Προς το περιεχόμενο

Το εμβόλιο mRNA-4359 της Moderna δείχνει ελπιδοφόρο στην αντιμετώπιση προχωρημένων καρκίνων


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Λυπάμαι για τη γιαγιά σου αλλά δεν "έβγαλε καρκίνο" 27 ημέρες μετά το εμβόλιο. Απλά τότε το ανακάλυψε. Ο Covid σε αυτή την ηλικία θα μπορούσε να τη σκοτώσει πολύ πιο γρήγορα...

Είναι το πτυχίο μου εναντίον του δικού σου εδώ πέρα. Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει, όταν σου χτυπήσει και εσένα τη πόρτα κάτι αντίστοιχο θα τα δεις αλλιώς τα πράγματα αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Τίποτα δεν ανακάλυψε τότε, είχε κάνει μαστογραφία εκείνο το διάστημα και ήταν μια χαρά. Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία ήταν που έπαθε κάτι απτα χημικά που μας πότισαν . 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

28 minutes ago, thanosAIAS said:

Καταλαβαίνω τι λες αλλά δε δουλεύει έτσι 

Ουσιαστικά σκοτώνεις τα καρκινικά κύτταρα που ταιριάζουν στο εμβόλιο, αλλά με τις μεταλλάξεις όσα επιβιώνουν επανέρχεται δρυμμητερα και μετά δε σώζεται με τίποτα.

Τα ήξεραν αυτά και από πριν γι'αυτό και δεν επένδυσαν προς τα κει 

Μόνο με την ανοσοθεραπεια έχουμε ελπίδες.

Το mRNA "εμβόλιο" που είναι υπό μελέτη έχει στόχο να κάνει πιο αποτελεσματική την ανοσοθεραπεία. Δεν πρόκειται για targeted therapy που στοχεύει μετάλλαξη. 

 

Και οι targeted therapies είναι επανάσταση βέβαια γιατί από 1 χρόνο επιβίωση οι ασθενείς ζουν 3-5 ή και παραπάνω με καλή ποιότητα ζωής. Ισχύει ότι προκύπτουν resistance mutations στην πορεία, αλλά το όφελος στην επιβίωση είναι ξεκάθαρο. Μιλάω πάλι για πνεύμονα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, dhm21911 said:

Είναι το πτυχίο μου εναντίον του δικού σου εδώ πέρα. Ο καθένας πιστεύει ότι θέλει, όταν σου χτυπήσει και εσένα τη πόρτα κάτι αντίστοιχο θα τα δεις αλλιώς τα πράγματα αυτό είναι το μόνο σίγουρο. Τίποτα δεν ανακάλυψε τότε, είχε κάνει μαστογραφία εκείνο το διάστημα και ήταν μια χαρά. Ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία ήταν που έπαθε κάτι απτα χημικά που μας πότισαν . 

Αν σου περιγράψω αυτά που έχουν χτυπήσει ήδη την πόρτα μου εδώ και πολλά χρόνια (και που συνεχίζουν να τη χτυπάνε) και με μέσο όρο ηλικίας τα ...μισά χρόνια της 101χρονης γιαγιάς σου, θα καταλάβεις πως θα μπορούσα να σου γράψω ακόμη περισσότερα πράγματα και με πιο "σκληρή" περιγραφή. Έχω μάθει όμως να μη γενικεύω όσα μου συμβαίνουν σε προσωπικό και οικογενειακό επίπεδο, βγάζοντας απίθανα σενάρια και θεωρίες με σκοπό να τα "ρίξω κάπου" για να νιώσω καλύτερα ή να τα δικαιολογήσω...

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν σου περιγράψω αυτά που έχουν χτυπήσει ήδη την πόρτα μου εδώ και πολλά χρόνια (και που συνεχίζουν να τη χτυπάνε) και με μέσο όρο ηλικίας τα ...μισά χρόνια της 101χρονης γιαγιάς σου, θα καταλάβεις πως θα μπορούσα να σου γράψω ακόμη περισσότερα πράγματα και με πιο "σκληρή" περιγραφή. Έχω μάθει όμως να μη γενικεύω όσα μου συμβαίνουν σε προσωπικό και οικογενειακό επίπεδο, βγάζοντας απίθανα σενάρια και θεωρίες με σκοπό να τα "ρίξω κάπου" για να νιώσω καλύτερα ή να τα δικαιολογήσω...

Εχεις αποκτήσει κάποιο πρόβλημα υγείας μετά από εμβόλιο εκτάκτου ανάγκης; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που φταίνε τα εμβόλια για οτιδήποτε βρίσκει εμάς, τους συγγενής μας και τους γνωστούς μας, να το δούμε λίγο πιο συντονισμένα…

όχι τίποτα άλλο, μας μπερδεύεται γιατί ανάλογα το θέμα μια ακούμε για εμβόλια, μια για το 5G, μια η διατροφή  κλπ…

Επεξ/σία από AtiX
  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, dhm21911 said:

Εχεις αποκτήσει κάποιο πρόβλημα υγείας μετά από εμβόλιο εκτάκτου ανάγκης; 

Έχεις αποκτήσει εσύ κάτι ή γνωστός σου από το εμβόλιο που έχει ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ιατρικά πως οφείλεται σε αυτό? Εμβολιάστηκε το σύνολο -σχεδον- του πληθυσμού και καταφέραμε να φτάσουμε στα επιθυμητά επίπεδα ανοσίας και πλεον τα χρεώνετε ΟΛΑ εκεί λες και πριν ο κόσμος δεν αρρώσταινε από τίποτα!

Σε παρακαλώ, δεν θα κάνουμε τόσο σαχλή (και σου ζητώ συγγνώμη αλλά είναι η πιο ευγενική λέξη που μπορώ να χρησιμοποιήσω) συζήτηση! 

 

  • Like 9
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, billdanos είπε

Έχεις αποκτήσει εσύ κάτι ή γνωστός σου από το εμβόλιο που έχει ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ιατρικά πως οφείλεται σε αυτό? Εμβολιάστηκε το σύνολο -σχεδον- του πληθυσμού και καταφέραμε να φτάσουμε στα επιθυμητά επίπεδα ανοσίας και πλεον τα χρεώνετε ΟΛΑ εκεί λες και πριν ο κόσμος δεν αρρώσταινε από τίποτα!

Σε παρακαλώ, δεν θα κάνουμε τόσο σαχλή (και σου ζητώ συγγνώμη αλλά είναι η πιο ευγενική λέξη που μπορώ να χρησιμοποιήσω) συζήτηση! 

 

Όχι δεν έχει αποδειχθεί αλλά δεν πιστεύω στις συμπτώσεις. Εσύ πίστευε ότι θες δικαίωμα σου. Πάντως εγώ θυμάμαι τις εταιρείες να παραδέχονται ότι τα εμβόλια τους προκάλεσαν προβλήματα σε κόσμο. Τώρα γιατί εσύ ζητάς αποδείξεις από εμένα είναι ένα άλλο θέμα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 2
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dhm21911 είπε

Όχι δεν έχει αποδειχθεί αλλά δεν πιστεύω στις συμπτώσεις. Εσύ πίστευε ότι θες δικαίωμα σου. Πάντως εγώ θυμάμαι τις εταιρείες να παραδέχονται ότι τα εμβόλια τους προκάλεσαν προβλήματα σε κόσμο. Τώρα γιατί εσύ ζητάς αποδείξεις από εμένα είναι ένα άλλο θέμα. 

Οι εταιρίες παραδέχθηκαν για παρενέργειες, όπως όλων των άλλων φαρμάκων…

καλό θα είναι να μην βασιζόμαστε στο τι θυμόμαστε… 🙂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, dhm21911 said:

Όχι δεν έχει αποδειχθεί αλλά δεν πιστεύω στις συμπτώσεις. Εσύ πίστευε ότι θες δικαίωμα σου. Πάντως εγώ θυμάμαι τις εταιρείες να παραδέχονται ότι τα εμβόλια τους προκάλεσαν προβλήματα σε κόσμο. Τώρα γιατί εσύ ζητάς αποδείξεις από εμένα είναι ένα άλλο θέμα. 

Ζητάω απλά τεκμηριωμένες αποδείξεις και όχι προσωπικές εκτιμήσεις & υποθέσεις! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ζητάω απλά τεκμηριωμένες αποδείξεις και όχι προσωπικές εκτιμήσεις & υποθέσεις! 

Δεν σου αρκεί η παραδοχή των εταιρειών για παρενέργειες απτά εμβόλια τους. Εντάξει δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε τότε.

9 λεπτά πριν, AtiX είπε

Οι εταιρίες παραδέχθηκαν για παρενέργειες, όπως όλων των άλλων φαρμάκων…

καλό θα είναι να μην βασιζόμαστε στο τι θυμόμαστε… 🙂

Στο τέλος τα παραδέχθηκαν που το έκανε ο περισσότερος πληθυσμός,  στην αρχή έκαναν τις πάπιες αν θυμάσαι. Όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες ακόμα και το ντεπον είναι πως θα σου κάτσει. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Συγγνώμη αλλά δεν μπορώ να κάνω σοβαρή συζήτηση με αυτές τις "βάσεις". 

Να καταλάβω την "αγανάκτηση" σχετικά με τα περιοριστικά μέτρα, να καταλάβω το φόβο και την ανησυχία για κάτι που δεν το είχαμε ξαναζήσει τόσο μαζικά. Αλλά αδυνατώ να καταλάβω πως γίνεται να στοχοποιούμε την επιστήμη και τα εμβόλια και ΟΧΙ τον ίδιο τον ιό που πέρασε από όλους μας (ακόμη και απο όσους ακόμη νομίζουν πως δεν κόλλησαν) και δεν είμαστε ακόμη σε θέση να γνωρίζουμε τι ακριβώς μας "άφησε"... Και αντί να ευχαριστούμε την επιστήμη που με τη βοήθειά της καταφέραμε να το περνάμε πλέον όλοι (σχεδόν) σαν ένα απλό κρύωμα, πάμε και δαιμονοποιούμε τα εργαλεία που μας προσέφερε! 

και λεγοντας,,, οοολα αυτα!!!!! ειναι λιγα πιστευεις;;; μια "μινι μικρη τζουρα Χουντας" δηλαδη περιεγραψες😆 ,,, (στο δικο μου το μυαλο) και εχουν περασει και χρονια,,, ξεχναμε οι ανθρωποι δεν παιζουν επαιξαν καποιο ρολο, να διαμορφωθει/στηριχθει μια... Αλλη αποψη που... Πιστευω  και ειναι η μικρη ταπινη μου γνωμη μου, ο καθε ενας ξερει τι εγινε, σε κοινωνικο επιπεδο και μονο εκει σε παω, δεν ειμαι γιατρος! περασαμε λιγα λοιπον;;;;;

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, dhm21911 said:

Δεν σου αρκεί η παραδοχή των εταιρειών για παρενέργειες απτά εμβόλια τους. Εντάξει δεν υπάρχει κάτι άλλο να συζητήσουμε τότε.

Στο τέλος τα παραδέχθηκαν που το έκανε ο περισσότερος πληθυσμός,  στην αρχή έκαναν τις πάπιες αν θυμάσαι. Όλα τα φάρμακα έχουν παρενέργειες ακόμα και το ντεπον είναι πως θα σου κάτσει. 

Στην ογκολογική πτέρυγα που όπως είπα πέρασα τις τελευταίες 15 ημέρες, βρισκόμουν καθημερινά στο χώρο υποδοχής και μέσα στους χώρους νοσηλείας με ασθενείς σε όλα τα στάδια του καρκίνου. Από κόσμο που απλά ερχόταν για να κάνει τις θεραπείες του και κυκλοφορούσαν παρέα με τις τροχήλατες ηλεκτρονικές αντλίες της χημειοθεραπείας, μέχρι και σοβαρές περιπτώσεις στα τελευταία στάδια όπου δεν είχαν καλή εξέλιξη (δεν είναι της στιγμής αλλά δεν θα καταλάβω ποτέ γιατί πρέπει κάποιος που νοσηλεύεται για λίγο σε ένα δωμάτιο κάνοντας τη θεραπεία του και ελπίζοντας για το μέλλον του, να βρίσκεται στο ίδιο δωμάτιο με κάποιο βαρύ περιστατικό σε επόμενο στάδιο και να τον βλέπει να πεθαίνει μπροστά στα μάτια του...).

Όπως καταλαβαίνεις, πολύ συχνά στα πηγαδάκια όλων αυτών (ασθενών και συγγενών) κυριαρχούσε το θέμα των εμβολίων. Κάθε φορά όμως που έπαιρνε το λόγο κάποιος που είτε δεν είχε κάνει το εμβόλιο, είτε πάλευε με τον καρκίνο πολύ πριν τον Covid, τον προσπερνούσαν στα γρήγορα και συνέχιζαν τις δικές τους θεωρίες... Το αποκορύφωμα ήταν όταν μία από τις πιο "ένθερμες" υποστηρίκτριες της θεωρίας των εμβολίων που ήταν ταυτόχρονα μέλος του νοσηλευτικού προσωπικου εκεί μέσα, μας κάλεσε στο γραφείο της για να μας δώσει ένα ...μπαμπακάκι βουτηγμένο μέσα σε "λαδάκι από το άγιο όρος", ώστε να βοηθήσουμε με αυτό τον άνθρωπό μας που νοσηλευόταν εκεί... Όλα αυτά τα γράφω για να τονίσω όλες αυτές τις σουρεάλ καταστάσεις όπου η επιστήμη μπλέκεται με διάφορες άλλες "ψευτο επιστήμες και θεωρίες" και προκύπτουν αβάδιστα και αβιάστα όλα αυτά τα συμπεράσματα... Ευτυχώς τουλάχιστον δεν άκουσα κάτι αντίστοιχο από τους γιατρούς με τους οποίους συζητούσα εκεί μέσα! 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Στην ογκολογική πτέρυγα που όπως είπα πέρασα τις τελευταίες 15 ημέρες, βρισκόμουν καθημερινά στο χώρο υποδοχής και μέσα στους χώρους νοσηλείας με ασθενείς σε όλα τα στάδια του καρκίνου. Από κόσμο που απλά ερχόταν για να κάνει τις θεραπείες του και κυκλοφορούσαν παρέα με τις τροχήλατες ηλεκτρονικές αντλίες της χημειοθεραπείας, μέχρι και σοβαρές περιπτώσεις στα τελευταία στάδια όπου δεν είχαν καλή εξέλιξη (δεν είναι της στιγμής αλλά δεν θα καταλάβω ποτέ γιατί πρέπει κάποιος που νοσηλεύεται για λίγο σε ένα δωμάτιο κάνοντας τη θεραπεία του και ελπίζοντας για το μέλλον του, να βρίσκεται στο ίδιο δωμάτιο με κάποιο βαρύ περιστατικό σε επόμενο στάδιο και να τον βλέπει να πεθαίνει μπροστά στα μάτια του...).

Όπως καταλαβαίνεις, πολύ συχνά στα πηγαδάκια όλων αυτών (ασθενών και συγγενών) κυριαρχούσε το θέμα των εμβολίων. Κάθε φορά όμως που έπαιρνε το λόγο κάποιος που είτε δεν είχε κάνει το εμβόλιο, είτε πάλευε με τον καρκίνο πολύ πριν τον Covid, τον προσπερνούσαν στα γρήγορα και συνέχιζαν τις δικές τους θεωρίες... Το αποκορύφωμα ήταν όταν μία από τις πιο "ένθερμες" υποστηρίκτριες της θεωρίας των εμβολίων που ήταν ταυτόχρονα μέλος του νοσηλευτικού προσωπικου εκεί μέσα, μας κάλεσε στο γραφείο της για να μας δώσει ένα ...μπαμπακάκι βουτηγμένο μέσα σε "λαδάκι από το άγιο όρος", ώστε να βοηθήσουμε με αυτό τον άνθρωπό μας που νοσηλευόταν εκεί... Όλα αυτά τα γράφω για να τονίσω όλες αυτές τις σουρεάλ καταστάσεις όπου η επιστήμη μπλέκεται με διάφορες άλλες "ψευτο επιστήμες και θεωρίες" και προκύπτουν αβάδιστα και αβιάστα όλα αυτά τα συμπεράσματα... Ευτυχώς τουλάχιστον δεν άκουσα κάτι αντίστοιχο από τους γιατρούς με τους οποίους συζητούσα εκεί μέσα! 

Αφού περνάς το χρόνο σου σε τέτοια μέρη θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι άνθρωποι στηρίζουν τις ελπίδες τους και σε "μπαμπακακια". Δικαίωμα τους είναι στη τελική. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, dhm21911 said:

Αφού περνάς το χρόνο σου σε τέτοια μέρη θα έπρεπε να γνωρίζεις ότι οι άνθρωποι στηρίζουν τις ελπίδες τους και σε "μπαμπακακια". Δικαίωμα τους είναι στη τελική. 

Αυτό κατάλαβες από όσα έγραψα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...