΑ ασθένεια, ώστε να αναφερόμαστε ΣΤΟΝ καρκίνο, όπως πχ λέμε "έχει ανεμοβλογιά".

Ως "καρκίνος" αναφερόμαστε σε μια μεγάλη ομάδα ασθενειών με ένα κοινό χαρακτηριστικό: την τελείως ανεξέλεγκτη αύξηση υγειών (μέχρι την εμφάνιση της ασθένειας) κυττάρων εις βάρος των γύρω τους με αποτέλεσμα την εμφάνιση όγκων και λοιπών παρενεργειών.

Το κάθε είδος καρκίνου έχει επίσης διαφορετικές εκδοχές του με αποτέλεσμα να είναι αδύνατο (με τα σημερινά δεδομένα) να βρεθεί θεραπεία "για ΤΟΝ καρκίνο".

Το μεγάλο στοίχημα της επιστήμης είναι οι θεραπείες mrna που στοχεύουν σε επίπεδο κυττάρων συγκεκριμένα, άρα περιορίζουν στο ελάχιστο τις παρενέργειες των "κλασσικών" θεραπειών.

Αν λοιπόν τέτοιου είδους θεραπείες δείχνουν ότι εξαφανίζουν το είδος/υποείδος του καρκίνου για τον οποίο φτιάχτηκαν θα ανοίξει και ο δρόμος για καθαρά προσωποποιημένη θεραπεία, δηλαδή θα κατασκευάζεται συγκεκριμένη θεραπεία για τον συγκεκριμένο τύπο καρκίνου του συγκεκριμένου ασθενούς.

ΑΥΤΟ θα είναι "Η θεραπεία για ΤΟΝ καρκίνο".

Και κακώς λέγονται "εμβόλια" αφού τα εμβόλια είναι πρόληψη, ενώ εδώ μιλάμε για καταπολέμηση,

Σε όσους "ψαγμένους" δεν πιστεύουν ότι η επιστήμη προοδεύει σε αυτόν τον τομέα λόγω των συμφερόντων των εταιρειών και διάφορες τέτοιες μπούρδες ας κοιτάξουν στο παρελθόν πχ στη δεκαετία του 70 αν μια γυναίκα εμφάνιζε καρκίνο του στήθους, το επόμενο που έκανε ήταν να συντάξει τη διαθήκη της και να τακτοποιήσει ό,τι εκκρεμότητες είχε αφού ήταν καταδικασμένη να πεθάνει.

Σήμερα όμως ο εν λόγω τύπος καρκίνου έχει πολύ μεγάλα ποσοστά ίασης και πολλές γυναίκες ζουν παρά το ό,τι πέρασαν.

Επίσης ένα άλλο που ρωτάω σε αυτούς τους "ψαγμενους" και ειδικά σε αυτούς των "εναλλακτικών θεραπειών" είναι πως γίνεται να πεθάνει από καρκίνο ο Steve Jobs που άνηκε στην υπερπλούσια ελίτ του πλανήτη, αν όντως υπήρχε "ΤΟ φάρμακο για ΤΟΝ καρκίνο" αλλά δεν το βγάζουν στην παραγωγή επειδή θα χάσουν πολλά λεφτά και διάφορα τέτοια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Νομίζω ξέρω γιατί κανένας γιατρός δεν πρότεινε το πλύσιμο της μύτης με ορό.

Επειδή δε δουλεύει. Βοηθάει ίσως να φύγουν οι μύξες, αλλά δεν έχει καμία αποτελεσματικότητα ως προστασία από λοιμώξεις.

Ναι δε δουλεύει εννοειται γιατι δε θα πουλήσεις μετα 5 φαρμακα για το κρυωμα. Η χαρτομασκα δουλευει που τη φτιαχνουν κατι κουμπαροι στη λαρισα κ φυσικα στο αεροπλάνο δε κολλαει.

Μια χαρα δουλευει αν το κανεις τακτικα. Ειναι κοινη λογικη ειναι το πρωτο σημειο εισοδου ιων ο βλεννογόνος. Το αλατονερο ειναι ηπιο αντισηπτικό. Αλλα βλεπεις παει τσαμπα.1μιση ευρω το λιτρο.

Επεξ/σία από magicnumbers
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, magicnumbers said:

Ναι δε δουλεύει εννοειται γιατι δε θα πουλήσεις μετα 5 φαρμακα για το κρυωμα. Η χαρτομασκα δουλευει που τη φτιαχνουν κατι κουμπαροι στη λαρισα κ φυσικα στο αεροπλάνο δε κολλαει.

Μια χαρα δουλευει αν το κανεις τακτικα. Ειναι κοινη λογικη ειναι το πρωτο σημειο εισοδου ιων ο βλεννογόνος. Το αλατονερο ειναι ηπιο αντισηπτικό. Αλλα βλεπεις παει τσαμπα.1μιση ευρω το λιτρο.

Γιατρός δεν είμαι αλλά η λογική μου λέει πως αν ξεπλένω συνεχώς το εσωτερικό  της μύτης μου, μάλλον θα είμαι περισσότερο εκτεθειμένος… 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Γιατρός δεν είμαι αλλά η λογική μου λέει πως αν ξεπλένω συνεχώς το εσωτερικό  της μύτης μου, μάλλον θα είμαι περισσότερο εκτεθειμένος… 😛 

Εγω το βλεπω πως αφου εχεις μπει στο μετρο λεωφορειο κ εχεις ρουφηξει τη χνωτιλα αλλων 250 ατομων το να κοιμηθείς ετσι το βραδυ με ολη αυτη τη μπιχλα στην μυτη σου δεν ειναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, magicnumbers said:

Εγω το βλεπω πως αφου εχεις μπει στο μετρο λεωφορειο κ εχεις ρουφηξει τη χνωτιλα αλλων 250 ατομων το να κοιμηθείς ετσι το βραδυ με ολη αυτη τη μπιχλα στην μυτη σου δεν ειναι οκ.

Μασκουλα στο μετρό συνεχώς και αποφεύγεις και τις δυσάρεστες …μυρωδιές ειδικά το καλοκαίρι! :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μασκουλα στο μετρό συνεχώς και αποφεύγεις και τις δυσάρεστες …μυρωδιές ειδικά το καλοκαίρι! :) 

Μα τη μάσκα λέμε "τη φτιάχνουν κάτι κουμπάροι στη Λάρισα", τον ορό τον φτιάχνουν οι κορυφαίοι επιστήμονες παγκοσμίως στο 15ο χιλιόμετρο Θεσσαλονίκης-Μουδανιών, στη Θέρμη.

Τι άλλο να σου εξηγήσω; Να αν δε πιστεύεις.

  • Like 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, billdanos είπε

Μασκουλα στο μετρό συνεχώς και αποφεύγεις και τις δυσάρεστες …μυρωδιές ειδικά το καλοκαίρι! :) 

 

33 λεπτά πριν, Lucifer είπε

Μα τη μάσκα λέμε "τη φτιάχνουν κάτι κουμπάροι στη Λάρισα", τον ορό τον φτιάχνουν οι κορυφαίοι επιστήμονες παγκοσμίως στο 15ο χιλιόμετρο Θεσσαλονίκης-Μουδανιών, στη Θέρμη.

Τι άλλο να σου εξηγήσω; Να αν δε πιστεύεις.

Μασκα φοβερη εξασφαλιση ενα παλιοχαρτο που μπάζει απο παντου ουτε καν η ffp δε κλεινει καλα. Αλλα σας φαινεται παραλογο να κανεις πλυσεις μυτης τακτικη εκατονταδων ετων απο πολλους λαους. Εγινε νοοτροπία 2024 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...