Προς το περιεχόμενο

Το εμβόλιο mRNA-4359 της Moderna δείχνει ελπιδοφόρο στην αντιμετώπιση προχωρημένων καρκίνων


Axlmon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβασα στα γρηγορα τα σχολια. Αυτο που εχω να πω ειναι οτι το "εμβολιο" για το οποιο συζηταμε δεν δοκιμαζεται σε επιπεδο προληψης. Αφορα καρκινοπαθεις, ανθρωπους που νοσουν ηδη απο συμπαγεις καρκινους (οχι αιματολογικους δηλαδη) και ειναι σε προχωρημενο σταδιο. Δε μιλαμε για χορηγηση στο γενικο πληθυσμο.

Στοχο εχει να κωδικοποιησει πρωτεινες που σχετιζονται με τον ογκο ετσι ωστε μετα η ανοσοθεραπεια (φαρμακα που ηδη χρησιμοποιουνται απο το 2015-16, νομπελ το 2018, διαθεσιμα και στην Ελλαδαα) να εχει ακομα καλυτερη δραση. Υπαρχουν ασθενεις που ανταποκρινονται ελαχιστα στην ανοσοθεραπεια, οι ογκοι τους εχουν χαμηλη ή μηδενικη εκφραση των PD1/PDL1 πρωτεινων και η προγνωση τους ειναι κακη. Εκει στοχευουν κυριως αυτες οι μελετες, στο να κανουν την ανοσοθεραπεια πιο αποτελεσματικη. Επειδη η ανοσοθεραπεια υπαρχει ηδη, θεωρω οτι δε θα περιμενουμε πολλα χρονια αν οι μελετες για τα 'εμβολια" κατα του καρκινου δειξουν θετικα αποτελεσματα.

Ειμαι πνευμονολογος στο εξωτερικο και ασχολουμαι με διαγνωση και θεραπεια σε καρκινο πνευμονα (και αλλους καρκινους του θωρακα).

  • Like 27
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήταν σίγουρο ότι θα ρίξουν το τυράκι μερικοί να γίνει η σύγκριση. Τι συγκρίνετε όμως; 
Καταρχάς εδώ το κάνει όποιος είναι ήδη άρρωστος και όχι «προληπτικά» δηλαδή υγιείς άνθρωπος. Βασικότατο. Και επειδή δεν γίνεται προληπτικά εννοείται ότι δεν θεωρείται «εμβόλιο» αλλά γονιδιακή θεραπεία, όπως το άλλο. 
Και επίσης όπως τα παραδέχονται και όλοι όπως φαίνεται, χρειάζεται πολύς χρόνος και μελέτες ετών, όχι 1-2 μήνες…. 
Τέλος πάντων μακάρι να πάνε όλα καλά και να πετύχει γιατί ο καρκίνος είναι από τα χειρότερα πράγματα. Υγεία πάνω απ όλα! Όλα τα άλλα γίνονται…

Επεξ/σία από patentas11
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, magictoboggan είπε

Επειδή σου είπαν οι γιατροί ότι θα ζήσεις 6 μήνες για να σε τρομάξουν και να πάρεις τις "θεραπείες" τους και τα "φάρμακα" τους, δε σημαίνει ότι θα ζήσεις τόσο. Ξέρω άνθρωπο που του είπαν αν δεν κάνεις χημειοθεραπείες κτλπ θα πεθάνεις σε 2 χρόνια και ο άνθρωπος έζησε κοντά στη φύση, στην επαρχία 15 χρόνια χωρίς καμία θεραπεία. Προσωπικά αν μου έλεγαν ότι μου απέμεναν 6 μήνες ζωής δεν πρόκειται να πήγαινα σε κανένα νοσοκομείο να κάνω θεραπείες, ούτε θα γινόμουν πειραματόζωο με πειραματικά εμβόλια. Εάν τα συμπτώματα γινόντουσαν ανυπόφορα, μονόβολο στο κεφάλι και τέλος.

Φίλε μου τα σχόλια για το πρώτο θέμα είναι σε άλλη σελίδα. 

Εδώ η πρόοδος είναι κάτι θετικό. 

Επεξ/σία από Razgriz
  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ευτυχως που υπαρχουν καποιοι να βοηθανε τον κοσμο κ να προσφερουν σωστες υπηρεσιες για την υγεια του και να νοιαζοντε για το καλο του ωστε να θελουν τον κοσμο υγιης και χαρουμενο οπως ηδη εχουν αποδειξη σε όλους τους τομείς ,  όσο αφορά την υγεία ολοι πρεπει να τα κανουν ειδικα οσοι πιστευουν σε αυτα ολα τα εμβολια για το καλο της υγειας τους ,οπως και πρεπει να κανουν τα εμβολια που τους εχουν απομεινει για τον κορονοιο τη γριπη κτλ και να μη μεινουν  μονο στα λογια για τη θωρακιση της δικιας τους υγειας , επισης ελπιζω αν τυχον βγει καμια νεα πανδημια που να ειναι οντως πιο θανατηφορα τοτε να υπαρξουν αμεσα εμβολια οπως του κορονοιου και να μην ειναι τοτε δυσευρετα . 

Επεξ/σία από Akisvicky
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dbrillis είπε

σίγουρα μπορουν να κανουν fast forward στην έρευνα, αν εχεις λεφτα γίνετε, ετσι μας ελεγαν.

Όλα τα εμβόλια που έχουν κυκλοφορήσει μεχρι σήμερα (πλην Covid) χρειάστηκαν 5-10 χρόνια δοκιμών για να είναι ασφαλή προς το κοινό. Όσο μπάτζετ και να έχει ένας οργανισμός ο χρόνος δεν μπορεί να παρακαμθεί για να πάρει κάποιος μακροπρόθεσμα αποτελέσματα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, farcry33 είπε

Πάλι καλά δεν θα ακούσουμε και γιαυτα ότι είναι του σατανα και άλλες μεσαιωνικές &€)ιες.

πολλά μπράβο στους επιστήμονες αν και νωρίς ελπίζω να πάνε καλά 👏 

Δηλαδή όταν σου λένε οι ίδιες οι εταιρείες ότι κάναμε λάθος η ότι όντως υπήρξαν θάνατοι απτά εμβόλια μας είναι μεσαιωνικές μαλακίες;

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΥΓ. Οι ψεκες Ελλάδας μας έλεγαν ότι θα το κάνουμε ΚΑΘΕ χρόνο για να κονομουν οι εταιρείες.

Τα ξεχάσαμε?

Σταμάτησαν οι ευπαθείς ομάδες να το κάνουν; 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Hetfield είπε

Αν ησουν ψεκ αντιεμβολιαστης και σου απεμεναν 6 μηνες ζωης, θα εκανες πειραματικο εμβολιο για τον καρκινο;

Εδω σας θελω φιλοι μου ψεκ να δειξετε ποσο μεγαλα κοχονες εχετε.

Αν ΔΕΝ σου απέμεναν 6 μήνες ζωής κ ΔΕΝ έκανες Πειραματικό Εμβόλιο (για οποιαδήποτε αρρώστια) ΘΑ ΗΣΟΥΝ ΨΕΚ/ΑΝΤΙΕΜΒΟΛΙΑΣΤΗΣ ?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ne0n είπε

Επιτέλους ξεκίνησαν να κάνουν κάτι σοβαρό σχετικά με την αντιμετώπιση του Καρκίνου και ελπίζω στην συνέχεια να τα καταφέρουν ώστε να εξαλειφθεί πλήρως και αποτελεσματικά.

Η ερευνα των mrna εμβολίων είχε ξεκινήσει απο το 1990 δεν ειναι κατι καινουριο. Απλα όπως φαίνεται και απο την πράξη παίρνει πάρα πολλά χρόνια η εξέλιξή τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, doctorkostis είπε

Επειδη η ανοσοθεραπεια υπαρχει ηδη, θεωρω οτι δε θα περιμενουμε πολλα χρονια αν οι μελετες για τα 'εμβολια" κατα του καρκινου δειξουν θετικα αποτελεσματα.

Ειμαι πνευμονολογος στο εξωτερικο και ασχολουμαι με διαγνωση και θεραπεια σε καρκινο πνευμονα (και αλλους καρκινους του θωρακα).

Εχω τον πατέρα μου καρκινοπαθή εδώ και 3 χρόνια ο οποίος μετά τις χημειοθεραπείες κάνει ανοσοθεραπεία. 

Τα σχόλια του στυλ είναι όλα στο μυαλό και αν πάει στην φύση όλα θα γίνουν καλά τα προσπερνώ γελώντας δυνατά βλέποντας εκ των έσω τι συμβαίνει. Αν είναι δυνατόν να γράφονται τέτοια πράγματα από μορφωμένους ανθρώπους. 

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 12
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα εμβόλια αυτά μπορούν να αντιμετωπίσουν μόνο μικρό αριθμό μεταλλάξεων, όταν ακόμη και σε καρκίνο ενός ανθρώπου τα καρκινικά κύτταρα έχουν χιλιάδες μεταλλάξεις.

Μόνο να το καθυστερήσουμε μπορούμε 

Επίσης, μόνο ένα 20% των καρκίνων είναι όγκοι και άρα αντιμετωπίσιμοι.

Οι περισσότεροι είναι μικρό κυτταρικοί καρκίνοι που σε σκοτώνουν σε λίγους μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
52 minutes ago, dhm21911 said:

Δηλαδή όταν σου λένε οι ίδιες οι εταιρείες ότι κάναμε λάθος η ότι όντως υπήρξαν θάνατοι απτά εμβόλια μας είναι μεσαιωνικές μαλακίες;

Αυτό που πρώτα "στοχοποιείτε" τα εμβόλια και όχι τον ίδιο τον ιό (ο οποίος πέρασε από πολύ περισσότερους σε σχέση με τα εμβόλια), με ξεπερνάει...

  • Like 3
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, gagarin said:

Επειδή η φιλοσοφία και η άποψη είναι εύκολη χωρίς το πρόβλημα...και επειδή έχω δει αρκετούς καρκινοπαθείς λόγω επαγγέλματος....

Θα πω...

ΤΟ 99,99999% ΑΥΤΩΝ ΘΑ ΕΔΙΝΑΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ...

και θα κλείσω με αυτό και όποιος κατάλαβε κατάλαβε...

Δεν είναι μόνο τυχερό να έχεις στην ζωή αλλά θέλει τυχερό και στο θάνατο....

Αν δεν το ζήσει κάποιος από κοντά δε μπορεί να καταλάβει για τη κωλοαρρώστια μιλάμε

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 minutes ago, thanosAIAS said:

 

Μόνο να το καθυστερήσουμε μπορούμε 

 

Και δεν το λες καθόλου κακό αυτο! Αν μπορέσουμε να καθυστερήσουμε ή να παγώσουμε την εξέλιξή του, θα μιλάμε για κάτι υπέροχο όπως έγινε και με το Aids.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμπιστεύομαι πολύ τους επιστήμονες που δουλεύουν πάνω σε αυτό το κομματι.Εχω όμως την πίστη πως κάποια στιγμή ο καρκίνος δεν θα υπάρχει και ο κόσμος θα γίνεται καλά ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αυτό που πρώτα "στοχοποιείτε" τα εμβόλια και όχι τον ίδιο τον ιό (ο οποίος πέρασε από πολύ περισσότερους σε σχέση με τα εμβόλια), με ξεπερνάει...

Τον ιο μπορούσα να τον αποφύγω, το εμβόλιο οχι και όταν αποκαλούν ψεκασμενους ανθρώπους που δεν εμπιστεύονται τις φαρμακευτικές μου προκαλεί αηδία. Είναι αποδεδειγμένο πλέον ότι τελικά δεν ήταν ψεκασμενοι και όσα έλεγαν έπεσαν μέσα. Οι καλές φαρμακευτικές είπαν ψέματα για άλλη μια φορά για να τρυπηθεί ο κόσμος. Τώρα για αυτούς που είναι βαθειά θρησκευόμενοι καλά κάνουν και πιστεύουν όσα πιστεύουν και δεν αλλαξοπιστουν άσχετα αν συμφωνούμε μαζί τους η όχι.

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...